Qt otwarte na współpracę ze społecznością

W dzisiejszym dniu Qt Software udostępnił swoje repozytoria publiczności. Od tej chwili każdy programista może pomóc udoskonalić przyszłość Qt poprzez udział w tworzeniu kodu oraz tłumaczeniu przykładów i innych materiałów związanych z Qt i powiązanymi z nim projektami. Opublikowaliśmy również plany rozwoju i wydaliśmy Qt Jambi na licencji LGPL. Szczegóły znajdziecie niżej.

Odkąd w lecie 2008 roku wybraliśmy Git na system kontroli wersji, Gitorious jako aplikacja web stała się oczywistym wyborem do pomocy w utrzymaniu kodu. Opłaciliśmy Johana Sørensena (twórca aplikacji) i jednego z jego kolegów, by pracowali nad ulepszeniem i dodaniem funkcjonalności, takich jak wsparcie zespołów i wiki, które jest teraz dostępne dla wszystkich projektów wykorzystujących Gitorious. W przyszłości będziemy kontynuować prace nad Gitorious.

Nowa strona hostuje nie tylko Qt, ale także wiele narzędzi związanych z biblioteką oraz projekty takie, jak Qt Creator, Qt Jambi i inne, pochodzące z laboratorium Qt.

Szczegóły na temat modułu wsparcia można znaleźć na naszej stronie lub blogu Tora Arnego.

Plany rozwoju opublikowane na qtsoftware.com

Wraz z otwarciem repozytoriów, publikujemy plany rozwoju, które prezentują przegląd obecnych funkcji w trakcie rozwoju oraz projekty badawcze, które pozwolą Wam zrozumieć, w jakim kierunku podąża Qt. Bardzo chcielibyśmy, byście pomogli nam w kształtowaniu tych kierunków poprzez nadsyłanie informacji i udział w projektach.

Qt Jambi 4.5.0_01 wydane na licencji LGPL

Co więcej, wydaliśmy Qt Jambi na otwartej licencji. Jest to finalne wydanie, zawierające nową funkcjonalność. Będziemy je teraz dopracowywać przez ten rok. Ufamy, że zaangażowana grupa deweloperów zajmie się tym projektem i sprawi, że odniesie on sukces.

Więcej o wydaniu Jambi przeczytacie na blogu Eskila.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar RRH
    RRH

    ten "dzisiejszy dzień" był 3 dni temu 😉

  2. Awatar ivan
    ivan

    Stare. 😛

    1. Awatar ivan
      ivan

      Ale mimo to wykop, Qt należy się promowanie. 🙂

  3. Awatar jakub
    jakub

    Proponuję albo zamieścić cytowany tekst w cudzysłowach, albo zmienić formę z my, na oni, bo niewygodnie się to czyta w tej formie. Kim są my?

    1. Awatar pelnalufa
      pelnalufa

      na jak to? my, czyli "ja i oni" 🙂

  4. Awatar zk
    zk

    Obecna polityka Nokii może doprowadzić do tego, że wkrótce Qt zdobędzie taką pozycję względem C++, jaką C++ wypracował sobie względem C.

    1. Awatar Zaus
      Zaus

      Nie wiedziałem, że Qt to język programowania…

      1. Awatar jarek
        jarek

        > Nie wiedziałem, że Qt to język programowania…

        No wlasnie zupelnie jak C++, jezyk programowania to to nie jest.

      2. Awatar slawek
        slawek

        No niby tylko biblioteka, ale jak w tym pisałem to miałem wrażenie że to jakby trochę inny język 🙂

      3. Awatar Rsh
        Rsh

        A jednak. Kodu z Qt nie skompilujesz w normalnym C++, potrzebny jest specjalny preprocesor, który zajmuje się mechanizmem slotów i sygnałów.

        1. Awatar jstaniek
          jstaniek

          Parafrazując:
          Kodu C++ nie skompilujesz w normalnym gcc, potrzebny jest make.

          Kodu bisona nie skompilujesz w normalnym gcc, potrzebny jest bison.

          itd…

          PS: chodzi raczej nie preprocesor tylko generator kodu 'moc', kodu zajmującego sie tez mechanizmem właściwości, relacji ojciec-syn oraz introspekcji.
          Dla danej klasy kod ten generowany jest na życzenie programisty.

        2. Awatar Zaus
          Zaus

          'Kodu C++ nie skompilujesz w normalnym gcc, potrzebny jest make.'
          Make? Ciekawe ;] Może o g++ chodziło?

      4. Awatar zk
        zk

        Otwórz oczy! To, czy coś jest językiem programowania, nie ma znaczenia. Liczy się funkcjonalność, łatwość użycia, dostępność dokumentacji, jakość i dostępność środowiska programistycznego. Ile czasu zajmie Ci przerzucenie się z GTK na Qt lub odwrotnie? Więcej niż nauka nowego języka? Jak napiszesz jakąkolwiek współczesną aplikację w czystym C/C++?

        Nokia chce wprowadzić Qt dosłownie pod strzechy, a jednocześnie dać produkt najwyższej klasy profesjonalistom. Jeśli jej się to uda,
        Qt stanie się najpopularniejszą biblioteką C++, która zdominuje zastosowania aplikacyjne. Cała reszta, czyli C++ bez Qt – to będą zastosowania niszowe.

        1. Awatar Królik
          Królik

          @zk: zapomniałeś dodać: w Linuksie. Bo na Windows Qt będzie mieć bardzo poważnego konkurenta jakim jest C# i VB.NET. Raz, że te języki razem wzięte mają obecnie większą popularność w Stanach niż C++, dwa, że aplikacje okienkowe pisze się w nich łatwiej, szybciej i taniej.

    2. Awatar maciek
      maciek

      C jest w dalszym ciągu POPULARNIEJSZE niż C++, a ponadto C++ stopniowo oddaje pola nowoczesnym językom (podczas gdy C trzyma się mocno na stanowisku głównego języka programowania systemowego na świecie). Dlaczego? Bo zalety C++ stanowiące jego przewagi nad C języki nowoczesne mają w większym stopniu.

  5. Awatar j
    j

    A ja poczekam aż PyQT będzie na LGPL. Na razie pozostaję przy wxPython.

  6. Awatar jan
    jan

    Próbowałem ostatnio zainstalować na Ubuntu QT Jambi i integrację z Eclipse i QT Designerem i za cholerę nie chce działać, nie mam pojęcia jak zrobić żeby działało i wszędzie gdzie szukam nie mogę znaleźć kompletnych informacji (w oficjalnej dokumentacji nic konkretnego nie ma tylko "zainstaluj").

    Ktoś może wie i jest w stanie pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *