Rosyjskie szkoły już oficjalnie na Linuksie

Nie dalej jak rok temu pisałem na Dobrych programach o rozpoczęciu programu pilotażowego mającego na celu upowszechnienie użytkowania wolnego oprogramowania w rosyjskich szkołach, a pierwsze efekty podjętych prac już są widoczne.

Rosjanie najwyraźniej nie zasypiają gruszek w popiele, bowiem okres pilotażowy wdrażania rozwiązań opartych o Wolne i Otwarte Oprogramowanie właśnie zakończył się pomyślnie. Jak ogłosił na sesji plenarnej minister komunikacji Igor Szcziogoliew, wszystkie rosyjskie szkoły będą miały utrudniony dostęp do użytkowania oprogramowania innego niż tego należącego do oficjalnego pakietu otwartego oprogramowania “PSPO”, w którego skład wchodzi m.in. system operacyjny oparty na jądrze Linux.

Minister stwierdził, że oczekuje się iż liczba komputerów w rosyjskich szkołach osiągnie milion do 2010 roku. Po upłynięciu trzech lat od teraz, placówki edukacyjne będą postawione przed wyborem: z własnej kieszeni uiścić opłaty licencyjne za używanie oprogramowania i je zakupywać, lub korzystać z wolnego i otwartego oprogramowania. Budżety rosyjskich szkół nie należą do szczególnie wielkich, zatem można się łatwo domyślić który z tych wariantów będzie dla nich oczywistym wyborem.

Według Igora, taka polityka ma sprzyjać rozwojowi, modernizacji systemu i całego środowiska edukacyjnego. Jak twierdzi minister, umożliwi to szybkie i skuteczne wzbogacenie go o nowe materiały dla kadr i uczniów służące kształceniu oraz pozwoli na efektywne ich rozpowszechnianie.

Aktualizacja:
Ciekawa (jak zwykle) dyskusja na powyższy temat wywiązała się również na serwisie Slashdot

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

49 odpowiedzi na „Rosyjskie szkoły już oficjalnie na Linuksie”
  1. Awatar Apage
    Apage

    Całe szczęście, że Polska to bardzo bogaty kraj i mamy pinieniądze na "najlepsze" oprogramowanie. My nie musimy dziadować na linuksie, możemy mieć najnowszą i najlepszą Vistę, oraz nowiutkie i wydajne komputery z M$ Officem, fotoszopem, korelem i innymi przydatmymi (i LEGALNYMI!) programami

    1. Awatar Sławek
      Sławek

      Akurat z tą Vistą, to przesadziłeś. Jest tańsza od XP. Prawda jest natomiast taka, że mimo wszytko zwiększa wymagania sprzętowe.

      1. Awatar abc
        abc

        XP nie sprzedają. A Vista Business (wymagana do podłączenia się do AD) to mniej więcej ten sam szczebelek (można downgrade robić) co XPPro

      2. Awatar morsik
        morsik

        Nie wyczułeś ironii? 😀

      3. Awatar Magnes
        Magnes

        Aktualnie mam w pracy Vistę i zajęte 1,5GB pamięci. Przy tylu uruchomionych programach, na XP zajęte miałbym pewnie z 400MB, na Ubuntu 200, może 300MB. Pamięć też kosztuje.

        1. Awatar vampire
          vampire

          pamiec jest tania.

          problemem jest jej ilosc jaka mozna na plyte wstawic. A plyty z obsluga np. 8 czy 16 slotow pamieci sa drogie…

    2. Awatar kumien
      kumien

      Chciałbym zobaczyć jakiś komputer w szkole z Photoshopem i Corelem. Chciałeś się popisać czy co? Jak dla mnie obecność Windowsa w szkołach jest OK, ale powinien być też linux jako darmowy odpowiednik i kilka zajęć powinno być na nim prowadzonym.

      1. Awatar adrian5632
        adrian5632

        Chciałbym zobaczyć jakiś komputer w szkole z Photoshopem i Corelem.

        Zapraszam do mojej szkoły w takim razie… Może nie najnowszego Corela mamy, ale 12 to też coś 😛

      2. Awatar t0m3k
        t0m3k

        Chciałbym zobaczyć jakiś komputer w szkole z Photoshopem i Corelem.

        Również zapraszam do siebie. Mało tego, mamy nawet Maki, na których nikt nigdy OSX nie używał i na, których jest Windows wraz ze wszystkim_co_potrzebne 😉

        1. Awatar Jarek
          Jarek

          Nie wszędzie. Na OSX moja córka ćwiczy na informatyce w szkole podstawowej.

      3. Awatar aix
        aix

        większość zadań w szkołach powinna być prowadzona na Linuksie. O windowsie, MacOs i BSd powinno się tylko wspominać i to raczej jako wirtualizacja. Kod Linuksa to wielkie dobro.

      4. Awatar Mieszko Kaczmarczyk
        Mieszko Kaczmarczyk

        @Kumien – nie jako darmowy – lecz jako otwarty.

        Skończcie opowiadać o darmowości!!! To nie o darmowość biega!!!

        1. Awatar Andy
          Andy

          Zależy,
          w administracji i szkolnictwie też chodzi o koszty. Co roku duża część pieniędzy jest marnowana wyłącznie na upgrade'y sprzętu i wymianę software'u, która kosztuje podatników dużo. Te pieniądze zamiast być wydane w inteligentny sposób są wyrzucane i to nie dla polskich firm (no ewentualnie dostawcy sprzętu, ale na pewno nie oprogramowania), a zagranicznych koncernów.

          Nie wspomnę już o absurdalnym pomyśle o laptopach dla gimnazjalistów =P. Te wszystkie pieniądze powinny być wydane na przygotowanie odpowiednich szkoleń dla nauczycieli i tworzenie ogólnodostępnych materiałów dla szkolnictwa, ewentualnie na rozbudowy szkół o dodatkowe pracownie multimedialne (aby te szkolenia mogły mieć praktyczne zastosowanie).

        2. Awatar twój stary
          twój stary

          Pewnie, że chodzi o darmowość, nie tylko systemu lecz także 99,9% aplikacji. Sprawą wątpliwą jest potrzebowanie przez dzieci takich zaawansowanych aplikacji jak corel, photoshop, office. Policz ile to kosztuje w skali kraju. Ile kasy pompujemy w amerykańską gospodarkę.

      5. Awatar kumien
        kumien

        Ja nie wiem czy wy żartujecie czy po prostu jesteście idealistami.
        Otwartość nie ma dla urzędników znaczenia, bo w szkolnictwie nie jest istotne czy masz w systemie kupę aplikacji szpiegujących. Po drugie pomimo, że Linux jest darmowy, ale i tak nikt go nie weźmie bez obsługi technicznej. Po trzecie przeszkolenie wszystkich informatyków, aby każde dziecko mogło napisać kilka zdań w OOo jest po prostu nieekonomiczne. Poza tym pokażcie mi chociaż jedną firmę, która tworzy linuxa, aby oprotestował jakiś przetarg. Nie mówię już o starcie w w przetargu, bo z tym też się nie popisują.
        Ci co mają Photoshopa w szkole dlaczego nie zgłosili tego do NIK lub prokuratury o narażanie na koszta instytucji publicznej, albo nawet do kuratorium.
        Sorry, ale wy wszyscy próbujecie być święci od papieża zapominając, że szkoła musi dziecko przygotować do życia, a w nim 90% systemów to Windows, 8% to MacOS X. Oczywiście przedstawienie linuxa jako alternatywy powinno być w programie nauczania, bo tam wszystko się zaczyna.

    3. Awatar MakG
      MakG

      Całe szczęście, że Polska to bardzo bogaty kraj i mamy pinieniądze na “najlepsze” oprogramowanie.

      To może warto te pieniądze wykorzystać w lepszy sposób, niż na Windows i MS Office?

    4. Awatar Piotr Suwara
      Piotr Suwara

      Powiedz mi, co mamy z wydatku milionów złotych na M$, fotoszopa czy korela, jeśli i tak to, co w szkole robimy na 'informatyce', nie wykracza poza pisanie prostych tekstów, prostych CV, prostych arkuszy, prostych wykresów, robienie prostych rysunków i wielu innych prostych rzeczy, przy tym wydając kolejne miliony na aktualizacje wszystkich programów i systemów do najnowszysch wersji? Dorzućmy do tego słabą obsługę standardów przez takie programy jak np. M$ Office.

      Czemu zaznaczasz, że to są legalne programy, skoro Wolne Oprogramowanie też jest legalne?…

      Po co komu nowiuteńkie komputery, na których można zapuszczać najnowsze gry, jeśli wystarczą "normalne", na których wszystkie programy działają płynnie? Na Viście, jak już wspomniano, do tej płynności potrzeba znacznie mocniejszego sprzętu niż na Linuchu. Poza tym, jak już jest mocny sprzęt, to więcej z niego wyciśniesz na Linuchu niż na Viście…

      Wydajemy kasę na oprogramowanie i komputery dla specjalistów, i tak korzysta z niego 0,01% społeczeństwa. Te 0,01% szkoły mogą z łatwością opłacić. Poza tym wiele oprogramowania specjalistycznego jest budowane na wiele platform, np. Mathematica.

      A, i na Linuksie nie trzeba "dziadować", jeśli jest dobry administrator. Jak u nas w szkole, gdzie mamy sieć na Linuksie, i na wszystkich kompach jest równolegle Linuks i Windows; z Linuksa daje się łatwo i bez kłopotów korzystać.

  2. Awatar TheBlackMan
    TheBlackMan

    No to teraz niech jeszcze Chiny przejdą na Linuksa + Kryzys finansowy w USA i… nie chcę mówić jak to się może skończyć (chociaż wszyscy którzy mnie znają, wiedzą co mam na myśli :D).

    1. Awatar Sławek
      Sławek

      Ja Cię nie znam, ale myślę w kategoriach trzeciej wojny światowej lub dopłat do czegoś oficjalnie nazwanym by informatyzacją krajów uboższych 😉 .

    2. Awatar Noctivivans
      Noctivivans

      @TheBlackMan
      Przecież chiny już przeszły w dużym stopniu (tzn. administracja jest) na Linuksa:
      http://linuxnews.pl/chiny-na-linuksie/

  3. Awatar Sławek
    Sławek

    Złośliwi pewnie powiedzą, że większość szkół Rosyjskich i tak kupi oprogramowanie Microsoftu, mimo braku funduszów. Może nie wiem, skąd wyczarują na to pieniądze, ale też się obawiam. Nie ważne od sytuacji, to i tak można ponarzekać, że władza zmusza szkoły do korzystania z Linuksów.

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      przynajmniej nie zmusza uczniów by po skończeniu szkoły sami sobie kupowali oprogramowanie od ms

    2. Awatar TheBlackMan
      TheBlackMan

      Nie był bym taki pewien.

      Trzeba zauważyć pewien szczegół: W Rosyjskim przechodzeniu na Linuksa wcale nie chodzi o pieniądze ani o szczytne idee. Rosjanie (rządzący) kompletnie gdzieś mają całe wolne oprogramowanie i ja sobie świetnie zdaję z tego sprawę.

      Rosja przechodzi na Linuksa tylko dlatego aby uniezależnić się od stanów zjednoczonych. Rosyjska duma nie pozwala Wielkiej Rosji ™ być pod butem jednej firmy z Redmond w USA. Rosja ma wyraźne ambicje mocarstwowe i musi być samodzielna.

      Open Source jest więc dla Rosji jedynym logicznym wyborem – jest niezależne od nikogo i gwarantuje technologiczną niezależność.

      1. Awatar 0xhiryuu
        0xhiryuu

        No wreszcie ktos trzewo napisal poco Rosji ta szopka.

        1. Awatar Arhan
          Arhan

          Dlaczego szopka? To rozsądek. Ja też nie chcę być "pod butem jednej firmy z Redmond w USA" i nie czuję się, jakbym odstawiał szopkę 😉 Może i Rosjanie mają do tego bardziej nacjonalistyczne motywacje, ale liczy się efekt, a tego akurat możemy im pozazdrościć.

          O, proszę: moja córka, I klasa podstawówki, miała sobie poćwiczyć w domu zadania z płyty dołączonej do książek "Wesoła Szkoła" – dużo musiałem kombinować, żeby to odpalić pod Cedega… a coś takiego można by nawet w HTML z Javascriptem zrobić, nie mówiąc już o Javie.

        2. Awatar KLAPEK
          KLAPEK

          A możesz napisać dokładniej co zrobiłeś, bo u mnie pod cedegą nie chce za nic ruszyć ;/

        3. Awatar Magnes
          Magnes

          A pod WINE nie działa? Do takich rzeczy WINE jest po prostu lepsze od Cedegi (w sumie teraz to prawie do wszystkiego jest lepsze).

        4. Awatar Arhan
          Arhan

          Pod Wine nie poszło właśnie i zacząłem testować z Cedegą. Nie pamiętam dokładnie już, co tam powyłączałem (bo na pewno wyłączyłem albo może zmieniłem pixel shader z 2.0 na 1.x). Może i dałoby się pod zwykłym Wine, ale musiałem to odpalić BARDZO SZYBKO, więc działałem trochę nerwowo, kiedy zobaczyłem, że Wine tego nie rusza. Córa przypomniała sobie wieczorem, że "jeszcze to pani kazała" 😉 Widzę, że się przyda informacja, więc wieczorem sprawdzę konfig Cedegi i dam znać tutaj.

        5. Awatar Mieszko Kaczmarczyk
          Mieszko Kaczmarczyk

          @Arhan – płyta ""Kto to? Co to?"" jest we flashu – ale co z tego jak pod Linuksem nie ma dźwięku a część rysunków się nie wyświetla…..

          Odpaliłem pod wine – poszło od razu – ale przysłowiowego konia z rzędem temu kto mi powie dlaczego dźwięk jest na karcie wbudowanej na płycie a nie na dołożonym Sound Blasterze?

          Mój syn do 1 i drugiej klasy też dostał po płycie – ale na szczęście nie było potrzeby z tego skorzystać. Też były problemy aby działało pod Wine.

        6. Awatar Thar
          Thar

          @Arhan

          O, proszę: moja córka, I klasa podstawówki, miała sobie poćwiczyć w domu zadania z płyty dołączonej do książek “Wesoła Szkoła”

          Mam rozumieć, że w tej szkole obowiązkowe jest posiadanie komputera?

        7. Awatar Arhan
          Arhan

          W szkole mają ćwiczenia na komputerach i na tablicy interaktywnej, a w domu mieli sobie coś tam poćwiczyć. Pewnie obowiązkowe to nie było i świat by się nie zawalił, gdyby tego nie zrobiła, ale dlaczego miałaby nie zrobić? Tym bardziej, że od jakiegoś już czasu mówiłem jej, że sprawdzimy te płytki, tylko nie miałem na to czasu, a w końcu, kiedy mnie już przydusiła, głupio byłoby nagle stwierdzić, że jednak nic nie sprawdzimy, bo programy są tylko pod Windows. Tym bardziej, że wychowuję małą w duchu "Linux może wszystko" 😉

          Konfiguracja Cedegi:
          – win98
          – engine 6.0.5
          – XVidMode
          – DXGrab: ON
          – Managed: ON
          – Mozilla Control: ON
          – Use Pthreads: default
          – Desktop: No
          – FreeType and XRender: ON
          – Pixel Shaders: 1.4
          – Vertex Shaders: 1.1
          – NV_VAR Extension: ON
          – ARB_VBO Extension: ON
          – Dynamic VBO: OFF
          – Index VBO: OFF
          – Fixed Program: AUTO
          – Fragment Offset: AUTO
          – Non Power of Two Textures: AUTO
          – Clip Space Fix: ON
          – Anisotropic Filtering: ON
          – Framebuffer Objects: ON
          – Float Textures: ON
          – GL Shading Language: OFF
          – Occlusion Queries: OFF
          – Fixed GL Extension Buffer: OFF
          – Audio: standardowo

          i poszło 😉

    3. Awatar Joseph
      Joseph

      Albo odda im za darmo. Microsoft już nie raz z ceny zjechał, aby wyjść na swoim. Ale w tym wypadku może im nie wyjść z powodów politycznych.

  4. Awatar Mayron
    Mayron

    U mnie w szkole jest Linux, WSZYSCY na niego narzekają… Tnie się, nie uruchamiają się programy, strasznie wolny, nie nadaje się do niczego, OpenSUSE 10.3

    1. Awatar ekhm
      ekhm

      To powiedz nauczycielce żeby zainstalowała sterowniki od karty graficznej ;p

      Z kąd wiem że to akurat to? Bo u mnie w liceum też tak było,ale pod windowsem – głópie byłęm że uświadomiłem nauczycielkę bo mieli zamiar kupić nowe komputery (bo w tych tak wolno wszystko się robi). Niestety okazało się że ówczesne geforcy2 były w sam raz. Teraz ponoć poinstalowali ubunciaki i coś marnie działa compiz z wodą, motion blurem i wobby windows – nieszczęśnicy muszą wyłączać detale, a wiadomo – bez wody, blurów i gumiaczków to już nie to samo.

    2. Awatar morsik
      morsik

      Powiadają:

      Jaki Admin, taki system.

      1. Awatar trasz
        trasz

        @morsik: Taniej wychodzi zmienic system niz zatrudnic admina.

        1. Awatar Andy
          Andy

          Czy ja wiem …
          Nie ma nic gorszego od niewyszkolonego admina, który generuje koszty, zamiast je minimalizować. Tacy ludzie często nie widzą problemu w zakupie nowych licencji, wymianie całego serwera, bądź pracowni komputerowej. Często rzucają hasłami "trzeba to", "trzeba tamto". Zresztą lepiej jest zatrudnić dobrego pracownika, który na siebie pracuje, niż płacić za rozwiązania, które co jakiś czas trzeba wymieniać. No i logiczniej chyba, aby pieniądze zostawały w Polsce, a nie z niej wypływały.

        2. Awatar trasz
          trasz

          @Andy: Dobry pracownik bedzie cie kosztowal ile, 8kpln miesiecznie? Licencja na Windows OEM kosztuje iirc kolo trzystu. Policz.

        3. Awatar Neonique
          Neonique

          8 300 za pierwszy miesiąc.

      2. Awatar Mieszko Kaczmarczyk
        Mieszko Kaczmarczyk

        @morsik: BINGO!!!

  5. Awatar myszka
    myszka

    Linux jest obecnie najbardziej rozwijanym systemem operacyjnym ze tak powiem rusek to nie glupi wie co robi , i fakt po co mieli by sie uzalezniac od windowsa czy maca za ktory trzeba slono placic , linuxa maja za darmo , pracuje nad tym systemem wielu ludzi na calym swiecie , i naprawde moze jeszce nie dzis czy jutro ale w najblizszej przyszlosci bedzie to potezny i bardzo zaawansowany system , czego sobie tez zycze;)

    1. Awatar Livio
      Livio

      Najlepsze jest jak przychodzi do napisania sterownika. Daj programistom urządzenie i specyfikację a w kilka miesięcy dostaniesz gotowy sterownik ^^ .

      1. Awatar gotar
        gotar

        A jak poczekasz jeszcze kilka lat, to będzie używalny. Vide sterowniki do Intela, które dopiero teraz (v2.5.0) dorobiły się używalnego EXA i 3D.

  6. Awatar xd
    xd

    placówki edukacyjne będą postawione przed wyborem: z własnej kieszeni uiścić opłaty licencyjne za używanie oprogramowania i je zakupywać, lub korzystać z wolnego i otwartego oprogramowania. Budżety rosyjskich szkół nie należą do szczególnie wielkich

    Tu nawet nie chodzi o budżety. Skoro szkoła chciałaby uczyć swoich uczniów obsługi oprogramowania, za które ci uczniowie w przyszłości musieli by zapłacić, to niech sama również odczuje te koszty.

    Co do proponowanego szkole wyboru: MS zacznie rozdawać w Rosji windowsa prawie za darmo, i szkoły i tak będą miały do niego dostęp. Więc to raczej złe postawienie sprawy (chyba, że o to chodziło).

    Jednak niezależnie od powyższych, szkoły mają za zadanie realizować program nauczania, i to on powinien przewidywać czego należy uczyć i jaka wiedza będzie w przyszłości najbardziej korzystna dla uczniów. Szkoła jest tylko wykonawcą. I właśnie na tym szczeblu powinno być określone, czy państwo inwestuje w używanie Otwartego Oprogramowania i tego uczy, czy nie. A nie opierać to na wyborze podyktowanym wydatkami szkół.

  7. Awatar lechu-mys
    lechu-mys

    Ja jako student informatyki pozwolę sobie przytoczyć zdanie wykładowcy z systemów operacyjnych, który legitymuje się tytułem prof. inż. – "Linux jest najszybciej rozwijająym się systemem operacyjnym na świecie"… oczywiście później sprostował, że ma na myśli zarówno kernel jak i wiodące dystrybucje i oprogramowanie GNU – żebyście się nie czepiali 🙂 Uważam, że to dobrze, iż rosja przechodzi na FLOSS – niezależnie od przyczyn.

  8. Awatar Neonique
    Neonique

    Po upłynięciu trzech lat od teraz, placówki edukacyjne będą postawione przed wyborem: z własnej kieszeni uiścić opłaty licencyjne za używanie oprogramowania i je zakupywać, lub korzystać z wolnego i otwartego oprogramowania.

    Wówczas MS uruchomi w Rosji program "darmowy Windows dla każdego ucznia w każdej szkole". Właściwie to już to robi W ten oto chytry sposób Rosja załatwiła sobie obniżkę cen na produkty MS dostając w pakiecie niezależność technologiczną – taki miły dodatek, może dziś obecnie nieco zbędny, ale kto wie co przyniesie jutro?

    1. Awatar nombre
      nombre

      Z tej teorii wynika, że gdyby tak każde państwo straszyło wprowadzeniem linuksa to MS musiałby wprowadzić niskie ceny w każdym z nich 😉 Widzę w tym pewną szanse Open Source 😉 zwłaszcza, że już coś było na temat zbijania cen przez MS, więc to nie pierwszy przypadek. MS to nie studnia bez dna, a masowe instalacje Windowsów to ich główne źródło dochodu. Gdyby tak każdy rząd niezależnie od ambicji nacjononalistycznych zdecydował się na taki krok… Ach "gdyby" "gdyby", a dziś patrzę jak przywożą nowiutkie wypasione komputery do szkolnej biblioteki zaopatrzone w jeszcze bardziej wypasione Visty. Aż się serce kraja. Czy na prawdę nawet w bibliotece konieczny jest jedyny system na świecie ? No nic żale się koledze"patrz jakim ścierwem wypchali te blaszaki" a on do mnie "a co by miało być?" I w tym momencie sobie przypominam że rok temu przez tydzień prosił mnie abym mu ubuntu zainstalował. No to się @$%5 mać dałem namówić, zainstalowałem i skonfigurowałem jak trzeba, a on za dwa tygodnie "ty jakiś błąd wyskakuje, bo partycje z pingwinem wywaliłem(…) oj bo miejsca potrzebowałem". To był ostatni ryj któremu tłumaczyłem co to jest idea, wolność i RMS 😉 A paszli w kiebieni matry! Przynajmniej linuks jest czymś wyjątkowym i ja dzięki temu robię coś wyjątkowego, a nie pospolicie windowsowego. Dobra kończę , bo to komentarz a nie blog zdradzonej 13-sto latki…

  9. Awatar Neonique
    Neonique

    To nie jest teoria tylko praktyka. Rok temu mieliśmy już to:
    http://infobot.pl/r/Qv9
    Podobną praktykę zastosowały Chiny.

    No, ale czemu się dziwić? To są efekty wprowadzenia konkurencji. Jak widać rozwój wolnego oprogramowania przyczynia się do poprawienia sytuacji nawet miłośników zamkniętego oprogramowania.

  10. Awatar yantar
    yantar

    Wniosek za 4-5 lat bedziemy miec pewnie odczuwalny wzrost ilosci pojawiajacego sie nowego, drobnego acz umilajacego zycie oprogramowania na systemy linuksowe. Sadze, ze mniej wiecej tyle potrwa pierwszy etap procesu edukacji na tych systemach w Rosji i Indiach (a tam zdolnych programistow nie brakuje). Za pare lat powinny dolaczyc takie panstwa jak Filipiny gdzie Linuksow jest sporo na komputerach, ale bariera jest slaby dostep do internetu wiec np. popularny tam Debian wedruje z jednego komputera na drugi, tradycyjna metoda na CD. Ogolnie zaczyna sie wyksztalcać dosc wyrazny blok panstw glownie w Azji i Oceanii gdzie Linux bedzie dosc mocna konkurencja dla produktow z Redmont. A gwozdzia moze wbic UE jesli dalej beda postepowac procesy wdraznia produktow open source do administracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *