Nowa testowa wersja sterowników nVidii dla Linuksa oznaczona numerem 180.16 znacząco poprawia osiągi KDE4. Nie ma już gwałtownego obciążania CPU, a wiele czynności działa bardzo płynnie.
Stosując najnowsze stabilne sterowniki – nvidia 177.82 za bardzo z KDE4 nie będziemy mogli skorzystać (przykładowo pod kartą GeForce 8600 GT) ze względu na częste skoki w obciążeniu procesora.
Próba odpalenia czegoś z Folder View, czy też klikanie po plazmoidach (zablokowanych, np. po monitorach zasobów) znacząco zamula pulpit (wiatrak laptopa co chwila wchodzi na najwyższe obroty) i powoduje spadek FPS (przy klikaniu na plazmoidach nawet o około 20 FPS).
Zastosowanie:
nvidia-settings -a InitialPixmapPlacement=2 -a GlyphCache=1
Nieco poprawiło wydajność i praktycznie usunęło przypadki przycięcia się pulpitu przy otwieraniu grafik z Folder View, czy też klikanie po plazmoidach nie powodowało negatywnych efektów. Ustawienie InitialPixmapPlacement na 1 lub 3 dało drastyczny spadek wydajności, klikanie po plazmoidach blokowało pulpit na kilkanaście sekund i dawało fps KWina na poziomie 1. W przypadku InitialPixmapPlacement=2 uruchamianie zdjęcia z Folder View powodowało chwilowy spadek FPS o około 20-30.
Zastosowanie testu FPS OpenArena opisanego na launchpadzie dało kilka ciekawych wyników. Wydajność OpenArena praktycznie nie zależy od zastosowanych ustawień karty graficznej. Zależy natomiast od środowiska, spod którego jest uruchamiana. Wszystkie środowiska poza KDE4 dały około 400 FPS, a KDE 4.2-SVN około 235 FPS.
Stosując sterownik nvidia-beta 180.16 osiągniemy znacznie lepszą wydajność. Nie ma gwałtownego obciążania CPU – ustały skoki wentylatora. Także np. otwieranie grafik z Folder View przebiega szybciej i przy mniejszym spadku FPS KWina (maksymalnie udało mi się zrzucić 20 FPS). Co ciekawe OpenArena wyciąga pod KDE 4.2-SVN przy tych sterownikach około 240 FPS, a na pozostałych około 325 FPS (czyli mniej niż na ostatniej stabilnej wersji). Nie testowałem InitialPixmapPlacement=2, ale ogólnie KDE4 nadaje się już do bezproblemowego użytkowania.
Użytkownicy Archlinuksa mogą bez problemu testować KDE 4.2-SVN jak i BETA sterowniki nVidii używając repozytorium kde-svn, oraz pkgbuildu nVidii z AUR.
Dodaj komentarz