Odczyt tachografu i kart kierowcy na odległość – jak to możliwe?
Artykuł sponsorowany
Samochód wcale nie musi znajdować się w bazie, aby dokonać odczytu tachografu oraz karty kierowcy. Obecnie można zrobić to również całkowicie zdalnie z wykorzystaniem zaawansowanych systemów!
Zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi tachografów cyfrowych konieczne jest odczytywanie ich danych przynajmniej raz na 90 dni. Z kolei w przypadku karty kierowcy wymagane jest dochowanie terminu 28 dni.
Przez długi czas przedsiębiorcy odczytywali karty ręcznie w swoich bazach – teraz jednak nie ma już takiego obowiązku, ponieważ mamy możliwość dokonania odczytu zdalnego. Taką opcję oferuje między innymi system INFIS Fleet Analyst przez moduł „Tachograf”.
Zalety związane ze zdalnym odczytem danych:
- brak potrzeby powrotu pojazdu do bazy, aby tam dokona odczytu
- możliwość planowania tras bez potrzeby brania pod uwagę terminów odczytu
- łatwe pobieranie informacji bez ryzyka naruszenia wskazanych w przepisach terminów
- możliwość zabezpieczenia danych przed uszkodzeniem czy wykradzeniem
- oszczędność czasu oraz pieniędzy związanych z odczytem
- zmniejszenie ryzyka nałożenia grzywny za naruszenie terminu odczytu danych
Jak widać, korzyści wynikających z odczytu danych tachografów cyfrowych oraz kart kierowców w sposób zdalny jest bardzo wiele. Na czym jednak dokładnie polega działanie tego rodzaju systemów odczytu?
Zdalny odczyt wtedy, gdy jest to potrzebne
Jak wspomnieliśmy wcześniej, odczyt tachografu cyfrowego powinien odbywać się przynajmniej jeden raz na trzy miesiące. Są jednak sytuacje, gdy konieczne jest pobranie danych w krótszym terminie, na przykład wtedy, gdy pojazd przekazywany jest innemu podmiotowi, w przypadku wykrycia wadliwego działania sytemu, a także wtedy, gdy tachograf ma być wycofany z użytkowania i utrata zapisanych na nim danych jest wysoka.
Podobnie jest w przypadku karty kierowcy, która także powinna być odczytywana nie rzadziej niż raz na 28 dni, ale w niektórych przypadkach wymagane jest pobranie danych wcześniej.
Zdalny odczyt polega wówczas na pobraniu danych z tachografu cyfrowego oraz karty kierowcy w pojeździe, a następnie na przekazaniu ich zdalnie na serwer – w tym przypadku serwer firmy INFIS. Następnie dane te są przesyłane na podany przez użytkownika systemu adres e-mailowy. Wobec tego wszystko odbywa się zdalnie, więc odczyt może być przeprowadzony nawet wtedy, gdy samochodu i kierowcy nie ma w kraju.
Na żądanie i zgodnie z harmonogramem
Oferowany przez INFIS system dostępny jest w dwóch wariantach modułu „Tachograf” – podstawowym oraz rozbudowanym. Różnią się one pomiędzy sobą sposobem zlecenia odczytu danych.
W przypadku systemu w wersji podstawowej użytkownik samodzielnie musi dokonać zlecenia odczytu danych, czyli odbywa się on na żądanie. W związku z tym konieczne jest zapisanie terminów, w których trzeba dokonać pomiaru – w przeciwnym przypadku można o nich zapomnieć, ponieważ system o nich nie przypomina.
Z kolei rozbudowana wersja pozwala na stworzenie harmonogramu odczytu danych. Oznacza to, że możemy przygotować wtedy harmonogram odczytów zgodnie z terminami, a wtedy system sam będzie pilnował, kiedy należy pobrać dane, aby zachować ich ciągłość. W ten sposób można dochować wymaganych terminów odczytu danych z tachografów cyfrowych i kart kierowców.
Oferowany przez firmę INFIS system pozwala na dokonywanie odczytu z tachografów cyfrowych z urządzeń takich jak: Stoneridge od wersji R7.1 oraz Continental/VDO/Siemens od wersji R1.4a.
Więcej informacji dotyczących systemu, jego funkcjonalności, a także dostępnych modułów oferowanych przez INFIS można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: https://www.infis.pl/zdalny-odczyt-tachografu-i-kart-kierowcow/.
Dodaj komentarz