Pierwszy netbook z procesorem ARM już w sprzedaży

Firma Always Innovating wprowadziła do przedsprzedaży pierwszego netbooka z procesorem ARM. Model nosi nazwę Touch Book. Prócz 15 godzin pracy na akumulatorze komputer wyróżnia także dotykowy ekran. Mało? Ekran jest odczepiany od klawiatury! Sam tablet ma kosztować jedyne 299 dolarów amerykańskich. Całość jest droższa: producent życzy sobie 399 USD.

Dotychczas mało znana firma Always Innovating postanowiła zaprezentować prawdziwą innowację. Firma zaprezentowała pierwszego netbooka z procesorem ARM. CPU to Texas Instruments OMAP3 o taktowaniu 600 MHz. Co ciekawe procesor (wsparty procesorem DSP) wystarczy do płynnego dekodowania materiału w rozdzielczości HD 720p skompresowanego kodekiem H.264.

Always Inovating Touch Book

Dodatkowym atutem jest dotykowy ekran WVGA 8,9″ o rozdzielczości 1024×600. Wyświetlacz zawiera w sobie całą elektronikę, więc może pracować niezależnie od klawiatury.

Ciekawym dodatkiem jest również trójwymiarowy akcelerometr.

Pozostałe parametry techniczne są już bardziej standardowe:

  • 6 portów USB 2.0 w tym dwa wewnętrzne
  • Bluetooth 2.0
  • Bezprzewodowa karta sieciowa IEEE 802.11 b/g/n
  • 256 MB pamięci operacyjnej
  • Wymienna pamięć masowa w postaci karty microSDHC o pojemności 8 GB (do 32)
  • Akumulator pozwalający na maksymalnie 15 godzin pracy
  • Dołączana klawiatura QWERTY z dodatkowym akumulatorem
  • Waga samego tabletu to około 500 gramów

Zastanawia brak danych o jakichś innych interfejsach I/O.

Warto dodać, że wszystko będzie pracować pod kontrolą Linuksa i oprogramowania Open Source. Zastosowana dystrybucja to Touch Book OS oparta na Open Embedded Linux. Oczywiście, można też zainstalować inne dystrybucje Linuksa dostępne na architekturę ARM, Androida lub Windows CE.

Niestety, konfiguracja sprzętowa tego komputera będzie pozwalała jedynie na zupełnie podstawowe zastosowania. Z drugiej jednak strony taki netbook/tablet to spełnianie marzeń o mobilności i energooszczędności.

Rynek zweryfikuje…

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar czepol
    czepol

    600MHz to jednak trochę za mało, widziałem już procesory ARM o taktowaniu 1GHz (większe pewnie też są). Pamięci operacyjnej chyba też za mało, wg mnie minimum 512mb powinno być. Reszta super, chociaż nie wiem jakie jest wykonanie tego netbooka, musiałoby być dobre jak jest odczepiany ekran, żeby to się jakoś trzymało.

    1. Awatar Kas
      Kas

      Szczerze mówiąc to jest dość dobry procesor. Pamiętaj, że architektura ARM rządzi się trochę innymi prawami niż świat x86. Ten CPU pozwala na płynne oglądanie filmów w rozdzielczości HD 720p.

      1. Awatar czepol
        czepol

        Wiem, że ARM to zupełnie co innego. Właśnie dlatego, że to architektura ARM a nie x86 jest możliwy tak długi czas na baterii. To "inna klasa sprzętowa" 😉

      2. Awatar Bastek
        Bastek

        Najpier sprawdź czym jest omap zanim napisz takie bzdury. Przy tej samej częstotliwości ARM będzie wolniejszy od x86 (np. pentium). Dekodowanie filmów w takiej rozdzielczości jest możliwe tylko dlatego, że OMAP to połączenie dwóch rdzeni: ARM i DSP. Filmy są dekodowane właśnie przez DSP.

        OMAP family contain a dual-core architecture consisting of both a general-purpose host ARM processor and one or more DSP

      3. Awatar Adam Oleksy
        Adam Oleksy

        Ten CPU pozwala na płynne oglądanie filmów w rozdzielczości HD 720p.

        Sam procesor nie pozwala, ale przy wsparciu procesorem DSP, tak wynika z artykułu.

    2. Awatar xeros
      xeros

      To pierwszy model. Najwidoczniej chcieli osiągnąć niską cenę. Późniejsze modele pewnie będą szybsze i będą miały więcej RAMu. A tak swoją drogą to i 600MHz TI OMAP3 z 256MB RAM wystarczy do zastosowań, dla których są projektowane netbooki. Jak dla mnie to taki sprzęt to rewelacja 🙂 15 godzin na bateriach, ekran dotykowy, odpinana klawiatura…

    3. Awatar Zajec
      Zajec

      Jeśli procesor wystarcza do dekodowania wspomnianego H.264 to do najsłabszych nie należy. Może pamięci faktycznie mogłoby być nieco więcej… chociaż czy naprawdę myślisz o 512 minibitach? 😉

      1. Awatar 3ED
        3ED

        milibitach, miLi :]

    4. Awatar wojtekka
      wojtekka

      > 600MHz to jednak trochę za mało

      Za mało do czego? Do przeglądania stron?

      1. Awatar karafior
        karafior

        Owszem, do stron internetowych. Ogrom tzw. profesjonalistów robi strony we flashu do których dobrze jest mieć C2D czy innego nowego Athlon'a. Wiem że ARM to inna bajka (zwłaszcza po przeczytaniu powyższych komentarzy), jednak nie testowałem tego, a ThinkPad 600X z procesorem P3 450MHz przy samych tylko klipach z YouTube powoli odpada.

        1. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          To flash pójdzie na armie?

        2. Awatar falkon
          falkon

          czemu minusujecie? Jak są problemy z flashem na x86_64, to co dopiero będzie z ARMami? Podobnie nie uświadczy się skype itp.
          Osobiście mógłbym się obyć bez wyżej wymienionych funkcjonalności, ale wielu nabywców takiego netbooka może być niemile zaskoczonych.

        3. Awatar padys
          padys

          Oczywiście na ARM działa flash (pełny!) i skype – patrz: system Maemo i Nokia N810. http://www.n810.pl

    5. Awatar JG
      JG

      600MHz to jednak trochę za mało, widziałem już procesory ARM o taktowaniu 1GHz (większe pewnie też są). Pamięci operacyjnej chyba też za mało, wg mnie minimum 512mb powinno być.

      czasem używam jeszcze laptopa z celeronem III 550 MHz i 96 MB RAM i da się na tym całkiem wygodnie pracować, nawet uruchamić kilka dużych dokumentów w OOo (po kilka MB wg formatu doc). KDE 3.5 oczywiście równiez można na tym uruchomić, ale na więcej nie ma co liczyć. Jednak ongiś na tej właśnie maszynie, ale bez dysku (padł), pracowałem z jakimś Knoppiksem (wersja 3.5, czy coś w tym rodzaju) właśnie z KDE i OOo. Działało to niemiłosiernie wolno, ale jednak pewnie, bez awarii, więc gdyby był plik wymiany, to przypuszczam, że dałoby się zupełnie komfortowo funkcjonować w takiej konfiguracji. A jeszcze dawniej był przecież WordPerfect 5.1, który i dziś w swoje funkcji dobrze by się sprawdzał, a miał objętość tylko 4,5 MB i pracował w DOSie.

      Może takie maszyny odrwócą fatalny, windziany trend w rozwoju aplikacji, który i w społeczności open soource etc. jest silny (v. KDE4). Może to będzie impuls do rozwoju softu dla maszyn o mniejszych zasobach, a nie tylko dla potworów a la Vista (to swoją drogą jest już zupełna paranoja i odjazd – OS, który sam zajmuje 16 GB dysku! przy funkcjonalności nie wykraczającej poza winXP (nb. też niemało – ca 3 GB)). OLPC i takie maszyny robią rozwojowi branży software'owej zdecydowanie dobrze, oby tak daklej.

  2. Awatar czepol
    czepol

    Przeglądałem stronę producenta i takie małe sprostowanie. Sam ekran dotykowy (tablet) kosztuje 299 dolarów, natomiast netbook (tablet+klawiatura) kosztuje 399 dolarów.

    1. Awatar Kas
      Kas

      Poprawione. Dzięki. 🙂

    2. Awatar LM
      LM

      "kosztuje" -> "będzie kosztował" – teraz jest pre-order. Na wiosnę 2009 będzie dostępny w sprzedaży, ale tylko w USA. Hardware jest praktycznie skończony, software wciąż jest dopracowywany. Przydałoby się to umieścić w tekście oraz poprawić błąd w artykule, albo 😉 na stronie producenta: "6 USB 2.0 (3 internal, 2 external, 1 mini)"

      1. Awatar LM
        LM

        Ciekawi mnie, które z moich zdań jest nieprawdziwe – za co te "-"…

        "Pierwszy netbook z procesorem ARM już w sprzedaży" – nieprawda już w tytule.

    3. Awatar maciek
      maciek

      A wersja z Windows CE ? 😉

  3. Awatar eee
    eee

    dziwne te zdjęcia, na żadnym nie widać klawiatury

    urządzenie robi nprawdę niezłe wrażenie, nic tylko sobie czytać gazetkę i gadać ze znajomymi w drodze do szkoły/pracy czy przeglądać pudelka podczas posiłku 🙂 no i można się zrelaksować przy jakiejś fajnej grze siedząc w knajpie.

  4. Awatar Paweł Ciupak
    Paweł Ciupak

    „Niestety, konfiguracja sprzętowa tego komputera będzie pozwalała jedynie na zupełnie podstawowe zastosowania.”

    Podstawowe? Bzdura. Ja tam mam laptoka o podobnych parametrach sprzętowych (procesor 650 MHz, pamięć 128 MB RAM) i to z procesorem typu CISC, a nie RISC jak w przypadku architektury ARM – i chodzi na nim nawet KDE (płynnie!), parę zasobożernych aplikacji, a dekodowanie wideo jest w nim dość płynne.

    1. Awatar Kas
      Kas

      Każdy ma inną definicję podstawowych. Ja miałem na myśli przeglądanie stron internetowych w trybie graficznym :), klienta poczty elektronicznej, komunikator internetowy, odtwarzacz filmów i muzyki.

      1. Awatar MichalK
        MichalK

        Do takich zastosowań to spokojnie wystarczy

    2. Awatar Apage
      Apage

      Ech! Dali by 0,5GB pamięci i już mógłbym chwalić się przed laskami dobrze działąjącym KDE 4.x 😉

      1. Awatar sprae
        sprae

        Najpierw "se" poczytaj o takich rzeczach jak http://en.wikipedia.org/wiki/ARM_architecture#Thu…

      2. Awatar verimati
        verimati

        Naprawdę aż tak trudno byłoby wymienić pamięć?

  5. Awatar kric
    kric

    Warto wspomnieć o schematach na GPL'u The Touch Book board

    1. Awatar kric
      kric

      coś się "proste znaczniki" posypały, niestety nie mogę tego edytować – poradzicie sobie.

      1. Awatar czepol
        czepol

        naprawiłem (trzeba trochę poczekać – cache) nie wolno zmieniać parametru rel, który jest domyślnie na nofollow chyba

        1. Awatar kric
          kric

          Dziękuję :*

    2. Awatar JP
      JP

      404 not found

  6. Awatar Tor
    Tor

    Ja czekam na coś tańszego, niedotykowego. Mój eee pc 900 kosztował ~900zł. Mam nadzieję, że pojawi się coś na arm z kamerką i wyświetlaczem minimum te 8,9 za jakieś 600 zł. Inaczej… Cóż, nie widzę dużej różnicy. Mój eee kosztuje 900 z haczykiem, a modele z mniejszą matrycą są i po 700 zł. Oczywiście jest różnica w długości pracy na baterii… Ale te z arm miały być jednak tańsze i na to właśnie czekam.

    1. Awatar przemysław
      przemysław

      Mam nadzieję, że pojawi się coś na arm z kamerką i wyświetlaczem minimum te 8,9 za jakieś 600 zł.

      Tak, tak – w zestawach powinien być jeszcze kask i spadochron, oczywiście też w tej cenie, ani grosza więcej!

      Oczywiście jest różnica w długości pracy na baterii…

      To nie jest różnica, to jest nokaut (przy dwóch bateriach olłejsa).

      Ale te z arm miały być jednak tańsze i na to właśnie czekam.

      No to sobie poczekasz.

      1. Awatar Tor
        Tor

        -.- Przeczytaj zapowiedzi – netbooki z arm mają być tańsze od konkurencji. A moje wymagania nie są z kosmosu. Jak wspomniałem, za 700 zł dostajesz netbooka na x86 z kamerką. Nie pisałem też nic o groszach więcej, tylko około…

        1. Awatar przemysław
          przemysław

          Tańsze od konkurencji, która kosztuje 1100 – 1500 zł czy tańsze od paści kosztujących 700 zł – teraz widzisz różnicę?
          Tańsze "od konkurencji", nie oznacza tańsze od wszystkiego co jest na rynku. Widać to zresztą po cenie tej zabawki.

        2. Awatar Tor
          Tor

          Ale ta zabawka jest wyjątkowa. Dotykalski ekran, zresztą odczepiany, który może pracować samodzielnie. Czekam na zwykły, tani netbook z arm.

      2. Awatar Tor
        Tor

        I czy ja wiem, czy to jest nokaut? ten maluch trzyma długo, bo ma 2 baterie. Są eee pc, które z jedną trzymają 8h, więc nokautu nie widać…

        1. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          A w to akurat nie wierzę.

        2. Awatar przemysław
          przemysław

          Napisałem przecież wyżej, że "olłejs" ma dwa akumulatory – tylko heca polega na tym, że obydwa są w maszynce zintegrowane (jedna tablet, druga klawiatura).
          A gdzie masz miejsce na drugi akumulator w eee pc? Odpowiedź brzmi: "w plecaku użytkownika". Jak dla mnie 15 h (a niechby było nawet 12h) do 8 h to potężna różnica.

  7. Awatar slepiec
    slepiec

    ekran ma 8.9 cali – dodam bo tu nie jest to napisane.

    1. Awatar KOmandos
      KOmandos

      słuszna uwaga, uzupełnione

      1. Awatar ja
        ja

        …ale nie do końca dobrze

  8. Awatar Zaus
    Zaus

    Wypadałoby też dopisać, że ma wifi i akcelerometr 3D. Nic tylko czekać (albo samemu się wziąć do roboty), aż ktoś doda fizykę okien w zależności od wychylenia

  9. Awatar Michał Olber
    Michał Olber

    Mówicie, że słaby, a tak naprawdę ARM ma architekturę superskalarną oraz przetwarzaniu potokowemu, dzięki czemu jeżeli przy 600 MHz jest w stanie odtwarzać film w Wysokiej Rozdzielczości, a dopiero dwurdzeniowe procesory typu Dual Core o taktowaniu 1.8 GHz są tak samo w stanie to robić, to pomyślcie, co będzie, jak ta architektura będzie miała taktowanie 1.8 GHz i będzie dwurdzeniowa. x86 zostanie przytłoczone do ziemi. Do tego MS będzie się musiał postarać ze swoim Windows CE, bo inaczej straci sporą liczbę klientów 🙂

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      superskalar? przetwarzanie potokowe?
      w tym przypadku to dsp dekoduje film tak wiec doczytaj moze conieco w temacie, w ktorym sie wypowiadasz (na golym armie w tej czestotliwosci moze divixa obejrzysz…). btw. quad core arm sa juz dostepne i wcale nie przytlaczaja wydajnoscia (taktowanie 1-1.2GHz).

    2. Awatar trasz
      trasz

      @Michał Olber: Chcialbym zauwazyc, ze x86 ma architekture superskalarna i przetwarzanie potokowe poczawszy od pierwszego Pentium.

    3. Awatar karafior
      karafior

      C2D? Mój Pentium Mobile (P3) o taktowaniu 1,6GHz radzi sobie z materiałem w 720p zakodowanym w H.264. Nic innego już na tym systemie wtedy nie zrobię żeby się nie przycięło, ale jednak jest. [: Podejrzewam że to właśnie dlatego linia Core jest zbudowana w oparciu o te właśnie procesory a nie NetBurst (P4).

  10. Awatar http://aleks.openid.
    http://aleks.openid.

    Trzeba jeszcze dodać że czas pracy jest taki długi, bo posiada on dwie baterie jedna w klawiaturze,drugą w tablecie.

    1. Awatar atavus
      atavus

      wiec sam tablet bedzie dzialal tylko ~7.5 godziny (przy dobrym wietrze)… troche krotko :/

      1. Awatar przemysław
        przemysław

        Sam tablet ok. 3 – 5 h, czyli jeszcze krócej (zgodnie z FAQ na stronie producenta).

  11. Awatar dzikus
    dzikus

    "Przewodowa karta sieciowa IEEE 802.11 b/g/n"

    To przewodowa czy może jednak jak to autor zapewne ładnie c&p IEEE 802.11 b/g/n?

  12. Awatar http://aleks.openid.
    http://aleks.openid.

    A tu znajdziecie http://tnij.org/cz8j ciekawe screeny i filmik z pracy na tym tablecie.

    1. Awatar eee
      eee

      przycisk Start i "Word" miażdżą 😀

  13. Awatar http://fijam.eu.org/
    http://fijam.eu.org/

    Po co reklamują 720p na ekranie 1024×600?

    1. Awatar SwordOfUltimate
      SwordOfUltimate

      mozna go podpiac do zewnetrzenego ekranu i cieszyc sie 720p

    2. Awatar karafior
      karafior

      Brak artefaktów spowodowanych kompresją np. Ja widzę różnicę miedzy "zwykłym materiałem" a jego kopią w 720p HD. Pomimo tego że obraz jest skalowany w dół to wygląda naprawdę przyzwoicie.

  14. Awatar Pyoter
    Pyoter

    Ciekawe, czy komputerek, na którym nie da się zainstalować WinXP i Visty przetrwa na rynku. Ja bym z miłą chęcią zakupił za jakąś sensowną cenę ten sprzęcik. Ale jak na to spojrzą użytkownicy Windowsów i świat opanowany przez MS?
    Bateria wytrzymująca 15 godzin to prawdziwa rewelacja, ale jednak mocno obawiam się o wydajność tego procesora.

    1. Awatar LM
      LM

      Z zazdrością?

      1. Awatar vries
        vries

        Szczerze… myślałem nad tymi nowymi rozwiązaniami opartymi o ARM. I jestem w kropce. ARM jest czymś, czego nie rozumiem (jako konsument). Jak parametry przekładają się wydajność takiego rozwiązania. Bo zdaję sobie sprawę, że możliwość odtwarzania 720p nie przekłada się identycznie na wydajność jak w wypadku architektury x86 (tak, tak, możliwość odtwarzania 720p to informacja marketingowa). Poza tym nie wiem, jak ma działać układ graficzny w tego typu urządzeniach, nie wiem, czy obecne (typu compiz) rozwiazania będą obsługiwane (i jak szybko będą działać).
        Ale zdaję sobie też sprawę, że ARM złamałby kompatybilność z Windowsem. I to całkowicie. A to by mnie bolało, bo nawet na linuksie używam paru programów windowsowych i nie mam ochoty się z nimi rozstawać. Zazdrość zazdrością, ale mnie coś takiego nie urządza. I pewnie nie jestem na tym polu sam.

        1. Awatar nie_sTrasz (Dee)
          nie_sTrasz (Dee)

          Zawsze zostaje wirtualizacja/WINE.

        2. Awatar vries
          vries

          Obawiam się, że to by tego procka zajechało (innymi słowy nie jest to żadne rozwiązanie).

        3. Awatar s
          s

          Wine nie zadziała. Wirtualizacja też nie do końca – to musi być emulacja. Jak kiedyć na AMD 2GHz odpalałem emulator PPC+Darwin to system chodził około 100x wolniej, stąd na 600MHz mielibyśmy 6MHz (oczywiście używam tutaj dużego uproszczenia) – na Viste w sam raz 🙂

    2. Awatar adix666
      adix666

      Skoro można na nim oglądać z kodekiem H.264 to o procka bym się nie bał.

      1. Awatar karafior
        karafior

        Podejrzewam że nawet na Via Nano można oglądać materiały w Full HD, wystarczy sprzętowe dekodowanie od nVidii (na przykład) i voilà!

        Zresztą, X86 też jeszcze potrafi dać radę, jest przecież Atom, na Atomach samych z tego co kojarzę 720p też się odtwarzało. A dodatkowo były mega oszczędne.

        A właśnie, czy ktoś wie jak to tutaj się porównuje? Chodzi mi o moc vs. pobór prądu, 2 watty maksymalnego poboru i 0,2 w spoczynku dla Atoma vs. taki ARM?

        1. Awatar marcinsud
          marcinsud

          co z tego, że atom tak mało ciągnie, jak reszta na płycie od intela żre prądu nieporównywalnie więcej od atoma. Najbardziej zabawne było to że na desktopowej płycie atom był chłodzony pasywnie, a chipset miał wiatrak ;p

  15. Awatar http://aleks.openid.
    http://aleks.openid.

    A co ma do tego MS?? przecież to ma wszystko co trzeba,jest to sprzęcik to podstawowych zastosowań.Jak chcesz grać lub robić coś innego to pomyliłeś kategorie;)

    1. Awatar Pyoter
      Pyoter

      Ja umiem żyć bez Windows i produktów MS, i bez wielu innych programów na tę platformę. Ale ogromny odsetek innych użytkowników komputerów niestety nie. Wystarczyło że MS zmienił parę rzeczy w interfejsie Office'a a już wielu klientów kręci nosem i pyta o starsze wersje, nie wspomnę już o Viście. Bardzo bym chciał, żeby ten komputerek zdołał poruszyć rynek i przerwać dominację ww firmy. Się okaże 🙂

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        a czy jak kupią telefon samsunga, a mieli wcześniej nokie to tez marudzą i chcą zmiany systemu na samsungu? Ja bym netbooków nie traktował jak komputery, tylko właśnie takie urządzenia do internetu,a to jaki w takim razie jest tam system nie ma znaczenia o ile działa.

        1. Awatar cutugno
          cutugno

          "a czy jak kupią telefon samsunga, a mieli wcześniej nokie to tez marudzą i chcą zmiany systemu na samsungu? "

          Często po prostu trzymają się linii produktów, do tego wiele osób kupuje telefony tylko po to, żeby dzwonić i wysyłać jakieś SMS więc zmiana przyzwyczajeń nie jest aż tak bolesna.

          "Ja bym netbooków nie traktował jak komputery, tylko właśnie takie urządzenia do internetu,a to jaki w takim razie jest tam system nie ma znaczenia o ile działa."

          Fajnie, że byś nie traktował, ale może przyjmiesz do wiadomości, że przytłaczająca większość klientów kupujących netbooki by traktowała, a to jaki w takim razie jest tam system ma znaczenie. Dlatego rynek netbooków wygląda jak wygląda.

          Dlatego zresztą w ogóle nie sądzę, że netbooki z ARMem się przyjmą, czy będzie tam Linux czy Windows CE. Być może wbrew zamierzeniom producentów netbooki są obecnie postrzegane jako małe, słabe komputerki, ale właśnie komputerki a nie kioski internetowe.

  16. Awatar wujek_bogdan
    wujek_bogdan

    ciakawe jak radzi sobie te 600mhz.
    spotkał się ktoś z benchmarkiem porównującym procesory arm z x86?
    czy 600mhz w arm będzie szybsze od np. PIII 600mhz?

    swoją drogą, jeszcze niedawno mówiąc o laptopach z arm były to jedynie raczej mało prawdopodobne przypuszczenia, być może to jest właśnie przyszłośc laptopów?

  17. Awatar zarazek
    zarazek

    No super, ktoś wziął sobie to: http://beagleboard.org i zrobił z tego netbooka. Na filmiku pod tym adresem: http://tnij.org/cz8j widać nawet logo BeagleBoard podczas bootowania…

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      nawet jeśli to co z tego?

    2. Awatar arag0rn
      arag0rn

      I chwała mu za to! Dlaczego Ty nie wziąłeś?

  18. Awatar garulf
    garulf

    Super! Mam nadzieje, że kolejne modele notebooków z ARM beda jeszcze lepsze i tańsze (jak zwiększy się konkurencja). Jednak najbardziej cieszy mnie fakt, że nareszcie Linux bedzie mógł wykazać swoją wyższość nad Windowsem! 😀

  19. Awatar Marcin
    Marcin

    On ma 3 "Internal USB slots" – genialna sprawa. 🙂 Przez to nigdy nie będzie przestarzały, bo w przyszłości za grosze dokupisz do niego, dodatkowy dysk na USB, WiFi, BT, modem UMTS, WiMax, i co tam jeszcze wymyślą i będziesz mógł schować to w środku :-). I to bez obaw, czy to sie zmieści, bo tendencja jest taka:
    Mały BT z Allegro

    Będę kibicował temu produktowi, mam nadzieje że zamiesza na rynku netbooków jeszcze bardziej nie Eee zamieszał :-).

  20. Awatar http://aleks.openid.
    http://aleks.openid.

    Konkurencja jest tylko trza będzie poczekać do czerwca na FTF (Freescale Technology Forum)ma tam być zaprezentowany netbook z procesorem ARM Cortex 1GHz.Po więcej odsyłam na http://tnij.org/c0fx.Pozdrawiam 🙂

  21. Awatar Neonique
    Neonique

    Wszystko pięknie. Pozostaje tylko (aż?) kwestia oprogramowania i dodatkowego sprzętu. Bez tego lipa. I na nic zdadzą się tłumaczenia, że do netu i małych prac biurowych więcej nie trzeba. 15 godzin pracy na bateriach i panel dotykowy w tej cenie aż proszą się o szersze zastosowanie.

    Też kibicuję temu sprzętowi.

  22. Awatar http://aleks.openid.
    http://aleks.openid.

    Chyba coś nie tak z linkiem 🙁 ten powinien być dobry http://tnij.org/c0fx 🙂

  23. Awatar garulf
    garulf

    Tu jest coś więcej o Touch Book'u http://i.gizmodo.com/5162584/always-innovating-to…

  24. Awatar ROBERTSONICX78re
    ROBERTSONICX78re

    Cóż jak tanie te komputerki będą to rozważę zakup tego cacka zamian za mp4- myślę że będzie to lepszy wybór o ile wymyślą całą gamę kodeków na ARM (real media, divx itp)- jeśli będzie brak takowych to będzie ciężko- najwyżej standardowy blaszak będzie konwertował 🙂

  25. Awatar Rigoberto Touchet
    Rigoberto Touchet

    keep up the great piece of work, I read few content on this internet site and I conceive that your weblog is rattling interesting and has circles of great info .

  26. Awatar mytouch
    mytouch

    I am impressed, I have to say. Actually hardly ever do I encounter a blog that is both educative and entertaining, and allow me to inform you, you might have hit the nail on the head. Your imagined is exceptional; the problem is one thing that not enough persons are chatting intelligently about. I am really blissful that I stumbled throughout this in my hunt for one issue referring to this

  27. Awatar Backyard Aquaponics
    Backyard Aquaponics

    Would you be serious about exchanging hyperlinks?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *