Przeglądając dziś strony Washington Post znalazłem artykuł, który udowadnia po raz kolejny iż nie warto włączać automatycznych aktualizacji Windows Update.
Aby sprawdzić tą informację zainstalowałem na VirtualBox czystą instalację WindowsXP (mam licencję), doinstalowałem Firefoksa i uruchomiłem aktualizację dla systemu na witrynie Windows Update.
Następnie doinstalowałem Microsoft .NET Framework 3.5, którego obecność w systemie, zarówno Microsoft jak wielu innych producentów programów i gier, wymaga do uruchamiania niektórych swoich produktów w systemie Windows.
Po tej operacji okienko
z rozszerzeniami do Firefoksa pozostaje nadal puste. Uruchomiłem ponownie Windows Update i na liście aktualizacji, na pierwszym miejscu pojawił się Service Pack 1 dla Microsoft .NET Framework od wersji 2.0 do 3.5.
Po tej aktualizacji na liście z rozszerzeniami, nie wiadomo dlaczego, skąd i jakim prawem, bez naszej wiedzy pojawia się dodatek Microsoft .NET Framework Assistant w wersji 1.0. Co ciekawe można go wyłączyć, ale już z odinstalowaniem nie jest tak łatwo. Niby Microsoft umożliwia jego odinstalowanie ale nie w tradycyjnej formie, tylko ręcznie, co związane jest z grzebaniem w rejestrze systemowym – http://support.microsoft.com/kb/963707.
Nie wiem jakie są aspekty prawne, takiej ingerencji w oprogramowanie firm trzecich, czy to w ogóle powinno mieć miejsce. Na stronach z rozszerzeniami do Firefoxa nie znalazłem takiego dodatku. Jednak bezsporne jest zastrzeżenie, że ten dodatek instaluje się bez naszej wiedzy.
Wiem że praktyka ta jest znana już od kilku miesięcy, kiedy to Microsoft wydał SP 1 do Microsoft .NET Framework, mam nadzieję tylko iż publikacja artykułu w Washington Post, wpłynie znacznie na to iż Microsoft zaprzestanie takich działań, zarówno w tym przypadku jak i w przyszłości.
Dodaj komentarz