Urządzanie mieszkania w 3D

Komputery służą do wspomagania wszelkiego rodzaju projektów, więc czemu nie do wirtualnego urządzania mieszkania? Sweet Home 3D to świetna propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą sprawdzić jak ich wyobrażenia będą wyglądały w rzeczywistości.

Program działa pod kontrolą Javy i pracuje na takich platformach jak Linux, Solaris, MS Windows czy OS X 10.4/10.5. Można nawet uruchomić go przez mechanizm Java Web Start, czyli wprost z sieci. Powstaje na licencji GNU GPL.

Sweet Home 3D w działaniu

Aplikacja jest niezwykle prosta w użyciu. Po ustawieniu kilku elementów (wanna, umywalka oraz drzwi), narysowaniu ścian, dodaniu kamery i odpowiednim skierowaniu wirtualnego obiektywu mogłem błyskawicznie oglądać swoją wymyślona łazienkę w trzech wymiarach — i to nie statycznie, ale w postaci wizyty 3D!

Do dyspozycji jest 75 gotowych elementów wyposażenia domu, ale można wczytywać także własne modele. Zwykłych użytkowników dodatkowo zachęcić powinna także polska strona i dokumentacja projektu, w tym gotowe pliki z przykładami.

W zeszłym miesiącu ukazała się wersja 1.4 Sweet Home 3D, która pozwala między innymi na importowanie obrazków, dzielenie ścian w wybranych punktach, importowanie bibliotek mebli w formacie SH3F i zawiera ulepszony skrypt uruchamiania pod Linuksem.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

12 odpowiedzi na „Urządzanie mieszkania w 3D”
  1. Awatar Magnes
    Magnes

    "Wybierz, aby uruchomić plik SweetHome3D.jnlp przy pomocy programu javaws, który znajdziesz w podkatalogu bin katalogu JRE (Java Runtime Environment)." – instrukcja uruchamiania pod linuksa jest trochę myląca, bo np. w Ubuntu wybiera się od razu po kliknięciu Java Web Start cośtam, nie trzeba szukać gdzie się ma JRE. 🙂

    1. Awatar !
      !

      Podobny do programu (win niestety) udostępnianego przez IKEĘ. Przydałby się import mebli ikeowych.

      1. Awatar kocio
        kocio

        Warto zgłosić:

        http://sourceforge.net/tracker/?group_id=152568&a…

  2. Awatar nbvcxz
    nbvcxz

    Sam program, prosty w obsłudze, intuicyjny chociaż dzięki javie nieco ociężały. Ale to na pewno pozycja jakiej mi brakowało wśród programów dla Linuksa. Niedogodności to mała liczba bibliotek modeli, jednak po doczytaniu w dokumentacji i pogrzebaniu na stronie projektu łatwo można znaleść tysiące innych (opcja importu). Podsumowując – program po prostu wymaga 'promocji' – i tu moja wdzięczność dla autora newsa.

    1. Awatar kocio
      kocio

      Jeśli znajduję takie rzeczy, o chętnie o nich piszę, ale rzadko je widać. Tym bardziej zachęcam do pisania o aplikacjach takich ja ta, jak Jokosher (zamiast Audacity), Nathive (zamiast GIMP-a) itp. itd. Firefox czy OpenOffice.org są znane, a przecież jest jeszcze wiele innych, fajnych, wygodnych, ale nieznanych aplikacji. Piszcie o nich!

    2. Awatar kocio
      kocio

      O, na przykład nowy Hugin — mnie to osobiście nie interesuje, bo nawet nie umiem zgadnąć które opcje są warte wzmianki, ale na pewno wielu fotoamatorów chętnie się o nim dowie:

      http://www.linux.com/feature/151216

      Gorąco zachęcam do pisania o tego typu rzeczach.

  3. Awatar abec
    abec

    sweet home 3dznalazłem w sieci kilka tygodni temu.
    Fajny, prosty itd, ale zarzuciłem używanie go z z prostej przyczyny: nie ma możliwości ustawienia podłogi. Już nawet nie mówię o różnych poziomach, ale o różnych podłogach w różnych pomieszczeniach

    Bawiłem się kiedyś podobnym programem pod windows. Tam też były braki (podłoga – inna tylko dla oddzielnych pomieszczeń, co mnie nie urządzało), ale dało się je obejść, np. robiłem ścianę o wysokości bliskiej zero i z wierzchu kładłem jej odpowiednią teksturę.
    Tu chciałem użyć jakiegoś mebla (spłaszczyć go), ale niestety – tekstury można kłaść wyłącznie na boczne powierzchnie ścian.

    Program fajny i nieźle działa, ale jeszcze sporo przed nim….

  4. Awatar hering
    hering

    🙂 używam od dawna. Brakuje tylko podążania linii wymiarowych za zmianą wymiarów np. ścian.

  5. Awatar nobange
    nobange

    Ciekawe:

    Windows installer: 26 MB
    Mac installer: 12 MB
    Linux installer: 41 MB

    Skąd aż takie różnice…

  6. Awatar jailbreak by comex
    jailbreak by comex

    This kind of genuinely solved the dilemma, thanks a lot!

  7. Awatar Isaiah Trayler
    Isaiah Trayler

    Right after reading this posting, I pondered the exact same point that I invariably wonder about when scanning new blogs and forums. Just what do I believe about this? Precisely how must it effect me? This and additional posts in your weblog here certainly give some stuff to think about. I basically ended up right here via Yahoo when I was very first performing some internet investigation for some course operate that I have. Usually great times browsing by way of and I’m hopeful that you will keep on writing new posts. Cheers!Very helpful article. I merely stumbled upon your web site and needed to say that I’ve especially favored studying your weblog posts. Any means I’ll be subscribing in your feed and I hope you publish after additional soon.

  8. Awatar Lashell Perris
    Lashell Perris

    Your home can be valueble in my situation. Thank you!…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *