Fundusze unijne w Polsce ruszają i firmy mogą składać wnioski o dofinansowanie. Do tego celu w większości przypadków trzeba wykorzystać jakiś rodzaj “generatora wniosków”. Co to ma wspólnego z Linuksem? A to, że pojawił się pierwszy generator, który będzie miał oficjalne wsparcie dla Linuksa.
Historia generatorów jest długa i ma związek z milionami złotych wydanymi na ich rozwój. W poprzednim okresie programowania 2004-2006 był sobie generator, który miał ambicje do bycia narzędziem do obsługi różnych programów. To się oczywiście średnio udało i generator nie jest już używany. Nie muszę mówić, że generator był przygotowany tylko dla Windows.
W związku z omawianą porażką pierwszego generatora wniosków zrezygnowano z koncepcji jednego generatora do wszystkiego i powstało wiele generatorów do różnych programów operacyjnych.
Niektóre tradycyjnie już przygotowano tylko dla Windows, a inne działają w przeglądarce. Te dla Windows, to wiadomo – nas nie satysfakcjonują. Te w przeglądarce – sukces! Pomyślałby ktoś, gdyby nie to, że serwery hostujące takie webowe generatory nie wytrzymują obciążenia i są po prostu niedostępne w dniach, kiedy można zacząć składanie wniosków (sam doświadczyłem tego typu awarii w generatorach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego).
Z opisanych wyżej powodów z dużą dozą sceptycyzmu oczekiwałem generatora dla RPO Dolnego Śląska. I dzisiaj się ukazał na stronie dolnośląskiej instytucji rozdzielającej kasę. Okazało się, że na stronie znajduje się plik JAR. Java! (myślę pełny nadziei). I faktycznie działa. Co prawda nie ma jeszcze skryptów instalacyjnych dla Linuksa, ale generator można spokojnie uruchomić.
Co więcej, od firmy która stworzyła generator dla Dolnego Śląska dowiedziałem się, że Linux będzie oficjalnie wspierany i trwają pracę nad instalatorem dla Linuksa.
Nie wiem co prawda czyja to zasługa – zamawiającego czyli Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej” czy firmy Netline, która jest autorem aplikacji.
A więc jest postęp! Mam nadzieję, że inne instytucje rozdające publiczne pieniądze postąpią podobnie i przygotują generatory niezależne od platformy systemowej.
P.S. Test przeprowadziłem na Javie 7 i dystrybucji Mandriva.
Dodaj komentarz