Przyszłość DRM

Wczoraj, w serwisie ComputerWorld.pl opublikowano wywiad na temat przyszłości DRM. Rozmowa została przeprowadzona z François-Xavierem Nuttallem, doradcą ds. inteligentnych technologii organizacji CISAC – Międzynarodowej Konfederacji Związków Twórców i Kompozytorów.

Rozmowa dotyczyła kwestii stałej opłaty abonamentowej na rzecz twórców, z tytułu pobierania z Internetu licencjonowanych utworów. Nutall stwierdza, że na ten moment wprowadzenie takiego systemu jest w sferze abstrakcji, jednakże do 2010 powinno już się to udać. Wszystko uzależnione jest od liczby użytkowników szerokopasmowych łącz internetowych, którzy płaciliby abonament.

Wspomina również o utworzonej w 2006 roku giełdzie cyfrowej wymiany danych DDEX do której należą m. in. EMI Music, Sony BMG Music, Apple Inc., Microsoft i inni, których celem było stworzenie standardów wymiany danych związanych z cyfrową dystrybucją przede wszystkim utworów muzycznych.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

25 odpowiedzi na „Przyszłość DRM”
  1. Awatar t_ziel
    t_ziel

    Internet to nazwa własna. Nazwy własne piszemy z wielkiej litery.

    1. Awatar szmergiell
      szmergiell

      Chciałem tak napisać, tylko jakoś tak 'głupio' mi się wydawało :p

    2. Awatar Moarc
      Moarc

      http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=internet

    3. Awatar azhag
      azhag

      internet to medium, telewizja, radio i prasa też piszesz z wielkiej?

      1. Awatar kwahoo
        kwahoo

        Nie, Internet można porównywać do TVN, Tok FM, Wyborcza, a nie do telewizja, radio, prasa.

        1. Awatar azhag
          azhag

          medium: internet, prasa, telewizja
          podmioty działające w tym medium: Onet.pl, Wyborcza, TVN

      2. Awatar xahil
        xahil

        internet to dowolna siec ktora nie jest intranetem 😉 (duza siec "obca" a nie lokalna). Natomiast Internet to jest siec oparta o protokol ip z ktorej korzystasz odwiedzajac ten serwis. Jest to nazwa wlasna. a co do medium to telewizja jest medium ,ale Telewizja Polska jest nazwa wlasna.

        1. Awatar azhag
          azhag

          tak, telewizja to medium, a Telewizja Polska to nazwa własna
          tak samo jak internet jest medium, a OSNews(.pl) jest nazwą własną

        2. Awatar xahil
          xahil

          Nie. OSNews to taka sama nazwa jak Wiadomosci 😉

        3. Awatar azhag
          azhag

          > internet to dowolna siec ktora nie jest intranetem (duza siec “obca”
          > a nie lokalna). Natomiast Internet to jest siec oparta o protokol ip
          > z ktorej korzystasz odwiedzajac ten serwis.

          Czekaj, czekaj, zaczynam łapać.
          Więc: załóżmy, że pracuję w firmie ochroniarskiej, dzięki telewizji (takiej zwykłej, za małej litery) mogę obserwować co się dzieje na parkingu, na korytarzu, w księgowości, etc. Natomiast jak mi się ta telewizja (taka zwykła, za małej litery) znudzi to szef mi dał możliwość oglądania w Telewizji (tej jedynej, prawdziwej) TVP, TVN-u i Polsatu (oczywiście w rozsądnych granicach, na tę zwykłą telewizję też muszę okiem rzucić). Dobrze myślę?

        4. Awatar azhag
          azhag

          Albo inny przykład (pardon, że tak po sobie piszę):
          jak w szkole wydawana jest gazetka, nigdzie nie zarejestrowana, dostępna tylko w tej szkole, to to jest prasa (z małej), natomiast jak tytuł jest zarejestrowany, dostępny dla każdego w kiosku, to wtedy mamy do czynienia z Prasą (z wielkiej), nadążam?

        5. Awatar xahil
          xahil

          Nie neguje tego ze internet jest medium (mam wrazenie ze tak to odbierasz) i zgadzam sie ze jako medium moze byc pisany z malej litery), a jedynie zwracam uwage ze Internet jest tez nazwa wlasna (bo co mam wrazenie ze to negujesz, twierdzac ze zawsze powinno byc z malej).

          Przyklad z Wiadomosciami mial wskazywac ze ze odpowiednikiem OSNews sa Wiadomosci, a nie Telewizja Polska (fakt moze ciut za malo precyzyjnie to napisalem i mozna to bylo zrozumiec ze nie zgdzadzam sie ze interet to medium)

  2. Awatar sig
    sig

    płacić mają wszyscy użytkownicy łączy szerokopasmowych? ich chyba pogieło. No chyba że ja źle newsa czytam, bo w linka już nie klikałem (i tak muzyki nie słucham (a co za tym idzie bulić mafii muzyczno (zwanej dla niepoznaki wytwórniami) bo to pewnie do niej trafi ta kasa nie zamierzam)

    1. Awatar tomek
      tomek

      kurde. właśnie. tak to zabrzmiało w powyższym tekście… nie dobrze…

    2. Awatar Jolly Roger
      Jolly Roger

      To, że mają płacić wszyscy posiadacze stałych łączy to absurd, ale sam pomysł z taką opłatą za wszystko, niezależnie z czego korzystam jest dobry, problem w tym, że jak do tego dobierze się "mafii muzyczna" to dobry pomysł, przerodzi się w
      zły zły pomysł…

      1. Awatar Memphis
        Memphis

        Taki pomysł jest dobry dla nas. Ale problem wtedy, jak rozdzielić kasę między artystów? Na jakiej podstawie? Śmierdzi mi to Zaiksem trochę.

        1. Awatar tomek
          tomek

          dla mnie nie jest to dobre. bo ja nie ściągam komercyjnej muzyki, za którą będą ściągać abonament. niech się gonią

    3. Awatar szmergiell
      szmergiell

      Ja tak to zrozumiałem po przeczytaniu wywiadu z w/w panem.

    4. Awatar Theq
      Theq

      Przeciez juz to robisz kupujac czyste nosniki i nie wazne czy sluchasz muzyki czy nie 😛

      1. Awatar tomek
        tomek

        i to jest kolejny absurd polskiego prawa

        1. Awatar gucio
          gucio

          to nie jest absurd tylko skuteczne lobbowanie, zamiast się żalić załóż stowarzyszenie obrony praw słuchaczy i niesłuchaczy, wytypuj kilka osób do męczenia różnych parlamentarzystów i wio

          po roku udokumentowanej działalności będziesz mógł zarejestrować się jako "pożytek publiczny" i dostawać 1% podatku od tych co się z tobą zgadzają

          a jak twoja nie chcieć się męczyć i załatwiać, to nie biadolić i nie truć głowa inne internauty

        2. Awatar Theq
          Theq

          A ja sie nie zgodze 😛 Na przyklad pod tym linkiem http://serwer22962.lh.pl/lipszyc-kontra-pluta-debata-po-f… masz ciekawa dyskusje odnosnie tego. I powiem, ze mnie ten pan ze ZPAVu przekonal co do tych oplat mimo, ze jestem za wolna kultura. Owszem mozna uznac to za chore, bo przeciez ja nic nie robie a kaza mi placic. No, ale co w zamian? Zaswiadczenie o tym, ze ty tak naprawde nie kopiujesz kolegom muzyki (bo ta oplata ma na celu zrekompensowac straty wynikajace z dozwolonego uzytku), ktore bedziesz pokazywal w sklepie za kazdym razem jak bedziesz kupywal plytki? 😛 A jak jednorazowo skopiujesz komus bo cie bardzo prosil, to co wrocisz sie do sklepu i oddasz te 2 grosze? A co z zaswiadczeniem? Stracisz je i po znizce 🙁 Bedzie sie trzeba starac o nowe za 50 zl 🙂 I ciekawe kto to bedzie sprawdzal czy tak naprawde "nic nie robisz". Bezsens.

        3. Awatar guest
          guest

          Dyskusja spod linka bardzo interesujaca i merytoryczna. Jednoznacznie z niej wynika, ze silni umieli wywalczyc prawo, ktore zapewnia im dochod ze zrzutki publicznej, z argumentacja, ze tak ma byc, bo tak ma byc i koniec 🙂

        4. Awatar Sławek
          Sławek

          No właśnie. Państwo to nie orgranizacja charytatywna. Już bym wolał płacić wyższe podatki na utrzymanie polityków niż mafi.

          @Theq:
          Udostępnianie utworów przez P2P (szerszemy gronu osób) raczej jest i tak niezgodne z prawem. Mniejsza o to. Płacimy już im za każdy czysty nośnik, utrzymując tym samym tylko i wyłącznie monopolistów. A wiadomo, że monopol przecież jest nie zdrowy. Szczególnie, gdy miliniony nieświadomych ludzi daje im swoje pienądze. A na co one idą? Na kampanie lobbingowe tego typu. Chcą pokazać społeczeństwu i politką, jacy Oni są sprawiedliwi, szczodrzy i wielce pokrzywdzeni.

          Gdyby pieniądze z tych źródeł szły do organizacji charytatywnych, pomagającym artystą, to wporządku. Ale one idą po to, żeby takie firmy i organizacje nie musiały wypełniać swojej funkcji społecznej.

        5. Awatar gotar
          gotar

          Patrząc na to 'wyrównywanie strat twórcom' to od każdego urządzenia elektrycznego powinna być pobierana opłata na rzecz zakładów energetycznych, aby im skompensować kradzież prądu. A ja jako ISP żądam wprowadzenia opłat od każdego komputera, sprzętu sieciowego, kabla i noża – za pomocą tych narzędzi kradnie się sygnał sieciowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *