Hans Reiser jest znanym w świecie otwartego oprogramowania programistą – zaprojektował dwa systemy plików: ReiserFS i Reiser4. Pod koniec 2006 roku został oskarżony o zamordowanie byłej żony Niny Reiser, którą poznał w 1999 roku w Rosji (rozwód nastąpił w 2004) podczas rekrutacji pracowników do firmy Namesys.
Cała sprawa od samego początku była bardzo zagadkowa – Nina Reiser zaginęła 3 września 2006 roku. Ostatnie znane miejsce jej pobytu to dom Hansa u którego zostawiła dzieci. Podczas pierwszego przesłuchania Rory (syn Niny i Hansa) zeznał, że widział jak Nina wychodziła z domu. W następnym przesłuchaniu zmienił jednak treść zeznania. W domu Hansa jak i jego samochodzie zostały odnalezione ślady krwi Niny – jednak nie jest możliwe określenie kiedy powstały. W samochodzie Hansa nie znaleziono siedzenia pasażera a on sam już po rozpoczęciu oficjalnego śledztwa w sprawie zaginięcia żony nabył dwie książki “Homicide: A Year on the Killing Streets” i “Masterpieces of Murder” – trzeba przyznać, że są niecodzienną lekturą.
Podczas śledztwa Hans oskarżał Ninę o defraudacje pieniędzy firmy Namesys oraz intymne kontakty z byłym przyjacielem Seanem Sturgeonem, który przyznał się do zabicia ośmiu osób.
Do dnia dzisiejszego ciało Niny Reiser nie zostało odnalezione – śledztwo było typowym śledztwem poszlakowym. Oskarżenie opiera się na wniosku, że Nina nie mogłaby zostawić dzieci i tak po prostu uciec – musiało się jej wydarzyć coś złego. Ślady znalezione w domu i samochodzie Hansa oraz jego dziwne zachowanie podczas dochodzenia jak i procesu nasuwają wiele pytań i wątpliwości. Jednak czy zgromadzone dowody wystarczą do skazania go? W sondzie przeprowadzonej przez wired.com 61% głosujących ludzi stwierdziło, że oskarżyciel nie przedstawił wystarczających dowodów na to, że Hans jest winny zabójstwa swojej byłej żony.
Proces dobiegł końca, teraz przysięgli wydadzą werdykt. Jednak bez względu na to jaki on będzie, sprawa zaginięcia Niny Reiser pozostanie jedną z najciekawszych zagadek kryminalnych ostatnich lat – ze względu na to, że śledztwo opierało się tylko i wyłącznie na poszlakach i nie zostały zbadane ważne wątki:
- czy Sean Sturgeon zabił Ninę – on się do tego nie przyznaje, ale trudno jest uwierzyć komuś, kto przyznał się do ośmiu zabójstw
- czy Nina mogła wyjechać z kraju i ukrywa się gdzieś w Rosji lub Europie – jedna z wersji obrońcy Hansa – ojciec Niny był agentem KGB, szpiedzy potrafią przekraczać granice niezauważeni
Być może kiedyś się dowiemy, gdy ktoś rozwiąże porządnie tę sprawę, czy Hans Reiser dokonał zbrodni prawie doskonałej, czy stał się ofiarą nieudolności śledczych.
Dodaj komentarz