Visual Studio 2010 i .NET Framework 4.0 wydane

Microsoft udostępnił dzisiaj nową wersję swojego środowiska programistycznego Visual Studio 2010 i platformy aplikacyjnej .NET Framework 4.0. Dostęp do nowych wersji możliwy jest póki co w ramach MSDN i TechNet. Szersza dostępność w ramach innych kanałów dystrybucji wkrótce.

Lista nowości w całej platformie jest bardzo długa. Z ich pełną listą można zapoznać się na przykład tu: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb386063(VS.100).aspx

Z ciekawszych zmian można wymienić nowy, całkowicie przebudowany interfejs użytkownika w aplikacji Visual Studio oraz włączenie do rodziny oficjalnie wspieranych języków – nowego, funkcyjnego (a właściwie „mieszanego”) języka F# opartego na OCaml.

Nowe środowisko zostało oczywiście zaprojektowane tak aby wspierać i wykorzystywać wszystkie nowe cechy systemów Windows 7. W odróżnieniu od poprzednich edycji, które były mocno skupione na tworzeniu kodu zarządzalnego (na platformę .NET) w tej wersji duży nacisk położono również na programistów C++ i świat nieco bardziej niskopoziomowy. Szczególnie dużo nowości znajdziemy w dziedzinie programowania wielowątkowego. Widać, że Visual C++ jest wciąż ważnym i wspieranym ogniwem całej platformy.

Oczywiście wiele usprawnień znajdziemy w coraz szerszym świecie .NET. Pojawiły się nowe konstrukcje językowe w językach C# i VB.NET, rozbudowano większość bibliotek udostępnianych przez platformę (wiele nowości znajdziemy na przykład w bibliotekach do budowy interfejsów użytkownika – Windows Presentation Foundation). Pojawiła się też od dawna zapowiadana biblioteka wspomagająca programowanie systemów wielowątkowych (znana wcześniej jako Parralel Extensions Framework).

Pod koniec tego tygodnia planowane jest również wydanie finalnej wersji Silverlight 4.0 – czyli „przeglądarkowej” wersji platformy .NET dostępnej dla platform Windows i MacOSX (a także innych w ramach projektu Moonlight).

Dodajmy, że obecna wersja otwartej implementacji platformy .NET, czyli Mono, w wersji 2.6.x wspiera już sporą część nowości z .NET Framework 4.0. Dodatkowo projekt Mono wydał niedawno zestaw narzędzi Mono Tools for Visual Studio, które wspomagają tworzenie aplikacji .NET działających na wielu platformach w środowisku Visual Studio. Narzędzie to umożliwia budowanie i testowanie kodu w ramach Mono a także automatyczną budowę paczek z aplikacji dla systemów Linux. Więcej informacji na stronie projektu: http://www.mono-project.com/news/

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar krzabr
    krzabr

    Dobrze a gdzie znajdę listę wszystkich języków dostępnych na tą platforme ?

    1. Awatar FreakSoap
      FreakSoap

      http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb386063%…

  2. Awatar revcorey
    revcorey

    z 2010 nie korzystałem(bo mi w sumie C potrzebne) ale znając 2005 i 2008 i słysząc od użytkowników Bety opinie do tego znając powody przesunięcia skłaniam się do stwierdzenia.
    wolno,wolniej,eclipse,netbeans,visual 2010.
    Ale po testujemy jak będzie czas 😀

    1. Awatar revcorey
      revcorey

      rzuciłem okiem na interfejs jak przeczytałem o nowym interfejsie już myślałem że wstążki ale całe szczęście nie poszli tą droga(szkoda że autodesk idzie tą drogą).

    2. Awatar Theq
      Theq

      Ja też jeszcze nie używałem 2010, ale na necie słychać takie opinie: vs, w miarę, wolniej, wolniej, wolniej, eclipse. I komu tu wierzyć?

      1. Awatar przemo_li
        przemo_li

        Przetestuj sam. Myślę, że szybkość będzie bardzo subiektywna, zależna od wersji Windowsa, zainstalowanych dodatków, dodatkowych bibliotek, VSD etc.

        1. Awatar Devil
          Devil

          Dołożę się to tego wolno wolniej od recovery:

          wolno,wolniej,eclipse,netbeans,visual2010……………………………………………………………………………………………………………………………………………….. *^99999999999 + kilkaset lat …… JAVA.

          Devil

        2. Awatar wojtekm
          wojtekm

          Miłością do Javy nie pałam ale czy Eclipse i NetBeans przypadkiem na niej nie działają… 😛

        3. Awatar karakar
          karakar

          @Devil: Najśmieśniejsze jest to że wymieniłeś siebie na samym końcu. 😉

  3. Awatar brii
    brii

    MS zaczyna wbijać gwoździe do trumny z Windows XP…

    1. Awatar qaz7
      qaz7

      a to dlaczego gwoździe do trumny? VS 2010 działa przecież na XP i wcale bym się nie zdziwił, gdyby był sprawniejszy na nim niż na viscie/windows 7.

  4. Awatar abcman
    abcman

    Przetestowałem pobieżnie VC++ i VC# 2010 Express na Vista x64 i mam spostrzeżenia:
    a) Nie ma Intellisense w VC++ 2010 (typ projektu: Windows Forms – czyli .NET4),

    b) Szybkość tych IDE nie jest zła na Q6600. Responsywność trochę lepsza niż dla Netbeans 6.8, którego używam,

    c) Nienawidzę tego nowego helpa: nie jest to coś jak CHM lecz odpala się jakiś serwerek w tle i uruchamia domyślną przeglądarkę WWW. Taki CHM był znacznie bardziej zwarty i uporządkowany…

    d) Do dzisiaj nie jest rozwiązany problem przenoszenia "formy" z jednego projektu do drugiego. "Forma" to zestaw plików opisujących zestaw widgetów Windows Forms lub XAML. Załóżmy, że opracowałem jedno okienko pomocy, wpisałem co trzeba (eventy, nazwy i parametry kontrolek) do odpowiednich plików i chciałbym taki zestaw przekopiować później do innego projektu VC#. Nie znalazłem sposobu na to inny niż mozolne powtarzanie tych samych kroków w nowym projekcie.

    Podsumowując:
    ad a) VC++2010 ze względu na brak podpowiadania całkowicie odpada. Netbeans wygrywa na tym polu i na wielu innych (choćby używanie standardowego C++, wieloplatformowość i posiadanie wielu rodzajów projektu w jednej aplikacji).

    ad b) Ten WPF (w którym podobno są napisane te IDE) to wydajnościowa porażka skoro javovy Netbeans ma podobną szybkość. WPF ma tylko dobrą architekturę (oddzielenie widoku od logiki – nie to co jest w Windows Forms), Netbeans wygrywa.

    ad c) Ten nowy "internet-based" help jest czymś niestosownym na moim 2Mbit łączu. Po prostu responsywność lokalnej pomocy jest o niebo lepsza. Poza tym sposób organizacji tego helpa pozostawia dla mnie wiele do życzenia. Poprzednie MSDNy były po prostu przyjemne do nurkowania w nich.

    ad d) Pod tym względem lepsze od Windows Form lub WPF są: Qt, wxWidgets a nawet GTK+. Oczywiście nie wspominam wieloplatformowości tych ostatnich bibliotek. Jedyne co WPF ma lepszego od pozostałych bibliotek to wygląd: te animacje, te możliwości łatwego składania łatwo przekształconych kontrolek to jeden wielki plus dla WPF. Ale przecież XAML to konkurentka SVG!

    Ogólnie: szkoda kasy na płatne wersje Visuali i szkoda czasu na wersje Express 2010.

    1. Awatar Królik
      Królik

      Brak podpowiadania w XXI wieku to faktycznie porażka. Ale może wycofali, bo nigdy nie działało dobrze? C++ ma tak porąbaną składnię, że cholernie trudno napisać podpowiadaczkę, która działałaby w sposób stabilny przewidywalny.

      1. Awatar abcman
        abcman

        @Królik – nie sądzę że z powodu niedziałania. Bo działało całkiem całkiem. Więc jeśli usunęli z VC++ 2010, to wylali dziecko razem z kąpielą. Podejrzewam, że tak się stało aby "zachęcić" nowych oraz bardziej doświadczonych programistów (użytkowników wersji Express) do porzucenia C++ na rzecz C# (albo nawet Visual Basic).

      2. Awatar wojtekm
        wojtekm

        @Królik: Nie tylko trudno, ale z formalnego punku widzenia nie jest to do końca możliwe bo template'y są kompletne w sensie Turnga i możesz napisać kod, który nigdy się nie skompiluje.

        Dobry kompilator wywali błąd, że np. przekroczono wielkość wewnętrznego stosu parsera, a takie wynalazki jak IntelliSense zazwyczaj wywalą błąd segmentacji pamięci i pójdą do piachu razem z resztą IDE…

        1. Awatar Królik
          Królik

          Myślę, że kompletność w sensie Turinga nie jest aż takim problemem, jak to, że C++ ma chyba jedną z najbardziej skomplikowanych gramatyk, jakie istnieją. Scala też ma system typów kompletny w sensie Turinga, a takich jazd z IDE nie ma.

    2. Awatar revcorey
      revcorey

      Odniosę się do netbeans. Swing znacząco przyspieszył w ostatnich latach. Co jednak dziwne odwrotną sytuację obserwowałem w netbeans. Korzystałem od wersji 5.5 ostatnio na 6.7 pisałem coś w python na celeron 2 ghz,1 gb ram i wolny dysk(po w laptopie) co śmieszniejsze na innym sprzęcie(chociaż trochę mocniejszy proc i szybszy dysk ale mniej ramu ale konfiguracja nie odbiegała za bardzo o poprzedniej) 5.5 i ogólnie seria 5 chodziła szybciej. Oczywiście eclipse szybszy ale on nie używa swing. Ale z kolei nebeans to jedyne środowisko które nadaje się do javyfx jak pamiętam.

    3. Awatar AJ
      AJ

      @abcman: nie sprawdzałem akurat tego w VS 2010, ale w VS <= 2008 w wielu wypadkach duplikowanie bieżącej formatki/strony/raportu itd. można zrobić następująco: podświetlić w Solution Explorerze, Ctrl-C, Ctrl-V, po czym zmienić nazwę (F2) na coś lepszego od "Copy of XXX". Kopiowanie do innego projektu to po prostu przeciąganie w tymże Solution Explorerze z wciśniętym Ctrl – zasada podobna do przenoszenia/kopiowania plików w "Eksploratorze Windows".

    4. Awatar qaz7
      qaz7

      Intellisense oczywiście działa w VC++ 2010 dla kodu natywnego – natomiast nie działa dla zarządzanego C++/CLI – a Ty właśnie taki typ projektu wybrałeś. Nie dość, że działa, to działa znacznie lepiej niż na vc++ 2008, gdzie przy projektach z namespace-ami gubił się potwornie w – zwłaszcza co męczące w nierozróżnianiu 'go to declaration/definition method'.

      1. Awatar Maciej Rutkowski
        Maciej Rutkowski

        Podczas gdy VS2005 i VS2008 w projekcie C++, na którym pracuję, ograniczają plik intellisense do około 100MB i (prawdopodobnie) w kosekwencji w wielu projektach solucji podpowiadanie po prostu nigdy nie działa, VS 2010 przeparsował cały projekt i podpowiada bezproblemowo. To jest bardzo na plus!

        1. Awatar Maciej Rutkowski
          Maciej Rutkowski

          A, nowy help jest faktycznie tragiczny, ale ten projekt może temu zaradzić: http://mshcmigrate.helpmvp.com/viewer .

        2. Awatar Królik
          Królik

          No, genialne! Ile lat trzeba było, żeby wreszcie IDE dla C++ dorównały IDE dla Javy sprzed pięciu lat. 😀
          A i tak podejrzewam, że jakby się wgłębić, to z refactoringiem są mocno w tyle.

  5. Awatar AJ
    AJ

    Swoją drogą jeżeli GUI nowego Visual Studio został napisany w WPF, to jest to chyba największa aplikacja, która została oparta na tym frameworku. WPF jest dostępny od co najmniej 2 lat (teoretycznie przed VS 2008 można było rzeźbić w czystym XAMLu). Do tej pory nie spotkałem się z żadnym "popularnym" programem który by korzystał z tych bibliotek – a zdawało by się że atrakcyjne efekty graficzne przyciągną programistów (mówię tu o programach tylko na Windows). Jak do tej pory firmy też się nie rzuciły żeby przepisywać swoje systemy na WPFa – WinForms (chociaż wolniejszy) jest bardziej dojrzały (a firmy raczej nie potrzebują formatek z okrągłymi przyciskami rzucającymi cień), a designery i kontrolki Formsów są bardziej rozbudowane w porównaniu do WPF. Mam nadzieję że chociaż to ostatnie polepszyli w VS 2010.

    1. Awatar revcorey
      revcorey

      Odpowiedź jest trywialna, wydajność. Dlatego przesunięto wydanie vs 2010. Z powodu użycia WPF i problemów z wydajnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *