Roadmap dla XFCE 4.6

Po dość długim okresie braku jakiejkolwiek informacji o postępie prac nad Xfce (które niestety nie zakwalifikowało się do Google Summer of Code 2008), na wiki projektu pojawił się zarys prac nad wydaniem 4.6

Najpoważniejszą zmianą jest nowy menadżer ustawień. Xfce-mcs-manager zostanie zastąpiony przez napisany całkowicie od podstaw xfconfig, który wymusi poprawienie, bądź przepisanie niektórych wtyczek od nowa.

Zauważyć można dość nierówny postęp prac, niektóre części składowe środowiska są już w zasadzie na ukończeniu (xfconf, xfce-panel, czy Orage), a pozostałe w połowie (xfce-mixer) bądź w ogóle nie ruszone (xfce-menu-editor).

Dodatkowo jest kilka projektów które są (prawdopodobnymi) kandydatami do wydania 4.6:

  • Ristretto – prosta i szybka przeglądarka grafiki
  • Squeeze – łatwy w obsłudze zarządca archiwów
  • Xfburn – program do nagrywania płyt
  • Xfce-power-manager – daemon mający na celu kontrolowanie stanu baterii i zużycia prądu

Jeśli komuś brakuje jakiejś opcji, bądź ma pomysł co do dalszego rozwoju Xfce może zamieścić swój pomysł na liście życzeń

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar vries
    vries

    Wishlist chyba nie jest zbyt często odwiedzany przez devów. Odpowiedź na prośbę o fake transparency pojawiła się dopiero po jakimś pół roku (zresztą ciekawa jest). Może z innymi częściami systemu jest lepiej (ale nieszczególnie mnie interesuje setna przeglądarka obrazków, niewiele wnosząca do kanonu). Trochę szkoda też, że nie będzie ficzerów na które czekam już w 4.6. Z drugiej strony widać dev od panelu wyraźnie wyprzedza peleton i pewnie opcje pojawią się w nowej wersji. Jak dla mnie xfce powinno rozwijać to, co już ma a nie tworzyć nowe dublujące się aplikacje. Tak jest np. we fluxboksie. Trochę szkoda, bo koncepcja xfce najbardziej mi odpowiada (jest podobna do GeoShella, którego używałem pod win). Pewnie za jakiś rok-półtorej będę miał dylemat, czy używać nowego kde4, czy xfce. Tymczasem zostaje mi kde3.

  2. Awatar Hadret
    Hadret

    Xfburn jest składową środowiska od dość dawna, nie pomnę jednak czy od wersji 4.2 czy 4.4. Risetto na bank będzie składową środowiska, zresztą, wylądowało nawet na tej stronie projektów (http://www.xfce.org/projects/), gdzie również można znaleźć Xfburn. Można też znaleźć Xarchivera, który też od dawna towarzyszy Xfce, ale od prawie pół roku nie wykazuje oznak życia (:

    *orange -> orage

    1. Awatar sl3dziu
      sl3dziu

      Orage poprawiony (chyba z przyzwyczajenia tak napisałem ^^).

      Co do Xarchivera to oficjalnie zatrzymał w rozwoju, ale wystarczy zajrzeć do SVN ( http://svn.xfce.org/index.cgi/xfce/ ) że coś tam czasem robią 😉 Ja osobiście wolę Squeeze choć jeszcze wiele mu brakuje i który jakoś nie wykazuje oznak życia..

      Ja bym chciał kolorowanie kodu w mousepadzie i zakładeki, co zresztą jest wymienione na liście życzeń ale jakoś nie dodają tego ;(

      1. Awatar Hadret
        Hadret

        Rzeczywiście, fajnie gdyby dodali, ale aż drżę gdyby miało to wpływ na prędkość działania – Mousepad rządzi przy prostych edycjach plików, a jest przy tym diablo szybki. Do kart i kolorowania kodu można wszak użyć innego edytora, a Mouse'a zostawić w spokoju nieskomplikowanym (:

        1. Awatar i
          i

          a ja nadal preferuję mc i mcedit (i konsole), a jeśli mcedit jest za słaby, to medit albo nedit (niestety nie rozwijany już i nie wspiera utf)

  3. Awatar Gf
    Gf

    To ja poprosze o panorame 3d

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *