Pierwszy klon Maka od Psystar w akcji

Niedawno informowaliśmy o możliwym procesie pomiędzy Apple a mało znaną firmą Psystar, produkującą klony Apple i sprzedającą je z systemem Leopard. Serwis Gizmodo opublikował klip wideo przedstawiający komputer od Psystar.

Prezentacja wideo ma uciąć wątpliwości, czy firma ta rzeczywiście istnieje (co było przedmiotem spekulacji). I rzeczywiście, wygląda na to, że komputer dostarczony przez Psystar uruchamia system Mac OS X Leopard. OS X wykrywa komputer jako Mac Pro i bez problemów uruchamia system. Jedyne co nie działa to aktualizacja oprogramowania, co oznacza, że klienci Psystara będą być może pozbawieni łatek bezpieczeństwa od Apple (ale ten problem da się zapewne rozwiązać bardziej lub mniej hakerskimi metodami).

Pytanie tylko czy Patrick, który stworzył klip i przesłał go autorom Gizmodo, nie jest jedynym właścicielem komputera tajemniczej firmy z Florydy. Taką właśnie tezę stawia autor artykułu na BetaNews: At least one Psystar Mac clone ships.

Jeśli jednak zarówno klip jak i sama firma okażą się wiarygodne, bardzo ciekawy wydaje się dalszy ciąg historii (o którym oczywiście poinformujemy na łamach OSnews.pl).

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar grze_S
    grze_S

    bez problemów butuje system.

    A nie "bootuje", albo "uruchamia"?

    Ciekawe czy Apple zezwoli w końcu na normalne użytkowanie MacOS'a na innych komputerach. (choć stracił by on wtedy "elitarność", czego raczej Apple nie chce)

    1. Awatar michuk
      michuk

      Jak może się keszować i bekapować, to czemu nie ma się butować?

      1. Awatar abc
        abc

        Bo butować to bardziej kopać niż ładować 😉

        1. Awatar quar
          quar

          Jak się nie butuje, to zdecydowanie coś jest skopane 😉

      2. Awatar jellonek
        jellonek

        oo, ze staropolskiego przeszlo w ó, tak wiec bardziej poprawnie bedzie bótuje 😉

        1. Awatar umlaut
          umlaut

          albo format ÓXML….

        2. Awatar jellonek
          jellonek

          a czy ooxml czytales przez u, czy to otwarte, czy tez kreskowane?
          watpie…

    2. Awatar trasz
      trasz

      Maki od dawna nie sa elitarne – ceny sa zupelnie przystepne, przynajmniej w stanach. Podstawowy problem to ten, ze OSX stracilby bezproblemowosc, niezawodnosc i opinie.

      1. Awatar Thar
        Thar

        Nie wiem czy zauważyłeś, ale nie żyjemy w Stanach. A OSX od przejścia na zwyczajne x86 została już tylko opinia o bezproblemowości i niezawodności 😉

      2. Awatar michuk
        michuk

        "Podstawowy problem to ten, ze OSX stracilby bezproblemowosc, niezawodnosc i opinie."

        Akurat OS X Leopard nie jest ani bezproblemowy, ani niezawodny. Jeśli chodzi o opinię to jest co najwyżej opinionated.

      3. Awatar kell
        kell

        Nie chce wydawac tutaj opinii o calosci posiadaczy Macow, ale z wlasnych obserwacji i znajomych to Mac jest komputerem dla troche naiwnej osoby ze zbyt duza iloscia pieniedzy ciazacych w kieszeni.

        Gdy do wielu zastosowan uzytkownik linuksa czy windows znajdzie mase darmowych programow, to wiekszosc uzytkownikow OS X placi po 10-20$ za 'slodki' programik do prostej konwersji np zdjec, drobne skrypty itd. Do tego przecietny uzytkownik Maca bedzie slepo ignorowal wszystkie problemy, bo przeciez slepa milosc nie pozwala na dostrzezenie skaz na ideale.

        Osobiscie przez dlugi czas bardzo kusil mnie MacBook. Ale tez na ostatnie swieta dostalem ipoda touch i jakos moj pociag do Apple prysl. Nie po to ucieklem kilka lat temu do linuksa, by teraz nie dosc, ze mam uzywac zamkniete oprogramowanie, to mam miec jeszcze zamkniety sprzet (touch) na ktorym nie moge instalowac dodatkowych programow, czy po ludzku uzywac z innym systemem operacyjnym (bez babrania sie w odblokowywanie etc). Nie dla softwarowego i sprzetowego monopolisty.

        1. Awatar bunyi
          bunyi

          Praktycznie wszyskie linuksowe programy dostępne są też na Maca – za pomocą finka lub darwin ports. Ponadto istnieje cała masa darmowych, a także open source'owych programików pod ten system, za które właśnie pod Windows trzeba płacić – że podam jako przykład wirtualny sterownik audio do zgrywania dźwięku z innej aplikacji – pod win 49$, na Maca za darmo,
          a pisanie natywnych aplikcji podobno (nie jestem programistą i nie potrafię zweryfikować tej opinii) jest bardzo wygodne i wszystkie potrzebne narzędzia są dostępne z systemem

      4. Awatar scx
        scx

        @trasz
        "Podstawowy problem to ten, ze OSX stracilby bezproblemowosc, niezawodnosc i opinie."

        Jak może stracić coś, czego nie posiada?
        Mac OS X wcale nie jest takim dobrym, rewolucyjnym i niepowtarzalnym systemem za jaki go niektórzy uważają. Często jednak staje się przedmiotem "kultu".
        Ja miałem z nim masę problemów, np. "wykrzaczanie" się iPhoto przy zgrywaniu zdjęć z aparatu, kernel panic przy montowaniu pendrive, wątpliwa stabilność systemu i programów (Safari to już nagminnie) oraz duże problemy z responsywnością. Denerwująca jest również ilość małych błędów: a to dock przestanie działać, a to dashboard sprawia problemy. O probemach z X11 z przyzwoitości nie wspomnę. Jeżeli wziąć pod uwagę jakość dołączonego oprogramowania to już w ogóle wypada u mnie kiepsko. iCal nie posiadał podstawowej funkcjonalności, jakiej wymagam od tego typu programów, czyli np. możliwości definiowania globalnych powiadomień dla grup lub wszystkich zdarzeń (co prawda iCalFix częściowo rozwiązał mój problem, a nawet w nowej wersji wprowadzili jakieś poprawki do tego, ale niesmak pozostaje). Za dodatkowe oprogramowanie, którego windowsowe lub linuksowe odpowiedniki są darmowe, trzeba najczęściej zapłacić.
        Biorąc pod uwagę, że użytkownicy Maków wyposażonych w karty graficzne Intela mogą się czuć trochę oszukani (rzadko który producent gry czy multimedialnego programu zapewnia wsparcie dla tej konfiguracji) to sens kupna tego komputera staje pod dużym znakiem zapytania.
        Oczywiście nie twierdzę, że jest to zupełnie beznadziejny system – pomimo tego, że osobiście nie przypadł do gustu gustu. Ale jest to tylko zwykły system – nic więcej.

        1. Awatar trasz
          trasz

          @michuk, @scx: Chodzi mi o bezproblemowosc i niezawodnosc w stosunku do systemow konkurencyjnych, czyli Windows i Linuksa. Problemy sa wszedzie, OSX po prostu ma ich mniej.

    3. Awatar prz
      prz

      Ja bym proponował "bótuje" 😛

  2. Awatar IMHO
    IMHO

    ludzie czepiacie sie butowania/bootowania a sami nie raz piszecie IMHO itp…

    1. Awatar Magnes
      Magnes

      W komentarzu, nie w informacji.

    2. Awatar much
      much

      IMHO to skrót tak powszechnie używany że więcej ludzi go zrozumie niż MSZ. Właściwie ten drugi większość zrozumie błędnie:)
      A co do "butuje", jak widzisz koledze chodziło tylko o nieudolne spolszczenie tego słowa. Sam podał że pasowałoby "bootuje" przecież.

  3. Awatar niedzwiedz_2
    niedzwiedz_2

    może i ma Mac OSa, ale jest brzydki 😛

  4. Awatar kocio
    kocio

    Przy okazji – pewien Holender postarał się sprawdzić, czy applowska EULA na OS X jest wiążąca dla Psystara na gruncie prawa swojego kraju:

    http://www.osnews.com/story/19682/The_Legality_of…

  5. Awatar abc
    abc

    Mnie zaimponował czas ładowania systemu – trochę ponad 10 sekund wraz ze środowiskiem graficznym to naprawdę idealny wynik. Linuksa szybciej by się nie wczytało ze względu na narzut środowiska graficznego (zaryzykuję opinię, że u mnie GNOME uruchamia się niemal tak samo długo jak system bazowy – trochę ponad 20 sekund)

    1. Awatar mario
      mario

      Ma moim MacBooku Pro OS X Tiger ładuje się do ekranu logowania kilka sekund, drugie tyle to załadowanie pulpitu.

  6. Awatar pixie
    pixie

    To wygląda na proste oszustwo ponieważ ten MacOS X może być właśnie z hakowanym MacOS-em na PC z procesorami Intel/AMD SSE2/SSE3. Więcej informacji można znaleźć na http://www.osx86project.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *