Testowanie oprogramowania — czy tylko programista powinien testować aplikację?

Testowanie oprogramowania — czy tylko programista powinien testować aplikację?

Artykuł sponsorowany

Testowanie funkcjonalności aplikacji stanowi kluczowy aspekt procesu tworzenia oprogramowania. Jednak czy programista tworzący oprogramowanie jest w stanie efektywnie przeprowadzić taką analizę? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.

Programista czy tester oprogramowania?

Michał Zaczyński, ekspert w dziedzinie testowania oprogramowania z firmy Solwit, zwraca uwagę na ludzką tendencję do subiektywnej oceny własnej pracy, która może zniekształcić ogólny obraz sytuacji.

Tworząc kod, programista często wiąże się z nim emocjonalnie. Wskutek tego może przeoczyć pewne niedoskonałości lub subiektywnie ocenić działanie niektórych funkcji. Nawet jeśli zachowuje absolutny profesjonalizm, czasem brakuje mu obiektywnego podejścia.

Profesjonalny tester, który nie jest obciążony takimi emocjami, jest w stanie dokładnie i “na zimno” ocenić aplikację, znajdując nawet najdrobniejsze błędy. To główny cel jego pracy.

Testowanie oprogramowania. To wymaga specjalizacji!

Nie każdy deweloper musi znać techniki, takie jak pair-wise testing, decision table czy classification tree. To specjalistyczne zagadnienia związane z testowaniem, a nie z tworzeniem oprogramowania. Testowanie oprogramowania jest osobną specjalizacją IT, której początki sięgają lat  50. i 60. XX wieku.

Profesjonalne firmy testujące oprogramowanie, takie jak Solwit, który od niemal 12 lat jest Platynowym Partnerem ISTQB, dysponują dedykowanymi zespołami o bogatej wiedzy i doświadczeniu w tej dziedzinie.

Testowanie jako element procesu tworzenia oprogramowania

Warto zwrócić uwagę, że mimo iż w procesie wytwarzania oprogramowania testera i programistę łączy wspólny cel, jakim jest dostarczenie wysokiej jakości aplikacji, to mają oni inne role i są delegowani do projektu na różnych etapach.

Często zdarza się, że o ile to deweloper tworzy jakąś funkcję aplikacji, to właśnie do testera należy ostateczna decyzja, że jest ona gotowa do oddania klientowi.

Zatem o sukcesie końcowego produktu decyduje odpowiednia współpraca między zespołami deweloperów i testerów. Ich zgranie i komunikacja prowadzą do tworzenia aplikacji, które spełniają oczekiwania użytkowników.

Aspekt ekonomiczny

Chociaż stawki testerów i programistów zaczynają się powoli wyrównywać, to wciąż deweloperzy zarabiają (i kosztują) więcej.

Zatem inwestycja w profesjonalne testowanie oprogramowania jest nie tylko optymalna pod kątem biznesowym, ale również uzasadniona ekonomicznie.

Dzięki temu, że czas deweloperów jest wykorzystywany w 100% na rozwój aplikacji, a testowanie jest powierzone specjalistom, cały proces staje się bardziej efektywny kosztowo.

Solwit — Twój Partner w testowaniu oprogramowania

Testowanie oprogramowania to nie tylko techniczny etap w procesie tworzenia aplikacji, ale także filozofia dbałości o jakość i użytkownika. Profesjonalne podejście do testowania gwarantuje sukces na rynku IT i satysfakcję z używania aplikacji przez klientów. Warto więc inwestować w jakość i powierzać testowanie specjalistom, takim jak zespół Solwitu.

Poszukujesz partnera technologicznego, który zadba o jakość Twojej aplikacji? Sprawdź nasze case study i umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami od testowania oprogramowania!

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *