Artykuł sponsorowany
Wiertarka jest niezwykle przydatnym narzędziem – zarówno w warsztacie, jak i w domu. Za jej pomocą możemy zrealizować wiele prac, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór konkretnego jej modelu.
Wiertarka – która lepsza?
Oczywiście ostateczny wybór będzie uzależniony od tego, jakim budżetem dysponujemy, a także, w jakim materiale chcemy wykonywać otwory. Biorąc to pod uwagę, w naszym zestawieniu znajdą się:
WIERTARKA RĘCZNA – jest to zwykły świder, którym operujemy siłą mięśni, dlatego też nada się on tylko do pracy z tworzywami bardzo miękkimi. Decydując się na jej zakup, zwróćmy uwagę na modele ze specjalną rączką, która umożliwia wymianę wierteł.
WIERTARKA AKUMULATOROWA – wygodna w użyciu, gdyż nie jest ograniczona kablem. Oczywiście pamiętać musimy o jej systematycznym ładowaniu. Jeżeli nie chcemy robić tego zbyt często, wybierzmy model o wysokiej wartości pracy baterii, która wyrażona jest w amperogodzinach (Ah). Chcąc wkręcić ponad 300 wkrętów, należy zakupić wiertarkę o czasie pracy równym 2 Ah. Wiertarki akumulatorowe przystosowane są do pracy z materiałami miękkimi, takimi jak drewno czy metal. O jej możliwościach decyduje napięcie – jeżeli przekracza wartość 10V, będzie w stanie wykonać wiele zaawansowanych prac.
WIERTARKA UDAROWA – wyposażenie wiertarki w udar sprawia, że wiertło porusza się zarówno ruchem obrotowym, jak i posuwistym. Co to zmienia? Taka wiertarka może wykonywać otwory w dużo twardszych materiałach, typu beton czy ceramika.
Jaka wiertarka udarowa okaże się odpowiednia? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na rodzaj udaru w wiertarce. Do czynienia mamy głównie z udarem:
- mechanicznym – najbardziej podstawowy udar, który wytwarzany jest dwoma metodami: młoteczkową – związana jest z wykorzystaniem silnika oraz zębatkową – udar wytwarzany jest poprzez dociśnięcie narzędzia do materiału. Udar mechaniczny stosowany jest w urządzeniach dla amatorów, które charakteryzują się mniejsza mocą.
- pneumatycznym – wykorzystywany w wiertarkach profesjonalnych, gdyż wyróżnia się dużo większą mocą. Udar wytwarzany jest za sprawą silnika elektrycznego, dzięki czemu umożliwia pracę w najtwardszych materiałach.
W przypadku wiertarek udarowych, kluczowa jest także energia udaru wyrażana w dżulach (J). Im jest ona wyższa, tym w grubszych tworzywach możemy wykonywać otwory.
WIERTARKA KĄTOWA – wyróżnia się specyficzną budową, gdyż wiertło usadowione jest pod kątem prostym. Umożliwia to wiercenie w trudno dostępnych miejscach.
WIERTARKA MAGNETYCZNA – posiada specjalny elektromagnes, który pełni funkcję zabezpieczającą przy skomplikowanych pracach w metalu.
WIERTARKA PROFESJONALNA – przeznaczone dla profesjonalistów, dlatego wyróżniają się sporą mocą i dodatkowymi zabezpieczeniami. Mogą przybrać formę tradycyjną, ale również wielowrzecionową (wykonuje kilka otworów jednocześnie) oraz stołową.
Wiertarka – jak wybrać?
Ostateczny wybór wiertarki uzależniony jest nie tylko od jej modelu, ale również najważniejszych parametrów. Wśród nich należy wymienić:
- maksymalną średnicę wiercenia – dzięki niej dowiemy się, jak duże otwory możemy wytwarzać za pomocą wiertarki. Pamiętajmy jednak o tym, iż wartość ta będzie różna dla różnych materiałów,
- moc – najważniejszy parametr, na podstawie którego wybieramy wiertarkę do wykonywania otworów o określonej średnicy. Urządzenia o mocy poniżej 600W są w stanie wywiercić otwór 15 mm.
- prędkość obrotowa – określa wydajność wiertarki. Profesjonaliści powinni wybierać wiertarki o jak największe prędkości obrotowej.
- rodzaj uchwytu – do wyboru mamy uchwyty kluczykowe i bez kluczykowe. Pierwsze z nich są wytrzymalsze, drugie natomiast są łatwiejsze w użyciu.
Jaka wiertarka do 200 złotych? W tym przedziale cenowym zakupimy urządzenie o mocy do 700W – zarówno udarowe, jak i bezudarowe. Modele te zasilane nie posiadają akumulatorów i są zasilane sieciowo – posiadają więc kabel.
Dodaj komentarz