PIT-36L od podstaw

Artykuł partnera

30 kwietnia to ważna data dla każdego podatnika, bo to wówczas upływa termin rozliczenia się z osiągniętych w ubiegłym roku podatkowym dochodów. Od 1 stycznia 2019 roku wiele się zmieniło w obowiązujących przez lata przepisach – podatnicy wypełniający do tej pory deklaracje PIT-37 i PIT-38 nie muszą już martwić się terminami – fiskus przygotuje za nich zeznanie podatkowe, które będą mogli sprawdzić i zatwierdzić. Inaczej wygląda sytuacja m.in. przedsiębiorców rozliczających się z fiskusem się na zasadach ogólnych, a także przedsiębiorców, którzy wybrali stałe oprocentowanie podatkiem liniowym.

Kto powinien złożyć deklarację PIT-36L?

Każda grupa podatników musi rozliczyć się na specjalne przeznaczonych ku temu formularzach. Formularz PIT-36L składają przedsiębiorcy osiągający dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, którzy wybrali stałe oprocentowanie podatkiem liniowym. Stawka podatku liniowego niezależnie od osiągniętego dochodu wynosi 19%. Ta forma opodatkowania jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie dochody i chcą uniknąć konieczności płacenia 32% podatku po przekroczeniu drugiego progu podatkowego, czyli kwoty 85 528 zł.

W przypadku przedsiębiorców wybierających podatek liniowy i osiągających jednocześnie dochody np. z tytułu umowy o pracę konieczne jest złożenie dwóch deklaracji podatkowych. W przypadku umowy o pracę jest to PIT-37. Ważne! Jeżeli przedsiębiorca opodatkowany liniowo osiąga przychody ze świadczenia usług na rzecz swojego obecnego lub byłego pracodawcy (wykonuje te same czynności co na umowie o pracę), to traci on prawo do opłacania podatku linowego i musi wpłacać zaliczki na podatek zgodnie z zasadami ogólnymi. Brak znajomości tego przepisu może skutkować poważnymi zaległościami podatkowymi i koniecznością późniejszej wpłaty zaliczek wraz z naliczonymi odsetkami.

Kiedy należy wybrać formę opodatkowania?

Wybór podatku liniowego może nastąpić już na etapie zakładania działalności gospodarczej i jej rejestracji. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwa zmiana formy opodatkowania; można to zrobić do 20 stycznia roku podatkowego, za który podatnik będzie się rozliczał, składając odpowiednie oświadczenie w Urzędzie Skarbowym.

Jakie wady i zalety ma wybór podatku linowego?

W tym przypadku największą zaletą jest możliwość uniknięcia płacenia wysokiego podatku po przekroczeniu drugiego progu podatkowego. Niestety wybór stałego podatku w wysokości 19% niezależnie od osiągniętego dochodu uniemożliwia skorzystanie z wielu popularnych ulg i odliczeń. Przedsiębiorca wybierający podatek liniowy nie może, m.in.:

  • rozliczyć się wraz z małżonkiem,
  • rozliczyć się wraz z małoletnim dzieckiem (dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci)
  • skorzystać m.in. z ulgi prorodzinnej, internetowej i ulgi od darowizny,
  • odliczyć kwoty wolnej od podatku.

Wybierając podatek liniowy i składając PIT-36L przedsiębiorca może jedynie odliczyć od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz skorzystać z ulgi abolicyjnej, czyli odliczyć kwotę podatku z zagranicy. W przypadku deklaracji PIT-36L od dochodu można odliczyć m.in.  zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i 50% wartości straty z lat ubiegłych.

Jak złożyć deklarację PIT-36L?

Deklarację PIT-36L można złożyć na 3 sposoby:

  • wypełniając formularz deklaracji i zanosząc do właściwego Urzędu Skarbowego,
  • wypełniając formularz i wysyłając go tradycyjną pocztą lub pocztą elektroniczną,
  • korzystając ze znacząco ułatwiającej rozliczenie i złożenie zeznania podatkowego platformy internetowej np. e-pit.

Z roku na rok coraz więcej podatników wybiera e-pity nie tylko ze względu na możliwość uniknięcia długich kolejek. Programy komputerowe umożliwiające szybkie złożenie deklaracji podatkowej to także ułatwienie dla osób, które nie do końca wiedzą, w jaki sposób wypełnić PIT-a, a nie chcą korzystać z usług biur księgowych. Dzięki intuicyjnej obsłudze z wypełnieniem deklaracji za pośrednictwem platformy e-pit poradzi sobie praktycznie każdy. Ogromną zaletą korzystania ze sprawdzonych programów do rozliczenia PIT-ów jest możliwość uniknięcia pomyłki w obliczeniach – samodzielne wyliczanie wszystkich wartości obarczone jest dużym ryzykiem błędu, zwłaszcza gdy wypełnia się deklarację podatkową tuż przed terminem jej złożenia i dokonuje się obliczeń „na szybko”.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *