Rok Linuksa na Dellach

Minął rok od kiedy Dell ogłosił dostępność komputerów z Ubuntu. Od tego czasu sprzedaż linuksowych laptopów systematycznie rosła, mimo praktycznie zerowej kampanii reklamowej.

Dell jest zadowolony ze sprzedaży komputerów z Ubuntu i systematycznie zwiększa liczbę dostępnych modeli. W ciągu roku rozszerzył też liczbę krajów, w których można zakupić Delle wyposażone w system z Południowej Afryki. Początkowo były to tylko Stany Zjednoczone, obecnie część modeli dostępnych jest w sprzedaży internetowej również w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii, a także Kanadzie i Ameryce Łacińskiej.

Co ciekawe, zamiast reklamy tradycyjnej, która według oficjeli Della jest na razie zbędna (“Ci którzy znają Linuksa, będą wiedzieli że Dell sprzedaje komputery z Ubuntu”), Dell wynajął pracowników, którzy na forach i blogach wyszukują wątków, w których ludzie poszukują komputera kompatybilnego z Linuksem i polecają (uprzednio identyfikując się jak pracownicy firmy Dell) sklep internetowy Della.

Czy i kiedy Ubuntu “wyjdzie z podziemia” i stanie się częścią pełnoprawnej oferty, podobnie jak Windows XP czy Vista? Według Russa Ray z Della, to nie jest najważniejsze. Jego zdaniem (prędzej czy później) należy się spodziewać, że dojdzie do takiej sytuacji, w której klient nie będzie się zbytnio interesował jaki system operacyjny zainstalowany jest na laptopie.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Deathplanter
    Deathplanter

    Jak to żadnej kampanii reklamowej?! A Microsoft swoją Vistą się pod propagowanie Linuksa nie podciąga? ;>

  2. Awatar tristan
    tristan

    Bla, bla, bla…. A w Polsce nadal Della nie ma 🙁 A ja właśnie muszę kupić klaptopa i chyba stanie jednak na Viruses Intruders Spam Trojans Adware, bo nie ma nic sensownego nawet z ekspi.

    1. Awatar Poni
      Poni

      jest ja jakos kupiłem:P jest kupa firm co kupuje hurtowo i sprzedaje w detalu:P

      1. Awatar tristan
        tristan

        Ha…. Tylko gdzie ona, gdzie?

        1. Awatar wadosm
          wadosm

          W internecie nie problem znaleźć laptopa bez windowsa i kompatybilnego z linuksem. Ja tak się właśnie zaopatrzyłem 🙂

        2. Awatar tristan
          tristan

          Widzę, że koledzy mocno są tajniacy…. No nic, trudno… Pozostanie mi kupić z Vistą.

        3. Awatar Adam
          Adam

          Kup sobie ThinkPada T61 z preinstalowanym Suse.

        4. Awatar jan
          jan

          Np. tutaj można kupić http://www.sklep-notebooki.pl/index.php?sent=tak&… notebooki z linuksem. Ja patrzyłem głównie na Lenovo, które mają na pokładzie zdaje się Suse Enterprise Desktop czy coś. Ale stwierdziłem, że chyba jeszcze zaczekam, może pojawi się coś ciekawszego i tańszego.

        5. Awatar Adam
          Adam

          Są też tańsze sklepy:
          http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/306775 http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/307486

        6. Awatar tristan
          tristan

          Ale te Acery to są właśnie z omawianym niżej Linpusem. I jak znam życie, to one nie są przetestowane za bardzo i to, że są sprzedawane z czymś opisanym jako Linux niewiele znaczy.

          Lenowo owszem, się zastanawiam…. Tyle, że nie widziałem nigdzie z SuSE…. Wszędzie Vista 🙁 Co prawda SuSE mi nie pasi, ale może da się odpalić Kubunta na tym….

        7. Awatar tristan
          tristan

          Hm…. Ten R61 na skąpcu strasznie drogi…. jak ja się dowiadywałem to wersja z Viśtą jest za około 2300 czy 2500, nie pamiętam.

        8. Awatar Adam
          Adam

          Zapewne netto albo w słabszej konfiguracji.

    2. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Ja kupiłem laptopa i Linux chodzi bez problemu (ASUS), u koleżanki jak zainstalowałem to też bez problemu chodzi (nie mam pojęcia co). Więc nie wiem po co się męczyć na viście?

      1. Awatar tristan
        tristan

        No niestety syn ma Asusa i problemy są z zarządzaniem energią. Nie chce mu to działać, trzeba haki na jądro stosować, żeby w ogóle system ruszył.

        1. Awatar Gunther
          Gunther

          Może zależy od modelu. Generalnie na Asusach chodzi. Choć na części modeli nie chce startować z wpiętymi urządzeniami usb (mysza, pendrive, ale już modem na usb nie przeszkadza). Urządzenia trzeba wypiąć, system zbootować, a później wszystko działa… Ponoć to samo jest ze starszymi Windowsami (np. 2000).
          Mimo to Asusa nie polecam. Problemy są w detalach – np. kamerkach.

        2. Awatar t3d
          t3d

          Drivery do synteka juz dobrze dzialaja. W ostatnim ubuntu 8.04 od razu wszystko działa i to nawet w skype (jeszcze niedawno skype ich nie rozpoznawal).

        3. Awatar the_incognito
          the_incognito

          Jeśli bez windy i nie koniecznie musi być to Lenovo, to przyjrzyjcie się laptopom VBI (Veryfied By Intel) – jest tego (choćby na Allegro) całkiem sporo – głównie Compale (nie sprawdzałem) i Asmobile. Sam mam Asmobile (marka Asusa) Z96J (bardzo podobny do S96J) i poza kamerą praktycznie wszystko mi działa (nie mam możliwości sprawdzenia FireWire i eSATA). Pod Kubuntu 8.04 nawet zaczęła działać hibernacja. Oczywiście w miarę możliwości proponuję unikać kart Ati na rzecz Intela lub NVidii.

      2. Awatar PACH
        PACH

        w takim razie ja jestem masochistą i "męczę się na Viści" :D.
        Tak na serio to wolę Vistę niż poświęcić kilka godzin/dni na konfigurację Linuksa, a po tym i tak nie wszystko działa jak należy (tak próbowałem różne dystrybucje, ale mój półroczny laptop nie jest jeszcze obsługiwany w pełni przez Linuksa), tymczasem wszystko w Viście działa "z pudełka", jedyne co muszę zrobić po użyciu RecoweryCD (nie wiem co za *** to wymyślił by naprawić system trzeba stracić wszystkie dane na dysku) to usunięcie Norton IS 2007 (bo strasznie zamula system). Ale przyznaję ze internet przez HUAWEI E220 działa znacznie stabilniej (w Viście zdarza się że nagle przestaje chwilowo wykrywać modem).

    3. Awatar gotar
      gotar

      Zależy czego oczekujesz od samego sprzętu – FCS w niezłych konfiguracjach można mieć z Linuksem lub gołego.

    4. Awatar bunyi
      bunyi

      Jak to nie ma? – zapraszam do Krakowa, ul Zwierzyniecka ileś tam (prawie zaraz koło filharmonii) – do wyboru do koloru

  3. Awatar kocio
    kocio

    No, no – niezwykle interesujący ten pomysł na promowanie bezpośrednie jako jedyna forma marketingu.

  4. Awatar Fatari
    Fatari

    Moj znajomy próbował kupić laptopa z preinstalowanym linuksem. Gdy spytał sprzedawcę o konkretny model, ten poinformował go konspiracyjnym szeptem, że 'tego lepiej nie, bo XP na nim podobno się ciężko instaluje' 😉

    1. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      Załosne… Sprzedawca chyba powinien pomagać kupującemu a nie wciągać go w bagno… Ale to jest Polska…

      Swoją drogą widać, że jeśli Windows nie ma oficjalnego wsparcia na konkretny model to nagle ta cała "bezproblemowa obsługa każdego sprzętu" jakoś przestaje być bezproblemowa 😛

    2. Awatar Pablo
      Pablo

      Dobry sprzedawca, dba o klienta.
      Ja mam Asusa A8Sc 4P061 czy jakoś tak. Sprzęt bardzo fajny ale niestety dostarczony był z Vistą.
      Pierwsza rzecz jaką zrobiłem to zainstalowanie Linuxa, potem chciałem uruchomić Viste, np. do pogrania ale niestety się nie dało. Instalacja z Recovery disc nic nie dała więc pomyślałem że sobie zainstaluję XP, będzie lepszy do grania.
      No i tu się zaczął problem. Windows XP SP2 nie miał sterowników do SATA.
      Całe szczęście że 'znalazła' się instalka do komputerów DELL, która miała sterowniki do SATA i wszystko śmiga jak należy. Na XP zainstalowany jest wyłącznie COD4.
      Tak więc podziękuj panu sprzedawcy bo na pewno chciał dobrze 😉

      1. Awatar Adam
        Adam

        Tak się składa, że XP SP2 ma sterowniki do SATA.

  5. Awatar dirdival
    dirdival

    Smutna prawda jest taka, że większość osób kupuje komputer z zainstalowanym Linuksem tylko po to by potem go skasować i zainstalować ,,jedynie słuszny OS''. Klienci zauważyli, że w ten sposób mogą obniżyć koszty kupna sprzętu i skwapliwie to wykorzystują.

    1. Awatar abc
      abc

      IMO to jednak dobrze, że kupują sprzęt z Linuksem, choćby i mieli Vistę na nim instalować – a nuż komuś się Linux spodoba, a nawet jak nie to producent wprowadzi bogatszą gamę modeli z Linuksem.

      1. Awatar trasz
        trasz

        Kiedy ma im sie spodobac, jak resetu w pore nie zdaza wcisnac?

        1. Awatar gotar
          gotar

          Żeby to resetu – część (sądząc po opisach) ma załączane jakieś LiveCD.

      2. Awatar tristan
        tristan

        Nie spodoba. Widziałeś kiedyś kompy z linuksem? Tam jest jakieś dziwne coś, co ma tylko tryb tekstowy. Ewidentny sposób na cięcie kosztów i nic więcej.

        1. Awatar michuk
          michuk

          Trochę przesadzacie IMHO. Komputery NTT z Mandrivą Xtreme 2 nie straszą przecież okienkiem konsoli, ale są skonfigurowane i podobno nawet działają jak należy.
          Asus Eee również działa naprawdę fajnie, bawiłem się nim na lotnisku w Luton niedawno i to może być naprawdę niezłe rozwiązanie dla osób którzy chcą, żeby komputer "po prostu działał" i umożliwiał kilka zdefiniowanych czynnośći, jak przeglądanie internetu, edycja dokumentów, odtwarzanie muzyki i wideo, kamerę internetową i chat, etc.
          A Linpus rzeczywiście wygląda dość masakrycznie, ale nie testowałem więc nie wiem jak się sprawuje np. w porównaniu z Eee.

        2. Awatar niedzwiedz_2
          niedzwiedz_2

          Kurde, nie wiedziałem, że cały czas pracuję na trybie tekstowym… Łady jest 😀 Nawet ma bajery 3D! A cały czas myślałem, że to się nazywa GUI…

        3. Awatar tristan
          tristan

          Michuk, ale NTT to chyba blaszaki są…. A rozmowa jest tu o klaptopach.

          Niedźwiedź: mówimy o kupionym w Polsce klaptopie? Kto takie z GUI sprzedaje? Bo brat miał właśnie takiego Acera z Linpusem i był tylko CLI.

        4. Awatar Adam
          Adam

          Lenovo sprzedaje ThinkPady R61 i T61 z preinstalowanym SUSE.

        5. Awatar elkanguro
          elkanguro

          NTT Corrino to laptopy

        6. Awatar Adam
          Adam

          Jedne z najgorszych na rynku.

        7. Awatar ktoś
          ktoś

          Ja od dłużeszego czasu szukałem jakiegoś laptopa, w końću poszedłem do kolegi informatyka, powiedziałem mu jakie mam wymagania i… zaproponował mi ThinkPada X/T 30-40 – zależnie od tego jaki stosunek mobilności, wydajności, pracy na bateriach i ceny mnie bardziej zadowala 🙂
          Za kilka dni powinienem dostać swojego archaicznego X30 – ale archaik bo archaik – poco mi coś nowszego, skoro przy biórku stoi skrzynka?

        8. Awatar Tomasz Torcz
          Tomasz Torcz

          Jedna z najgorszych? Takie cos w tablicach DMI (SMBIOS) w polu producent mają wpisane ,,to be filled by OEM'', bo nikt nawet do nic nie zajrzał naklejając firmowe naklejki na kontenerze kadłubków z Chin?

          Szkoda, że taką nazwę wybrali, Szaddam IV by się z nimi rozprawił.

    2. Awatar jan
      jan

      Ta… Wszyscy co kupują Delle z Ubuntu formatują dysk i instalują Windowsa… Nie bądźmy śmieszni…

      1. Awatar norbert_ramzes
        norbert_ramzes

        Na pewno nie wszyscy.

        1. Awatar tristan
          tristan

          Zwłaszcza, że Dell z ubuntu jest droższy niż Dell z XP 😀 Więc stawiałbym raczej, że część kupuje z XP i instaluje tam ubuntu 😀

  6. Awatar Kartofelek
    Kartofelek

    Dziwnym nie jest, skoro najczesciej instalowany jest Linpus … Kto to cholerstwo w ogole wymyslil? Zaden normalny windowsiarz nigdy sie do tego badziewia nie przekona…

    1. Awatar michuk
      michuk

      Nie zdziwiłbym się jakby się okazało, że Linpus to produkt firmy zależnej od MS, który powstał w celu zniechęcenia użytkowników do Linuksa jako takiego 🙂

      1. Awatar Cyber Killer
        Cyber Killer

        Też podobnie uważam – Acer robi w ten sposób wyczepistą antyreklamę pingwinowi. Widzę to podczas pracy w sklepie komputerowym – ludzie, którzy chcą lapsa to proponujemy albo za kasę windę albo za free Kubuntu. Jak słyszą o Linuksie to od razu kręca nosem patrząc krzywo na stojący na półce laps Acer'a bez systemu.

  7. Awatar mith
    mith

    Linpus? Pierwsze słyszę 😉 Aż wklepałem z ciekawości w Google. Wciąż też uważam, że nawet jeśli nabywca nowego laptopa ostatecznie Linuksa skasuje, to później jakiś kolega informatyk będzie go mógł łatwiej namówić do powrotu "na łono pingwina" – choćby dlatego, że sprzęt będzie dobrze obsługiwany. Aha, znam sporo osób, którym wszystko jedno, jak nazywa się system, z którego korzystają – byle działał. Skutecznie zainstalowałem im Linuksa i są zadowoleni. Muzyka się odtwarza, nie wyskakują reklamy nie wiadomo skąd, komputer nie wiesza się co chwilę (zgoda, XP jest w porównaniu z resztą z windowsowej kontrabandy naprawdę stabilny i dojrzały, ale to, co w pół roku potrafi z nim zrobić typowy użytkownik, to się o pomstę prosi). A gier im akurat nie trzeba lub pójdą na Winie 😉

    1. Awatar tristan
      tristan

      Skąd myśl, że sprzęt będzie dobrze obsługiwany? Nikt na to nie zwraca uwagi. Mój komp był z XP i pod linuksami działa tak sobie. A brat kupił prawie identyczny model z linpusem i zainstalował na nim Xp akademicki. Po to te linpusy są, żeby sprzedać niekompletny zestaw dla tych, co mają własne wersje windowsa.

      Hm… Na wine cokolwiek działa? Bo mi proste programiki nie chcą, a co dopiero gry.

      1. Awatar abc
        abc

        Która wersja wine? Bo 0.9.60 odpala mi wszystkie programy z kategorii 'prostych' (nie obrabiające w żaden sposób grafiki czy to 2d czy 3d), z grami jest trochę bardziej skomplikowana sytuacja, ale niejedna działa (tylko jak 😉 )

        1. Awatar Magnes
          Magnes

          Mnie też sporo skomplikowanych – jak NeatImage, czy ArtRage SE.

        2. Awatar tristan
          tristan

          No ja próbowałem odpalić program do księgowości StreamSoftu (Ala) pisany w Delphi i program do faktur StreamSoftu (Ewa) i niestety się sypało. Choć fakt, w najnowszych winach już jakby mniej i liczę na to, że za jakiś czas będę mógł mieć księgowość pod L.

          A co do gier, to próbowałem Zeusa i Faraona. W fullscreen nie chodziło, w okienku częściowo…. Ale strasznie wolno, więc pograć nie bardzo się dało. A gra jako taka wymaga P100 i Win98, więc cud techniki dla ziomali to nie jest.

        3. Awatar abc
          abc

          Program do księgowości VinCent Office (chyba też w delphi pisany) działa, Fallouty działają, Warcraft 3 działa, Supreme Commander też – a to dość poważne gierki (SC niestety – jak ciął się pod windowsem – tak tnie się pod linuksem 😉 ).
          Wszystko zależy od tego jak napisana jest aplikacja.

    2. Awatar ktoś
      ktoś

      a wiesz co w 3 mce potrafi z nim zobić nietypowy użytkownik?
      U mnie XP nigdy nie wytrzymał dłużej. Co 3 mce, równo jak w zegarku, napierw tak się zamulał, że na ogół ro reinstalowałem, a jak mi zależało, żeby jeszcze kilka dni zaczekać, to padał i nie chciał się podnieść. i W tedy już koniecznie reinstall.

  8. Awatar Piotrek
    Piotrek

    Mnie jakość średnio interesuje co się dzieje z linuxem i gdzie. Czy będzie on sprzedawany z laptopami itd itp.

    1. Awatar michuk
      michuk

      To bardzo ciekawe co mówisz, prosimy o więcej tak dogłębnych przemyśleń.

    2. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      To po co tu wchodzisz? Onet jest gdzie indziej – tam idź, to jest twój poziom…

      1. Awatar Piotrek
        Piotrek

        Czytając twoją odpowiedź mam wrażenie, że często dyskutujesz na Onecie …

    3. Awatar bies
      bies

      No ok. To po co w takim razie zaglądasz do artykułu opisującego wyniki sprzedaży Linuksa?

      1. Awatar Piotrek
        Piotrek

        Bo ciągle jestem ciekaw jak to idzie. Czysta ciekawość 🙂

        1. Awatar abc
          abc

          To w końcu cię to interesuje czy nie? Bo dziwnie gadasz…

        2. Awatar el.pescado
          el.pescado

          No przecież kolega wyraźnie pisze: nie interesuje go, a jest ciekaw;)

  9. Awatar Piotrek
    Piotrek

    Proszę bardzo. Po prostu nie używam tego systemu, stąd taki wniosek. Proste nie ?

    1. Awatar lorek123
      lorek123

      Nie wiem czy wiesz ale poza Tobą jest jeszcze parę osób które czytają tą stronę i są zainteresowane linuksem. I powiedz mi Piotrek co zrobic?? 😛

      1. Awatar niedzwiedz_2
        niedzwiedz_2

        Nie sądzisz, że dla niego coś takiego jak "inni ludzie" może być zbyt trudne do pojęcia? On pewnie wyznaje piotrocentryzm – teorię wg. której w środku układy słonecznego nie jest jakieś słońce tylko on i wszystkie planety krążą wokół niego 😛

        1. Awatar Piotrek
          Piotrek

          No, to by było ciekawe.

      2. Awatar Piotrek
        Piotrek

        Nie wiem lorek123 co masz zrobić. Po prostu nie moja sprawa aby promować linuksa i nie widzę potrzeby aby to robić. 🙂

    2. Awatar norbert_ramzes
      norbert_ramzes

      A używałeś kiedyś?

      1. Awatar Piotrek
        Piotrek

        Tak norbercie_ramzesie. Od wersji 8.1 Slackware aż do 11 (12 była skopana jeśli chodzi o xorg). Równoległe NetBSD (od wersji 2.1) przy którym zostałem do dziś i chyba ciężko będzie mi to zmienić (http://piotr.is-a-geek.net). I ciągle nie interesuje mnie popularność linuksa i jego promocja. Czy to takie dziwne?

        🙂

        1. Awatar norbert_ramzes
          norbert_ramzes

          Jeśli pozwolisz to spytam jeszcze czy Slackware była jedyną dystrybucją?

        2. Awatar Piotrek
          Piotrek

          Jasne. Nie. Był też Debian (Woody) i inne (testowo). Najdłużej został Slackware ale już wymiotować mi się chciało od ciągłej kompilacji (choćby mplayera) już nie mówiąc o kompilowaniu zależności do niektórych programów (bo Slackware ma zależności co jest jasne, ale nic Ci o tym nie powie :). Dlatego wybrałem pkgsrc i NetBSD.

          P.S.

          Mam nadzieję, że nie obraziłem nikogo kto używa Slackware.

          Okidoki ??

          🙂

        3. Awatar norbert_ramzes
          norbert_ramzes

          No teraz sytuacja z *Linuksami* wygląda nieco inaczej.

          I żeby nie było nie jestem przeciwnikiem *BSD itp ale za to jestem przeciwnikiem wymuszania do korzystania tylko z badziewnego oprogramowania i jeszcze płacenia za to (czytaj m$).

        4. Awatar Piotrek
          Piotrek

          To fajnie, że nie jesteś jakimś fanatykiem GPL/BSD/czegoś tam 🙂
          Jeśli chodzi o laptopy to masz rację- czasem jesteś zmuszony do kupna laptopa z jakiś tam systemem. Wszystko jest ok, o ile taki laptok nie zawiera ceny już zainstalowanego systemu- a zazwyczaj tak nie jest (o czym sam wiem 🙂 Więc jeśli linuks ma to zmienić- to ok.
          Tylko nie rozumiem tego "wymuszania". Przecież sam dokonujesz wyboru jaki program chcesz używać i jakiego systemu (oprócz przypadku który opisałem wyżej)?
          Żeby było jasne, nie jestem jakimś przeciwnikiem płacenia za oprogramowanie 🙂

        5. Awatar abc
          abc

          A kogo interesuje twój brak zainteresowania linuksem? Co więcej zainteresowanie NetBSD nie przejawia się tutaj w żaden sposób. Podejrzewam też że gdyby każdy, kogo nie interesuje NetBSD by przy potencjalnym artykule o tym systemie zostawił swoją wiadomośc, to sensowne komentarze po prostu by zaginęły.
          Więc weź i nie trolluj. Jak chcesz promować NetBSD to promuj akrtykułami, jak nie chcesz – to napisz coś sensownego na poruszony temat.

        6. Awatar Piotrek
          Piotrek

          Nie wiem kogo. I nie promuję w żaden sposób nieczego tutaj- nie umiesz czytać z sensem tego co napisałem.

        7. Awatar dna
          dna

          @Piotrek: Ponieważ jesteś praktykiem: Czy działa dobrze wstrzymanie / hibernacja na NetBSD na laptopach ? I jak wsparcie dla sprzętu laptopa w porównaniu do Linuksa ?

          Piszę z ciekawości to nie jest komentarz zaczepny – mający wywołać polemikę.

        8. Awatar Piotrek
          Piotrek

          Witaj,

          to zależy czy APM czy ACPI. Z APM wszystko powinno być ok (choć tutaj będzię mowa o starych laptokach). Z ACPI jest ogólnie chusteczkowo (tak samo jak ACPI po FreeBSD). I tak, co do wersji 4.0 (więc ostatnia stabilna) u mnie na lapku Asus A3HF nie działa hibernacja ani wstrzymanie (choć to może się różnić np: z tego co wiem na thinkpadach stan wstrzymania działa ok). Ogólnie, pod 4.0 nie licz na hibernację ani na wstrzymanie.

          W resji rozwojowej, 4.99.X czytałem, że już nawet pod Asus EEE działa stan wstrzymania- spójrz http://mail-index.netbsd.org/port-i386/2008/04/18….

          Więc w porównianiu do linuksa jest chusteczkowo 🙂
          Zobaczymy co przyniesie wersja 5.0- jak na razie z ciekawszych rzeczy to dodano DRI do jądra (można też używać DRI w wersji 4.0).

          🙂

  10. Awatar mondeoscotch
    mondeoscotch

    Dell jest zadowolony ze sprzedaży komputerów z Ubuntu i systematycznie zwiększa liczbę dostępnych modeli.

    Kiedyś mieli w ofercie laptopa z serii XPS teraz zostały w ofercie jedynie "cieniutki" Inspirion i desktop z tej samej linii. Więc raczej zmniejszają liczbę dostępnych modeli.

    1. Awatar Adam
      Adam

      Inspiron 1420, Inspiron 1525, XPS M1330n to 3 modele z Ubuntu.
      Precision M4300n i Precision M6300n to kolejne 2 modele z Red Hatem.

      1. Awatar jan
        jan

        Precision to komputery dla firm, więc nie wiem czy to robi jakąś różnicę, bo one chyba były dostępne już dawno. Tzn. nie od dziś firmy mogą sobie zamawiać komputery od Novella czy to od Red Hata.

        1. Awatar Adam
          Adam

          Desktopy były dostępne z Red Hatem od dawna.
          Notebooki są nowością.

      2. Awatar mondeoscotch
        mondeoscotch

        Faktycznie, powinienem dodać, że taki stan rzeczy jest na brytyjskim serwisie Dell.
        Najpierw mieli 3 komputery z Ubuntu teraz mają tylko dwa.
        Na amerykańskiej stronie jest tego więcej.

    2. Awatar jan
      jan

      A ja tam widzę jeden PC Inspiron, dwa laptopy i jeden laptop XPS. Więc nic nie zmniejszają.

      Chociaż rzeczywiście "systematycznie" to za dużo powiedziane. Tylko raz zdarzyło im się powiększyć ofertę o jeden model. I nic więcej.

  11. Awatar han
    han

    Zeby jeszcze powiedzieli dla czego desktopy z pingwinem kosztuja o ladnych pare stowek wiecej niz z winda. Az tak "Czerwony Kapturek" jest lasy na kase za rok wsparcia?

  12. Awatar Wojtek
    Wojtek

    ja mam laptopa acer kupiulem go 1.5 roku temu z zainstalowanym XP z nakleja vista capable ba nawet ktoregos pikenego dnia zainstalowalem na nim Viste RC2 no ale ze dzwiek nie chodzil to poszla w kosz. teraz mam na nim ubuntu 8.04 LTS, wczesniej byl 7.10 i jestem bardzo zadowolony z pingwinka. sprzet dziala jak zloto – duzo lepeij niz na XP np rozwiazanie sieciowe- kabel/Wi-fi jest zrobione swietnie. grafika z preinstalowanym compizem to poprostu rozkosz dla oka i wielka wygoda pracy- M$ sie chowa nawet "aero". co do gier to odpalilem u siebie WOW burning crusade- moze nie bylo takich efektow jak na windzie ale uruchamiane z wine i na openGL, ale gra sie nie ciela i fajnie sie gralo. co do reklamy Della z linuxem to mysle ze milo bylo by zobaczyc w telewizji taki obrazek no ale to polityka della. moja zona na poczatku przeciwniczka linuxa teraz sie do niego przekonala – bo komputer chodzi jak trzeba nie wiesza sie, nie zamula i dziala.

  13. Awatar hans
    hans

    Ja mam Acer Aspire 3004 na działanie Linuksa na nim nie narzekam ale jakoś wykonania Acerów jest jednak słaba – obudowy strasznie słabe, zaczynają mi pękać zawiasy (te od matrycy) i k.sieciowa padła , musiałem kupić taką na PCIMA żeby mieć sieć albo po WIFI łapać.

  14. Awatar hans
    hans

    W przyszłości kupie jakiś laptop od IBM , Dell czy Asus – choć IBMy nadal są b.drogie.Mam też głęboką nadzieje ,że pojawi się jakieś konkretne wsparcie (w formie konkretnych sterowników) do tychże laptopów.

    1. Awatar Adam
      Adam

      IBM sprzedał dział notebooków chińskiemu Lenovo w 2005 roku.

  15. Awatar hans
    hans

    Poza tym ciągle "zmuszani" jesteśmy kupować komputer z Windowsem (czy to Xp czy Vistą), płacimy niezły hajs za licencje ,która jest nam zbędna.
    Demokratyczna dyskryminacja liunksiarzy ;/

    1. Awatar Adam
      Adam

      Niby w jaki sposób?

      Przecież są ThinkPady i HP Compaqi z SUSE oraz Delle z Ubuntu i Red Hatem.

      No a poza nimi maki z Mac OS X.

    2. Awatar Adam
      Adam

      Do tego jeszcze Asusy i Compale bez systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *