Postanowiliśmy uczynić projekt Wolna Kultura miejscem otwartym dla wszystkich. Nieoficjalnie i bez podcasterskiego nazewnictwa mówiliśmy o tym już w ostatnią niedzielę na antenie KonteStacji, a dziś nadszedł czas na oficjalne ogłoszenie. Wolna Kultura staje się stajnią podcastów.
Na czym to polega? Na możliwości dołączenia do nas, wspólnego promowania się, pomagania sobie, dzielenia pomysłami, możliwościami i inicjatywami. Jesteś podcasterem i wciąż szukasz szerszej publiczności? Chciałbyś gościć w swoich nagraniach ciekawych ludzi, lecz nie masz pomysłu, jak się z nimi skontaktować? Chcesz podszlifować swój warsztat, nagrać promosy, sprawić sobie logo, lecz nie znasz nikogo, kto mógłby Ci w tym pomóc? A może chcesz zacząć przygodę z prowadzeniem podcastu, nagrać na próbę jeden bądź parę odcinków, uzyskać odzew od szerszego i wyrobionego audytorium? Zachęcamy do współpracy!
Stajnia podcastów to nie tylko zwykły katalog. Rozpoczynając swoje nadawanie w stajni Wolna Kultura, trafiasz do społeczności podcasterów i dziennikarzy chętnej do wymiany doświadczeń oraz współpracy. W ramach stajni dzielimy się swoimi doświadczeniami, infrastrukturą oraz pomysłami. Liczymy, że Wolna Kultura będzie miejscem spotkań ludzi twórczych, pełnych pasji, a ich wzajemne poznanie, rozmowy i wspólne działania staną się inspiracją do tworzenia kolejnych ciekawych projektów.
Wśród tematów, które chcemy poruszać, pierwsze miejsce zajmuje informatyka i nowe technologie. Profil tematyczny Wolnej Kultury nie oznacza jednak twardego ograniczenia do geekowskich klimatów. (Pierwszym przykładem jest podcast „Wolne Granie”, w którym prezentujemy muzykę wolną od praw autorskich. Czas pokaże, w jakim kierunku pójdzie rozwój Wolnej Kultury, jak i zresztą całego podcastingu w Polsce. Spodziewamy się interesujących czasów, pełnych wyzwań i szans dla każdego. Poprzez Wolną Kulturę mamy zamiar się do tego przyczyniać. Dążymy do stworzenia ośrodka wydającego swoją twórczość na wolnych licencjach, zachęcając do wykorzystywania, remiksowania, i swobodnej dystrybucji nagrań.
Dlatego wszystko, co tu znajdziecie, objęte jest licencją CC-BY. Ponadto „zaparkowanie” w stajni podcastów Wolna Kultura nie wyklucza publikacji tych samych treści gdzie indziej. Każdy autor może jednocześnie umieszczać swoje odcinki (lub same linki do nich) na swojej stronie (zwłaszcza jeśli ją już ma, bo prowadzi podcast od pewnego czasu), jak również w innych katalogach, stajniach, agregatorach, itd.
Każdy z Was może się z nami skontaktować (obecnie na redakcyjnego maila redakcja@osnews.pl), żeby zacząć publikować swoje nagrania na łamach naszego portalu. Już od dziś z chęcią przyjmiemy każdego chętnego, oferując hosting (w razie potrzeby; jeśli natomiast wolisz trzymać odcinki w innym miejscu, to jak najbardziej jest taka opcja) oraz zgrany i doświadczony zespół, który może doradzić w kwestiach od promocji po realizację dźwięku, dysponujący dostępem do profesjonalnego sprzętu i oprogramowania. Trwają prace nad automatyzacją wielu zadań, ale pierwszy ruch to zawsze kontakt człowieka z człowiekiem. Zapraszamy!
Dodaj komentarz