Plany dotyczące Mandrivy 2009

Ledwo minęły dwa miesiące od premiery najnowszej wersji Mandrivy, a już szykuje się jej kolejne wydanie.

Powoli rozpoczynają się prace nad kolejną wersją Mandrivy. Najnowsze stabilne wydanie zostało wydane 9 kwietnia, natomiast deweloperzy planują już co umieścić w wersji 2009 oraz kiedy ma się pojawić. Według terminarza, przed finalną wersją, która ma się ukazać na początku października 2008, użytkownicy otrzymają dwie wersje alfa, dwie bety oraz dwóch kandydatów do wydania.
Pierwsza alfa ukaże się już w przyszłym tygodniu, 25 czerwca.
Najbardziej znaczące zmiany w kolejnej wersji:

  • poprawiony czas startu systemu
  • opcjonalnie możliwość automatycznego usuwania niepotrzebnych pakietów (orphaned) w menedżerze pakietów
  • wykorzystanie technologii PackageKit oraz PolicyKit
  • poprawiona migracja z Windowsa do Mandrivy oraz narzędzie kontroli rodzicielskiej
  • nowy wygląd instalatora
  • migracja do KDE 4, OpenOffice.org 3 oraz Firefoksa 3.

By dowiedzieć się więcej o planach deweloperów Mandrivy, warto zajrzeć do specyfikacji [PDF] kolejnego wydania tego systemu.

Wiki Mandriva 2009

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Sławek
    Sławek

    Wprowadzenie mechanizmu kontroli rodzicielskiej jest naprawdę dobrym pomysłem 😉 . Jest to jedna z rzeczy, którą Linuksowi brakuje, a ma ją Vista. Wiem, że na Linuksie wszystko się da, ale żaden rodzic nie będzie korzystać np. z crona.

    1. Awatar CeCeron
      CeCeron

      Mandriva już obecnie ma całkiem przydatny i prosty w użyciu 🙂

      Odważnie poczynają przechodząc na niestabilne programy, nie wiem, czy wyjdzie to im na zdrowie….

      1. Awatar soda2
        soda2

        1. moja mandriva xtreme 2.1 (która wylądowała w koszu na śmieci) miała problem z czytaniem płyt CD…problemem były polskie znaki w nazwie, nie wiem czy to normalny problem przy stabilnych i prostych systemach na desktop…

        2. gdy wyjdzie mandriva 2009 żaden z tych projektów (Fx 3.0, OpenBiuro 3.0, KDe4) nie będzie niestabilnym.

        1. Awatar soda2
          soda2

          p.s. co do mandrivy… po jej uruchomieniu miałem 5 (słownie pięć) programów w tacce systemowej – używałem… żadnego z nich. I najlepsze było to że ni e potrafiłem edytować sesji bo nie mam doświadczenia ani w obsłudze KDE ani w obsłudze mandrivy. Jaki był efekt końcowy? po trzech godzinach od instalacji foramt dysku i instalacja Ubuntu 8.04.

        2. Awatar Pawlak
          Pawlak

          "problemem były polskie znaki w nazwie"

          Dziwne, ja u siebie takich problemów nie spotkałem. Może coś źle robię? 😉

          Używam Xtreme2.1 x86_64 i nie zanosi się, żeby cokolwiek skłoniło mnie do migracji na inny system.

        3. Awatar soda2
          soda2

          wg. Ciebie SOA#1 (standardowa odpowiedź administratora numer jeden czyli: u mnie działa)dla zwykłego użytkownika wystarczy? ja sądzę że nie, i walka z tym była dla mnie stratą czasu, potem jak zobaczyłem te 5 programów w tacce… szukając przez 5 minut gdzie edytuje się sesje… stwierdizłem że nie mam czasu na głupoty. Ubuntu 8.04

        4. Awatar Pawlak
          Pawlak

          @soda2,
          Chciałem przez to powiedzieć, że skoro u innych działa a u Ciebie nie, to znaczy, że nie jest to problem systemu jako takiego tylko konfiguracji tegoż systemu i/lub jego komputera przez użytkownika.

        5. Awatar CeCeron
          CeCeron

          Wersja Xtreme rzeczywiście jest problematyczna, wystarczy pochodzić po forach Mandrivy.

          @soda2 nie ich winą, że nie znasz się na KDE, trzeba było zainstalować Mandrivę z Gnome, jest taka możliwość. Problem miałeś dość dziwny, 5 minut szukania to chyba mniejsza strata czasu niż reinstalacja systemu, chyba, że Ubuntu już mnie przerosło.

          Odp. 2) Nie sądzę, by KDE się wyrobiło. Openoffice możliwe, ale też wątpię. Nie wierzę obecnym zapowiedziom, ale to tylko moja opinia.

          Pozdrawiam

        6. Awatar soda2
          soda2

          nie obwiniam mandrivy za to że nie znam KDE. ale moim zdaniem jeżeli coś nie działa i muszę szukać odpowiedzi a to wszystko za 79zł to jednak wolę Ubuntu w którym tego problemu nie miałem – prawda?

        7. Awatar CeCeron
          CeCeron

          Zauważ, że Mandriva ma wersje darmowe. Jeżeli uważasz, że kupując jakikolwiek system operacyjny za jakiekolwiek pieniądze, jesteś zwolniony od myślenia, to jesteś w błędzie.

          Wersja liveCD z Gnome zawiera nawet niewolne sterowniki itd, jest zupełnie darmowa i naprawdę mniej problematyczna od Xtreme, które jak mowiłem, zbiera dość niepchlebne opinie.
          Pozdrawiam.

        8. Awatar Gunther
          Gunther

          Ja nie rozumiem po co ludzie nabierają się na to Xtreme. Dużo lepszy jest PowerPack jeśli ktoś chce zapłacić. Nie ma wszystkich tych czarno-gradientowych bajerów. A tak na prawdę, to świetnie działają wersje darmowe i od nich powinno się zaczynać.
          Jak dla mnie płacenie za Xtreme lub PowerPack to sposób na wsparcie Mandrivy. Ja cenię sobie tę dystrybucję i chcę ich wspierać.
          Od nowej Mandrivy chciałbym jedynie, że skończyły się dziwaczne konflikty sprzętowe na moim Asusie (zaczęły się od wersji 2008.0, wcześniej ich nie było). Generalnie uważam Mandrivę za najlepiej dopracowaną dystrybucję user-friendly.

        9. Awatar tb
          tb

          @soa2
          "ale moim zdaniem jeżeli coś nie działa i muszę szukać odpowiedzi a to wszystko za 79zł to jednak wolę Ubuntu w którym tego problemu nie miałem – prawda?"

          Jeżeli nie możesz sobie z czymś poradzić, a kupiłeś komercyjną Mandrivę (PowerPack lub Xtreme) to możesz skorzystać z pomocy technicznej.

          Za 79 zł dostajesz system a przez 30 dni możesz zadawać pytania technikom, którzy pomogą Ci rozwiązać tego typu problemy.

        10. Awatar Mieszko Kaczmarczyk
          Mieszko Kaczmarczyk

          "Gunther
          Asus + i wszystko jasne jasne + ja już dawno podziekowalem tej firmie i przenioslem sie na Gigabyte – te same niby płyty a jednak działa o niebo lepiej.

  2. Awatar soda2
    soda2

    migracja do KDE 4, OpenOffice.org 3 oraz Firefoksa 3. = zabójstwo windows vista

    1. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Pod warunkiem, że będzie wsparcie dla sprzętu i KDE 4 w końcu będzie używalne 😉

      1. Awatar AdeBe
        AdeBe

        4.1 powinno już być 🙂
        W razie czego polecam projekt kde4daily

  3. Awatar kocio
    kocio

    Tak tylko trochę a propos, ale dziś poznałem człowieka, który dosłownie sparzył się na Mandrivie, bo gdzieś z rok temu usmażyła mu laptopa. Po prostu podnosiła temperaturę tak skutecznie, że aż reagował mechanizm automatycznego wyłączania komputera, żeby chronić go przed przegrzaniem. Niestety to nie wystarczyło i za późno się zorientował co jest grane, że ciągle się komputer zamyka zanim zrobi się coś sensownego, więc laptok się spsuł.

    Miał ktoś takie doświadczenia z tą albo innymi dystrybucjami? Bo przyznam, że mnie zaskoczył zupełnie.

    1. Awatar Rsh
      Rsh

      Brzmi to jak wada konstrukcyjna laptopa w połączeniu z jakimś wadliwym daemonem. Na Windows przy intensywnym graniu/użytkowaniu też to by było możliwe …

    2. Awatar Jarek
      Jarek

      Jednym z założeń tej dystrybucji jest dostarczenie jak najprędzej najnowszych wersji programów. Ceną jaką się za to płaci jest deficyt stabilności. Użytkownik decydujący się na wykorzystanie Mandrivy (przynajmniej ogólnodostępnej wersji tej dystrybucji) musi to wziąć pod uwagę.

      Owszem, mam podobne doświadczenia. Byłem wiernym użytkownikiem tej dystrybucji od wersji Mandrake 6.0 do 9.2. Choć z wersji 6.2 i 8.2 byłem nawet zadowolony, to przy 9.2 całkiem "wymiękłem" i porzuciłem ją dla Debiana. Właśnie w 9.2 (oprócz wielu innych przypadłości) zdarzyło się coś podobnego do opisywanego przez Ciebie przypadku. Po uruchomieniu OpenOffice, procek zaczynał pracować "na cały gwizdek", choć do przegrzania nie dochodziło.

      Co do opisywanej sytuacji – abstrahując od jakości oprogramowania nachodzą mnie jednak niezbyt pochlebne myśli na temat jakości tego laptopa.
      Pamiętam podobną sytuację związaną z Madrake'iem 9.2. Instalator tej wersji dystrybucji skutecznie kasował firmware niektórych napędów CD (zwłaszcza LG). Z pozoru winne było oprogramowanie, lecz szybko okazało się, że cały ciężar tej winy leży po stronie niektórych producentów, którzy olali standard szyny IDE w zakresie z którego nie korzystały systemy Microsoftu.

      1. Awatar Pawlak
        Pawlak

        "Jednym z założeń tej dystrybucji jest dostarczenie jak najprędzej najnowszych wersji programów".

        Nie pomyliła Ci się przypadkiem Mandriva z Fedorą?

        1. Awatar CeCeron
          CeCeron

          Mandriva też jest prędka. Może trochę mniej szalona. 🙂

    3. Awatar AdeBe
      AdeBe

      To raczej jest wada konstrukcyjna laptopa, a nie wina systemu.
      W Windowsie też się zdarza, że svchost potrafi zająć 100% mocy non stop (ja widziałem już coś takiego kilkukrotnie)

      1. Awatar zumek
        zumek

        To jest wina systemu. Dokladniej dziury w zabezpieczeniu.

        1. Awatar witekk
          witekk

          Możesz rozwinąć, bo na razie napisałem mało dokładnie?

    4. Awatar Franek_C
      Franek_C

      Z Mandrivą na laptopie rzeczywiście jest coś nie tak. Miałem zainstalowaną wersję 2008 One na Acerze Travelmate 2410, który również grzał się niemiłosiernie. Działo się to nawet, gdy po uruchomieniu komputera nie włączałem żadnego programu. Nie jest to wada konstrukcyjna laptopa, ponieważ OpenSUSE i Ubuntu tak bardzo go nie podgrzewają.

    5. Awatar Mariusz
      Mariusz

      Ja miałem podobny przypadek… Wersja 2007 miała problemy z obsługą procesorów AMD. Nie działała funkcja AMD PowerNow, która skutecznie grzała komputer do granic możliwości…

      1. Awatar Gunther
        Gunther

        Chyba coś takiego było w 2007.0, ale później to poprawili i działało już dobrze. Przy normalnej pracy w 2007.0 temperatura CPU dochodziła nawet do 85 stopni w laptopie, podczas gdy równolegle na stacjonarnym 45. W późniejszych wersjach było już normalnie.

    6. Awatar rorio
      rorio

      Mandrake 9.2 miał dość nieprzyjemny zwyczaj kasowania softu z nagrywarek z lg. Jedną sobie tak załatwiłem. Ale to była wina lg.

  4. Awatar clondike
    clondike

    Co do przegrzania: po migracji na Ubuntu 8.04, przy próbie grania w Quake III mój laptop się wyłączył (ograniczenie temperatury). Wiatraki nie pracowały na 100% chociaż powinny. Przyznam się, że nie zgłosiłem tego, bo przez te pół roku z Hardym raz chciałem grać… ale jak widać błędy się zdarzają.

  5. Awatar michug
    michug

    Dalej ten system robi z mózgu gó*wno? Ostatnio jak zabierałem się za 9, to wszystko musiałem wyklikiwać, bo to plików brakowało, albo inne mechanizmy nie potrafiły przyjąć tych ustawień..

    1. Awatar CeCeron
      CeCeron

      Piszesz tak, jakby rzeczywiście mu się kiedyś udało :]

      A tak na serio, to już trochę inna epoka. Mandriva obecnie z wydania na wydanie rośnie w siłę. Aż miło patrzeć.
      Pozdrawiam

  6. Awatar Shufla
    Shufla

    Widać postęp w Mandrivie in plus. Korzystałem dotychczas z Debiana/Ubuntu, ale miałem pod "nosem" Mandrivę 2006.0 na serwerze.

    Na moim nx7400 postawiłem Mandrivę 2008.1. Wszystko działa out-of-the-box – łącznie z suspend/hibernate.

    Podpinam modem GPRS, w network managerze mogę skonfigurować połączenie ppp dla tego modemu. Działa.

    Mandriva wewnętrznie jest prostsza, mniej ogólna od Debiana/Ubuntu. Czasem to wada, ale to co ma działać, to działa. Na dodatek przyjaźniej traktują nie-wolne rzeczy – kodeki, sterowniki do sprzętu, etc. In plus. (W idealnym świecie nie było by takiej potrzeby, ale świat nie jest idealny, nie mam czasu przeglądać setek howto 😉 )

    Oby tak dalej z Mandriva. Niech fenomen ubuntu poczuje na plecach lodowaty oddech konkurencji 🙂

    1. Awatar pelnalufa
      pelnalufa

      tak mi sie wydaje, ze ubuntu poczuje z czasem na plecach oddech debiana, juz teraz inastalator jest banalnie prosty w porownaniu z dselectem, jeszcze tylko obsluga wifi w netinst i w zasadzie czego wiecej trzeba? wszystko mozna zainstalowac synapticem, w googlach mozna znalezc rozwiazanie prawie kazdego problemu, a stabilnosc w porownaniu z ubuntu to niebo a ziemia

  7. Awatar mors
    mors

    > po trzech godzinach od instalacji foramt dysku i instalacja Ubuntu
    > 8.04.

    Trzy godziny na poznanie systemu i podjęcie decyzji o jego skasowaniu.

    Moje gratulacje.

  8. Awatar Mariusz
    Mariusz

    Mam Mandrive od 2007.0 do 2008.1 – problemy byy rozne, ale z kazdym wydaniem jest coraz mniej. Szkoda tylko ze nie dolaczaja firmware do modemu Neo+ Sagem.

    1. Awatar dav
      dav

      a wg mnie problemow jest coraz wiecej. Np. w 2006 sterowniki fglrx do ati smigaly az milo, w 2007 juz nie tak milo. A w mdv2008 nie ma szans zainstalowac fglrx, wiec przesiadlem sie na Kubuntu 7.10 i wszysko smiga wlacznei z opengl na moim radku 9600.

      1. Awatar CeCeron
        CeCeron

        Próbówałeś 2008.1 wersję ONE? Nie słyszałem o problemach ze sterownikami grafiki, a używam i udzielam się na forum Mandrivy.

        Pozdrawiam

  9. Awatar fizista
    fizista

    Mandriva dobra jest na desktop, i to dla bardziej wymagającego użytkownika, co do początkującego to bym raczej polecił Ubuntu.

    Za to na laptopa to się do tej pory nie nadaje. Nie mam czasu w dopracowywanie systemu by działało w nim wszystko jak należy, Ubuntu jakoś znacznie lepiej sobie z tym radzi.

    Wielkim plusem Mandriwy za tą są repozytoria, i to że w nich znajdują się już zazwyczaj dobrze dopracowane programy, które ot tak sobie działają a często na starcie są już tak skonfigurowane, że nie trzeba się z nimi bawić. Czego w Ubuntu brakuje, ma dopracowane główne programy, a reszta średniej jakości.

    Co do serwera to nie mam porównania, ale bym pewnie wybrał na serwer dystrybucje dedykowane temu celowi, np. CentOS.

    Tak więc podsumowując:
    – desktop (do pracy/tym bardziej zabawy) – Mandriva
    – laptop – Ubuntu
    – server – CentOS, i podobne…

    1. Awatar CeCeron
      CeCeron

      Kupiłem niedawno laptopa (kadłubek Compala JFL92) z zamiarem stawiania czegoś na wzór archa, debiana, ewentualnie gentoo. Wcześniej jedenak jako użytkownik Mandrivy na desktopie chciałem sprawdzić, jak sobie poradzi z przenośnym życiem. I zaskoczyła mnie, bo dosłownie wszystko (oprócz czytnika linii papilarnych, ale miesiąc temu nie mogłem znaleźć żadnych sterowników na Linuksa dla tego urządzenia) działało out-of-box, licząc w tym funkcje acpi, kamerkę i inne życiowe komponenty.

      Mozliwe, że miałem szczęście, ale w takim razie zawsze miałem szczęście do Mandrivy, bo nigdy nie miałem z nią większych problemów (licząc od wersji 2006) 😉

      U mnie podsumowując:
      – desktop dla przeciętnego obywatela, do pracy, do zabawy: Mandriva,openSUSE
      – starszy sprzęt: VectorLinux, Zenwalk
      – dla bardziej wymagających użytkowników: Arch, Debian, no może Gentoo
      – serwer: Slackware, Debian

      Pozdrawiam

  10. Awatar xXx
    xXx

    [quote]opcjonalnie możliwość automatycznego usuwania niepotrzebnych pakietów (orphaned) w menedżerze pakietów[/quote]
    Nie wiem czemu, ale mam dziwne wrażenie, że świeżo upieczeni użytkownicy Ubuntu już to skomentowali czymś w stylu "phi, a w moim koffanym Łubuntu jest od dawna deborphan i w ogóle apt rox a wszystko co ma rpm ssie!" (doprawdy, widziałem już jakie "rzeczy" są w stanie wymyśleć). Śpieszę z wyjaśnieniem, że w MDV istnieje rpmorphaner, którego przeznaczenie jest podobne do pierwowzoru z Debiana(Debiana, nie Ubuntu!) co zresztą zostało nawet zapisane w jego opisie.

  11. Awatar wujashek
    wujashek

    Czy to jest news o ubuntu ? Czy ja coś przeoczyłem.
    A propo wcześniejszych opinii o laptopach, pozdrawiam z lapka HP + Mandriva, zero problemów.

  12. Awatar Lupinek
    Lupinek

    A IMO Mandriva (z KDE) to świetny system dla osób, które pierwszy raz instalują Linuksa po przesiadce z Windowsa. Mandriva pozwala łatwo się przesiąść, przystosować, bo w niej wszystko można wyklikać.

  13. Awatar tb
    tb

    Ja używam laptopa Acera TravelMate 4000 z zainstalowanym Xtreme 2.1. Wszystko hula aż miło. Każde urządzenie zostało wykryte i skonfigurowane automatycznie. Także karta bezprzewodowa.

    Sprzęt:
    grafika ATI 9700
    bezprzewodowa Intel PRO/Wireless 2200 GB
    klawisze funkcyjne działają znacznie lepiej niż w poprzedniej edycji

  14. Awatar buckbundy
    buckbundy

    Ja mam laptopa Dell D610, mandrivy używam od edycji Mandrake 8 a teraz kupiłem xtreme2.1 i jestem bardzo zadowolony.

    Uważam, że każda kolejna wersja tej dystrybucji jest coraz lepsza i mimo, że miałem chwile słabości do ubuntu to i tak wracałem do mandrivy.

    Polecam.

  15. Awatar Mayron
    Mayron

    Chyba nie było żadnego komentarza o tym, co jest a newsie… tylko wojna Ubuntu vs Mandriva…

  16. Awatar rorio
    rorio

    Moją przygodę z linuxem zaczynałem od mandragory… :') To były czasy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *