Sun wręczał łapówki urzędnikom?

W kwartalnym raporcie giełdowym Sun Microsystems czytamy, że firma „zidentyfikowała potencjalne złamanie prawa „Foreign Corrupt Practices Act”, co na ludzkie oznacza wręczanie łapówek poza granicami USA.

Kary za tego typu machlojki w Stanach są bardzo surowe. Może to oznaczać dla Suna zakaz robienia biznesu z rządem federalnym (to duży klient Sun Microsystems).

Sprawa została „wykryta” wewnętrz Suna w lipcu 2008 roku. Firma w związku z nią zatrudniła też zewnętrznych prawników. Na razie nie wiemy nic więcej na ten temat, gdyż rzecznik Suna, Shawn Dainas, „nie mógł” rozwinąć tematu.

W sprawozdaniu czytamy jedynie, że sprawa „jest znana” władzom tajemniczego państwa, w którym doszło do nadużyć oraz że

Nie da się obecnie przewidzieć co z tego wyniknie.

Firma przewiduje jednak, że może to oznaczać konieczność wpłacenia kary rzędu 260 milionów dolarów oraz obciążyć dodatkowo Oracle (który niebawem zostanie właścicielem Suna) 45 milionami.

Rzecznik Oracle, Deborah Hellinger, potwierdziła natomiast że firma wiedziała o tej sprawie przed decyzją o kupieniu Suna.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar aaa
    aaa

    No proszę IBM teraz SUN ….

    1. Awatar Zbigniew Braniecki
      Zbigniew Braniecki

      mozesz wskazac zrodlo dla IBMa?

      1. Awatar aaa
        aaa

        http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,50…

        1. Awatar LM
          LM

          Tylko MSFT jest wybierane ze względu na swoją technologiczną przewagę i ekstremalnie niską cenę przy jakości nieosiągalnej dla konkurencji 😛

        2. Awatar trasz
          trasz

          @LM: Wiesz, patrzac na dziela programistyczne takiego na przyklad IBM-a, nie trudno nie przyznac racji. Szczerze mowiac nie przychodzi mi do glowy zaden powod, dla ktorego ktos mialby z wlasnej woli wybrac na przyklad Lotus Notes.

  2. Awatar maciek
    maciek

    Nie bardzo rozumiem, co to za raport, i czy oznacza to, że [u]oni sami przyznali, że wręczali te łapówki[/u]

    1. Awatar michuk
      michuk

      Raczej zostali przyłapani w innym kraju i musieli o tym napisać w raporcie dla FED bo tak stanowi amerykańskie prawo.

      1. Awatar xd
        xd

        Może w Polsce przez CBA? 🙂

      2. Awatar szatox
        szatox

        Amerykanie nie cieszą się, że amerykańska firma rozszerza swoje wpływy poza granicami USA? Dziwne…

        1. Awatar xd
          xd

          Cieszą się. Nie cieszą się, że wyszło to na jaw i trzeba coś zrobić 🙂

        2. Awatar and
          and

          Bodaj we Francji łapóki wręczone w innym kraju można sobie wliczyć w koszty uzyskania przychodu

  3. Awatar trasz
    trasz

    Nie no, kolejny nius o ODF?

    ;->

    1. Awatar revcorey
      revcorey

      zastanawiam się trasz skoro masz takie mocne dowody to czemu nie idziesz do prokuratury? Wiesz może nie słyszałeś o tzw. "domniemaniu niewinności" dopóki się nie udowodni. Więc nie wiem na co czekasz

      1. Awatar trasz
        trasz

        @revcorey: Powiem tak: z punktu widzenia osoby, ktora pare standardow widziala, istnieja tylko dwa wytlumaczenia dla standaryzacji ODF-a: niekompetencja osob standaryzujacych (no bo skad mieli wiedziec, ze taki standard i tak trzeba bedzie co rok rewidowac, bo OOo sie rozwija?) i "dodatkowe czynniki motywacyjne". Osobiscie jestem przekonany, ze to to pierwsze – "never attribute to malice what can be equally explained by stupidity" – ale coz. Jesli niektorzy "sa przekonani" o lapowkach ze strony Microsoftu – mimo, ze do wybierania tych rozwiazan lapowki jakos nie sa potrzebne – to ja moge sobie rzucic o ODF, nie? 😉

        Zupelnie jasne natomiast sa powody, dla ktorych przepchnieto OXML – ISO postanowilo naprawic swoj blad i uniemozliwic wykorzystywanie standaryzacji w celu odgornego narzucania migracji na OOo. I tu, o dziwo, im wyszlo.

        1. Awatar revcorey
          revcorey

          "Zupelnie jasne natomiast sa powody, dla ktorych przepchnieto OXML – ISO postanowilo naprawic swoj blad i uniemozliwic wykorzystywanie standaryzacji w celu odgornego narzucania migracji na OOo. I tu, o dziwo, im wyszlo."
          w szwedzkim oddziale iso w dniu głosowania pojawia się 20 przedstawicieli firm które są partnerami microsoft, przed pojawieniem się ich szwedzka komisja jest na nie dla OOXML a po wejściu do komitetu już na tak. Skoro taki super standard to po cholerę ms musiał wysyłać pachołków? W niemczech podczas drugiego głosowania można było głosować na tak lub się wstrzymać od głosu, w polsce też wiemy jak było, były też doniesienia z innych komisji o jakiś dziwnych cyrkach. Na zjeździe poświęconemu wyjaśnianiu raportów(które zawierały uwagi) które wpłynęły po nie przyjęciu OOXML rozpatrzony chyba około 4%(może trochę więcej ale była to mała liczba) i co iso klepnęło nikt do dzisiaj nie wie jak przy takim uchybieniu. Jeśli to jest jasność w twoim wydaniu…

          A co do standaryzacji ODF sam sun nic nie może przepchnąć w OASIS, cóż standardy się zmieniają i trzeba je dostosować ale powiem że może standaryzacja ODF była przed wczesna może trzeba było poczekać do wersji 1.4 albo przynajmniej 1.2

        2. Awatar revcorey
          revcorey

          a i trasz przytoczyłem parę konkretnych sytuacji, ty jak na razie parę nie jasnych insynuacji

        3. Awatar maciek
          maciek

          Najzabawniejsze jest jednak (a może raczej najsmutniejsze?) to, że ODF wcale nie zostało wymyślone jako narzędzie do przepchnięcia OpenOffice dla administracji: zostało wymyślone jako format interoperacyjny, a opracowane nie przez samego Suna lecz przy udziale wielu różnych firm. Do prac został zaproszony nawet Microsoft – nie skorzystał z okazji.

        4. Awatar trasz
          trasz

          @revcorey: Jeszcze raz. OXML zostalo przez ISO przepchniete w trybie przyspieszonym po to, aby naprawic blad polegajacy na wykorzystaniu komitetu ISO do celow marketingowych. Owszem, standard moze i nie jest idealny – podobnie jak ODF – ale wazne, ze ODF nie jest jedynym, co odbiera lobby antymicrosoftowemu mozliwosc forsowania migracji na OOo.

          @maciek: Oczywiscie, ze zostalo wymyslone jako narzedzie marketingowe – standaryzacja w ISO czegos, co za rok bedzie bezuzyteczne (przypomne, ze nawet OOo nie generuje juz dokumentow zgodnych ze standardem) nie ma racjonalnego uzasadnienia innego niz marketingowe. A ODF jak najbardziej wymyslil Sun: ODF to stary format OOo, w ktorym przemianowano kilka tagow.

        5. Awatar revcorey
          revcorey

          "co odbiera lobby antymicrosoftowemu mozliwosc forsowania migracji na OOo."
          A co to broni się wrzuceniu ODF do ms office? No i jest i nagle ms dostosowuje się do ODF 1.1 specjalnie aby nie był to aby jeszcze nie standaryzowany 1.2(oczywiście nie ganie ich za to ODF 1.2 to żadne standard jeszcze) w którym to jest już open formula, tylko po to żeby pokazać że nie spełnia on wymagań excela(oczywiście pomijam to że OO i inne programy obsługują formuły praktycznie tak samo i tu ginie argument o tym że trzeba by dla każdego programu osobno plik zapisywać), widać jak na dłoni że ms przestrzega standardów tylko kiedy jest mu to na rękę
          "A ODF jak najbardziej wymyslil Sun: ODF to stary format OOo"
          Dobrze wiesz tak jak ja że stary także oparty o xml forma z oo 1 coś wniósł do ODF ale ODF daleko się różni od niego

          "(przypomne, ze nawet OOo nie generuje juz dokumentow zgodnych ze standardem) "
          od wersji 2.4 już praktycznie wszystko w porządku. Wersja 3.0 jest zgodna w większości z wersją ODF 1.2

        6. Awatar revcorey
          revcorey

          btw. trasz napisałeś tak żeby to przynajmniej ms office 2007 było zgodne z OOXML a nie jest bo produkuje pliki w formacie MS OOXML które różnią się nieco od standardu ecma i iso OOXML

        7. Awatar trasz
          trasz

          @revcorey: Rownie dobrze moznaby uznac za standard ISO format DOC i wrzucic pelna obsluge do OOo. Ktos im broni? 😉

          Co do "bycia na reke" – owszem, Microsoft, jak kazda firma, przestrzega standardow wtedy, gdy jest im to na reke. W przypadku ODF-a, _stworzono_ standard tylko dlatego, ze bylo to na reke – w celu odgornego forsowania migracji pod pozorem "standardowosci".

          Co do ODF 1.2 – ODF 1.2 nie jest standardem ISO, wiec OOo generujace pliki w tym formacie generuje pliki niezgodne ze standardem ISO. Proste.

        8. Awatar revcorey
          revcorey

          "Rownie dobrze moznaby uznac za standard ISO format DOC i wrzucic pelna obsluge do OOo. Ktos im broni? "]
          Gdyby nie to że przez lata to był zamknięty ms format i sporo trzeba było wymyślać… Zresztą mimo że otworzyli to w tamtym roku aby ludzie mogli robić konwertery doc->docx to jest to na jakiejś ms licencji.

          "o do ODF 1.2 – ODF 1.2 nie jest standardem ISO, wiec OOo generujace pliki w tym formacie generuje pliki niezgodne ze standardem ISO. Proste."
          w oo można przestawić na ODF 1.0/1.1

      2. Awatar quest
        quest

        Widzisz tę emordę, która oznacza "nie piszę poważnie"?

        1. Awatar revcorey
          revcorey

          ale ja pamiętam jak to namiętnie trasz wspomina o ustawianiu wprowadzenia odf i bynajmniej bez emord. Nie wątpię mówił z żartem ale na myśli miał to na pewno

  4. Awatar TheBlackMan
    TheBlackMan

    Czyżby cenzura komentarzy ?

    Napisałem wcześniej że założę się że Microsoft daje większe łapówki, a uchodzi mu to na sucho.

    Czy pisanie prywatnych opinii jest tutaj niemile widziane ?

    1. Awatar michuk
      michuk

      To nie prywatna opinia tylko niczym nie uzasadnione pomówienie. Usunąłem, żeby nie prowadzić do kolejnego flejma. Poczytaj regulamin komentowania.

      Nie odpowiadajcie w tym drzewku, bo i tak wszystko zostanie usunięte. Ewentualne zażalenia proszę składać na redakcja@osnews.pl.

  5. Awatar krzabr
    krzabr

    Ciekawe na jakie przetargi Sun dawał w łapę , ogólnie jego kierownictwo jest podejrzane , zwłaszcza ich szef CEO który był wywalany z 2ch firm , nagle zjawił się w SUNie a potem firma przynosiła wielkie straty ….

    Szkoda tylko że taka kara finansowa odbije się na sponsoringu OO, Osolarisa ,MySQL ,NetBeans itd ….

    Swoją drogą ciekawe czy inne kolosy jak MS , IBM , Cisco , Apple , HP , DELL itd są takie czyste jeśli chodzi o wręczanie łapówek 😀

    1. Awatar Apage
      Apage

      Umieją lepiej robić interesy, czyli nie dali się złapać ;>

    2. Awatar maciek
      maciek

      Z tym "podejrzanym kierownictwem" to IMO dość nieuczciwa ocena. P. McNealy to współzałożyciel Suna, a p. Schwartz to założyciel f-my Lighthouse Design (1989), której trzymał się aż do momentu jej wykupienia przez Sun.

  6. Awatar sjakub
    sjakub

    "Robienia biznesu"? To po "polskawemu" chyba 😉

  7. Awatar krzabr
    krzabr

    Maciek dzięki za sprostowanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *