Numer 112 obsługiwany na komputerach z systemem Microsoft Windows?

Kontrowersje przy przetargu ogłoszonym przez Centrum Projektów Informatycznych na dostawę 4000 zestawów komputerowych.

Sprawa dotyczy zamówienia na „Zakup stanowisk dostępowych, czytników kart oraz monitorów na potrzeby zintegrowanego systemu informatycznego powiadamiania ratunkowego, umożliwiającego przyjęcie i rejestrację zgłoszeń na numer alarmowy 112 oraz inne numery alarmowe”. Ogłoszenie o przetargu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 23 lutego 2013 r. (TED.62143-2013, nr ref. 8-CPI-WZP-2244/13). Szacowana wartość przetargu wynosi ponad 15 mln złotych brutto. Termin składania ofert ustalono na 10.04.2013 r. Dokumentacja przetargowa dostępna jest na stronie internetowej Centrum Projektów Informatycznych.

Niestety w trakcie analizy dokumentacji przetargowej przez eksperta Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania stwierdzono naruszenie przepisów Prawa Zamówień Publicznych (PZP) w opisie przedmiotu zamówienia zawartym w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ). To co zaniepokoiło fundacyjnych specjalistów to umieszczenie w dokumentacji wskazań na oprogramowanie konkretnego producenta: „System operacyjny – Microsoft Windows 7 – 32 i 64 bit (lub równoważny umożliwiający prawidłową pracę aplikacji klienchkiej SWD) z możliwością down`grade do Microsoft Windows XP, wraz z najnowszą obowiązującą wersją Service Pack, deklarowaną przez producenta (licencja i nośnik), sterowniki do płyty głównej oraz podzespołów komputera dostarczone na oddzielnych nośnikach. System operacyjny powinien zostać zainstalowany (wraz z aktualizacjami dostępnymi na dzień podpisania umowy) na partycji stanowiącej 25% dysku twardego. Sprzęt powinien posiadać zainstalowane wszystkie sterowniki do wszystkich podzespołów komputera oraz dostarczane w ramach zamówienia aplikacje.”

Jak zauważają eksperci Fundacji, posiłkowanie się przez Zamawiającego znakami towarowymi w Opisie Przedmiotu Zamówienia narusza obowiązujące przepisy Prawa Zamówień Publicznych. Zamawiający nie może bowiem opisywać przedmiotu zamówienia w sposób, który faworyzowałby konkretne produkty od konkretnych producentów. Opisanie przedmiotu zamówienia w taki sposób pozostaje w sprzeczności z treścią art. 29 ust. 2 i 3 ustawy PZP. Warto również zauważyć, że pojęcie równoważności zostało przez zamawiającego niedookreślone, w związku z czym potencjalni wykonawcy mieliby problem z doborem równoważnego systemu operacyjnego. W piśmie interwencyjnym skierowanym do zamawiającego eksperci Fundacji przypomnieli, iż zgodnie z treścią art. 29 ust.2 ustawy Pzp. Zamawiający jest zobligowany do wyeliminowania z określenia przedmiotu zamówienia wszelkich sformułowań i parametrów, które wskazywałyby konkretny wyrób lub konkretnego wykonawcę.
Potwierdzają to dwa wyroki:

– ogłoszony przez Krajową Izbę Odwoławczą z dnia 21 kwietnia 2009 roku (KIO/UZP, 434/09) w którym w sposób jednoznaczny stwierdzono, iż „O naruszeniu zasady uczciwej konkurencji można mówić w sytuacji, gdy opis przedmiotu zamówienia uniemożliwia zaoferowanie przez podmiot produktu, który będzie spełniał wszystkie wymagania zamawiającego, a niemożliwość ta ma charakter obiektywny i nieprzemijający.”

– ogłoszony przez Zespołu Arbitrów z dnia 3 lutego 2005 roku (UZP/ZO/0-153/05, LEX nr 172229), w którym stwierdzono, iż: ”Stosownie do jego zapisów (art.29 ust.2) zamawiającemu nie wolno określać przedmiotu zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Oznacza to konieczność eliminacji z określenia z przedmiotu zamówienia wszelkich sformułowań, które mogą wskazywać na konkretnego wykonawcę. Chodzi tu zatem o negatywną przesłankę sposobu opisu przedmiotu zamówienia. Zakaz taki zostaje naruszony, jeżeli zamawiający przy opisie przedmiotu zamówienia użyje oznaczeń lub parametrów wskazujących konkretnego wykonawcę lub konkretny produkt, działając jednocześnie wbrew zasadzie obiektywizmu”.

Mając na uwadze powyższe, w dniu 4 kwietnia 2013 r. do Zamawiającego zostało wystosowane pismo interwencyjne (można się z nim zapoznać tutaj), w którym Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania apeluje o sanację postępowania i dostosowanie OPZ do obowiązujących przepisów PZP. W piśmie zauważono również, iż brak reakcji i przeprowadzenia procedury sanacyjnej spowoduje niezgodność przeprowadzonego postępowania z przepisami PZP i może narazić Zamawiającego na negatywne konsekwencje prawne, w tym odmowę dofinansowania projektu ze środków Unii Europejskiej oraz unieważnienie umowy.

Centrum Projektów Informatycznych jest kolejną instytucją, która w postępowaniu na dostarczanie rozwiązań ICT narusza przepisy Prawa Zamówień Publicznych. Wydawać by się mogło, że podmiot odpowiedzialny za realizację największych projektów informatycznych w kraju będzie wolny od tego typu nieprawidłowości. Potwierdza się przy tym stare porzekadło, że najciemniej jest pod latarnią.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

20 odpowiedzi na „Numer 112 obsługiwany na komputerach z systemem Microsoft Windows?”
  1. Awatar o_O
    o_O

    To teraz zawieszenie się windowsa będzie skutkować czyjąś śmiercią. Wspaniale…

    1. Awatar o_O
      o_O

      Choć w sumie to nie takie przekręty widział już "biznes". Trudno się dziwić, skoro dzisiaj można dla gazu zmienić rząd innego państwa na marionetkowy i zabić Prezydenta tego państwa…

      1. Awatar Nade_mna_to_przyglup
        Nade_mna_to_przyglup

        Zamaaaaaaaaaaaaaaach! Trololololo 0_o

        1. Awatar Eee
          Eee

          brzoza!!!!!!! strzaly!!!!!!!!!!! trotylololololololol 0_o xD

          1. Awatar tanaka
            tanaka

            zapomniałeś o sztucznej mgle, helu i wielkim magnesie (car magnes 😉

  2. Awatar Gall
    Gall

    Ale o so chozi? Przecież równoważność jest zapisana w najprostszy możliwy sposób – "lub równoważny umożliwiający prawidłową pracę aplikacji klienckiej SWD". Więc jeśli chce ktoś zaoferować inny system operacyjny, wystarczy, żeby sprawdził, czy działa na nim prawidłowo aplikacja SWD. Jeśli działa, to oznacza, że rozwiązanie jest równoważne. Nie rozumiem, o co ten cały cyrk 😉

    1. Awatar insanelyapple
      insanelyapple

      O to, że faworyzowany jest system Microsoftu; oferta przetargu powinna być neutralna.

      1. Awatar Darkhog
        Darkhog

        Szkoda tylko że Windows lepiej stoi w kwestii oprogramowania. Linux jest świetny, a to co Valve robi teraz w temacie gier dla Linuksa jest wspaniałe, ale brakuje bardziej poważnego oprogramowania jak AutoCAD, różnych komercyjnych edytorów wideo (KDEnLive jest świetny i żałuję że nie ma go dla Windowsa, ale nic AfterEffectsów nie zastąpi) i ogólnie oprogramowania Adobe (fotoszopa/aftereffectsy/fajerwerki/flash i nie mówię tu o flash playerze).

        A jak na winku aplikacja SWD pójdzie, to chwała, jak nie to trudno. Pingwin ma pecha.

    2. Awatar o_O
      o_O

      Tak należałoby to rozumieć 🙂 Wątpię, by dla autorów tego przetargu to jedno zdanie miało definiować równoważnośc, ale… stoi jak byk. Faktycznie tym razem nie można się czepiać braku kryteriów równoważności.

      Co innego, że i tak podawana jest nazwa konkretnego produktu, zamiast opisu (system operacyjny umożliwiający to i to – wystarczy). A już podawanie konkretnych wersji produktu i warunków downgrade'u jest jawnym faworyzowaniem konkretnego producenta.

    3. Awatar Jan
      Jan

      A podali gdzieś wymagania tej aplikacji SWD? Pewnie .NET i MS SQL, cholerne zamknięte platformy powodujące vendor lock-in.

      1. Awatar Gall
        Gall

        Jeśli dobrze strzelam, to wymagania masz tu: http://www.swdst.pl/index.php/info/wymagania-sprz…

        1. Awatar gość
          gość

          Wymagania minimalne
          – Windows XP Professional (x86)
          Wymagania zalecane
          – Windows 7 Professional (x86)
          A oni chcą
          Microsoft Windows 7 64 bit,
          czyli sami chcą niezalecany system operacyjny.

    4. Awatar ...

      Nie tylko czy działa na nim SWD ale czy system ten legalnie umożliwia downgrade 😀 do Windows XP 🙂 bo taki wymóg postawili.

  3. Awatar J_G
    J_G

    > "… z możliwością down`grade do Microsoft Windows XP, wraz z najnowszą obowiązującą wersją Service Pack"

    Nawet z najnowszym Service Pack wsparcie dla XP kończy się ponoć w przyszłym roku. Ciekawie zapowiada się ten system … kompatybilny z XP, niezłe.

  4. Awatar gość
    gość

    A dlaczego tylko PCty? Czasy otwartejarchitektury PCta minęły wraz z AT i płytami opartymi o układy niskiej skali integracji, dzisiaj cholera wie co robią BIOSy i płyty główne. Pisząc w Assemblerze można wiele rzeczy zrobić na każdym szybszym Arduino lub komputerku z ARMem.

    1. Awatar Gall
      Gall

      W dzisiejszych czasach więcej (softu) szybciej (napisane) łatwiej (testowalne) mało kto bawi się w asma, chyba że chce mieć optymalny, przywiązany do architektury, i ewentualnie jeszcze trudny do analizy kod.

      1. Awatar o_O
        o_O

        Jasne. Ale nie "bawienie się" w asma nie oznacza, że mamy od razu użyć ociężałego .neta czy Javy.
        Są C i C++, które idealnie łączą w sobie szybkość i zarządzanie kodem przy tworzeniu z optymalnością wynikowego kodu. I, jeśli tylko nie jest się amatorem, można z łatwością napisać przenośny program.

        1. Awatar 123
          123

          Jednakoż użycie wspomnianej Javy spowodowałoby brak problemów z kompatybilnością platformy systemowo-sprzętowej. I chyba między innymi o to chodzi w tej wojnie o wolność.
          A o przenośności kodu w C może powiedzieć tylko ktoś, kto nigdy nie migrował aplikacji między systemami.

          1. Awatar o_O
            o_O

            Jak ktoś się nie znał i napisał nieprzenośny kod to teraz musi go migrować…

  5. Awatar CVW
    CVW

    Witam. Jeżeli wolno mi zostawić tu komentarz, chcę wyrazić wdzięczność za wartościowe informacje. Kiedy w przyszłości poruszysz podobny temat na łamach bloga, z przyjemnością ponownie odwiedzę tę witrynę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *