Autor bloga ChaseSagum.com opisuje, jak dzięki zastosowaniu wolnego oprogramowania jego mała firma zaoszczędziła ponad 100.000 USD.
W lipcu 2007 małżeństwo uruchomiło małą firmę, zajmującą się tworzeniem stron internetowych. Od początku postanowili stosować oprogramowanie open source, by zaoszczędzić pieniądze. Zamiast kupować komercyjne programy autor wyszukiwał odpowiedników w open source i w ten sposób zaoszczędził już ponad 100.000 USD.
Nie należy również zapominać, że autor nadal oszczędza, ponieważ nie musi odnawiać żadnych licencji czy dodawać często kosztownych rozszerzeń. Jak to zwykle bywa z komercyjnym oprogramowaniem — pojawiające się dodatki oraz nowe wersje wymagają kolejnych opłat. Pomoc techniczna w wypadku problemów z komercyjnymi programami zwykle niesie ze sobą dodatkowe koszty.
Lista zastosowanych programów Open Source:
- Własna strona internetowa = Drupal Content Management System
- Dokumentowanie = MediaWiki
- Systemy operacyjne = Fedora
- Weblog = WordPress
- Email = Mozilla Thunderbird
- Kalendarz = Mozilla Sunbird
- Wirtualny sklep = ZenCart
- CRM = Sugar CRM
- Księgowość = GnuCash
- Social Network = Elgg
- Web Based Email = Squirrel Mail
- Helpdesk = Cerberus
- Dokument Managemnet = KnowledgeTree
- Planowanie czasu = PHP Timeclock
- Office = OpenOffice
Dalej autor blogu opisuje oszczędności, jakie zawdzięcza firmie hostingowej Bluehost i zaznacza, że oszczędności odnoszą się tylko do oprogramowania. Nie należy zapomnieć o oszczędnościach, jakie odniósł przez samo stosowanie programów open source.
Jak to możliwe? To możliwe dzięki wszystkim tym dobrym ludziom, którzy wierzą w to, że OS (open source) musi istnieć. Zadziwiającym jest to, że wciąż tak wiele firm ignoruje możliwości, jakie dają im programy OS.
Autor bloga zaprasza do komentowania jego spostrzeżeń i opisania własnych przypadków oszczędności odniesionych poprzez open source.
Dodaj komentarz