Postępy Hurda w lutym

Pierwszy sterownik DDE, wprowadzenie biblioteki libpciaccess, rozpoczęcie przygotowań do GSOC.

W tym miesiącu Zheng Da uruchomił i przetestował pierwszy sterownik DDE, co było możliwe dzięki wcześniejszej implementacji DDE w Hurdzie (DDE umożliwia korzystanie z aktualnych, linuksowych sterowników w mikrojądrach Mach i L4).

Samuel Thibault wprowadził do Xorga bibliotekę libpciaccess, dzięki której serwer X (na x86) ma dostęp do interfejsu PCI i połączenie z portami I/O (wejścia/wyjścia).

Podczas konferencji FOSDEM odbyły się dyskusje m.in. na tematy: Dlaczego ciągle znajdują się osoby, które pracują nad projektem GNU/Hurd? oraz o portowaniu sterowników KGI z linuksa na GNU/Mach (KGI to projekt, mający na celu stworzenie wieloplatformowego szkieletu dla sterowników graficznych, co ma umożliwić proste ich przenoszenie pomiędzy różnymi systemami i platformami).

Mikel Olasagasti tak zrelacjonował konferencję:

Sala była pełna i niektórzy ludzie podczas konferencji musieli stać w sali. Część przybyłych nie mogła nawet dostać się do zatłoczonego pomieszczenia.

Antrik wykonał dobrą robotę. Dzięki niemu tłum mógł podziwiać Hurda z działającym serwerem X Działało wolno, ale działało.

Rzadki błąd na chwilę spowolnił prezentację. Maszyna musiała zostać potraktowana fsck, co zajęło trochę czasu, który mógł zostać poświęcony na serię pytań i odpowiedzi, które były całkiem interesujące.

Ponownie nadchodzi czas na Google Summer of Code, rozpoczęto więc cotygodniowe spotkania GSoC na ircu, aby sprawniej koordynować projekty. W 2008 roku projekt GNU Hurd miał 5 ukończonych projektów, w 2009 roku jeden. W tym roku developerzy mają nadzieję na powtórzenie wyników sprzed 2 lat. Poprzednie lata przyniosły nam libchannel, interfejs dla lisp, dtrace, nsmux, network virtualization (które umożliwiło implementację sterowników DDE), procfs i unionmount. Jest już też garść pomysłów na ten rok.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar kocio
    kocio

    Phoronix pisze o pomysłach projektów X.org na GSoC, między innymi właśnie na HURD-a:

    http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&p…

    Strona z właściwa treścią pomysłów:

    http://wiki.x.org/wiki/SummerOfCodeIdeas

  2. Awatar Najek
    Najek

    No nareszcie stalman [dysponuję ubogim słownictwem] się od linuksa 🙂

    1. Awatar Ło$
      Ło$

      Pójdziesz w jego ślady? 😉 …bo obserwując Twoją aktywność na tym portalu mam wrażenie, że się bardziej "do" niż Stallman ;P

  3. Awatar sprae
    sprae

    Z tym PCI to powiedziałbym, że to hack, biorąc pod uwagę czystości mikrojądrowe.

    1. Awatar krzabr
      krzabr

      Za szybko kliknełem 😉

      Generalnie hurd powoli zbliża się do używalności , ba to jądro zaczyna być wreszcie brane pod uwagę , dziwi mnie tylko czemu RMS i grupa osób pracująca nad hurdem nie próbuje zrobić z niego kompletny system czasu rzeczywistego tylko próbuje go pchać pod x86

      1. Awatar bies
        bies

        ,,System czasu rzeczywistego''? Wiesz co piszesz?

        1. Awatar Najek
          Najek

          coś jak QNX?!

        2. Awatar krzabr
          krzabr

          No coś takiego , o ile dobrze pamiętam hurd to zbiór uprzywilejowanych serwerów usług do tego są wywłaszczalne . Więc przy odpowiedniej optymilizacji nadawałby się na urządzenia wbudowane czy rtsy …… bynajmniej tak podpowiada logika 😉

        3. Awatar samo_zuo
          samo_zuo

          http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmni…

        4. Awatar mor
          mor

          A "kliknełem" zostawiłeś bez odpowiedzi?

  4. Awatar krzabr
    krzabr

    Czyli jestem imbecylem 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *