Procesory ARM mogą się pojawić w netbookach

Od wielu lat dominacja procesorów zgodnych z “x86” wydawała się absolutna na rynku PeCetów. Pojawiła się jednak szansa na pewną zmianę tej monotonnej sytuacji. To dzięki nowo powstałej kategorii komputerów zwanych netbookami i… architektury ARM.

Netbooki zyskały uznanie dzięki oferowaniu wystarczających możliwości, przy zachowaniu niskiej ceny oraz dużej mobilności. Sam Intel zaprojektował linię układów Atom z myślą o spełnieniu tych wymogów. Chociaż Atom okazał się być dużym sukcesem, to nie można nie dostrzec pewnych wad jego konstrukcji. Zgodność z “x86” zwiększyła skomplikowanie układu, tym samym odbijając się negatywnie na zużyciu energii jak i kosztach produkcji.

Inaczej to wygląda w wypadku architektury ARM, która nie musi się borykać z bagażem wstecznej kompatybilności. Różne wersje procesorów ARM są powszechnie stosowane w telefonach komórkowych, poręcznych konsolkach do gier i całej masie innych urządzeń. Wyśmienita wydajność na każdy watt oraz integracja SoC (system w chipie) to karty atutowe ARM. Niestety na rynku komputerów osobistych liczyła się niemal wyłącznie wydajność. W każdym razie było tak do niedawna, kiedy notebooki zyskały większy udział na rynku od desktopów. Pojawiły się również… netbooki, o których można powiedzieć, że są antytezą klasycznego komputera osobistego.

Freescale i.MX515 jest oparty na wersji architektury ARM Cortex A8. Jest to superskalarna, dwu potokowa architektura pracują w trybie “in order” (podobnie jak Intel Atom). Wydajność przy docelowym taktowaniu zegarem 1GHz powinna być dość dobra do przeglądania internetu, oglądaniu filmów w przyzwoitej jakości czy umiarkowanych prac biurowych. Są to więc rzeczy, dla których używa się netbooków i rzeczywiście, według producenta i.MX515 jest przeznaczony właśnie do tego typu maszyn.

Freescale uważa, że ich rozwiązanie pozwoli zejść z ceną netbooka do 200 dolarów, przy czasie pracy na akumulatorze wynoszącym 8 godzin. Pierwsze egzemplarze mają zostać zademonstrowane na najbliższych targach CES w Las Vegas. Mają być to modele wyprodukowane przez Pegatrona z ekranami 8.9″. Z racji bycia inną architekturą niż “x86” głównym obsługiwanym (jeśli nie jedynym) systemem będzie Linux (prawdopodobnie będzie to dystrybucja oparta na Ubuntu).

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar mangoo
    mangoo

    Jak okaza sie sukcesem, to niedlugo doczekamy sie portu Visty na procesory ARM 😉

    1. Awatar mati
      mati

      no to już chyba w Windows 8 dopiero !

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        dlaczego? everything for money myślę, że gdyby firma ms zaczęła tracić dużo to by sportowali bardzo szybko jakiegoś wg. nich najbardziej odpowiedniego windowsa, ciekawi mnie tylko skąd aplikacje na takiego windowsa wytrzasnąć

        1. Awatar bixbite
          bixbite

          W zasadzie to istniejące oprogramowanie trzyma ludzi przy Windowsie. Przy zmianie platformy sprzętowej można dowolnie sobie dobrać system. Ciekawsze jest to jakby wyglądały obroty firmy MS przy sprzedaży licencji Windowsa na komputery o wartości 200$ (lub mniejszej). Ile mogliby sobie liczyć przy takich cenach? 3$? 5$?
          (a system na nową platformę się nie zrobi za darmo)

          MS jest skazany na "x86" jeśli chodzi o PeCety. Inaczej startują prawie od zera przy bez porównania bardziej rozwiniętym multiplatformowo Linuksie. Wintel może i jest fajny dla MS ale być może w przyszłości okaże się przekleństwem.

        2. Awatar marcinsud
          marcinsud

          wg. ms ich system + office jest wart 3,5 dolara o ile mnie pamięć nie myli zresztą można wyszukać za ile chcieli go sprzedać ruskim szkołom

        3. Awatar Sławek
          Sławek

          I Chińczykom. Zresztą, to ta firma ma pieniądze i może nawet nie chcieć szybkiego zwrotu pieniędzy za badania. Nie wiem, ile ludzi jest pozbawionych dostępu do komputera, ale pewnie dużo. Jeszcze więcej jest pozbawionych małego, przenośnego komputera osobistego. Choć faktycznie notebooki są coraz popularniejsze.

        4. Awatar Magnes
          Magnes

          Nie tyle skazany, co przywiązany niemal nierozerwalnie ze względu na bazę aplikacji. Gdyby Ms wydał Windowsa na ARM działałyby na tym z aplikacji typowo windowsowych tylko aplikacje .NET.
          Możliwe, że .NET był pewnym zabezpieczeniem ze strony Microsoftu przez zmianą architektury procesora w przyszłości – ale na razie jeszcze zadania tego nie spełnia, bo większość aplikacji na Windows jest nadal pisana natywnie dla x86.
          Nie uświadczyłbyś na Windows ARM Adobe Photoshopa, gier itp. Wsteczna kompatybilność zostałaby zerwana niemal do zera..
          Jedyne co mogłoby Microsoftowi uratować tyłek, byłby dobry odpowiednik WINE połączony z emulacją x86 (mają kod API, więc mogliby się o coś takiego pokusić). Tyle że na taką emulację ARM będzie za wolny.

        5. Awatar bobycob
          bobycob

          Siłą OS nie są kolorowe ikonki – bo gdyby tak było królem Byłaby AMIGA – tylko baza oprogramowania. Już widzę jak rodzimy Insert przepisuje swoje genialne programy na inne architektury :). Nie potrafią dobrego programu zrobić na jednej co dopiero na paru 🙂

        6. Awatar Budyń
          Budyń

          Dlaczego MS jest niby skazany na x86 ?

        7. Awatar trasz
          trasz

          @Magnes: Gdyby Microsoft wrocil do wydawania Windows NT na inne platformy, to zrobilby to samo, co w przypadku wersji na AXP – dorzucil emulator x86, dzieki ktoremu mozna bylo uruchamiac nienatywne wersje oprogramowania. To samo zreszta zrobilo Apple, HP (przy okazji migracji klientow z PA-RISC na Itanium) czy SGI (MIPS na Itanium).

        8. Awatar dna
          dna

          i to jest właśnie powód promowania architektury .NET przez MS – niezależność od typu procesora, podczas gdy pozostaje zaleta dla zamkniętego oprogramowania czyli konieczność kompilacji źródeł. Oczywiście podobne zalety ma JAVA.
          Innymi słowy architekturę x86 będzie można porzucić, gdy wystarczająco dużo oprogramowania będzie przeportowane na .NET, ewentualnie gdy emulatory x86 na innych platformach będą wystarczająco wydajne

    2. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      viśty raczej nie. Bo by był potrzebny ten procesor chyba 10 rdzeniowy… Ale Istnieje szansa, że powstanie port XP.

      1. Awatar mario
        mario

        Ale port XP na ARM nie umożliwi uruchamiania oprogramowania z x86. Generalnie pomysł dobry, ale gorzej już z wprowadzeniem go w życie i z wypromowaniem. Perspektywa posiadania małego, taniego i lekkiego netbooka, w którym bateria trzyma 8h jest kusząca. Jednak z drugiej strony odcięcie się od oprogramowania dla x86 jest nie raz nie do przeskoczenia. Pomysł przyjmie się gdy ktoś rzeczywiście potrzebuje komputera do bardzo podstawowych programów: przeglądarka, email, muzyka, IM.

        1. Awatar szatox
          szatox

          ja myślę, że z przekompilowaniem używanego przeze mnie oprogramowania na jakąkolwiek inną architekturę nie byłoby problemu – niemal wszystko ma dostępne źródła, a to co nie ma dostępnych na netbooku nie będzie potrzebne (madwifi).

          A kusi mnie czasem, żeby się szarpnąć na jakiegoś sparca, albo coś innego nie X86 – ja mogę się przesiąść

        2. Awatar Magnes
          Magnes

          Bo używasz w większości open source. Ale użytkownicy Windowsa najczęściej nie. Ba, często nawet program pocztowy mają zamknięty, czy głupi edytor tekstu.

        3. Awatar szatox
          szatox

          ekhm…. klient poczty to dla większości przeglądarka + interface www.
          edytorów tekstu (konkretnie tekstu) jest cała masa, i to o niebo lepszych niż pod win.
          A jak masz na myśli pakiet biurowy, to niby trochę gorzej, dla części użyszkodników może być problemem, ale większość sobie znajdzie odpowiednik – AFAIK są już co najmniej 2 "jedynie słuszne" – a właśnie, muszę sobie jeden z nich potestować 😛

    3. Awatar bobycob
      bobycob

      Pamięta ktoś NT 4.0 w wersji dla procesorów DEC Alfa?

      1. Awatar ArchCezar
        ArchCezar

        W koncu architektura NT (zanim MS tego nie wykupil) pierwotnie byla pisana na procesory Alfa.

        1. Awatar bobycob
          bobycob

          Architektura NT jest pochodną współpracy MS i IBM nad systemem OS/2.

          Jedną lub więcej wersji systemu NT przeniesiono na procesory Intel 386 i nowsze, MIPS R4000, DEC Alpha, PowerPC (z czasem port porzucony), Itanium oraz AMD64

          Gdzieś kiedyś czytałem, że mikrojądro systemu zostało przekazane do rozwoju nieodpłatnie przez firmę DEC. DEC prawdopodbnie chciał w ten sposób wpłynąć na popularyzację architektury. Niestety źródła nie udało mi się odnaleźć. 🙁

        2. Awatar soft
          soft

          http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_nt#Developme… mowi cos takiego:

          Microsoft hired a group of developers from Digital Equipment Corporation led by Dave Cutler to build Windows NT, and many elements of the design reflect earlier DEC experience with Cutler's VMS and RSX-11

          a jajo windows nt nie jest mikrojadrem…

        3. Awatar bobycob
          bobycob

          A gdzie napisalem, że jest? Dasz sobie rękę obciąć z jakiego kodu wywodzi się późniejszy kernel serii NT?

        4. Awatar hubertlepicki
          hubertlepicki

          Małe sprostowanie: port jądra NT na PowerPC nigdy nie został porzucony i śmiga w milionach gospodarstw domowych na Xboxach 😉

        5. Awatar bobycob
          bobycob

          @soft

          a do tego miejsca kolega doczytał?

          Windows NT's kernel mode code further distinguishes between the "kernel", whose primary purpose is to implement processor and architecture dependent functions, and the "executive". This was designed as a modified microkernel, as the Windows NT kernel does not meet all of the criteria of a pure microkernel. Both the kernel and the executive are linked together into the single loaded module ntoskrnl.exe; from outside this module there is little distinction between the kernel and the executive. Routines from each are directly accessible, as for example from kernel-mode device drivers

        6. Awatar trasz
          trasz

          @bobycob: "Modified microkernel" to zwyczajny marketingowy blurb, wymyslony, gdy Microsoft doszedl do wniosku, ze mikrokernel to jednak glupi pomysl, a na mikrokernel marketing zdazyl juz ludzi nakrecic. Windows to zwyczajny monolityczny kernel z modulami, tak samo jak Linux, FreeBSD, Solaris czy MacOS X.

          A podzial na "kernel" i "executive" wzial sie z VMS-a. Tam afaik byla roznica, bo kernel byl w ring0, a executive w ring1. (Dalej z kolei byl bodajze "supervisor" (ring2) i wreszcie zwyczajny userland w ring3, ale to nieistotne). NT pisali ci sami ludzie, wiec uzyli tego samego nazewnictwa – a potem im sie, z racji roznic architektonicznych, ringi splaszczyly.

      2. Awatar wo
        wo

        Nawet windows 2k do ktorejs tam wersji rozwojowej byl na Alphe.

    4. Awatar Sławek
      Sławek

      Windows na ARM chyba jest, ale taki na telefony komórkowe.

      1. Awatar Jabbas
        Jabbas

        Ano właśnie…

        Windows Mobile, CE – te oto działają na ARMie 🙂 I programów kupa…

        1. Awatar Magnes
          Magnes

          Kupa, ale w innym znaczeniu tego słowa. 😉

  2. Awatar dPeS
    dPeS

    bidny ten MS ostatnio… no kompletnie nic nie idzie po ich mysli, zaczyna wychodzic ich pikna strategia ,,nie optymalizuj, ram jest tani''

    @mangoo – tia… tyle ze nie wiem jakby nie portowali – nie ma obecnie procka ARM ktory pociagnalby viste

    1. Awatar Tor
      Tor

      Wiesz, czego by MS nie zarzucić – to akurat nie jest tylko ich domeną. Ubuntu też domyślnie na 64mb nie będzie śmigać (tak, wiem, jest fluxbuntu, ale nie o to chodzi). Tak samo solaris – ostatnio czytałem, że udało im się zrobić bardzo lekką wersję opensolarisa – da się zainstalować przy 256 mb ram. No sorry, ale Damn Small Linux śmiga mi na P200 z 32mb ram (i nie mówić mi tu, że opensolaris jest na serwery, bo właśnie ostatnio czytałem, że chce go parę osób na netbooki portować i się cieszą, że już przy 256mb rusza). Po prostu czasy są takie, że sprzęt ma już nieco wyższe parametry przy zakupie nowego komputera w sklepie i producenci systemów (czy to Windows, czy Ubuntu, czy OpenSolaris) nie bawią się już w to, żeby ich system ruszył z kopyta i śmigał na komputerze sprzed 10 lat – ma ładnie wyglądać i mieć masę ficzersów out-of-the-box. Choć nie powiem, Ubuntu ciągle działa na standardowej instalacji dość łądnie na moich 512 mb ram, viście wychodziło to duuuużo gorzej (no mocniejszym kompie, ale też z 512).

      1. Awatar dPeS
        dPeS

        @Tor oczywiscie zgodze sie w pelni z Toba, bardziej chodzilo mi o to ze cytat ten pochodzi wlasnie z MS – taka strategia byla prowadzona w zalozeniu ze producenci beda caly czas brac udzial w wyscigu na Mhz i MB… teraz wypalil im rynek netbookow i sie okazalo ze chyba beda jednak musieli kod visty optymalizowac. Z linuxem jest nieco inna bajka, oczywistym jest ze od takiego pudelkowego ubuntu nie oczekuje rzeby poszedl mi na routerze P200 z 32ramu – to nie jego target. Osobiscie uzywam debian sid na t41 z 512ram i w chwili pisania tego mam zajete 150M ramu (kde3 – zeby nie bylo ze wm), linuxa mozna ciac i konfigurowac bo masz i kod i swobodny dostep do konfiguracji takiego kodu. MS nie daje Ci kodu a do tego samo okresla dostepne konfiguracje. Wspolczuje ich developerom teraz – do tej pory mieli szalec z pomyslami a zbytnio nie przejmowac sie sprawami wydajnosci (system mial przede wszystkim wygladac) a teraz dostali pewno nowe wytyczne i zabawa zaczyna sie od nowa.

  3. Awatar t_ziel
    t_ziel

    Bardzo ładnie napisany news, pozdrawiam i zachęcam do częstszego newsowania! 🙂

  4. Awatar Bastek
    Bastek

    Przecież już były chińskie netbooki z procesorami MIPS. I jakoś nie widać, żeby zalewały sklepy.

    1. Awatar Tor
      Tor

      A widziałeś je w sklepie? 😉 Pewnie były przeznaczone na rynek chiński.

  5. Awatar Bobo
    Bobo

    Świetna wiadomość, ARMy małą prądu pobierają i może w końcu doczekamy się noteboka, który wytrzyma więcej niż 3 godziny na bateriach

    1. Awatar abc
      abc

      Takiego to bez większego problemu można spotkać, mniejsze (12") spokojnie dochodzą i do 6 godzin pracy.

    2. Awatar karakar
      karakar

      Kumpel ma notebooka normalnych rozmiarów do którego podpina drugą baterię (dość sporą) i mu 8h wytrzymuje.

      1. Awatar Tor
        Tor

        Myślę, że tu bardziej chodzi o to, aby ten mały prostokącik był lekki i bez doczepiania przyczepy trzymał te 8h. Bo podłączanie kolejnej baterii, która podwoi jego wagę to tylko obejście problemu. I to ani wygodne, ani eleganckie.

      2. Awatar bixbite
        bixbite

        A tutaj powinno się obejść bez sporej baterii by uzyskać podobny czas. Ze sporą baterią netbook z ARM powinien chodzić cały dzień. 🙂

  6. Awatar nie_sTrasz (Dee)
    nie_sTrasz (Dee)

    Właśnie, czemu ARM a nie MIPS? Gdzie w oprogramowaniu przydadzą się te warunkowe wywołania procesora?

    1. Awatar mario
      mario

      Warunkowe wykonywanie rozkazów jest przydatne zawsze, bo służy ono optymalizowaniu użycia pamięci cache. Ponadto na rynku urządzeń mobilnych ARM sprawdził się bardzo dobrze, więc dlaczego niby MIPS a nie ARM?

    2. Awatar jellonek
      jellonek

      zaszywanie informacji o warunku wykonywania instrukcji w jej kodzie nie jest domena jedynie mips.
      arm ztcp rowniez w ten sposob koduje to…
      generalnie chyba kazdy risc tak robi.

      1. Awatar mario
        mario

        Nie każdy i o ile mi się wydaje jest to właśnie domeną ARMów. Zwykle procesory mają warunkowe jedynie instrukcje skoku.

        1. Awatar jellonek
          jellonek

          sklowo klucz: risc
          arm, to nie jedyny risc, jak i wspomniany wyzej mips.
          co rozumiesz przez "zwykle procesory"?

        2. Awatar mario
          mario

          Widzę, że pomyliłeś nieco pojęcia, już Ci to wytłumaczę:

          Cechą charakterystyczną procesorów RISC jest wykonywanie instrukcji w sposób potokowy (nie warunkowy). Każdy rozkaz maszynowy układu RISC jest rozbity na kilka niezależnych elementów, dzięki temu można wykonać jednocześnie kilka niezależnych elementów kilku rozkazów.

          Warunkowe wykonanie praktycznie dowolnej instrukcji kodu maszynowego jest domeną konkretnie procesorów ARM a nie architektury RISC. Oczywiście ARM jest RISCiem i wykonuje instrukcje wielopotokowo, ale dodatkowo ma kilka innych zalet, np. wspomniane warunkowe wykonanie dowolnego rozkazu (nie tylko skoków). Zwykle procesory mogą mieć warunkowo wykonywane jedynie skoki (np. JZ – Jump if Zero, czyli skacz jeśli flaga zero jest zapalona). ARM oczywiście może mieć warunkowo wykonywane skoki, ale mogą to być równie dobrze inne rozkazy, np. BNE (Branch if Not Equal – tutaj skok B wykonany pod warunkiem NE, łezka w oku kręci się posiadaczom C64 czy Atari 🙂 – ARM bazowany jest na 6502) czy ADDNE (ADD if Not Equal – instrukcja dodawania zostanie wykonana gdy 2 ostatnio porównane wartości w CMP były różne). Kod maszynowy rozkazów ARMa ma zawsze 32bity (chyba że użyjemy trybu Thumb to ma wtedy 16 bitów) i w tych 32 bitach 4 bity są zarezerwowane na kod warunku pod jakim wolno ten rozkaz wykonać i ten warunek może być przypisany dowolnej instrukcji kodu maszynowego. W assemblerze po prostu stosuje się sufiksy do mnemoników (EQ – równy, NE – różny, GT – większy itd…).

        3. Awatar trasz
          trasz

          @mario: Pipelining nie jest jakos specyficzny dla procesorow RISC. W CISC-ach moze dzialac rownie dobrze, vide x86.

        4. Awatar Królik
          Królik

          Tak, ale obecność warunkowego wykonania innych instrukcji niż tylko skoki w przypadku potoków bardzo mocno zwiększa wydajność, o ile oczywiście kompilator umie to wykorzystać. Wiele programów zawiera krótkie instrukcje typu "if (costam) a += 1;". Wykonanie takiej głupoty w przypadku gdy jednostka przewidywania skoków się pomyli, może zająć kilkanaście-kilkadziesiąt cykli. Jak masz warunowe wykonanie dodawania, takie coś nigdy nie spowoduje zablokowania potoku.

          Z tego co słyszałem w IA-64 (czyli min. Intel Core2 Duo) są warunkowe instrukcje, ale mogę się mylić.

        5. Awatar mario
          mario

          @trasz: bo x86 pod spodem jest RISCiem i każda instrukcja x86 jest tłumaczona do sekwencji instrukcji RISC (tzw. mikrokodu).

        6. Awatar trasz
          trasz

          @mario: Ta "analogia" jest ok, jesli trzeba wytlumaczyc ogolna koncepcje mikrokodu komus, kto nie ma pojecia, jak dziala procesor, ale z technicznego punktu widzenia jest bzdurna. Instrukcje RISC-owe nijak sie maja do poziomego mikrokodu, ktorego uzywaja Intele. Nawiasem mowiac, chyba wszystkie RISC-i na rynku tez maja mikrokod – i co, dekoder tlumaczy instrukcje RISC na instrukcje RISC? ;->

          @Królik: Tak, IA-64, jako ze ma chyba wszystko, co mozna wladowac w procesor, ma takze warunkowe instrukcje. AFAIK jeszcze bardziej pogarszaja mu gestosc kodu. Jak ktos kiedys ladnie podsumowal Itanium, "jesli te procesory kiedykolwiek beda wydajne, to _pomimo_ architektury, nie _dzieki_ niej".

          Natomiast Core2Duo nie ma nic wspolnego z IA-64. IA-64 to Itanium, c2d to amd64, aka x86-64, aka em64t.

        7. Awatar jellonek
          jellonek

          mario: doczytalem, rzeczywiscie to najwyrazniej domena tylko armow (a wydawalo mi sie ze i innych riskow)
          krolik: ia-64 to nie core2 duo, tylko np. itanium (http://en.wikipedia.org/wiki/IA-64) ktory jest calkowicie niezgodny z x86, ktorego przedstawicielem jest core2 duo.

  7. Awatar Michał Olber
    Michał Olber

    A ja czekam, aż wyjdą w końcu większe ilości z prockami VIA. Potem mogą być chińskie MIPS, następnie aktualnie omawiany w temacie ARM, a na koniec jakiś SPARC, tudzież Hybrid(procesor + karta graficzna + chipset) od AMD 🙂
    Jeszcze mnie zastanawia jedna rzecz, dlaczego nikt z producentów nie umieścił zamiast touchpada, trackpointa?? Tyle miejsca by zaoszczędzili.

    1. Awatar bobycob
      bobycob

      Prawdopodobnie patent na trackpoint ma IBM/Lenovo.

    2. Awatar Porn
      Porn

      Dell daje trackpointa.

      1. Awatar bobycob
        bobycob

        hp też – to nie oznacza, że licencji nie opłaca

  8. Awatar Jarosław Pelczar
    Jarosław Pelczar

    Sądzę, że laptop na ARMie miałby bardzo duże szanse na powodzenie. Zobaczcie co wpakowali w takim małym pudełeczku jak np. Nokia E90. Taki laptop IMO powinien mieć wbudowany moduł GSM oraz mógłby być bardzo cienki i bezwentylatorowy. Jeśli komórka wytrzymuje sporo czasu na pełnym obciążeniu systemu to co dopiero laptop z o wiele większą baterią.

    1. Awatar maestr0
      maestr0

      HTC wyprodukowało już takie coś, mianowicie X9500 Shift. "Telefon" posiada 2 procki (Intela 110 dla Visty i Qualcomm'a dla Windows Mobile), do tego oczywiście HSDPA i Wi-Fi. Wyglądem przypomina na zmianę przerośniętego PDA lub netbook'a. Tylko cena tego cacka jest zaporowa…

  9. Awatar grz
    grz

    Ubuntu 9.04 ma mieć wersję przeznaczoną specjalnie na ARM, więc możliwe, że właśnie o ten system będzie się opierał netbook.

    Jeśli ta platforma odniesie jakiś większy sukces, to MS na pewno sportuje Windowsa… Windows Mobile jest na ARM, więc już cześć pracy zrobiona.

    1. Awatar Magnes
      Magnes

      Ale co z bazą aplikacji? Photoshop chociażby raczej na Windows Mobile nie chodzi. Łatwiej (bo w sumie banalnie) go uruchomić przez WINE na Linuksie.

      1. Awatar Magnes
        Magnes

        PS. I właśnie sobie uświadomiłem, że WINE też nie chodzi na linuksie skompilowanym na ARM. 🙂

        1. Awatar Budyń
          Budyń

          I na żadnym innym – autorzy jak sami piszą w dokumentacji, pracują nad tym, ale narazie Wine jest mocno przywiązany do x86.

      2. Awatar dgd
        dgd

        Ale jaki jest sens używania Photoshopa na netbooku? Uważam, że taki sprzęt nadaje się jedynie do "awaryjnych" zastosowań – szybkiego skorzystania z internetu na dworcu/lotnisku/uczelni w celu wysłania/odebrania maila, sprawdzenia jakiejś informacji. Do obróbki grafiki w Photoshopie dyskwalifikuje te maszyny słaby procesor i niewielki wyświetlacz.

        1. Awatar Tor
          Tor

          Zawsze można nosić na plecach zewnętrzny LCD 52-calowy, a w razie potrzeby podłączyć i na szybko przerobić którąś z naszych gwiazd szołbiznesu.
          A tak na poważnie, miło sobie czasem w jakąś gierkę pociachać, nawet na małym ekranie – ja czasem gram na nawet na komórce – a odpalenie taiego knights & merchants czy starcrafta przez wine to zawsze miłą rozrywka na lotnisku. 🙂 Tylko chodzi właśnie o to, żeby bateria trzymałą – mój eeePC 900 trzyma na baterii wg. specyfikacji 2,5h – pochlastać się można. Ile wytrzyma naprawdę to nie wiem, do tej pory nie włożyłem jej, bo używam go do przeglądania www w łóżku, gdy moja kobita akurat zajmie główny pulpit. ;]

      3. Awatar Jabbas
        Jabbas

        Afaik, sportowanie czegoś z Visual Studio pod windows CE/Mobile to kwestia poprawienia interfejsu (żeby ładnie wyglądał na palmtopie) i wciśnięcie przycisku Build.

        Ok, nie żyjemy w idealnym świecie, więc trzebaby było jeszcze pare poprawek zrobić.

        Tak, czy inaczej, nie powinno to być jakimś strasznym problemem.

  10. Awatar Przemulala
    Przemulala

    Kolejna szansa dla Linuksa żeby zdobyć trochę rynku i stać się prawdziwym "graczem". Bez możliwości przeinstalowania systemu ;]

    1. Awatar Wizard
      Wizard

      prawie jak monopol ;P

      1. Awatar TheBlackMan
        TheBlackMan

        "Prawie" robi wielką różnicę

  11. Awatar zwolennik niskiego z
    zwolennik niskiego z

    Jeżeli tak tanie netbooki na tej architekturze sprzętowej niezgodnej z x86 pojawią się na rynku dodatkowo z bardzo małym zużyciem energi nieco większym niż w telefonach komórkowych najlepiej z pasywnym chłodziem bez żadnych wiatraczków i innym dupereli jak napędy optyczne (które w dobie powszechnego internetu to przejaw wyjątkowego kretynizmu) to imho Microsoft już jedną nogą będzie w grobie czego wszystkim i sobie życzę.

    1. Awatar Michał Olber
      Michał Olber

      Jak ceny pamięci flash o pojemności 1 GB zejdą do 1 zł, to mogę wtedy się pożegnać na zawsze z napędem optycznym. A dlaczego?? Otóż wiele maszyn starszych nadal ma CDROM i instalacja tam czegokolwiek z USB, to porażka jest. Nawet DVD jest w modzie.

  12. Awatar luna
    luna

    windows CE jest i na ARM i na MIPS (chociaż niewiem czy wersja jest dalej rozwijana) w każdym razie starsze alikacje na WIN CE mają wersje na MIPS tak że microsoft jest przygotowany na inne architektury – tym bardziej, że jest duża baza aplikacji – także komercyjnych (i nie w kosmicznych cenach – jak niektóre biurkowe)
    do tego większość tych aplikacje jest dostępna spiracona – więc MS ma przewagę także na tym polu – trzeba poczekać az android się rozkręci

  13. Awatar sierra_papa
    sierra_papa

    Z tym, że ARMiate netbooki już są.

  14. Awatar teodozjan
    teodozjan

    ARM to architektura która powstała z myślą o energoszczędności. Cała seria XScale i inne pochodne dawały zadowalającą wydajność. przy dużej energoszczędności (1W przy odtwarzaniu mp3 i wydajność porównywalna do 500MHz). Dodajmy niskie grzanie się układu. Poza tym wersje wielordzniowe jeszcze poprawiłyby sprawę ale świat musiałby się uniezależnić od i386, a więc w przejść na technologie typu Java, .NET i mój ulubiony — parrot. Napisanie przenośnego kodu w C to sztuka, a portowanie na różne systemy i architektury zniechęca autorów.

  15. Awatar yurasu
    yurasu

    Ma to być laptop do internetu. A jak z flashem? Przez dodatkowy program(nazwa umkneła z pamięi). U mnie firefox64+flash przez ten dodatek+ compiz= pad przeglądarki. Użyją gnasha bo na adrobe nie ma co liczyć(ile czasu czekania na wersję 64)

    1. Awatar bixbite
      bixbite

      Można podejrzewać, że Adobe w pewnym momencie "zmięknie" i wypuści natywną wersję dla ARM. W końcu podstawowym zastosowaniem netbooków jest internet to jak długo można będzie ignorować tą coraz bardziej powszechną grupę urządzeń?

    2. Awatar atavus
      atavus

      zaraz, zaraz- przeciez jest flash na komorki.
      toc na n95 (badz innych w miare nowych komorkach) mozna ogladac np. filmiki z youtuba.

    3. Awatar riklaunim
      riklaunim

      Beagle Board z procesorem ARM – OMAP3 ciągnie cały desktop. Do tego to jest wszystko w jednym chipie 🙂 Chodzą plotki że Apple pracuje nad własnym układem ARM tego typu do stworzenia netbooka pracującego nie godziny, a dzień lub dłużej – do tego z "pełną" wersją OS X.

      1. Awatar jellonek
        jellonek

        poki co – opracowuja jeden z najlepszy kompilatorow na ten procesor (choc obecnie i na x86 😉 )

    4. Awatar sprae
      sprae

      Jest flash nawet na linuksową nokie n810 😛

    5. Awatar bk76
      bk76

      U mnie działa 64 bitowa wersja beta flasha z Firefoxem 3.

  16. Awatar BeagleBoard Linux
    BeagleBoard Linux

    Po zapoznaniu się <a>z tym a szczególnie po obejrzeniu tego moim skromnym zdaniem mogę powiedzieć że architektura x86 na rynku netbook'ów o niskim zużyciu energi nie ma praktycznie żadnych perspektyw.

    1. Awatar bixbite
      bixbite

      Intel w końcu zintegruje Atoma do SoC i przeniesie go na proces produkcyjny 32nm. Wtedy zużycie energii spadnie nie więcej niż kilka watt dla całego systemu. Oczywiście ARM-owe SoC będzie ciągle mniejsze i mniej prądożerne. Sporo konsumentów nie będzie chciało jednak zrezygnować z aplikacji Windowsa i chyba Intel będzie też w stanie zapewnić większą "surową" wydajność. Jak może wyglądać system oparty na Atomie pokazała już nVidia z ION. Pico-ITX i szybkość dość dobra aby uruchomić (znośnie) niektóre nowe gry.

      Teraz można sobie wyobrazić, dual core Atom@2GHz, 32nm proces, SoC i te 5W maks. Może i to nie wymiecie z rynku ARM ale co to zrobi np. Celeronami-M czy procesorami sprzedawanymi w nisko budżetowych desktopach?

      1. Awatar wo
        wo

        Na dzień dziesiejszy problemem nie jest pobór prądu przez Atoma tylko przez chipset. Kuriozalnie wyglądają płyty ITXowe, gdzie na Atomie jest malutki radiator, a na chipsecie kobyla z wiatraczkiem.

      2. Awatar jellonek
        jellonek

        juz to zrobili (news "obok", o intelu w lodowce).
        btw. atom to dno – duzo mniej wydajny niz procesory desktopowe, a za razem duzo wiecej prundozerny niz jakikolwiek arm…

        1. Awatar dPeS
          dPeS

          @jellonek – dokladnie! z tego co kojarze ten mobilny celek pakowany do Eee wczesniej jest wydajniejszy tylko wiecej pradu bierze

    2. Awatar Budyń
      Budyń

      Owszem, ma. Tak samo mógłbyś napisać, że SMTP nie ma perspektyw w internecie. Jest, jakie jest i zostanie.
      Gdyby SUN produkował T2 w 45 – 32 nm to by dopiero było…
      … ale nie jest. Intel ma udział w rynku i technologię, czyli coś czego nie ma nikt inny. (AMD nieco zostaje z tyłu technologicznie, IBM na desktopach nie istnieje, Sun ani udziału, ani technologi…).

  17. Awatar Void
    Void

    Zgodność z “x86″ zwiększyła skomplikowanie układu, tym samym odbijając się negatywnie na zużyciu energii jak i kosztach produkcji.

    Nie wiem jak z kosztami produkcji, ale 2,5W to wg mnie nie jest jakiś kosmiczny pobór prądu. Dużo więcej (circa 9W) pobiera w np. MSI Wind – karta graficzna.

    1. Awatar dPeS
      dPeS

      widze ze wyzszy komentarz na tema beagleboard.org przeszedl bez echa… polecam to obejrzec na tym tube… tam calosc zasilana jest z usb! (caly komp!)

      1. Awatar jellonek
        jellonek

        tyle ze ten komp pozbawiony jest neta (nima ni etherneta, ni wifi) no i obraz serweuje po s-video (do filmow jak znalazl, ale juz do sieci…)

        1. Awatar jellonek
          jellonek

          ups, tam jest tez dvi 😉

        2. Awatar BeagleBoard Linux
          BeagleBoard Linux

          @jelonek

          tyle ze ten komp pozbawiony jest neta (nima ni etherneta, ni wifi)

          na rynku istnieją adaptery/konwertery usb ethernet oraz usb wifi więc z tym nie powinno być problemu 🙂

        3. Awatar jellonek
          jellonek

          no i koszt idzie w gore 😛

        4. Awatar dPeS
          dPeS

          @jellonek – jak dla mnie ma to jakis sens ze nie ma adaptera wifi, bo w sumie to taka plytka do uzycia roznych produktach i po pierwsze nie zawsze moze byc na reke ladowania chipa wifi (np jakies kioski cos…) po drugie z wifi np jest taki problem ze technologia rozwija sie bardzo szybko i co rusz wychodzi nowy lepszy chip jak nie cala technologia. Fakt brak ethernetu troche dziwi tym bardziej ze jest RS232, a co najlepsze jest tam tez chip do dekodowania video HD. Specjalizacja rzadzi 🙂

        5. Awatar jellonek
          jellonek

          rs jest (jak i sd/usb) bo sa obslugiwane przez glowny procesor (szkoda nie wyprowadzic) – do etherneta trzeba zewnetrzny uklad…
          btw. gdzie ty tam widzisz chip do dekodowania video hd? ztcp. to uklad dsp za to odpowiedzialny znajduje sie w tym samym core co arm (OMAP3530 processor (ARM Cortex-A8 Core ~600MHz + TMS320C64x+ DSP ~430MHz + Imagination SGX 2D/3D graphics processor))

        6. Awatar dPeS
          dPeS

          fakt to na tej samej kostce jest – orientuje sie ktos moze czy idzie to jakos w Polsce dostac?

        7. Awatar jellonek
          jellonek

          mozesz normalnie kupczyc to w stanach. tyle ze sziping+VAT/cło bedzie cie dodatkowo koszwać okolo 40 ojro…
          chyba gdzies na stronach elinux.org to jest opisane…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *