Upadłość konsumencka

Artykuł sponsorowany

Upadłość konsumencka 2016 pomimo zmian wprowadzonych ustawą z dnia 15 maja 2015r. prawo restrukturyzacyjne nadal stawia przed każdym dłużnikiem warunki po spełnieniu których rzetelny konsument może liczyć w dalszej perspektywie na oddłużenie.

Zdaniem ustawodawcy znowelizowane przepisy ustawy z dnia 28 lutego 2003r. prawo upadłościowe i naprawcze, które weszły w życie z dniem 31 grudnia 2015r. należało dalej zliberalizować.

Upadłość konsumencka 2016 to zmiana przepisów obejmująca w szczególności:

1. Zmianę tytułu ustawy prawo upadłościowe i naprawcze na prawo upadłościowe w związku z uchyleniem przepisów o postępowaniu naprawczym;

2. Zmiana pojęcia niewypłacalności;

3. Obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zgodnie z wzorem formularza wniosku o ogłoszenie upadłości;

4. Możliwość zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez wierzyciela;

5. Możliwość zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez byłego przedsiębiorcę już następnego dnia od zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2016r. ustawy z dnia 15 maja 2015r. prawo restrukturyzacyjne zmianie uległ tytuł ustawy prawo upadłościowe i naprawcze na prawo upadłościowe. Celem przepisów prawa restrukturyzacyjnego jest odnowa przedsiębiorstwa stąd celowa zmiana tytułu ustawy prawa upadłościowego w związku z przeniesieniem przepisów postępowania naprawczego.

Zmiana pojęcia niewypłacalności poprzez dostosowanie definicji do realiów ekonomicznych. Zgodnie z treścią art. 11 ustawy z dnia 23 lutego 2003r. prawa upadłościowego dłużnika uznaje się za niewypłacalności, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. W sytuacji, gdy opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące wówczas domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Z dniem 1 stycznia 2016r. wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej obligatoryjnie składany jest zgodnie z wzorem formularza wniosku o ogłoszenie upadłości, które zostało ogłoszone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości.

Wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej swojego dłużnika, który był przedsiębiorcą, także po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, w tym byłych wspólników osobowych spółek handlowych, jeżeli od dnia wykreślenia z właściwego rejestru nie upłynął rok. Ponadto osoby fizycznej, która faktycznie prowadziła działalność gospodarczą, nawet gdy nie dopełniła obowiązku zgłoszenia we właściwym rejestrze, jeżeli od dnia zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej nie upłynął rok. W powyższych przypadkach zgłoszony przez wierzyciela wniosek o ogłoszenie upadłości będzie rozpatrywane wg przepisów odrębnych dotyczących osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zatem również wierzyciela będzie obowiązywać obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości zgodnie z wzorem formularza wniosku o ogłoszenie upadłości określonego przez Ministra Sprawiedliwości w rozporządzeniu.

Upadłość konsumencka 2016 zliberalizowała przepisy dotyczące możliwości złożenia wniosku przez byłego przedsiębiorcę. Dotychczasowe przepisy przewidywały roczny termin oczekiwania na możliwość złożenia wniosku byłego przedsiębiorcy. Zatem dopiero rok od dnia, w którym dokonano wykreślenia z właściwego rejestru możliwe było przedmiotowe zgłoszenie. Powyższe obowiązywało do dnia 31 grudnia 2015r. Obecnie osoba fizyczna, która zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej może niezwłocznie złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości zgodnie z przepisami odrębnymi dotyczącymi konsumentów. Osoba fizyczna, która zawiesiła prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z upadłości konsumenckiej.

W tym miejscu wskazać należy, iż rzetelny dłużnik nie powinien mieć problemu z uwzględnieniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości otwiera upadłemu drogę do oddłużenia. Oddłużenie jest szansą na nowy start. Niestety upadłość konsumencka i oddłużenie będące jej konsekwencją to tylko jedna strona medalu. O ile nie zmieni się mentalność finansowa o tyle, na oddłużeniu się nie zakończy bowiem istnieje duże ryzyko wpadnięcia w dalszej perspektywie w kolejne spirale finansowe.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *