Od wielu lat dominacja procesorów zgodnych z “x86” wydawała się absolutna na rynku PeCetów. Pojawiła się jednak szansa na pewną zmianę tej monotonnej sytuacji. To dzięki nowo powstałej kategorii komputerów zwanych netbookami i… architektury ARM.
Netbooki zyskały uznanie dzięki oferowaniu wystarczających możliwości, przy zachowaniu niskiej ceny oraz dużej mobilności. Sam Intel zaprojektował linię układów Atom z myślą o spełnieniu tych wymogów. Chociaż Atom okazał się być dużym sukcesem, to nie można nie dostrzec pewnych wad jego konstrukcji. Zgodność z “x86” zwiększyła skomplikowanie układu, tym samym odbijając się negatywnie na zużyciu energii jak i kosztach produkcji.
Inaczej to wygląda w wypadku architektury ARM, która nie musi się borykać z bagażem wstecznej kompatybilności. Różne wersje procesorów ARM są powszechnie stosowane w telefonach komórkowych, poręcznych konsolkach do gier i całej masie innych urządzeń. Wyśmienita wydajność na każdy watt oraz integracja SoC (system w chipie) to karty atutowe ARM. Niestety na rynku komputerów osobistych liczyła się niemal wyłącznie wydajność. W każdym razie było tak do niedawna, kiedy notebooki zyskały większy udział na rynku od desktopów. Pojawiły się również… netbooki, o których można powiedzieć, że są antytezą klasycznego komputera osobistego.
Freescale i.MX515 jest oparty na wersji architektury ARM Cortex A8. Jest to superskalarna, dwu potokowa architektura pracują w trybie “in order” (podobnie jak Intel Atom). Wydajność przy docelowym taktowaniu zegarem 1GHz powinna być dość dobra do przeglądania internetu, oglądaniu filmów w przyzwoitej jakości czy umiarkowanych prac biurowych. Są to więc rzeczy, dla których używa się netbooków i rzeczywiście, według producenta i.MX515 jest przeznaczony właśnie do tego typu maszyn.
Freescale uważa, że ich rozwiązanie pozwoli zejść z ceną netbooka do 200 dolarów, przy czasie pracy na akumulatorze wynoszącym 8 godzin. Pierwsze egzemplarze mają zostać zademonstrowane na najbliższych targach CES w Las Vegas. Mają być to modele wyprodukowane przez Pegatrona z ekranami 8.9″. Z racji bycia inną architekturą niż “x86” głównym obsługiwanym (jeśli nie jedynym) systemem będzie Linux (prawdopodobnie będzie to dystrybucja oparta na Ubuntu).
Dodaj komentarz