Szczegóły dotyczące implementacji ekranu wyboru przeglądarki w Windows

Uwadze wielu użytkowników Internetu dywagujących na temat technicznej strony umożliwienia użytkownikom systemu operacyjnego Microsoft Windows wyboru przeglądarki internetowej jakiej chcą używać, umknął dokument wydany przez ową firmę, bardzo szczegółowo opisujący implementację tej „funkcjonalności”. Uwagę na niego zwrócił Thom Holwerda na OSNews.com.

Przede wszystkim, taki ekran zobaczymy nie tylko w Windows 7, ale także Vista i XP. Obecni użytkownicy pobiorą go z Windows Update, dla „Siódemki” i Visty aktualizacja oznaczona będzie jako „Ważna”, natomiast dla XP – „Wysoki priorytet”. Użytkownicy Visty i XP otrzymają ją w ciągu trzech do sześciu miesięcy po orzeczeniu Komisji Europejskiej w sprawie antymonopolowej wytoczonej przez Operę, natomiast użytkownicy wersji 7 już w zakupionym systemie lub dwa tygodnie po orzeczeniu KE.

Wiemy też, jak będzie wyglądać „wyłączanie” IE:

Jeśli Internet Explorer zostanie wyłączony, to co użytkownicy uważają za przeglądarkę sieciową Internet Explorer, mianowicie okno ramki przeglądarki i menu (interfejs użytkownika), nie będzie dostępne i nie będzie się go dało programowo uruchomić. Microsoft zapewni, że kiedy Internet Explorer będzie wyłączony, (i) będzie można go włączyć tylko poprzez akcję użytkownika mającą na celu włączenie Internet Explorera; (ii) interfejs użytkownika nie będzie mógł być wywołany przez aplikacje; i (iii) nie będzie żadnych ikon, linków, skrótów pojawiających się wewnątrz Windows, które rozpoczynałyby pobieranie lub instalację Internet Explorera. Microsoft stworzy stronę na www.microsoft.com, która będzie wyjaśniać użytkownikom jak mogą włączać i wyłączać Internet Explorera (…).

[s. 1 wspomnianego tekstu]

Trident natomiast pozostanie w systemie i aplikacje które z niego korzystają wciąż będą działać. Dostawcy OEM będą mogli zainstalować i ustawić jako domyślną taką przeglądarkę, jaką będą chcieli. Będą mogli również wyłączyć ekran wyboru przeglądarki.

Sam ekran będzie się składał z linków (dwóch dla każdej przeglądarki) umożliwiających pobranie i zainstalowanie programu ze strony dostawcy oraz wyświetlenie informacji na jego temat umieszczonych na owej stronie. W linii poziomej „w niestronniczy sposób”, jako ikony zaprezentowane będzie dziesięć najpopularniejszych przeglądarek, które w Europie będą miały co najmniej 0,5% rynku, zgodnie z danymi podanymi przez uzgodnione wcześniej źródło. Owe wartości będą aktualizowane co pół roku. Poza tym:

  • by przeglądarka znalazła się w zestawieniu musi być aktywnie oferowana przez jej dostawcę,
  • nie będą brane pod uwagę różne wersje przeglądarek (udział różnych wersji jednej przeglądarki będzie sumowany),
  • pięć najpopularniejszych przeglądarek będzie wyróżnione,
  • informacje na ekranie wyboru będą aktualizowane co miesiąc,
  • w zestawieniu nie znajdą się inne niż Internet Explorer przeglądarki bazujące na jego silniku.

Warto zauważyć, że Opera już skarży się, że istnienie w zestawieniu logo Internet Explorera daje mu nieuczciwą przewagę, ponieważ jest dobrze rozpoznawalne przez użytkowników.

Jeszcze jedną ważną informacją jest, że od Windows Vista wzwyż, Windows Update będzie w pełni działać bez interfejsu Internet Explorera:

Dla Windows Vista i jego następców, Microsoft zapewnia, że dostęp do w pełni funkcjonującego serwisu Windows Update (w tej chwili dostępnego na www.update.microsoft.com) nie będzie zależny od używania interfejsu użytkownika Internet Explorera.

[s. 5.]

Tom Holwerda na podstawie innych fragmentów tekstu [.doc] sugeruje również, że Windows Update w systemie w wersji XP będzie działać na innych przeglądarkach.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar LV
    LV

    Jak już raz stwierdziłem – Opera odstawia przeglądarkowy "Folwark zwierzęcy"…

    1. Awatar dos
      dos

      Pierwszy raz chyba mogę powiedzieć, że Opera to "ta zła", a Microsoft to ten… no dobra, "ten mniej zły" ;D

      1. Awatar Apage
        Apage

        Pie$#@!!cie kotka za pomocą młotka 🙁

    2. Awatar A
      A

      Internet Explorer ma nieuczciwą przewagę bo w zestawieniu będzie się pojawiać jego nazwa która jest dobrze rozpoznawalne przez użytkowników… Ja proponuję żeby zmusić Microsoft do umieszczenia ich przeglądarki w zestawieniu z innym logo i pod inną nazwą, wtedy będzie uczciwie. A i oczywiście mniejszym drukiem niż Opera.

      1. Awatar LV
        LV

        "Wszystkie przeglądarki są równe, ale niektóre są równiejsze od innych".

        1. Awatar NeizD
          NeizD

          “Wszystkie przeglądarki są równe, ale OPERA jest równiejsza od innych" 😉

  2. Awatar Bananikus
    Bananikus

    To jest chore. Szczerze nie lubię Microsoftu i trzymam się od ich syfu z daleka, lecz to co odawala Opera i KE jest przegięciem. Idąc ich tokiem myślenia, to powinni zakazać im rozprowadzania Windowsa, gdyż przez niego Linux nie może zdobyć większego udziału na Desktopach. Jeszcze trochę to z tej całej UE zrobi się jedno wielkie państwo totalitarne…

    1. Awatar insanelyapplepie
      insanelyapplepie

      lepsze to, niz calkowite usuniecie IE z systemu i sciaganie przegladarek przez WMP: http://www.withinwindows.com/2009/07/16/downloadi…

  3. Awatar creativenights.pl
    creativenights.pl

    Dobrze, że monopolistą jest Microsoft… bo z monopolem Opery byłoby nieciekawie 😉

    1. Awatar dj_pajak
      dj_pajak

      czemu? przecież Opera Software nie zgłasza takich durnych patentów jak MS i stosuje się do standardów:)

      1. Awatar megaloman
        megaloman

        punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – gdyby microsoft miał 1% rynku, nie zostawiłby Internet Explorera 6 na kilka lat i dbałby o standard – tak samo Opera – gdyby miała 90% rynku, zapewne dużo łatwiej przyszłoby jej wprowadzanie własnych pseudo-standardów.

        1. Awatar i
          i

          nie o to chodzi kto szkodzi, tylko jak szkodzi

  4. Awatar Lupinek
    Lupinek

    Decyzja bardzo dobra, sprzyjająca równości i braku monopolu. Nikogo się nie dyskryminuje, użytkownik będzie miał wybór jakiej przeglądarki chce używać. Krok w stronę antymonopolu MS.

    1. Awatar Memphis
      Memphis

      A teraz nie ma wyboru?

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        teraz ma wybór o tyle o ile przezwycięży swoje lenistwo.

        1. Awatar LV
          LV

          Lenistwo to mimo wszystko świadomy wybór.

        2. Awatar Sparrow1
          Sparrow1

          Prace przymusowe to też na swój sposób "przezwyciężanie lenistwa".

        3. Awatar ufoludek
          ufoludek

          Moje strzały jeśli chodzi o "nakłanianie do przezwyciężenia lenistwa" w wydaniu Opery:
          – IE nie może mieć ikony (to już robią)
          – IE nie może być na pierwszym miejscu listy
          – IE nie może być na pierwszym ekranie listy, tylko pojawi się dopiero po kliknięciu przycisku "inne, mniej popularne i absolutnie nie polecane, a wręcz odradzane przeglądarki"
          – po wyborze IE pojawi się seria pytań "czy jesteś pewien?", "czy przez IE rozumiałeś może Opera?", "czy zaprzeczasz stwierdzeniu, że nie wyraziłeś braku chęci do podtrzymania decyzji o nie wybraniu Opery?" itd.

        4. Awatar LV
          LV

          @ufoludek. zapomniałeś o mocno tendencyjnym słowie "internet" w nazwie IE, powinno być ocenzurowane.

        5. Awatar creativenights.pl
          creativenights.pl

          @ufoludek: ja tak mało merytorycznie, ale 10/10 🙂

      2. Awatar Lupinek
        Lupinek

        Wielu użytkowników nie wie o istnieniu innych przeglądarek niż Internet Explorer (sic!).

        1. Awatar Memphis
          Memphis

          I dlatego rządy muszą wpływać na firmę produkującą IE i zmuszać ją do prowadzenia akcji informacyjnej, de facto promującej rozwiązania konkurencyjne? Gdyby były tu jakieś nieczyste zagrywki ze strony Microsoftu, to może i jakaś dyskusja mogłaby mieć miejsce… Ale karanie za odniesienie sukcesu?

        2. Awatar sado
          sado

          Wedle prawa wolno karać za "odniesienie sukcesu", kiedy sukces jest za duży i można go już nazwać monopolem.

        3. Awatar abec
          abec

          Masz rację. Gdyby Opera użyła merytorycznych argumentów – o nietrzymaniu standardów i blokowaniu rozwoju sieci, to byłaby bardziej wiarygodna. Oni mówią tylko o statystyce.

        4. Awatar megaloman
          megaloman

          wyświetlenie ekranu z wyborem przeglądarki przeciętnemu użytkownikowi nie rozwiąże problemu – szczególnie tym, którzy od jakiegoś czasu korzystają z komputera. powiedzmy taki ZU używa sobie Visty od roku, raptem mu wyskakuje okienko z wyborem czegoś do używania internetu, zobaczy logo Internet Explorera i po prostu kliknie bez zrozumienia.

          ZU idąc do sklepu po telefon wybierają Nokię, Samsunga, czy cokolwiek innego i są świadomi wyboru. Gdy przychodzi do systemów operacyjnych i przeglądarek, wybierają Windows, bo dla ZU nic innego nie istnieje.

        5. Awatar stronger
          stronger

          Lupinek, mam wrażenie, że nie wiesz co znaczy "sic!" i kiedy się tego używa.

        6. Awatar mby7930
          mby7930

          "Wedle prawa wolno karać za “odniesienie sukcesu”, kiedy sukces jest za duży i można go już nazwać monopolem."

          Praktycznie żadna firma nie samoograniczy się, więc przy brak realnej konkurencji, musi wkroczyć podmiot, który zastąpi wolny rynek (który z braku rzeczonej konkurencji działać nie może).

        7. Awatar Lupinek
          Lupinek

          @Stronger: za Słownikiem Języka Polskiego PWN: «(…) uwaga umieszczana po podaniu zaskakującej informacji w celu zwrócenia na nią uwagi czytelnika»

        8. Awatar buttie
          buttie

          A to akurat żaden argument, bo Ci którzy nie zdają sobie sprawy z istnienia innych przeglądarek nigdy sami nie postawią systemu bo ich to przerośnie. Z Windows Update też nie korzystają, więc nawet nie zobaczą nigdy pola wyboru przesłanego przez WU.

  5. Awatar cysiek10
    cysiek10

    "Dostawcy OEM będą mogli zainstalować i ustawić jako domyślną taką przeglądarkę, jaką będą chcieli. Będą mogli również wyłączyć ekran wyboru przeglądarki."

    Czyli nic się nie zmieni, bo pewnie i tak większość dostawców komputerów będzie wybierać IE.

    1. Awatar Tomasz Woźniak
      Tomasz Woźniak

      Dooookładnie!!!

  6. Awatar Paweł Ciupak
    Paweł Ciupak

    „Warto zauważyć, że Opera już wniosła skargę, że istnienie w zestawieniu logo Internet Explorera daje mu nieuczciwą przewagę, ponieważ jest dobrze rozpoznawalne przez użytkowników.”

    O LUL, tak myślałem, że w końcu ktoś z „Håkon Wium Lie powiedział w wywiadzie, że…” zrobi w końcu „Opera już wniosła skargę…”. Ale tak to jest, jak wiedzę się czerpie nie ze źródeł, ale ze strony dobreprogramy.pl, która robi w tym przypadku z igły widły.

    P.S. Tak, Opera Software ASA *nie wniosła* żadnej skargi. Są to tylko fantazje autora artykułu.

    1. Awatar Memphis
      Memphis

      Nie żadne fantazje, tylko błąd w tłumaczeniu. Z "complained" zrobiłem odruchowo "wniosła skargę", chociaż oficjalnie kroków prawnych nie podjęła. Mimo wszystko wypowiedź jest prawdziwa i świadczy w identyczny sposób o sposobie myślenia tego człowieka, co wniesienie skargi do KE.

  7. Awatar kbr
    kbr

    uf trident zostanie
    to przynajmniej w chm'ach i hlp'ach wiruski będą działać,
    dzięki temu m$ zachowuje kompatybilność wsteczną.
    a opcji "wypierdacz" jak ni ma tak ni ma.
    a ten ekran to mogą sobie wsadzić do .. "Moje dokumenty"
    bo i tak z pena instaluję programy łącznie z przeglądarką i pluginami do niej.

  8. Awatar q
    q

    Nic bardzo istotnego, a ludzie robią taką aferę…

    Tylko woda na młyn dla wielbicieli innych przeglądarek…

    Może warto przy okazji dodać, że Opera ma czerwoną ikonkę? Precz z komuną! 😉

    Ciekawe jakie byłyby reakcje, gdyby oficjalnie walczyła o takie coś fundacja Mozilli lub jeszcze ktoś inny, powszechnie "lubiany".

    1. Awatar Docentus
      Docentus

      a safari ma kompas – i strzałeczka jest czerwona i wskazuje na prawo – to pewnie jakaś prawicowa partia ją popiera 😉

      a FF ma liska – a lisek to chytrusek – czyli pewnie jakaś "żydokomuna" ich finansuje 😉

      a chrome ma zakamuflowaną tęczę w logo – czyli finansują ją jakieś pedały i pedofile 😉

      1. Awatar Michał Kuciński
        Michał Kuciński

        Jedyny sensowny komentarz. 😀

      2. Awatar LV
        LV

        No skoro już przy tym jesteśmy… to kogo w takim razie finansują, powiedzmy, zoofile, bo chyba nie IE?

        1. Awatar dj_pajak
          dj_pajak

          zoofile finansują nie przeglądarki lecz ubuntu (karmic koala;p), ewentualnie napalonego liska;p
          oraz inne programy ze zwierzętami w nazwie;0

  9. Awatar yab
    yab

    Tak! Wprowadźmy parytet przeglądarek w systemach!

    1. Awatar LV
      LV

      I 50% rynku przeglądarek na Linuksie dla IE!

  10. Awatar mgol
    mgol

    😐
    No comments… Jak szanuję twórców Opery za świetną przeglądarkę, tak tu im naprawdę padło na mózg…

    1. Awatar mmm
      mmm

      @wszystkich, którzy krytykują Operę

      News jest lekko mylący i zdecydowanie nieobiektywny – Opera nie skarży się, tylko zasugerowała, że wprowadzenie logo skłoni większość użytkowników do wyboru IE ("suggested in an interview Friday that displaying logos or icons could result in a natural bias toward Internet Explorer"). Autorowi proponuję powtórkę z angielskiego…

      A co w tym złego, że pilnują własnego interesu, którym jest ich przeglądarka? Jak nie było wyboru przeglądarki to MS był be, teraz jak Opera wywalczyła wybór to Opera jest be. Niektórzy zawsze będzie niezadowoleni, niezależnie od sytuacji…

  11. Awatar
    Anonim

    Nie rzucajcie się tak na tą nieszczęsną Operę. Większość userów prawdopodobnie i tak wybierze ForeFoxa i będzie to in plus nie tylko dla samej przeglądarki, ale i nawet GNU. Toć mniej ActiveXa, pseudo-standardów itp. to więcej stron bezproblemowo odpalających się na dystrybucjach GNU/Linuksowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *