Podziw dla Jabłka

Opublikowana niedawno lista 50. najbardziej podziwianych firm magazynu Fortune na pierwszym miejscu stawia “sadowniczą” firmę z Cupertino. Apple Inc. już drugi rok z rzędu cieszy się opinią firmy najbardziej podziwianej wśród wszystkich branż i jednocześnie najbardziej innowacyjnej w branży komputerowej. Branżowo uznanie zyskała także jakość produktów i usług oferowanych przez Apple. W ogólnej ocenie branży komputerowej Apple zajęło drugie miejsce zaraz po firmie Xerox.

Miniony rok dla producentów komputerów nie był rokiem łatwym. Wielu dotychczasowych liderów zaliczyło spadki sprzedaży i przychodów. Apple Inc. jako jedna z niewielu firm może 2008 zaliczyć do udanych. Głównie za sprawą swoich flagowych produktów: iPoda i iPhone’a. To ich wysoka sprzedaż sprawiła, że od 2005 firma prawie potroiła swoje dochody osiągając w ubiegłym roku wynik blisko 33 miliardów dolarów.

Tak dobre wyniki uzyskane głównie za sprawą sprzedaży urządzeń mało “komputerowych” mogą oczywiście budzić wątpliwości, bo konkurencja raczej nie produkuje odtwarzaczy mp3 (a w tym Apple uzyskuje najlepsze wyniki), chociaż telefony już tak. Jednak podstawą rankingu były opinie i oceny przedstawicieli różnych branż, które opierały się nie tylko na osiąganych wynikach sprzedaży.

Konkurencja w zestawieniu nie wygląda najlepiej. W pierwszej dziesiątce na 4. miejscu ulokowała się firma Google, która od kilku lat systematycznie awansuje w tym rankingu. Microsoft powrócił na utracone w zeszłym roku 10. miejsce. Obie te firmy podjęły właśnie walkę o klientów na rynku smartfonów i usług mobilnych, zdominowanym dotychczas przez Apple. Microsoft szykuje dużą ofensywę ze swoim Windows Mobile 6.5, a także z nowym, chociaż jeszcze niejasno zapowiadanym smartfonowym Windows 7 (już bez Mobile). Android Google’a na razie wzbudza dużo medialnego szumu, ale wyniki sprzedaży raczej nie zachwycają.

Zresztą losy Androida nie rysują się zbyt optymistycznie po zapowiedzianej w Barcelonie ścisłej współpracy producentów urządzeń mobilnych właśnie z Microsoftem. LG, HTC, Sony Ericsson i jeszcze kilka innych firm jednoznacznie wsparło Microsoft w walce o zwiększenie udziału w rynku urządzeń mobilnych. A sam Microsoft swój apetyt tylko w tym roku określił na poziomie 120. milionów nowych użytkowników mobilnych okienek. Przy tych zamiarach 300. tysięcy sprzedanych Androidów nie wygląda zbyt imponująco.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Paweł Ciupak
    Paweł Ciupak

    Ekhem, „innowacyjną”? Innowacyjne to Apple może było 30 lat temu, ale obecnie ograniczają się na razie do używania pomysłów wymyślonych przez innych i opakowywania ich w wypolerowane obudowy.

    1. Awatar barteqx
      barteqx

      I patentowania jako swoje 🙂

    2. Awatar trasz
      trasz

      @Paweł Ciupak: Wiec dlaczego reszta swiata radosnie wszystko z Apple zrzyna, zamiast wymyslec cos nowego? Przyklad pierwszy z brzegu – interfejs G-1, ktory juz na pierwszy rzut oka przypomina interfejs iPhone'a (Fakt, ze przypomina wersje zaimplementowana po godzinach przez stazyste.)

      1. Awatar ak47
        ak47

        Niedługo stwierdzisz ze BMW ukradł idrive applowi.

      2. Awatar szel
        szel

        Chciałbym tylko zobaczyć w jaki sposób przypomina.

        1. Awatar trasz
          trasz

          @szel: Interfejsem. Wez sobie jedno i drugie i porownaj – od ksiazki telefonicznej po interfejs do maili; G-1 rozni sie od iPhone'a na przyklad tym, ze ikonki sa na gorze, a nie na dole.

        2. Awatar szel
          szel

          Jak dla mnie twierdzenie o podobieństwie książek telefonicznych jest mocną przesadą. Oba mają listę i tyle. Poza tym w Androidzie jest świetny pasek przewijania liter alfabetu, żeby szybko udać się do szukanych osób.

          Maile, jak dla mnie, głównie są podobne do tego jak wygląda przeglądanie grup dyskusyjnych przez groups.google.com.

          A jeśli chodzi o przyciski, to chyba nie zrozumiałem.

          Czasem się zastanawiam po co się wplątuję w takie dyskusje.

        3. Awatar RomanG
          RomanG

          W wyglądzie interfejsu podobieństwa są raczej niewielkie, za to w jego funkcjonalności są już całkiem spore. I tu nie ma żadnych wątpliwości, czyje pomysły zyskały uznanie. Gdy w 2007 iPhone zadebiutował, sposób jego obsługi przez dotykowy ekran zaprezentował zupełnie nową filozofię. Multitouch, gesty, animacje itd. były kompletnie różne od tego, co prezentowały urządzenia z Windows Mobile i Symbianem. Dzisiaj te innowacje na tyle spowszechniały, że uważa się je za całkiem naturalne i chyba stąd biorą się opinie, że innowacyjność Apple jest dyskusyjna.

          Nie, nie jest. Jest bezsporna. To zaprezentowane w 2007 roku rozwiązania iPhone'a są wzorem dla większości tych producentów, którzy obecnie próbują odebrać Apple część tego mobilnego tortu. W Barcelonie większość nowości (było ich niewiele) wykorzystujących WM 6.5 nawet "na pierwszy rzut oka" czerpało całymi garściami z estetyki iPhone'a. Nie jestem pewien, ale iPhone jest chyba jednym z niewielu urządzeń posiadających pojemnościowy ekran dotykowy. O tym, że w zastosowaniach mobilnych jest to prawdziwa innowacja niech świadczy fakt, że ani WM ani Symbian do dzisiaj nie obsługują tego typu ekranów i najlepszym sposobem przy ich obsłudze nadal pozostaje rysik.

        4. Awatar trasz
          trasz

          @szel: Potrafisz podac przyklad telefonu – albo czegokolwiek wlasciwie – z lista telefonow taka jak w iPhone, plynnie przewijana palcem, z ‘bezwladnoscia’?

        5. Awatar Paweł Ciupak
          Paweł Ciupak

          Multitouch innowacją? ROTFL. Akurat ZTCW multitouch został wymyślony już w 1999 roku przez firmę Fingerworks – i co ciekawe to dzięki jej zakupowi Apple zaczęło wykorzystywać tę technologię.

          A co do ekranw dotykowych, które można obsługiwać tylko rysikiem – też bzdura, większość ekranów dotykowych, z jakimi miałem doczynienia dało się tak samo wygodnie obsługiwać i z palucha. A inna sprawa, że tego się rzadko używało, gdyż po takim czymś ekran był mocno usmolony łojem z palców.

        6. Awatar ~niedzwiedz-cholera,
          ~niedzwiedz-cholera,

          @Paweł:
          innowacyjny jest interfejs wykorzystujący m.in. MT. A co do wygody używania palcem to jest ona dyskusyjna chociażby w urządzeniach z WM. Da się – to fakt – ale duuuużo trudniej w coś trafić.

        7. Awatar RomanG
          RomanG

          @Paweł Ciupak
          I tak to właśnie jest, jak się wie, że dzwonią tylko nie wiadomo, w którym kościele. Multitouch jako technologia nie jest wynalazkiem Apple ani ich wyłączną domeną. Tu się należy ukłon m.in. Microsoftowi, który ma w tym temacie całkiem spore osiągnięcia i jeszcze kilku innym znanym firmom chociaż i one nie są wynalazcami. Multitouch nie jest też wynalazkiem Fingerworks, bo historia tej technologii jest być może starsza od Ciebie. Jak bardzo wiele stosowanych współcześnie rozwiązań została opracowana w Bell Laboratories, a kiedy to było, to sobie poszukaj w sieci, ja już nie pamiętam.
          Innowacyjność nie polega TYLKO na wymyślaniu nowych technologii, także praktyczne zastosowanie już istniejących bezsprzecznie jest innowacyjne. I to właśnie Apple zrobiło. Zastosowało i rozwinęło niszową technologię w zastosowaniach powszechnych. Nikt inny na taką skalę tego nie zrobił. To się nazywa innowacja.

          A co do ekranów i rysików – najpierw poczytaj o ekranach pojemnościowych i rezystancyjnych, porównaj, poznaj (np. tutaj), a potem wrócimy do dyskusji i być może wtedy będziemy mówili o tym samym.

        8. Awatar Paweł Ciupak
          Paweł Ciupak

          „Zastosowało i rozwinęło niszową technologię w zastosowaniach powszechnych.”

          Jeszcze raz odsyłam do w/w firmy – Apple tu nie było pierwsze.

          A różnicę między ekranami dotykowymi znam, tylko że Apple nie było ani pierwsze w możliwości sterowania urządzeniami z palca, ani też nie używało jako pierwsze ekranów pojemnościowych. A upowszechnianie istniejących technologii to nie jest innowacyjność. Toćka.

        9. Awatar RomanG
          RomanG

          Podczas MWC w Barcelonie brałem udział w spotkaniu z naukowcem z Bell Labs. Człowiek opowiadał o aktualnych badaniach i o wynalazkach w szufladzie leżących tam od lat dziesięciu, bo ich wdrożenie możliwe będzie BYĆ MOŻE za kolejnych lat 10. Od innowacyjności aż się w głowie kręciło. Innowacja innowację innowacją popędzała (bez ironii). Słuchając jego słów zdałem sobie sprawę, że zdecydowana większość elektronicznych (i nie tylko) urządzeń, które wtedy miałem przy sobie nigdy by nie powstało gdyby w tym laboratorium ktoś kiedyś czegoś nie wymyślił. Na przykład tranzystora.
          Teraz dopasuj do tego swoją definicję innowacji – czy BMW jest firmą innowacyjną (samochodu nie wymyślili, tylko je dobrze produkują), czy Intel jest firmą innowacyjną (tranzystora nie wymyślili, jedynie go zmniejszyli), czy SONY jest innowacyjne (radia nie wymyślili, zrobił to Marconi)…

          A co do ekranów pojemnościowych – iPhone i iPod Touch to jedyne urządzenia w powszechnym użyciu z takimi ekranami. Sprawdziłem.

        10. Awatar krzy2
          krzy2

          > Potrafisz podac przyklad telefonu – albo czegokolwiek wlasciwie – z lista telefonow taka jak w iPhone, plynnie przewijana palcem, z ‘bezwladnoscia’?

          HTC TouchFlo?

        11. Awatar krzy2
          krzy2

          Wróc, nie TouchFlo tylko PocketCM (www.pocketcm.com).

        12. Awatar trasz
          trasz

          @krzy2: TouchFLO wprowadzono na rynek w 2007. Z tego co widze na YouTube, to nawet odblokowywanie telefonu "suwaczkiem" jest zerzniete z iPhone'a.

          Aha, zeby nie bylo – chodzi mi o telefony _przed_ iPhonem. W sensie, o pokazanie, ze to nie jest wynalazek Apple'a.

      3. Awatar Paweł Ciupak
        Paweł Ciupak

        „na pierwszy rzut oka”? Może jak się zgłębić, to faktycznie przypomina, ale na pierwszy rzut oka nie widać większych podobieństw. Oj, tr*sz, FUD-a siejesz.

        Zresztą samemu można zobaczyć:

        http://itbiznes.pl/zdjecia/artykuly/gregorp/NEWS%… http://serwis.magazynyinternetowe.pl/images/artyk…

        Jedyne co jest podobne, to górna linia stanu telefonu, ale taką linię to i najstarsze Nokie miały.

        1. Awatar szel
          szel

          Poza tym w Androidzie ta "górna linia" jest rozwijalna, co wydaje mi się być dość oryginalnym pomysłem.

        2. Awatar MichalK
          MichalK

          @romang obawiam sie ze zle rozumiesz slowo innowacja, nie jest to na pewno wypuszczenie nowego produktu na rynek. Za encyklopedią: "Pojęcie innowacji pochodzi z języka łacińskiego; innovare czyli „tworzenie czegoś nowego”"
          Wszystko jasne? słowo klucz: tworzenie.

        3. Awatar RomanG
          RomanG

          @MichalK: Nie chce mi się tłumaczyć, ale na pewno dasz sobie radę:

          The term innovation means a new way of doing something. It may refer to incremental, radical, and revolutionary changes in thinking, products, processes, or organizations. A distinction is typically made between invention, an idea made manifest, and innovation, ideas applied successfully.

      4. Awatar maciek
        maciek

        Zrozumiałem. Pominę litościwie kwestię architektury komputerów (gdyż tu Mac == PC), i skupię się na 300 innowacjach Mac OS X, a przynajmniej części z nich:
        – Reszta świata zrzyna od Apple technologię DTrace
        – Reszta świata zrzyna od Apple możliwość uruchamiania 64 bitowych aplikacji
        – Reszta świata zrzyna od Apple technologie NFS i Kerberos
        – Reszta świata zrzyna od Apple taby w oknie terminala
        – Reszta świata zrzyna od Apple grupy okien
        – Reszta świata zrzyna od Apple innowacyjny ficzer Spaces (wirtualne pulpity)

        Polecam zapoznanie się z pełną listą!
        http://www.apple.com/macosx/features/300.html

        1. Awatar solaris
          solaris

          Apple technologię DTrace?!

          Tobie najpierw polecam bardzo, bardzo dokładnie poczytać o "technologii DTrace" a dopiero potem pisać.

          I nie podniecaj się tak bo zrobisz jeszcze kupkę w kształcie jabłuszka.

        2. Awatar trasz
          trasz

          @maciek: Reszta swiata zrzyna od nich architekture calego podsystemu grafiki. Oraz wyglad. W przypadku iPhone'a, reszta swiata zrzyna od nich chociazby interfejs uzytkownika.

          Moze sprobujmy w druga strone. Co reszta swiata zrzyna z Linuksa albo Windows?

        3. Awatar maciek
          maciek

          @solaris: "technologii DTrace" dotyczy to samo, co "innowacyjnego ficzera Spaces"

          @trasz: Mac pierwszy miał compositing window management? Być może.

          A Linux pierwszy obsługiwał x86_64, Itanium i parę innych architektur.

          A Windows… też w czymś pewno był innowacyjny 😉 Sam wiesz lepiej, bo w kółko podkreślasz wyższość tego systemu nad resztą świata (po za Apple i BSD 😉 ).

          Z resztą jak Apple chwali się takimi 300ma innowacjami, to takie innowacje komentuję! Dorzućmy coś jeszcze, pośmiejmy się razem:
          – Innowacyjna funkcjonalność równoległego odpalania systemu operacyjnego Windows i własnego
          – Innowacyjna obsługa systemu FAT32
          – Innowacyjna funkcjonalność p.t. ¨Zaawansowany edytor kodu źródłowego"
          – Innowacyjna obsługa języka japońskiego!
          – Innowacyjny słownik japońsko-angielski!!
          – Innowacyjna funkcjonalność przewijania fimu DVD!!!
          – Innowacyjna lokalizacja polska, rosyjska i portugalska! (tak, Windows, Linux ani żaden inny system nigdy wcześniej tego nie miał!)

        4. Awatar maciek
          maciek

          Choćby możliwość odpalania 64 bitowych aplikacji na x86_64!

        5. Awatar trasz
          trasz

          @maciek: Gwoli scislosci, to _stabilna_, dajaca sie uzywac produkcyjnie, obsluge x86_64 i Itanium Linux mial mniej wiecej wtedy, kiedy Windows i jakis czas (w przypadku Itanium) po HP-UX.

        6. Awatar solaris
          solaris

          @maciek: zwracam honor, nie dostrzegłem sarkazmu i przez chwilę potraktowałem wpis z pełną powagą.

          Pokój!

          PS. Apple w jednym osiągnął mistrzowski poziom, który nigdy nie będzie osiągalny dla innych (Linux, BSD & co), mianowicie marketing, co znowu też jest zabiegiem marketingowym.

        7. Awatar ufoludek
          ufoludek

          @solaris:

          Apple w jednym osiągnął mistrzowski poziom, który nigdy nie będzie osiągalny dla innych (Linux, BSD & co), mianowicie marketing, co znowu też jest zabiegiem marketingowym

          Dorzuciłbym do tego jeszcze taki drobiazg jak usability. Usability Maca również nigdy nie będzie osiągalny dla "Linux, BSD & co", bo wymaga ono kilku rzeczy, których w projektach Open Source nie uświadczysz — spójnej wizji interfejsu, pracy nad poprawianiem bugów i dopieszczaniem szczegółów zamiast skakania na coraz to nowsze "new features", które zostają zaimplementowane na poziomie w najlepszym wypadku wczesnej bety, kogoś trzymającego developerów silną ręką i nie pozwalającego im robić, co im się żywnie podoba i forkować przy najmniejszej niezgodności poglądów.

        8. Awatar maciek
          maciek

          Trasz:
          Nie wiem, JAK stabilną… niektórzy uważają, że Linux do dzisiaj nie posiada stabilnej obsługi x64. Są też tacy, co nieposiadanie owej obsługi przypisują również windowsom…

        9. Awatar solaris
          solaris

          @ufoludek: To prawda. Design i usability, osobiście wrzuciłbym do jednego wora, niestety nie jest to jeszcze powszechnym standardem. To kolejna cecha Apple, ceniona przez środowisko powszechnie zwanym "profesjonalnym".

          Open Source to wolność, wolność to anarchia. Aczkolwiek takie projekty jak KDE czy GNOME dość energicznie nad tym pracują, ale te posiadają wyraźną strukturę.

        10. Awatar maciek
          maciek

          Może bez ogólników typu "linux nie ma usability"… gdzie nieusable jest system operacyjny Ubuntu? Albo system operacyjny FreeBSD? Albo system operacyjny OpenSolaris? Bo przerzucając się ogólnikami to dowolne pierdoły można uzasadnić.

        11. Awatar szczerydobolu
          szczerydobolu

          na intelhda nie działa wyciszanie głośników przy słuchaniu muzyki na słuchawkach. Więc jest bezużyteczny dla 805 notebooków.

        12. Awatar gotar
          gotar

          Działa. Tylko trzeba załadować moduł z odpowiednim model, np. model=laptop.

        13. Awatar trasz
          trasz

          @gotar: Dziekuje. Trudno o lepszy przyklad debilizmu autorow (jakby nie mozna bylo tego wykryc automatycznie – skoro nawet FreeBSD, raczej niespecjalnie celowane w desktopy, umie?), a jednoczesnie zademonstrowanie problemow z usability.

      5. Awatar tomekh
        tomekh

        ten gość, trasz, to jakiś fanboy apple jest? czytając niektóre jego komentarze mam wrażenie, że byłby gotów oddać rente babci aby umyć stopy s. jobsowi … kto wie co jeszcze, ekhm …

        1. Awatar maciek
          maciek

          tak. fanboj. Ale – przynajmniej tak długo, jak trzyma się z dala od tematów copyleft vs reszta świata, BSD vs reszta świata i linux vs reszta świata – często pisze z sensem.

    3. Awatar mario
      mario

      Nie zgodzę się z tym, to Apple jako pierwsze:

      – wprowadził używalny pulpit akcelerowany GPU
      – podświetlane klawiatury
      – automatyczną regulację podświetlenia klawiatury i matrycy na podstawie światła otoczenia
      – zasilacze z wtyczką magnetyczną
      – sam kształt obecnego laptopa to pomysł Apple, na którym się wszyscy wzorują
      – Apple jako pierwsze wprowadza do swojego nowego OSu OpenCL
      – intuicyjny i prosty interfejs, na którym wzorują się wszystkie sensowne środowiska GUI, jak KDE4, GNOME (zwłaszcza), trochę Windows.

      Sam używam różnych OSów i komputerów, głównie maka i Ubuntu (wcześniej SuSE), czasem Windy, a na serwerach Debiana. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Apple jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm w tej branży.

      Nie lubię w Apple DRMów i nie wspierania starych wersji (np. nie wydadzą javy 1.6 na tigera), ograniczeń w sprzęcie typu iPhone (dlatego go nie kupiłem), tutaj rzeczywiście można na Apple ponarzekać. Jednak mówienie, że Apple nie jest innowacyjne to zwykły bełkot bez pokrycia.

      1. Awatar ~niedzwiedz-cholera,
        ~niedzwiedz-cholera,

        Z drugiej strony to oni dalej nie mają komputerów z Blu-Ray chociażby. Wycofanie FW z nowych MacBooków też jest idiotyczne i jest dużym krokiem w tył. Co by nie mówić, to już nie to samo Apple co kiedyś gdy nie można było podważyć że to właśni oni są tam, gdzie reszta będzie za kilka lat.

        1. Awatar mario
          mario

          Blu-Ray jest jeszcze za drogie, przynajmniej moim zdaniem. W sumie sam prawie nie używam napędu DVD w laptopie, nośniki flash zdominowały sposób przenoszenia danych i napędy optyczne powoli odchodzą w niepamięć.

        2. Awatar Adam
          Adam

          Po co komu napęd BD gdy filmy ma w iTunes Store.

        3. Awatar Teodorka
          Teodorka

          dodaj, że za "grosze" i nie dla polskiego użytkownika.

        4. Awatar Adam
          Adam

          Jak ktoś woli za darmo to i tak ściągnie z Torrenta.

        5. Awatar ufoludek
          ufoludek

          @Adam: nie chodzi o "grosze" vs "za darmo". Raczej o to, że iTMS niestety nie jest (legalnie) dostępny w Polsce, nad czym osobiście bardzo ubolewam. Na szczęście moja praca wiąże się z dość częstymi wizytami za wielkim bajorem, więc mogę się w miarę legalnie korzystać 🙂

        6. Awatar Teodorka
          Teodorka

          w polsce itunes tez jest legalne – tyle ze wysylaja mp3 wypalone na plytce:D wiec ten BD przydaje sie:D

        7. Awatar Adam
          Adam

          @ufoludek – co rozumiesz przez "legalnie"? Bo przecież polski iTunes Store działa od paru miesięcy.

        8. Awatar soft
          soft

          pobredzic kazdy moze…
          w polskim itunes store sa _wylacznie_ aplikacje na iphona/ipoda. zero filmow. zero seriali. zero muzyki.

        9. Awatar Adam
          Adam

          Jak coi nie pasuje polski to kupuj w amerykańskim albo angielskim.

        10. Awatar Teodorka
          Teodorka

          ale to nie legalne, łamiesz wtedy Appelowska EULA

      2. Awatar Teodorka
        Teodorka

        – interfesj gnome projektował ten sam gosc co interfejs apple..
        – dopasowanie jasnosci ekranu do otoczenia miala telewizory sony i sharp z 98r
        – zasilacz z ta wtyczka chyba jest największym felerem, gdziekolwiek ja widze kabel jest ukręcony:D mimo ze jestem kobieta w moim maku też jest ukręcona:D

        – podswietlane klawiatury były już stosowane przez Logitecha w kilka dekad temu w klawiaturach dla maklerów (podswietlanie klawiszy + wyswietlacz)

        – duzo innych "uzywalnych" pulpitów GPU było przed tym apple, choc wiadomo dla jednego, on był używalny a dla drugiego już nie – bo jeden patrzy na to co mozna zrobic, a drugi jak łatwo sie go obsługuje

        1. Awatar ufoludek
          ufoludek

          @Teodorka:

          interfesj gnome projektował ten sam gosc co interfejs apple..

          W takim razie pracując nad gnome miał jakąś chwilę słabości, albo świadomie zasabotował, bo moim zdaniem usability gnome w porównaniu z OS X jest dość nędzne. Z drugiej strony na moją ocenę silnie wpływa ogólna mułowatość GTK+ i wkur..zające bugi w podstawowych ścieżkach, co jednak nie zmienia faktu, że user experience jest kiepskie.

        2. Awatar RomanG
          RomanG

          @Teodorka: Dopasowanie jasności ekranu do otoczenia miał także mój czarno-biały WZT Zefir w roku 1970.

          A możesz, tak z ciekawości, przypomnieć jakie to "używalne" pulpity były przed tym Apple? Bez względu na używalność 🙂

        3. Awatar Teodorka
          Teodorka

          Było tego multum już pod Windows 98, nazw Ci nie podam bo to było, 11 lat temu i gazet i płytek z tego nie mam – ale koncepcja była taka, że zamiast pulpitu było biurko 3d na nim pliki pod postacia kartek, programy jak wordpad pain jako długopis pedzel etc. rewelacji nie bylo ale pelne 3d jak sie patrzy

        4. Awatar Adam
          Adam

          To jakieś 13 lat po Apple.

        5. Awatar Teodorka
          Teodorka

          Apple miało desktop 3D dopiero po 10.1 Puma z końca 2001.

    4. Awatar ptecza
      ptecza

      Należy odróżnić pojęcie "innowacji" od "wynalazku". Innowacyjność nie polega na wymyślaniu wynalazków, ale na ich wdrażaniu, sprzedawaniu, upowszechnianiu. Krótko mówiąc, innowacja to upowszechniony wynalazek.

      1. Awatar Teodorka
        Teodorka

        polecam słownik. inowacja to osiągniecie celu innymi metodami niż powszechnie spotykane.

        1. Awatar ptecza
          ptecza

          A konkretnie to który słownik mi polecasz? Słownik Języka Polskiego PWN podaje, że innowacja to "wprowadzenie czegoś nowego; też: rzecz nowo wprowadzona".

          Oczywiście znaczenie tego słowa może być różne w zależności od kontekstu. Polska Wikipedia podaje definicje innowacji socjologicznej, językowej i biznesowej. Pewnie są też inne jej rodzaje.

          Tutaj mówimy o produktach firmy Apple, więc najbardziej odpowiednia będzie innowacja biznesowa, którą wspomniana już Wikipedia określa jako "nowość mająca zastosowanie w działalności gospodarczej".

    5. Awatar bobycob
      bobycob

      http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,63…
      "innowacje" specjalnie dla europy wschodniej.
      Strash nie pisze, że to brednie najpierw kup sobie Maca :p

      1. Awatar bobycob
        bobycob

        ..nie pisz..

  2. Awatar marcinsud
    marcinsud

    "na rynku smartfonów i usług mobilnych, zdominowanym dotychczas przez Apple."
    na rynku smartfonów i usług mobilnych zdominowanym przez Blackberry? Swoją drogą, gdyby ktoś znalazł jakieś dobre aktualne statystyki, bo te na których się opieram mają już parę miesięcy.

    1. Awatar RomanG
      RomanG

      Nie wiem czy o to chodzi ale:

      Mobile Browsing by Platform Market Share

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        ta statystyka jest jakaś dziwna i nie mam na myśli wysokiego procentu apple, tylko to, że chyba nie odnosi się ona do ilości używanych/sprzedanych telefonów, bo choćbym stanął na głowie nie uwierzę, że android się sprzedał lepiej od urządzeń blackberry i palm razem wziętych.

        1. Awatar trasz
          trasz

          @marcinsud: Oczywiscie, ze nie odnosi sie do sprzedazy – przeciez juz tytul swiadczy o tym, ze chodzi o _browsing_.

          Statystyki sprzedazy opublikowal na przyklad Gartner. Androida tam nie ma (bo i jak, skoro sprzedano nedzne 300 tysiecy sztuk), a iPhone jest trzeci, za Symbianem i Blackberry.

        2. Awatar mini
          mini

          He, he .. bo to chyba jest Web Browsing Market Share, co zreszta podkresla, ze Apple jest na swoj sposob wyjatkowe.

        3. Awatar RomanG
          RomanG

          Może o to chodzi:

          BlackBerry vs. iPhone

  3. Awatar vermaden
    vermaden

    Jakosc produktow Apple:
    http://appledefects.com/wiki/index.php?title=MacB…

    1. Awatar RomanG
      RomanG

      Wpisz sobie do Google: "PC Laptop defects" – to są dopiero jaja…

      1. Awatar Adam
        Adam

        Albo lepiej "Problem z Windows" 😀

        1. Awatar Teodorka
          Teodorka

          google:

          problem z windows 122,000,000
          problem z apple 86,600,000

          co przy 10% udziału apple jest fenomenalne:D
          wiecej problemów sprawia komputer apple, niż działający pod kontrolą windows 🙂

        2. Awatar trasz
          trasz

          @Teodorka:

          "Wyniki 1 – 10 spośród około 1,850,000 dla zapytania windows bsod."

          "Wyniki 1 – 10 spośród około 2,960,000 dla zapytania linux panic."

          Co, biorac pod uwage fakt, iz Linux wiekszosc bledow powodujacych w innych systemach panic czy BSOD "zamiata pod dywan" stosujac patent z Windows 95, jest wynikiem wrecz fenomenalnym.

        3. Awatar maciek
          maciek

          "Wyniki 1 – 10 spośród około 8,060,000 dla zapytania windows blue screen" 🙂

        4. Awatar trasz
          trasz

          "Wyniki 1 – 10 spośród około 6,080,000 dla zapytania linux oops." Niezle, jak na system, ktory spotyka sie praktycznie tylko na serwerach.

        5. Awatar maciek
          maciek

          jak na system wykorzystywany na bodaj największej liczbie różnych konfiguracji i architektur sprzętowych to… wynik całkiem OK 😉

        6. Awatar trasz
          trasz

          @maciek: Jakos nie sadze, zeby duzo ludzi pisalo o Linuksie oopsujacym na routerach i maszynach do szycia.

  4. Awatar ak47
    ak47

    "Wyniki 1 – 10 spośród około 6,240,000 dla zapytania apple oops".
    aplle wygrywa

  5. Awatar chromes
    chromes

    I’m impressed, I must say. Truly hardly ever do I encounter a blog page that is each educative and entertaining, and allow me to tell you, you’ve hit the nail about the head. Your assumed is exceptional; the problem is a thing that not ample individuals are speaking intelligently about. I am rather blissful that I stumbled during this in my look for a person thing referring to this

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *