OpenReaktor z Mozillą dziś w Warszawie – poznaj przyszłość Firefox OS!

Już dziś na kolejnym spotkaniu w ramach cyklu #OpenReaktor na warszawskim Żoliborzu, będzie można posłuchać dwóch wykładów związane z przyszłością technologii Mozilli. Brian KING opowie o budowaniu firmy korzystając z technologii open source, a Christian HEILMANN zdradzi sekrety Firefox OS. Wszystko transmitowane będzie również na żywo w sieci.

Brian KING to brytyjski przedsiębiorca, który swój biznes, briks.si buduje w Słowenii. W społeczności Mozilla działa od 1999 roku, jest też członkiem rady dyrektorów organizacji mozdev.org. Od początku biznes rozwija w oparciu o Mozilla Application Platform.

Christian HEILMANN to znany adwokat Open Web. Kiedyś pracował w Yahoo!, obecnie zatrudniony jest w Mozilli, aby „uczynić sieć lepszą”. Na spotkaniu opowie o budowaniu aplikacji internetowych w oparciu o HTML5 oraz zdradzi kilka sekretów nowego systemu operacyjnego tworzonego przez fundację, Firefox OS

Wydarzenie w centrum co-workingowym Reaktor rozpoczyna się dziś o 19:00. Prezentacje startują punkt 19:30 i w tym momencie rozpoczyna się też transmisja na żywo na reaktorwarsaw.com/live.

Na miejscu oprócz okazji do poznania mozillowej społeczności z całego świata, również pizza i piwo zafundowane wspaniałomyślnie przez Mozilla Foundation oraz strategicznego sponsora Reaktora, firmę Idea Bank.

Obecność potwierdzamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

17 odpowiedzi na „OpenReaktor z Mozillą dziś w Warszawie – poznaj przyszłość Firefox OS!”
  1. Awatar Wizard
    Wizard

    Będzie można posłuchać (czego?) dwóch wykładów

    1. Awatar @michuk
      @michuk

      Poprawione 🙂

      1. Awatar Wizard
        Wizard

        Uh, posłuchać dwóch wykładów związanych ;P

  2. Awatar Jacek
    Jacek

    Kolejny raz news został podany dopiero w dniu wydarzenia. Nie dajecie szansy na uczestniczenie. Ciekawe czemu mają służyć takie newsy.

    1. Awatar sirmacik
      sirmacik

      Poprawimy się.

      1. Awatar Jacek
        Jacek

        Liczę na to 🙂

  3. Awatar jan
    jan

    Czy sponsorem imprezy był jakiś browar? 🙂

  4. Awatar jkl
    jkl

    Przyszłość to soft w przeglądarkach, ale to raczej nie Firefox – zbyt mało innowacyjni ludzie tam pociągają za sznurki. Google szykuje maszynę wirtualną dla Dart (zamiennika JS), która da 10x + przyspieszenie aplikacji. Te przeglądarki, które będą tylko uruchamiać JS już są przegrane.,

    1. Awatar Www
      Www

      1. Prosto ze strony darta w domenie google : "…Dart compiles to JavaScript to run across the entire modern web."
      2. Mało innowacyjni ludzie w Mozilli ??? Ci ludzie dźwigneli ciężar browserów na alternatywne os-y, kiedy Netscape przestał się nadawać do czegokolwiek. Międzyinnymi dzięki nim standardy web mają się coraz lepiej.
      3. Aplikacje w przeglądarkach ??? Firefox był na to gotowy ładnych pare lat temu kiedy zaserwował system wtyczek z gotowymi widgetami opisywanymi za pomącą XUL-a, i jak tak to należało by tu również wspomnieć o activeX dla IE i oczywiście o appletach Javy.

      1. Awatar wladca_kodu
        wladca_kodu

        Dart kompiluje do JS tylko wtedy, gdy przeglądarka nie ma bezpośredniego wsparcia dla Darta. Chrome będzie mieć dedykowaną VM pod Darta, czyli pewnie jakieś 5x przyspieszenie względem JS, bo Dart został zaprojektowany z myślą o szybkości, a JS nie (i JS nadal jest 10 a czasem więcej razy powolniejszy niż kod natywny).

        1. Awatar Sylwek
          Sylwek

          A mozilla nie wprowadzi obsługi Dart. Tylko będzie patrzeć i płakac jak ludzie odchodzą do jedynej słusznej przeglądarki. Lubię chrome ale nie było by go bez konkurencji. Nie lubię tylko "śledzenia" O ile takowe istnieje a nie jest to tylko propaganda.

        2. Awatar mikolajs
          mikolajs

          "czyli pewnie jakieś 5x przyspieszenie względem JS, bo Dart został zaprojektowany z myślą o szybkości, a JS nie (i JS nadal jest 10 a czasem więcej razy powolniejszy niż kod natywny). "
          Skąd te informacje? JS na http://shootout.alioth.debian.org/ jest tylko 4 razy wolniejszy do kodu w C, to najszybszy język skryptowy i raczej trudno będzie zejść niżej w języku dynamicznie typowanym. (Dart z tego co wiem ma typowanie opcjonalne, więc pewnie z natury jest dynamiczny)
          Z tego co zrozumiałem, to Dart głównie ma poprawić składnie JS, aby dało się pisać ładniej obiektowo i bardziej podobnie do języków takich jak Java.
          Tyle tylko, że Dart nie prędko dogoni JS w ilości różnych bibliotek, gotowych skryptów itp. Nie mówiąc już o tym, że mało kto z obecnie piszących w JS będzie chciał uczyć się nowego języka i przerabiać wszystko co ma pod Darta.

          1. Awatar wladca_kodu
            wladca_kodu

            4x? Po pierwsze – na jednym rdzeniu. Po drugie, mikrobenchmarki niewiele mówią o realnym kodzie. Po trzecie w niektórych sytuacjach nie 4x, a 10x-100x, wszystko zależy od tego na ile dobrze JIT rozkmini typy – czyli innymi słowy pisanie wydajnego kodu to trochę zabawa w ciuciubabkę z JITem, wydajność jest dość mało przewidywalna. Po czwarte nawet 4x to i tak dużo.

            Np. tu ktoś próbował zastosować JS do symulacji układów: www.circuitlab.com i wyszedł koszmarny żółw, do tego stopnia, że jest to nieużywalne poza zastosowaniami edukacyjnymi (tak gdzieś 50x-100x powolniejszy niż natywny Spice – i to przy znacznie gorszej dokładności i prostszych modelach).

          2. Awatar mikolajs
            mikolajs

            "Po pierwsze – na jednym rdzeniu."
            Jak na razie przeglądarki nie obsługują wielu rdzeni w jednym skrypcie.

            "Po czwarte nawet 4x to i tak dużo. "
            W języku dynamicznie typowanym, nie liczyłbym na dużo więcej.

            Tak ogólnie to, że ktoś napisał coś słabo nie jest dowodem na powolność języka 🙂
            W tym przypadku powiem tylko, że po to są inne języki by pisać bardziej wydajne aplikacje.
            Dart może trochę polepszyć wydajność samego programisty ze względu na lepszą składnie, opcjonalne typowanie itd, ale co do samej wydajności języka w przeglądarce to raczej nie sądzę. Ale zobaczymy.

            Też na początku byłem bardzo entuzjastycznie nastawiony do tego projektu, ale czytając trochę blogów ludzi od lat zajmujących się frontendem, cały entuzjazm uciekł. Dart powstał bo JavaScript nie rozwija się, a firmy pracujące nad standardami nie mogą się dogadać co do zmian. Jednak robienie własnej wersji języka poza plecami pozostałych graczy to droga donikąd, powrót do pisania aplikacji pod każdą przeglądarkę osobno. Znacznie lepiej byłoby gdyby JavaScript zaczął szybciej ewoluować.

  5. Awatar korzystne zakupy
    korzystne zakupy

    chrome os jakoś nie stał się popularny, a tyle szumu było, po co robić FF OS?

    1. Awatar Sylwek
      Sylwek

      nie wiadomo jak będzie w przyszłości wyglądać sieć. ale pewne jest że będzie oparta na HTML. Więc jak dla mnie to dobry krok. Myślę że będzie się dało uruchoić nie tylko HTML na tym FF OS.

      1. Awatar mikolajs
        mikolajs

        Teraz tylko czekać na Opera OS, IE OS … ops przecież już istnieje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *