Październikowy raport Dice, amerykańskiego portalu pracy, wskazuje, że liczba ofert pracy dla programistów .NET zwiększyła się w ostatnim czasie o 25%. Jest to dość znaczny wzrost, przewyższający nawet wzrost liczby wszystkich ofert pracy w serwisie.
Jak wynika z badań Dice, zapytania o dotnetowców stały się coraz częstsze. I tak, 27% zapytań do bazy CV serwisu dotyczyło programistów .NET z doświadczeniem od 0-3 lat, 46% z doświadczeniem 4-7 lat, a 21% dla dotnetowców pracujących ponad 8-10 lat.
Według osób przygotowujących raport, sytuacja ta spowodowana jest obawą programistów przed „inwestycją” w technologię, z której potem może być im trudno przejść na inne platformy. Dodatkowym demotywatorem mogą być zarobki. W Stanach Zjednoczonych, programista .NETa zarabia około 83 000 dolarów rocznie (268 000 zł), podczas gdy programista Java otrzyma ponad $91 000 rocznie (294 000 zł). Dice jednak uspokaja, że przy dużym popycie, także zarobki dotnetowców wzrosną.
W Polsce sytuacja wynagrodzeń jest podobna, choć różnica jest mniejsza. Według badań HAYS, firmy doradztwa personalnego, programista Java w województwie mazowieckim zarabia średnio 10 000 zł miesięcznie, a programista .NET – 9000 zł. Jak widać, różnica ta nie jest aż tak znaczna, a w innych województwach jest ona nawet mniejsza.
Wyniki podawane przez Dice odnoszą się do sytuacji na rynku amerykańskim. Jednak także polskie firmy zaczynają już odczuwać braki dotnetowców. Sytuacja ta dotyczy głównie firm outsourcingowych, które bardziej podatne są na zagraniczne trendy rynkowe.
Dodaj komentarz