Wine 1.1.3 już jest

Ukazała się już najnowsza wersja aplikacji umożliwiającej uruchamianie programów dla Windows na systemach UNIX-owych. Nowy WINE 1.1.3 to między innymi duża ilość poprawionych błędów związana z działaniem aplikacji, a także dopracowany instalator programów z systemów Microsoftu.

Najważniejsze zmiany w WINE 1.1.3:

  • udoskonalony mechanizm instalowania emulowanych aplikacji,
  • poprawione działanie programu,
  • częściowe wsparcie trybu ddraw overlay,
  • lepsza obsługa biblioteki crypt32,
  • udoskonalenie obsługi serwera PulseAudio,
  • duża ilość poprawionych błędów zgłoszonych przez użytkowników.

Strona pobierania.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar barteqx
    barteqx

    Co tu robi ta Vistowa ikona "Donload"?!

    1. Awatar quest
      quest

      Wisi. Nie widzisz?

  2. Awatar czepol
    czepol

    a tak pierwsza wpadła w ręce jak szukałem, taka ironia losu że do UNIX-ów Microsoft się wtrącił… 😉

  3. Awatar scapegoat
    scapegoat

    Wykopałem za ikonę Windows media playera? 😀

  4. Awatar Taki jeden
    Taki jeden

    Z tym downloadem to dobry pomysł, w przypadku nowej aplikacji czy też systemu powinno takie coś być.

    1. Awatar Imamiah
      Imamiah

      Popieram, w przypadku programów/systemów OS/freeware powinna być ikonka z opcją download, mogliby to wprowadzić w OSnews

  5. Awatar krzychoocpp
    krzychoocpp

    Dlaczego link w "Więcej informacji" Prowadzi do jakiejś dziwnej strony zamiast do strony projektu ? Na niej są też paczki dla popularnych dystrybucji i nie trzeba by wtedy umieszczać tego dziwnego obrazka który tu kompletnie nie pasuje.

  6. Awatar 15456
    15456

    jak to dlaczego download prowadzi do lamerskiej strony idg? zarobic chca na tym ze przy okazji zobaczysz ich reklame! a ikony z wisty nie sa objete przypadkiem prawem autorskim? mozna je tak wszedzie zamieszczac? ojojoj trzeba bedzie zglosic!

    tutaj normalny link do oficjalnego downloadu strony projektu

    http://www.winehq.org/site/download

    1. Awatar jij
      jij

      News praktycznie żywcem skopiowany z IDG więc co się dziwisz że jest download do IDG?

  7. Awatar EuGene
    EuGene

    Zrobilem update do nowej wersji i co? I przestal mi dzialac jedyny program windowsowy jakiego uzywalem: PopTray. Wyskakuja jakies błedy Acces Violation… bosko.

    1. Awatar mario
      mario

      Wersja stable to 1.0

    2. Awatar Bananikus
      Bananikus

      trzeba było siedzieć na wersji stabilnej, a nie rozwojówce. Wgraj 1.0 i po problemie.

    3. Awatar Fazer
      Fazer

      Popytaj na forum lub chacie Wine'a albo zgłość błąd w Bugzilli.

  8. Awatar mario
    mario

    Nie dość że news skopiowany z IDG to w dodatku z błędami:

    udoskonalony mechanizm instalowania emulowanych aplikacji

    WINE nie emuluje aplikacji, ani nie emuluje Windows! WINE to implementacja Windows API napisana pod systemy klasy UNIX z X Window i OpenGL. WinAPI jest zaimplementowane w Windows NT dokładnie w taki sam sposób jak WINE pod UNIXami, więc nie ma mowy o żadnej emulacji (chyba że Windows jest emulatorem Windowsa?).

    1. Awatar soda2
      soda2

      masz całkowitą rację, ale już kiedyś kłócili się o takie proste rzeczy ludzie w komentarzach i puenta była prosta, nie ważne czy to emulator, warstwa API czy tost z masłem, wine działa coraz lepiej a świata (a już tym bardziej wine) nie naprawimy siedząc na OSNEWS i dyskutując czym jest wine. Możesz natomiast zaproponować lepsze tłumaczenie tego cytowanego kawałka.

      1. Awatar vandut
        vandut

        A jeden głos na wyborach nic nie znaczy. Prawda? Prawda?

        WINE to nie emulator i kropka. Nie nasza wina że inni na przekór wszystkiemu próbują temu zaprzeczyć.

        Właśnie tym sposobem hacker stał się kryminalistą, bo po drodze nikomu nie chciało się walczyć o zachowanie pierwotnego znaczenia tego słowa (choć to daleko idące porównanie).

        1. Awatar Rsh
          Rsh

          Po raz n-ty to przytaczam. 🙂

          http://pl.wikipedia.org/wiki/Emulacja

          Emulator – program komputerowy, który duplikuje funkcje jednego systemu informatycznego w innym, dzięki czemu ów drugi system zwraca te same rezultaty, co pierwszy. Mówimy wtedy, że pierwszy system jest emulowany przez drugi.

          Według definicji to rezultaty definiują co jest emulatorem, a nie środki.

        2. Awatar mtjm
          mtjm

          Windows Vista implementuje funkcje Wine, więc Vista jest emulatorem Wine?

        3. Awatar vries
          vries

          "Although there are a few methods of emulation available, Wine is one of the most complete and effective" – Chad Robinson, Robert Frances Group Inc. Jeden z cytatów z winehq.

          Chyba sami twórcy nie są już aż tak restrykcyjni, co do tego czym jest wine. Gdyby zresztą poszli po rozum do głowy, to by wiedzieli, że wyrażenie "emulator" jest bardziej zrozumiałe dla przeciętnego zjadacza chleba niż "implementacja WinAPI dla X11". Stawiam na to, że prędzej, czy później wine stanie się "emulatorem" właśnie z tego powodu niezależnie od tego, czym jest naprawdę.

        4. Awatar mario
          mario

          @Rsh: Windows API w systemach Windows NT nie jest API natywnym. Natywnym API w systemach Windows NT jest NT API i Windows API jest zaimplementowane z użyciem NT API. Proces jest dokładnie taki sam jak implementacja Windows API dla systemów UNIX i ta implementacja Windows API zwie się WINE. Jeśli WINE nazywasz emulatorem Windowsa to emulatorem Windowsa nazywaj też samego Windowsa (sic!). Implementacja to nie emulacja!

          W wikipedii użyto określenia "system informatyczny" i bynajmniej systemem informatycznym nie jest program (tym samym też system operacyjny), tylko sprzęt, bo emulacja zawsze odnosi się do sprzętu, a składa się na nią emulacja: CPU, I/O, peryferiów itp. Zarówno w angielskiej i polskiej wikipedii jest lisa emulatorów … oczywiście na próżno tam szukać WINE!

          W systemach UNIX występuje pojęcie emulator terminala – tak bo kiedyś terminal to był sprzęt podłączany pod komputer, a jego emulator to program, który "udaje" ten sprzęt.

          Młotki z IDG też usilnie się upierają, że WINE to emulator, nawet jeden z gości zrobił artykuł specjalnie o tym, że WINE to jest emulator. Czasem wystarczy tylko znać parę pojęć aby nie upierać się przy złym stwierdzeniu, tym bardziej, że już sami twórcy WINE w nazwie zawarli informację, iż ich twór emulatorem nie jest, WINE = Wine Is Not Emulator!

        5. Awatar Rsh
          Rsh

          http://pl.wikipedia.org/wiki/System_informatyczny

          mario może i Windows jest emulatorem samego siebie, cholera go tam wie i wcale mnie to nie interesuje, ale z pewną dozą przekonania jestem w stanie powiedzieć, że Wine coś tam emuluje. 🙂 Wynika z tego, że implementacja wcale nie zaprzecza emulacji. Nie twierdzę też, że mam na pewno rację, ale wikipediane definicje brzmią sensownie.

        6. Awatar mario
          mario

          @Rsh: samo stwierdzenie, że "Windows jest emulatorem samego siebie" jest błędem, bo dochodzi do rekurencji bez warunku stopu. Skoro to stwierdzenie jest błędem, to WINE nie jest emulatorem, bo WINE jest w systemach UNIX dokładnie tym samym czym Windows API w systemach NT. Wikipediańska definicja odnosi się zawsze do sprzętu i ani razu nie podaje, że emulowany może być program. W definicji systemu informatycznego sam widzisz, że na pierwszym miejscu i w pierwszym punkcie jest sprzęt (jako podstawowy element systemu informatycznego, niezbędny by było możliwe przetwarzanie danych), bez sprzętu nie ma systemu informatycznego, więc sam Windows systemem informatycznym nie jest (bo nie jest zdolny bez sprzętu samodzielnie przetwarzać dane), a już na pewno nie jest nim jeden jego mały element, jakim jest Windows API. Ten sprzęt emuluje się po to aby pod emulatorem uruchomić oryginalne oprogramowanie pisane pod ten sprzęt (oryginalny firmware czy system operacyjny).

          Ja rozumiem, że dla zwykłego użytkownika komputera nie programisty, wine działa bardzo podobnie do emulatora, bo pozwala mu uruchomić program pisany pod Windows na Linuksie. Jednak zaglądając głębiej widać, iż nie jest to emulacja, bo program ten jest uruchamiany natywnie, a nie w emulowanym środowisku. Program windowsowy uruchamiany z pomocą wine jest dla systemu UNIX, pod którym działa, dokładnie taką samą aplikacją, jak każda inna aplikacja pisana specjalnie pod ten system UNIX. Mówiąc prościej: wystarczy uwierzyć twórcom wine na słowo, że to nie emulator, skoro samemu nie ma się o tym pojęcia.

        7. Awatar Rsh
          Rsh

          No cóż, przekonałeś mnie. Dzięki za długaśne posty. 😉

        8. Awatar trasz
          trasz

          Wine podpada pod kazda definicje emulatora, ergo _jest_ emulatorem.

          @mario: Doczytaj dokladnie o tych API w Windows. Owszem, jest cos, co nazywa sie "native API", ale nie znaczy to, ze API Win32 jest wrapperem nad native. _Czesc_ API Win32 jest. Nie tak znowu duza czesc. Poszukaj sobie, co na przyklad robi w kernelu w32k.sys. Nie ma czegos takiego, jak "native API" do grafiki. WINE natomiast w calosci jest wrapperem nad czyms, wlacznie z GUI.

          Zdanie "emulacja zawsze odnosi sie do sprzetu" jest wziete z sufitu.

        9. Awatar mario
          mario

          @trasz: sam użyłeś nazwy native API, czyli win32 API nie jest natywnym API Windows NT? Metodologia uruchamiania programu w systemie UNIX z WINE jest taka sama jak metodologia uruchamiania programu w Windows.

          Zresztą definicja mówi wyraźnie:

          Emulator – program komputerowy, który duplikuje funkcje jednego systemu informatycznego w innym, dzięki czemu ów drugi system zwraca te same rezultaty, co pierwszy.

          A system informatyczny to:

          System informatyczny – jest to zbiór powiązanych ze sobą elementów, którego funkcją jest przetwarzanie danych przy użyciu techniki komputerowej.

          A to nie jest możliwe bez sprzętu, bo niby co miało by te dane przetwarzać? Program bez sprzętu jest nic nie wart. Tym samym emulując musisz zwłaszcza symulować działanie sprzętu, a wine tego nie robi. Jest taki twór, powstały z połączenia wine i emulatora PPC, dla starszych komputerów Apple (Darwine) i to jak najbardziej jest emulator, bo pozwala uruchomić program zaprojektowany dla innego systemu informatycznego (z innym procesorem).

        10. Awatar trasz
          trasz

          @mario: "Native API" to nazwa. Nijak nie oznacza, ze Win32 nie jest natywne dla Windows.

          Co do definicji – ok, tylko ze nadal nijak nie kloci sie to z faktem, iz zdanie "emulacja zawsze odnosi sie do sprzetu” jest wziete z sufitu.

          A wlasnie, apropo emulacji Makow. Dawno, dawno temu byl emulator Maka dla Amigi. Nikt nie mial watpliwosci, ze to emulator – mimo, ze sprzetu wlasciwie nie emulowal. Nie musial – procesor byl ten sam (mc68k), a ze wszystko w Maku dobieralo sie do sprzetu przez tzw Toolbox (firmware), to wystarczylo podstawic odpowiednio zmodyfikowany. Wedlug twoich (fakt, ze dosyc niejasnych – nadal nie podales definicji, wedlug ktorej WINE emulatorem nie jest) kryteriow to tez nie byl emulator – w koncu sprzetu nie emulowal, podstawial w odpowiednie miejsce odpowiednio spatchowany image ROM-u. 😉

        11. Awatar Thar
          Thar

          @trasz

          Różnica między emulatorem a warstwą kompatybilności jest taka, że emulator tłumaczy polecenia emulowanego systemu lub sprzętu na polecenia systemu-hosta lub procesora-hosta. Wine wykonuje wszystkie wywołania samo. Jak Windows. Pozwala to na porzucenie bagażu translacji i po odpowiednich optymalizacjach (których końca pewnie nie dożyjemy) osiągnięcie takiej samej wydajności, jak wzorzec.

        12. Awatar trasz
          trasz

          @Thar: Wine cala funkcjonalnosc, ktora ma przelozenie na system-hosta, implementuje przy uzyciu systemu-hosta. Program wywoluje CreateFile, Wine troche sobie miesza i wywoluje open(2). Jest i bagaz translacji (i tak niekompletnej), i narzut systemu-hosta.

          W Windows CreateFile tez jest implementowane w ten sposob – jako wrapper wokol jakiegos NtCreateFile, aczkolwiek wrapper prostszy, bo semantyka jest ta sama – ale wieksza czesc Win32 – chociazby okienka szeroko pojete – juz nie. W Wine okienka sa nad x11.

        13. Awatar mario
          mario

          @trasz: zrozum, że tutaj nie ma żadnej translacji, zarówno CreateFile w wine wywoływane są funkcje innego API jak i w Windows API. Oczywiście, że NT API było projektowane tak, aby jak najłatwiej w nim napisać Windows API, dlatego podobieństwo funkcji jest tak duże, ale WINE wywołuje inne funkcje w dokładnie taki sam sposób jak to robi Windows API. Dlatego nie ma mowy o emulacji, bo emulacja to interpretacja lub translacja kodu obcego tak aby było możliwe wykonanie go na systemie nie przystosowanym do tego. Tutaj nie ma żadnej translacji ani interpretacji. Wszystko wykonuje się w pełni natywnie i w 100% integruje się z pulpitem i managerem okien X11. WINE tylko w jednym momencie zachowuje się jak emulator, wtedy gdy mapuje pliki EXE-PE na ELF, ale ten proces nie jest konieczny, bo można przy użyciu wine na stałe przetłumaczyć format binarki, lub napisać nowy program i skompilować od razu pod Linuksa.

        14. Awatar jellonek
          jellonek

          nie ma sensu tlumaczyc tego traszowi… dla niego i wirtualizacja i emulacja i warstwa kompatybilnosci – to to samo…

          wytlumaczenie traszowi czym jest emulacja jest duzo trudniejsze niz naklonienie krowy do zaspiewania opery… (krowa tez wydaje dzwieki, czemu nie nazwac ich spiewem? przeciez dla reszty krow nie ma znaczenia roznica pomiedzy spiewem, a wyciem).

        15. Awatar Thar
          Thar

          @trasz: tak z ciekawości, ile warstw kompatybilności i emulatorów napisałeś i czy merytorycznie jesteś w stanie przedyskutować swój punkt widzenia z devami Wine?

        16. Awatar trasz
          trasz

          @mario: Owszem, tak jak napisalem powyzej, w przypadku CreateFile sytuacja wyglada troche podobnie, ale w przypadku wiekszej czesci API Win32 juz nie – w Windows masz w kernelu win32k.sys, a w przypadku Wine wszystko musi zostac zaimplementowane przy uzyciu natywnych mechanizmow, jak x11. W Windows wrapping masz miejscami, w Wine – wszedzie.

          Sprobujmy inaczej. Jestes w stanie podac definicje emulatora, pod ktora Wine nie podpada, a inne programy powszechnie uwazane za emulatory – owszem?

          @Thar: Warstw kompatybilnosci kilka, emulatora ani jednego. Wlasciwie po co mialbym dyskutowac na temat mojego punktu z developerami Wine?

        17. Awatar Thar
          Thar

          A po co próbujesz dyskutować (próbujesz – bo twoja impregnacja na wiedzę czyni prawdziwą dyskusję niemożliwą) z nami? No, więc właśnie w tym samym celu.

          Pokaż te wartwy kompatybilności.

        18. Awatar trasz
          trasz

          @Thar: Z wami probuje dyskutowac w celu sprostowania bzdury, jakoby Wine nie bylo emulatorem. Z autorami Wine'a sie tak raczej nie da, bo 'is not an emulator' maja w nazwie projektu. 😉

          Co do warstw kompatybilnosci – geez, wyguglaj sobie, co oznacza pojecie "wrapper". Pierwszy lepszy (i przy okazji prosty do zrozumienia) przyklad to libsunacl.

        19. Awatar Thar
          Thar

          Z wami probuje dyskutowac w celu sprostowania bzdury, jakoby Wine nie bylo emulatorem. Z autorami Wine’a sie tak raczej nie da, bo ‘is not an emulator’ maja w nazwie projektu.

          …i ośmielam się założyć, że wiedzą w tym temacie dużo więcej od ciebie. I że nie mają takiej nazwy bez powodu. Wobec czego ty ze swoimi wywodami (i odpornością na argumentacje, o czym już wspomniałem) sam stawiasz się w roli dyletanta udającego mędrca. Ok, jeśli odpowiada ci autokompromitacja, nie muszę już w tym pomagać 😉

          Co do warstw kompatybilnosci – geez, wyguglaj sobie, co oznacza pojecie “wrapper”.

          Wrapper a warstwa kompatybilności mają ze sobą tyle wspólnego, co program i kernel. Kernel też jest programem, wnioski wynikające ze złożoności i stopnia skomplikowania wyciągnij sobie sam.

        20. Awatar trasz
          trasz

          @Thar: Wiedza na temat definicji slowa "emulator"? Nie sadze. Wszystkie popularne definicje sa krotkie i latwe do zrozumienia.

          Co do warstw kompatybilnosci – ok, trafilismy na konflikt terminologii. No wiec nie, warstw kompatybilnosci w znaczeniu wikipedystycznym (mam dziwne wrazenie, ze stworzonym specjalnie na potrzeby Wine) nie pisalem. Co nadal nijak ma sie do tematu dyskusji, czyli definicji emulatora.

          A wlasnie – jestes w stanie podac definicje emulatora, pod ktora Wine nie podpada, a inne programy powszechnie uwazane za emulatory, na przyklad ShapeShifter – owszem? Bo w druga strone mozna bez problemu – Wine podpada pod praktycznie kazda definicje emulatora.

        21. Awatar el.pescado
          el.pescado

          A czy Interix to emulator UNIX-a? Oczywiście, że nie. Wine to, z grubsza, taki Interix tylko w drugą stronę.

        22. Awatar el.pescado
          el.pescado

          P.S. I czy JVM to emulator Javy?

        23. Awatar trasz
          trasz

          @el.pescado: Emulator to cos, co udaje inny system. Unix to nie tyle konkretny system, ile specyfikacja, pod ktora podpadaja rozne systemy. Nie mozna emulowac specyfikacji. To samo z JVM.

        24. Awatar Thar
          Thar

          Więc Wine nie jest emulatorem, bo nie można emulować Win32 api 😉

          Od definicji emulatora wolę podać szerszą definicję emulacji. Emulacja to zapewnienie emulowanemu oprogramowaniu niezbędnych do działania wywołań (sprzętu lub API) -przy użyciu- odpowiednich wywołań systemu/sprzętu hosta.

          Sprzóbuję zupełnie już łopatologicznie przedstawić różnice na diagramach.

          Warstwa kompatybilności:

          Kernel –> w. kompatybilności –> "emulowane" API

          Emulator software'u:

          Kernel –> API systemu/bibliotek –> Emulator –> emulowane API

          Z API bibliotek Wine korzysta tylko do wyświetlania interfejsu, nie do "emulowania" API.

    2. Awatar Plichu
      Plichu

      Nie czepiaj się, nie od dzis wiadomo że na idg pojawiają się czasem newsy rodem z pudelka w kontekscie IT:/

  9. Awatar e X t 7 3
    e X t 7 3

    hmm wine od 1.1.0 jest oki szczególnie z 3dmark-patch`em … ale ciekawy jestem czy Ktoś miał podobny problem … miałem wcześniej kartę GF 7900 GS i np. Call of Duty 2 działało wsio na max detalach płynnie – porównując CoD 2 na wine 1.0 do wine 1.1.0 z w/w patch`em to nie bo a ziemi w jakości grafiki – te światła i tekstury miodzie 😉 … ale zachciało mi się zmiany kompa i z A64 1 rdzeń przeszedłem na X2 i do tego wsadziłem GF 8800 GTS 512 … i tu kicha CoD2 startuje ale tylko do poziomu pierwszych animacji i nie pokazuje menu … miał ktoś taki problem ? podejrzewam spaprane sterowniki od Nvidii (jak niektórzy wiedza stery w zakresie serii 8xxx i 9xxx są spaprane na całego ;/) miał może ktoś taki problem ? aha testowałem sterowniki od 169.xxx do 177.68 i klęska ;/

    1. Awatar AdamK
      AdamK

      Ostatnio grywałem w CoD 4 na 8600GT i (z 3DMark-patch) nie było problemu.

    2. Awatar trasz
      trasz

      @e X t 7 3: Akurat sterowniki nVidii ze wszystkich istniejacych – i otwartych, i zamknietych – problemow sprawiaja najmniej.

      1. Awatar e X t 7 3
        e X t 7 3

        nie zgodzę sie zobacz na wątki na nvnews … nvidia sama przyznaje ze daje ciała ze sterami w zakresie kart z serii 8xxx i 9xxx … cóż mogę to potwierdzić na przykładzie 7900GS i 8800 GTS … aby ta druga pracowała w z compizem tak szybko jak pierwsza musiałem się namęczyć ;/ i powyłączać pewne zmienne aby jakoś to hulało 😉 zresztą zobacz watek o problemach z 8xxx i 9xxx n w/w portalu

  10. Awatar ghrthrt
    ghrthrt

    A gdzie wersja pod maka?

    1. Awatar Moarc
      Moarc

      Spróbuj skompilować i zgłoś ewentualne błędy, może twoje poprawki trafią do 1.2.0 :p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *