Windows PowerShell V2 CTP3

PowerShell Team ogłosił wydanie Community Technology Preview-3 (CTP3) windowsowej powłoki PowerShell V2. To nie jest jeszcze beta, więc należy się spodziewać błędów, a oprogramowanie przeznaczone jest głównie dla administratorów/programistów ciekawych nowości w PowerShellu.

Trzeci preview przynosi między innymi:

  • poprawienie wydajności
  • implicit remoting, czyli tryb w którym komendy wydawane są lokalnie i system zachowuje się jakby były uruchamiane lokalnie (komunikaty etc.), a jednak wykonywane są one na zdalnej maszynie
  • 60 nowych “cmdletów”, m.in. do dodawania/usuwania/zmieniania nazwy maszyn, do podglądania logów czy zapewniających funkcjonalność WS-Man
  • Windows PowerShell ISE ma już graficzny debugger, pomoc kontekstową pod F1 i programowalny interfejs

Oprogramowanie ściągnąć można ze stron:

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

49 odpowiedzi na „Windows PowerShell V2 CTP3”
  1. Awatar wujek_bogdan
    wujek_bogdan

    niezlym zaskoczeniem bylo dla mnie gdy link do downloadu przeniosl mnie na strone Microsoftu! Slyszalem o tym sofcie, ale nie sadzilem ze tworca jest Microsoft… w takim razie czemu nie dodają go do systemów operacyjnych w standardzie, skoro i tak jest do pobrania za free?

    1. Awatar jabollo
      jabollo

      zeby ich komisja ue nie oskarzyla o praktyki monopolistyczne w zakresie powlok 😉

      1. Awatar wujek_bogdan
        wujek_bogdan

        a co z cmd.exe w takim razie ;)) ?

        1. Awatar soda2
          soda2

          no właśnie o to chodzi – dużo osób korzysta jeszcze z aplikacji DOSowskich, a CMD z tego co wiem potrafi obsłużyć część z nich. Chociaż w VIście możemy już zapomnieć o pełnym ekranie… PowerShell już tego nie potrafi w ogóle.

        2. Awatar wujek_bogdan
          wujek_bogdan

          juz w xp byl problem z dosem. ostatni system, w ktorym mozna bylo 'normalnie' odpalic aplikacje dosowe to win98 (wiec pewnie win milenium tez, bo to dalej seria 9x)

        3. Awatar soda2
          soda2

          zgadza się, bo windows 9x to tylko nakłądka graficzna na dosa 🙂 Me akurat miał utrudniony dostęp do wiersza poleceń ale też się pod to łapie. Zaś te Windowsy z gałęzi NT czyli 2000 i XP DOSa jakotakiego nie mają – po prostu wiersz poleceń potrafi realizować część jego poleceń.

        4. Awatar TBH
          TBH

          Nakładką na DOSa to był win 3.x , windows 98 taką nakładką nie był ;]

        5. Awatar http://kneczaj.openi
          http://kneczaj.openi

          win98 był nakładką na dosa tak samo jak 3.x, tak samo jak 3.x korzystał z kernela dosa i tak samo jak 3.x dodatkowo udostępniał swoje biblioteki dla okienkowych aplikacji. Różnicą było tylko to, że 98 przejmował częściowo zarządzanie sprzętem i startował od razu po starcie dosa :].

        6. Awatar wujek_bogdan
          wujek_bogdan

          czy byl, czy nie – to zalezy co rozumiemy pod pojeciem nakladka (tak jak w wypadku wine – czy jest czy nie jest emulatorem)
          w kazdym razie wszystkich windowsach z serii 9x mozna bylo odpalic pelnowartosciowego dosa.

        7. Awatar mario
          mario

          win 3.11 i win 9x po części są nakładkami bo używają funkcji systemowych DOSa (9x mniej niż 3.x), ale z drugiej strony to systemy operacyjne, bo np. przejęły zarządzanie procesami (co jest cechą OSu).

        8. Awatar Bastek
          Bastek

          > win98 był nakładką na dosa

          Idąc tym tropem można powiedzieć, że linux jest nakładką na lilo, albo gruba, bo wykorzystuje je do startu 🙂

        9. Awatar DeBill
          DeBill

          W.I.N.D.O.W.S. – Wielce Interesująca Nakładka Doskonale Opóźniająca Wszelkie Sprawy
          😉

        10. Awatar korowiow
          korowiow

          >> win98 był nakładką na dosa

          >Idąc tym tropem można powiedzieć, że linux jest nakładką na lilo, albo >gruba, bo wykorzystuje je do startu 🙂

          Pomyliłeś tropy.

    2. Awatar marcinsud
      marcinsud

      bo ich target tego nie potrzebuje, a jeśli nawet potrzebuje to sobie znajdzie i zainstaluje

    3. Awatar largo3
      largo3

      PowerShell Team ogłosił wydanie Community Technology Preview-3 (CTP3) windowsowej powłoki PowerShell V2. __To nie jest jeszcze beta__ (…)

      Może dlatego?

      1. Awatar wujek_bogdan
        wujek_bogdan

        raczej nie. owszem ta wersja to jeszcze beta, ale istnieje wczesniejsza wersja stabilna.

    4. Awatar http://openid.aol.co
      http://openid.aol.co

      powershell mial sie znalezc w finalnej viscie jednak tak sie nie stalo, bedzie za to obecny i domyslnie instalowany w 7 i server 2008 R2; z kolei blogs.msdn.com to serwis blogowy developerow microsoft

  2. Awatar Bobo
    Bobo

    PowerShell

    1. Awatar Bobo
      Bobo

      Miało być:
      PowerShell to dobre narzędzie, jednak sporo mu jeszcze brakuje do funkcjonalności podobnej z unixów, ale to chyba trzeba by system przeprojektować żeby się dało robić to co w innych systemach.

      1. Awatar http://openid.aol.co
        http://openid.aol.co

        polecam artykul na angielskiej wikipedii; powershell potrafi naprawde duzo.

      2. Awatar trasz
        trasz

        @Bobo: Z drugiej strony, uniksom sporo brakuje do funkcjonalnosci PowerShella – ale trzebaby przeprojektowac system, zeby dalo sie to zaimplementowac.

        1. Awatar Paweł Ciupak
          Paweł Ciupak

          Trasz, nawet ukochanemu MacOS X? ;P

          Chociaż, co mi tam po funkcjonalnościach, skoro ten cały PowerShell ma porąbaną składnię…

        2. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Nie! Toż to niemożliwe! Pod Windows nie może istnieć porządny shell! Przecież to aksjomat równy mocą aksjomaty geometrii Euklidesa! To musi być kłamstwo, żaden shell nie dorównuje shellom z uniksów!

          A tak na serio: @trasz: uniksy mają PASH:)

        3. Awatar trasz
          trasz

          @Paweł Ciupak: OSX ma Automatora, na moje potrzeby wystarczy. A skladnie bardziej pokopana od uniksowego shella sa w stanie wymyslec chyba tylko autorzy PHP. Zerknij w wolnej chwili do Unix Haters Handbook, do rozdzialu o shellu. Wiekszosc przedstawionych tam bledow projektowych do dzis nie zostala naprawiona – i nie zostanie, z powodu zgodnosci wstecz.

        4. Awatar Marcin "Ktos&qu
          Marcin "Ktos&qu

          Heh: akurat ja sądzę odwrotnie – to sh ma porąbaną składnię 😉

        5. Awatar trasz
          trasz

          @el.pescado: A z kolei pod Windows bez zadnych problemow dziala dowolny uniksowy shell, wystarczy sobie pod Interiksem zainstalowac albo skompilowac.

      3. Awatar qwak
        qwak

        LOL. Kolego poczytaj o PS albo najlepiej wypróbuj to narzędzie a potem opowiadaj o funkcjonalości. PowerShell już dawno przebił możliwościami unixowe konsole i to wielokrotnie.

        1. Awatar maciek
          maciek

          Nie do końca. Użyteczność unixowego shella wynika z tego, że w tym sstmie WSZYSTKO da się zrobić w trybie tekstowym, a więc każdą czynność systemową da się uskryptowić. I w tym, że odpowiednio napisany skrypt OD RAZU zadziała i na linuxie i na BSD i na Solarisie i na Mac OS. O Windows tego napisać nie można.

        2. Awatar skiter
          skiter

          W PS tez da sie wiele zrobic, do tego dochodzi VBS, i pare innych wynalazkow, wiec TEZ! da sie zrobic wiecej niz to przewiduje normalny admin.
          Zastanawia mnie czy np wywolanie pewnych funkcji z 2.4.XX bedzie dzialac na 2.6.XX zadziala? NIE! wiec przestan chrzanic ze na Windows to nic nie dziala, bo jak cos jest zle napisane to jest zle napisane, dobry skrypt z PS to nawet na Win 3.11 by poszedl o ile dalo by sie PS zainstalowac.

        3. Awatar wujek_bogdan
          wujek_bogdan

          wiec jesli nawet funkcjonalnosc jest duzo wyzsza (o ile jest – nie wiem, nie uzywalem) to i tak ze wzgledu na konstrukcje samego systemu windows nie skorzystamy ze wszystkich dobrodzejstw jakie nam oferuje.

        4. Awatar trasz
          trasz

          @maciek: Guzik prawda. Po pierwsze, nie sadze, abym znal kogokolwiek, kto potrafilby "z biegu" napisac duzy skrypt, ktory zadzialalby poprawnie i na Linuksie, i na BSD czy Solarisie. Roznice miedzy narzedziami GNU i standardowymi sa zbyt duze. To po pierwsze. Po drugie, nie jest tak, ze w Uniksach wszystko da sie zrobic w trybie tekstowym. Nie zrobisz tego, co wymaga GUI albo uzycia interaktywnego. W takich na przyklad Makach mozesz (tzw. Automator). W Windows bodajze tak. W Linuksie nie masz potrzebnych do tego mechanizmow.

        5. Awatar Paweł Ciupak
          Paweł Ciupak

          „Roznice miedzy narzedziami GNU i standardowymi sa zbyt duze.”

          A ja myślałem, że przynajmniej trаsz wie o czym on mówi… Może czas mu byłoby uświadomić, że nie istnieje coś takiego jak „narzędzia standardowe” i pomiędzy narzędziami BSD czy Solarisa też występują różnice implementacyjne?

        6. Awatar trasz
          trasz

          @Paweł Ciupak: Oczywiscie, ze wystepuja. Tyle, ze mniejsze. Osoba, ktora miala stycznosc wylacznie z Linuksem, ma dokladnie zerowe szanse na napisanie skryptu, ktory zadziala pod czymkolwiek innym, chociazby przez niestandardowe –dlugie-opcje, ktorych niektorzy Linuksowi "specjalisci" radza uzywac w skryptach.

        7. Awatar ufoludek
          ufoludek

          @maciek: z punktu widzenia MS odpalanie skryptów na *BSD czy Solarisie jest bez znaczenia. Nie ten target. MS promuje monokulturę i dla tej monokultury dostarcza bardzo dobre (IMO) narzędzie, jakim jest PowerShell.

        8. Awatar puppy
          puppy

          @maciek: bzdura. To windows ma jeden, standardowy api od iluśtam lat. Do tej pory możesz uruchomić (przynajmniej część) programów nawet z win 3.11 na xp czy nawet vista.
          To w Windows masz "jedyny prawdziwy" standard, którego nie zmieni widzimisię developerów danej dystrybucji.
          Każdy windows jest taki sam, więc tam akurat byłoby najmniej problemów.

        9. Awatar oigehgakl
          oigehgakl

          @Trash
          "Po drugie, nie jest tak, ze w Uniksach wszystko da sie zrobic w trybie tekstowym. Nie zrobisz tego, co wymaga GUI albo uzycia interaktywnego"

          Pod uniksami można pisać skrypty działające interaktywnie.

          Co wymaga GUI to wymaga GUI i jest to oczywiste.
          Powiedział co wiedział.

          Jak już powołujesz się na "The Unix Haters Handbook" (pisane z przymrużeniem oka) to dla równowagi strzel sobie na drugą klepkę "The Art of Unix Programming".

        10. Awatar trasz
          trasz

          @oigehgakl: Nie zrobisz tego, co wymaga narzedzia dzialajacego w trybie interaktywnym. Sprobuj z poziomu skryptu kontrolowac rtorrenta, na przyklad.

          A co do "TAOP" – jedna z podstawowych roznic miedzy UHH i TAOP jest to, ze pierwsze jest pisane przez praktykow na podstawie praktyki, a drugie przez teoretyka, ktory jednak zawodowym programista ani adminem nie jest.

        11. Awatar dhjoaklpago
          dhjoaklpago

          @trasz

          1)
          "Nie zrobisz tego, co wymaga narzedzia dzialajacego w trybie interaktywnym. Sprobuj z poziomu skryptu kontrolowac rtorrenta, na przyklad."

          2)
          "A co do “TAOP” – jedna z podstawowych roznic miedzy UHH i TAOP jest to, ze pierwsze jest pisane przez praktykow na podstawie praktyki, a drugie przez teoretyka, ktory jednak zawodowym programista ani adminem nie jest."

          Ad. 1)
          Już ci raz napisałem, że jest mechanizm pozwalający na interaktywność skryptów. Tzn. na pisanie skryptu aby działał jak użytkownik po przez analizę stdout i stderr serwera, np. zalogował się do serwera ftp, wykonał pewne operacje na plikach i się wylogował. Do tego trzeba jednak wyraźnego rozdzielenia "silnika" od gui. Na tym polega siła terminala i strumieni. Gui można zawsze dorobić jak będzie potrzebne.

          Ad. 2)
          Bardzo merytoryczna wypowiedź …

          "TUHH" jest pisane z przymrużeniem oka a ty chyba tego nie łapiesz tylko traktujesz to jako kopanie uniksów na poważnie.

          Autorem TAOP jest Eric Raymond i pisząc, że nie jest on zawodowym programistą masz chyba na myśli, że nie pracuje w M$ …
          www.youtube.com/watch?v=QG2MnhrrY7s

        12. Awatar trasz
          trasz

          @dhjoaklpago:

          ad 1. Fajna teoria, szkoda ze nijak ma sie do rzeczywistosci. Sprobuj zautomatyzowac sobie cos interaktywnego, na przyklad rtorrenta.

          ad 2. Mowiac o tym, ze ESR nie jest zawodowym programista mam na mysli to, ze nie pracuje jako programista.

          A co do TUHH – owszem, jest pisane z przymruzeniem oka, ale opisywane tam braki Uniksow sa jak najbardziej prawdziwe i powazne. Tymczasem TAOUP to takie tam sobie teoretyzowanie teoretyka, w paru miejscach sluszne, w paru nie.

        13. Awatar bheioagj
          bheioagj

          @trasz

          1) Fajna teoria, szkoda ze nijak ma sie do rzeczywistosci. Sprobuj zautomatyzowac sobie cos interaktywnego, na przyklad rtorrenta.

          2) Mowiac o tym, ze ESR nie jest zawodowym programista mam na mysli to, ze nie pracuje jako programista.

          Ad. 1)

          Zamiast powtarzać rtorrent w kółko i bez sensu poczytaj o przechwytywaniu strumieni programów interaktywnych. Oczywiście, że program musi generować strumień jak tego nie robi to nie ma tematu. Ale właśnie uniksowo pisane programy to robią.

          Ad. 2) To wejdź na jego stronę i zobacz dział programy.

        14. Awatar trasz
          trasz

          @bheioagj:

          ad 1. Misiu, mam program interaktywny, ktory chce oskryptowac. Co mam zrobic, napisac maila do autora z pretensjami, ze nie napisal go "uniksowo", przy czym "uniksowo" oznacza "zgodnie z hipotezami jakiegostam teoretyka, ktory nawet zawodowym programista nie jest"?

          ad 2. Odrozniasz slowa "zawodowo" i "hobbystycznie"? 😉

  3. Awatar qwak
    qwak

    Poweshell daje dostęp do każdego elementu systemu: active directory , rejestr, group policy , system plików. Poza tym sam w sobie jest bardzo rozbudowanym obiektowym językiem programowania. Korzysta z dobrodziejstw .NETa. Nawet windows server 2008 można uruchomić w trybie core z gołą konsolką. Prawdopodobnie przeciętny admin nie wykorzysta 10% jego możliwości. Dlatego nie lubię jak użytkownicy linuksa piszą jaki to badziewiasty powershell nie znając w ogóle narzędzia.

    1. Awatar Killavus
      Killavus

      Hm, mam pytanie, bo za bardzo się tą technologią nie zajmowałem. Czy to nie jest przypadkiem tak, że PowerShell tylko w połowie jest CLI? Mi to bardziej przypomina już IDE niż jakiś odpowiednik konsoli – przynajmniej z tego, co zaobserwowałem na screenach. No, chyba, że wyprowadzisz mnie z błędu – chętnie posłucham.

      Z drugiej strony, na Windows XP nie byłem w stanie znaleźć żadnej ciekawej alternatywy wiersza poleceń niż cmd – marzy mi się coś w stylu Konsole znanego z KDE ;).

      Pozdrawiam serdecznie.

      1. Awatar maciek
        maciek

        cygwin, bash + rxvt for windows i masz basha na windows. Odpowiednio pomontować windowsowe dyski w cygwinie i bezproblemowo przenika się linuksowy shell z windowsowymi aplikacjami.

      2. Awatar qwak
        qwak

        PowerShell to jak najbardziej CLI. Z tym że w nowej wersji MS dostarcza też coś co można nazwać IDE a co umila sam proces tworzenia i testowania skryptów. Jest kolorowanie składni itp. Gotowe skrypty można potem odpalać już bez użycia tego narzędzia.

        1. Awatar agent_J
          agent_J

          Do tego wbudowany dość rozsądny debugger oraz przekazywanie obiektów zamiast prymitywnych strumieni.

        2. Awatar qwak
          qwak

          To jest moim zdaniem największa zaleta Ps – obiektowość. Programowanie na wyższym poziomie a nie durne parsowanie tekstów jak w jakimś bashu. Ps daje dostęp do każdej klasy w systemie czego żaden unixowy shell nigdy miał nie będzie.

        3. Awatar python
          python

          Klasyczne skrypty sh,csh nie służą do programowania na *wyższym poziomie*, do tego celu o wiele lepiej nadają się *niezależne od platformy systemowej* potęzniejsze języki skryptowe jak Perl, Python czy Ruby.

      3. Awatar mini
        mini

        Zainstaluj PowerShella. Dziala na XP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *