Testuj urządzenia z systemem MeeGo

Na blogu mobilnego systemu operacyjnego MeeGo opartego na Linuksie pojawiła się informacja o formalnym uruchomieniu Community Device Program. Celem projektu jest dystrybucja urządzeń z otwartoźródłowy systemem MeeGo wśród najlepiej wykwalifikowanych członków społeczności w zamian za zobowiązanie do zrobienia z nim czegoś fajnego.

MeeGo

Obecnie można zgłaszać chęć przetestowania tabletu ExoPC od Intela. Do zadań osoby testującej należeć będzie wykorzystanie urządzenia w celu zaproponowanym w zgłoszeniu oraz opisanie tego procesu na blogu, twitterze lub w prezentacji. Więcej szczegółów znajduje się na stronie wiki programu.

Do udziału w programie mogą zgłaszać się również producenci sprzętu mobilnego za pomocą odpowiedniego formularza. Urządzenie wprowadzone do dystrybucji może być oddawane, wypożyczane (jak ExoPC) lub sprzedawane ze zniżką. Wszelkie wytyczne dotyczące urządzeń i obowiązków dostawcy zostały opisane na wiki.

Dla wszystkich chętnych i poszukujących dalszych informacji dostępne jest nagranie z prezentacji Dawn Foster opowiadającej o statusie projektu MeeGo oraz o opisywanym programie oraz temat na forum, w którym dyskusja na temat Community Device Program toczy się już od marca bieżącego roku.

Zgłoszenia można składać na stronie programu.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

23 odpowiedzi na „Testuj urządzenia z systemem MeeGo”
  1. Awatar bulba
    bulba

    Mam nadzieje, ze nie bedzie an tym tyle wirusów co na linuksie z androidem. Przecie obecnie to czołówka jeśli chodzi o liczbę szkodliwego oprogramowania, nawet za czasów "świetności WM niebyło tylu szkodników.

    1. Awatar pclam
      pclam

      Aż tak cię boli że wyraził własne zdanie o Androidzie i jest ono niepochlebne? Na Androida syfów od zatrzęsienia, nawet w oficjalnym markecie (Google fail), a Windows Mobile jeszcze kilka lat temu był synonimem smatrfona. A ty ciągle fudujesz jakim to MS jest wcieleniem zła i co? Sobie też współczujesz?

      BTW: MeeGo raczej nie zdobędzie zbyt udziału na rynku smartfonów i tabletów. Znacznie większe szanse na dołączenie do czołówki ma HP ze swoim (od niedawna) WebOS, tym bardziej że nie mają zamiaru ograniczać systemu do własnej platformy.
      Jedyną przewagą MeeGo jest kompatybilność z desktopowymi Linuxami, ale kto będzie chciał odpalać Gimpa itp. na smartfonie?

      1. Awatar o_O
        o_O

        "Boli mnie", że jego komentarz jest po prostu świadomym kłamstwem.
        A porównanie do WM to już zupełne dno, bo jest (było, gdy WM jeszcze istniał) dokładnie odwrotnie.

      2. Awatar Memphis
        Memphis

        Uważaj, bo Cię wciągnie na listę osób do ścięcia/rozstrzelania (czy na jakim tam etapie obecnie jest).

        1. Awatar o_O
          o_O

          Chyba zupełnie mnie nie rozumiesz. Nie opowiadam się za rozstrzelaniem głupków tylko zdrajców.

      3. Awatar mikolajs
        mikolajs

        "a Windows Mobile jeszcze kilka lat temu był synonimem smatrfona." był ale nie jest 🙂

        "MeeGo raczej nie zdobędzie zbyt udziału na rynku smartfonów i tabletów. Znacznie większe szanse na dołączenie do czołówki ma HP ze swoim (od niedawna) WebOS, tym bardziej że nie mają zamiaru ograniczać systemu do własnej platformy. " – małe szanse, znacznie większe ma Windows 8 lub coś od Google.

        1. Awatar pclam
          pclam

          Ale Google z Androidem już jest w tej czołówce. Twierdze tylko że WebOS ma większe szanse dołączenia do niej niż MeeGo

      4. Awatar herr
        herr

        "Jedyną przewagą MeeGo jest kompatybilność z desktopowymi Linuxami, ale kto będzie chciał odpalać Gimpa itp. na smartfonie?"

        Telefony… wiadomo. Ale tablety? KDE ma kilka fajnych projektów które przystosowują ich aplikacje do dotyku ─ marble, kopete… To bardzo dobre programy.

        1. Awatar aix_Wolna_Głupota
          aix_Wolna_Głupota

          KDE to zło. GNOME rulez ;-).

          1. Awatar herr
            herr

            oczywiście masz rację, o to dowód:

            K to 11 litera alfabetu
            D to 3 litera alfabetu
            E to 5 litera alfabetu
            =19

            Zapis KDE za pomocą UTF-8 to oczywiście 3 bajty.

            19*3=57

            3 bajty to 24 bitów

            57+24=81

            Która to wartość przemnożona przez mistyczną liczbę 8,(2) daje nam 666 a więc liczbę diabła!

            Gdy więc KDE zagości na twoim tablecie… wiedz, że coś się dzieje! 😉

      5. Awatar aix_Wolna_Głupota
        aix_Wolna_Głupota

        "Jedyną przewagą MeeGo jest kompatybilność z desktopowymi Linuxami, ale kto będzie chciał odpalać Gimpa itp. na smartfonie?"

        Na smartfonie nie, ale na tablecie już tak. Jeżeli tablety z Windows 8 będą miały zachowaną kompatybilność z x86 to kupuję. Bogactwo darmowego oprogramowania pod Windows jest nie do przecenienia :-).

        1. Awatar mikolajs
          mikolajs

          To już chcesz darmowego, a nie chcesz dać zarobić korporacją zatrudniających tysiące ludzi 😉

          1. Awatar aix_Wolna_Głupota
            aix_Wolna_Głupota

            Wole jak darmowe oprogramowanie jest wynikiem strategii marketingowej niż filozofii życiowej ;-).

  2. Awatar arme
    arme

    Niestety faktem jest, iż starania by system był "User Friendly" i by użytkownik nie musiał za głęboko zaglądać, czego reprezentacją (czołówką) jest android raczej mija się ze uświadamianiem usera o zagrożeniach i skutecznym zabezpieczaniem systemu.

  3. Awatar Silmeth
    Silmeth

    Jeszcze zmieniając ekrany, które też sporo energii żrą, jak zaczną montować Pixel Qi, to się uda przedłużyć czas pracy o kolejne ileś godzin, może dzień.

    1. Awatar zra
      zra

      Szczerze mówiąc nie wiem jak z Pixel Qi, ale w niektórych telefonach nastawionych na długi czas na baterii niektóre rzeczy są zbędne.
      Miałem ostatnio w ręce Samsunga 2370 kolegi, który to jak wieść gminna niesie ma trzymać 3 tygodnie. Telefon fajny, ale z tej baterii naprawdę dałoby się więcej wyciągnąć. Aparat fotograficzny nie wiadomo po co jest, bo ma całe 640×480 w staromodnym ziarnistym CMOSie, wymaga często długiego naświetlania a na obrazie lubią pojawić się dziwne ślady działania algorytmu niwelującego prawdopodobnie jeszcze większe ziarno matrycy. Wyrzucić.
      Wyświetlacz w tysiącach kolorów. A jeżeli nie ma porządnego aparatu to co ja sobie ta będę oglądał? Gołe baby w 192×240? Mono dać. Nie mówię od razu o 14-segmentowcach (chociaż jako miłośnik starych komputerów bym chętnie coś takiego zobaczył), ale o czymś takim jak w starych komórkach czy tanich MP3jkach.
      Sam algorytm zaświecania matrycy jest chory. Matryca nie może zaświecać się gdy tylko ktoś przydusi dowolny klawisz. W starych Nokiach diody podświetlające włączały się od dwóch przycisków: od włącznika, który w trybie blokady klawiatury był właśnie do tego, by sprawdzić po ciemku która godzina i oczywiście od kombinacji odblokowania klawiatury. W ten sposób telefon gdy obija się w kieszeni nie świeci i nie marnuje baterii. W tym Samsungu był klawisz latarki – idealny do zaświecania klawiatury gdy nie chce się jaj odblokowywać! Nic tylko oprogramować! Problem niestety jest taki, że kod ekstendera nie może zmieniać wszystkich funkcji telefonu.
      Taki telefon by jakieś 4-5 tygodni na baterii wytrzymał.

      1. Awatar herr
        herr

        ale byłby to telefon, a nie smartfon.

        1. Awatar Speaktrap
          Speaktrap

          to nie byłby telefon, to byłaby Nokia 3310

  4. Awatar Otaq
    Otaq

    Żeby było śmieszniej sam mam Samsunga Spicę z Androidem i fabrycznie rzeczywiście trzymał jakieś 2-3 dni. Po zainstalowaniu nowego ROMa (generalnie to wydajność chciałem zwiększyć, lepsze sterowniki 3D, trochę śmiecia usunąć, podkręcić procesor) telefon działa spokojnie tydzień, czyli dwa razy dłużej niż po kupieniu. Niech mi ktoś teraz powie co Samsung powrzucał w system, że tak obciąża baterię? Podpowiem, że nie jest to ich "genialny" Pantheon (autorski launcher Samsunga) bo używałem go tylko przez pierwsze dwa dni.

    1. Awatar Speaktrap
      Speaktrap

      Nawet po podkręceniu?

      1. Awatar Otaq
        Otaq

        Tak, nawet po podkręceniu. Overclocking procka był jednym z ficzerów tego ROMa. Dlatego tak się zdziwiłem, bo spodziewałem się, że bateria będzie trzymać krócej po zmianie systemu.

    2. Awatar Jay
      Jay

      Panteon to domyslny launcher dla Androida, Samsung ma swoja wlasna nakladke ale niedostepna (oficjalnie) dla Spicy.

      1. Awatar Otaq
        Otaq

        Samsung ma swoją nakładkę dla nowych modeli, która nazywa się Touch Wiz. Ale Spica, mimo że nie miała tej nakładki, nie miała też oryginalnego androidowego launchera. Launcher ten na pewno nazywał się Pantheon (wystarczyło zainstalować jakikolwiek inny z Marketu i po naciśnięciu przycisku Home był do wyboru Pantheon i inne zainstalowane). Swoją drogą nie wiedziałem, że domyślny launcher w ogóle ma jakąś swoją nazwę poza "launcher" 😛

        Dla porównania domyślny launcher z Androida 2.1 (z Nexus One, więc na pewno czysty Android): http://smarterware.org/wp-content/uploads/2010/01…
        i domyślny ze Spica'y (również Android 2.1): http://www.androidarena.com/wp-content/uploads/20…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *