Co może mieć wspólnego pan Marek Pietraszek z Ustanowa z Marynarką Wojenną? Otóż, jeżeli jego firma nie dogada się z Inspektoratem Uzbrojenia, to nasze okręty będą błądzić w informacyjnej mgle.
Firma MP-LMD Marek Pietraszek wygrała w 2010 r. przetarg na oprogramowanie bazodanowe dla Marynarki Wojennej. Autorskie prawa majątkowe pozostały przy wykonawcy. Efekt: kolejne zamówienia firma otrzymuje w trybie negocjacji bez uprzedniego ogłoszenia.
Jak czytamy w ogłoszeniu o dobrowolnej przejrzystości ex ante, opublikowanym przez Inspektorat Uzbrojenia, bazy informacyjne firmy IHS Jane’s są wykorzystywane w ramach Morskiego Informatycznego Systemu Wspomagania Dowodzenia (MCCIS). System ten jest przeznaczony do zapewnienia wspomagania procesu dowodzenia w zakresie wytwarzania, przechowywania i przesyłania informacji niejawnych na potrzeby Marynarki Wojennej oraz zbierania, zobrazowania i dystrybucji aktualnej sytuacji operacyjno-taktycznej z obszaru całego świata. Oprogramowanie firmy IHS Jane’s jest jedynym narzędziem w ramach MCCIS służącym do pozyskiwania uporządkowanych informacji, związanych z szeroko pojętymi zagadnieniami bezpieczeństwa. (…) Bazy danych Jane’s zapewniają stały dostęp do aktualnych materiałów, ekspertyz i analiz dotyczących sfer obronności, bezpieczeństwa i przemysłu obronnego.
To tylko jeden z wielu przypadków vendor lock-in w administracji publicznej; szczególnie wymowny, gdyż dotyczy sprawy o strategicznym znaczeniu – obronności kraju. Więcej na ten temat – w serwisie PPP IT, gdzie piszemy także o zamówieniu Ministerstwa Gospodarki na utrzymanie systemu Qrezus (z wolnej ręki) oraz o tym, jak Główny Inspektorat Pracy myli zakup oprogramowania z zakupem licencji, w przetargu wartym – bagatela – 1.300.000 zł.
* * *
Projekt „Monitorowanie zamówień publicznych na oprogramowanie komputerowe przeprowadzanych przez jednostki administracji rządowej i samorządowej” jest realizowany przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania przy wsparciu udzielonym przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”.
Dodaj komentarz