Wielu z was zapewne przeczytało już nasz ostatni test dotyczący netbooka Acer Aspire One 532h, wyposażonego w nowy procesor Intela z serii Atom N450. Niektórzy z was posiadają netbooki z poprzednią wersja tych procesorów, modelami N270 oraz N280 pracujących pod nadzorem systemu Windows XP. Zadajecie sobie pytanie, czemu netbooki z Atomami serii N2xx są takie powolne, dlaczego filmy z youtube tak bardzo się zacinają, a podczas uruchomienia kilkunastu zakładek w przeglądarce internetowej nasze urządzenie dostaje ostrej zadyszki?
Odpowiedź na powyższe pytania wydaje się być bardzo prosta. Wydajność poprzedniej wersji procesorów Intel Atom N270/280 do spółki ze zintegrowaną grafiką GMA950 jest dużo niższa niż nowego tandemu N450 + GMA3150. Ale czy na pewno? Po teście Acera Aspire One 532h byłem pod wrażeniem, jak zmiana generacji podzespołów pozytywnie wpłynęła na wydajność całego systemu. Praca na tym netbooku pod względem płynności i komfortu działania nie różni się zupełnie od pracy na “dorosłych” laptopach z procesorami CULV, czy nawet Dual Core. Oczywiście chodzi mi wyłącznie o tworzenie dokumentów tekstowych, prostej edycji zdjęć, odtwarzania filmów i muzyki, czy korzystania z internetu.
Specjalnie do tej pory nie wspominałem nic o systemie operacyjnym ale przyszedł właśnie czas na niego. W netbookach z procesorami N270/280 preinstalowany był Windows XP, który przez użytkowników jest uważany za najlepszą wersje okien. Natomiast razem z premierą netbooków wyposażonych w Atomy N450 do tych urządzeń trafił najnowszy Windows 7 w specjalnej odchudzonej wersji Starter. Czy system, który zbiera bardzo dobre oceny na komputerach stacjonarnych oraz laptopach, może odmienić powolne do tej pory netbooki?
Poniżej możecie zapoznać się ze zdjęciami tabeli wydajności tworzonych przez Windows 7. Na pierwszy ogień idzie Acer Aspire One 532h z procesorem Intel Atom N450 i zintegrowaną grafiką GMA3150, czyli powiew świeżości w świecie netbooków.
Kolejne zdjęcie przedstawia Asusa EeePC 1005HA z zainstalowanym systemem Windows 7 Starter, który jest wyposażony w procesor Intel Atom N270 oraz zintegrowaną grafikę GMA950.
I mamy spore zaskoczenie, wynik uzyskany przez procesor Atom N270 jest identyczny do tego z jakim mamy do czynienia w przypadku nowego Atoma N450! Jednoznacznie można stwierdzić, że Atom N450 to jedynie N270/N280 w nowym “ubranku” marketingowym. Co do kart graficznych to widać niewielką przewagę nowej GMA3150 jedynie jeżeli chodzi o obsługę Windows Areo, ponieważ pod względem wydajności samej grafiki w grach Windows 7 przyznał obydwu grafikom wskaźnik na poziomie 3.0.
Przeprowadzony test wprawił mnie w osłupienie, po raz kolejny okazało się, że marketing Intela czyni cuda, a zapowiadana rewolucja, to nic innego jak chwyt mający na celu zwiększenie sprzedaży. Na koniec smutna wiadomość dla użytkowników netbooków z Atomami N270/280, jeżeli kupiliście swoje urządzenie z preinstalowanym systemem Windows XP, to niestety ale Microsoft nie przewidział dla was legalnej przesiadki na Windows 7 Starter, ponieważ ta wersja trafia wyłącznie do producentów sprzętu i według oficjalnych informacji nigdy nie trafi do sprzedaży konsumenckiej, ani w licencji OEM, ani BOX, ani żadnej innej. Możecie jedynie próbować wgrać oryginalnego Windowsa 7 Home Premium i jeżeli ktoś z was to zrobi, to proszę się podzielić z nami wskaźnikami wydajności netbooków z powyższym systemem.
Dodaj komentarz