Wuala oferuje dodatkowe 3GB miejsca

Największy na świecie bezpieczny serwis składowania plików oferuje o 150% więcej miejsca w pakiecie free.

O zaletach przechowywania własnych plików w chmurze internetowej nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W razie jakichkolwiek problemów z domowym laptopem czy innej trudnej do przewidzenia katastrofy warto mieć zabezpieczenie w postaci kopii zapasowej najważniejszych danych, umieszczonej najlepiej z dala od pierwotnego miejsca ich przechowywania.

Coraz więcej firm i osób prywatnych przekonuje się, że internetowa chmura ‘nie gryzie’ i korzysta z profesjonalnych składownic na pliki, które profesjonalnie zabezpieczoną, zwielokrotnioną przestrzeń dyskową na swoich serwerach. Świadczy o tym rosnąca popularność wszelkiego rodzaju detalicznych dostawców powierzchni, takich jak Dropbox i Box.com. Do wyścigu o nasze dane stanęli również prawdziwi giganci, tacy jak Google z usługą Drive czy Microsoft z oferowanym od jakiegoś czasu SkyDrive.

W całej beczce miodu związanej z coraz wyraźniej zaznaczającymi swoją obecność na rynku dostawcami chmury jest jednak i łyżka dziegciu. Jest nią konieczność pamiętania o tym, by przed wysłaniem do chmury dodatkowo zabezpieczyć swoje dane przed potencjalnym złodziejem. Nie chcielibyśmy przecież, żeby pracownik serwerowni, w której składujemy kopię naszego zeznania podatkowego posiadał w to zeznanie wgląd. Nie chcielibyśmy również, by literackie próbki naszych pisanych do szuflady historii z dreszczykiem nagle stały się hitem internetu. Dlatego podstawowa reguła przy korzystaniu z rozwiązań chmurowych brzmi: dane się szyfruje. I tu w sukurs wchodzą nam tzw. bezpieczne składownice plików, takie jak Wuala i SpiderOak.

Cała idea obu serwisów polega na tym, że nasze pliki są szyfrowane w locie, przez zainstalowany na naszym komputerze program kliencki. W ten sposób dostawca przestrzeni nie ma bezpośredniego dostępu do treści składowanych w nim plików (tak jak to ma miejsce w przypadku Google Drive czy SkyDrive). Dodatkowo, zastosowana w obu rozwiązaniach struktura kryptodrzewa (ang. cryptree) pozwala na eleganckie zarządzanie prawami dostępu do plików. Wielu użytkowników może współdzielić jeden plik, zachowując przy tym poufność jego treści.

Program kliencki Wuala napisano w języku Java i można go uruchomić wprost z przeglądarki, bez konieczności instalowania na komputerze. Dzięki temu możliwe jest bezproblemowe korzystanie z serwisu na niemal wszystkich platformach sprzętowo-programowych komputerów osobistych. Dodatkowo, dostępne są aplikacje dla systemów mobilnych spod znaku jabłuszka i zielonego robocika. Wersja Wuala dla Windows potrafi zintegrować się z systemem i zamontować jako wirtualny dysk.

Wuala szczyci się tym, że jego oprogramowanie zostało opracowane w Szwajcarii, przez co u jego podstaw legły tak bliskie temu narodowi bankierów cechy jak szacunek do prywatności i perfekcjonizm. Trudno to ocenić, zwłaszcza że program nie jest oprogramowaniem swobodnym, jednak — w porównaniu z ofertą innych dostawców — kryptografia stanowi tu miły i przydatny dodatek dla usugi chmury, uwalniając nas od żmudnego ręcznego szyfrowania naszych mniej ważnych plików.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

4 odpowiedzi na „Wuala oferuje dodatkowe 3GB miejsca”
  1. Awatar o_O
    o_O

    > Wuala
    > Największy na świecie
    > bezpieczny

    Dalej nie warto czytać tej badziewnej reklamy.

  2. Awatar pdemb
    pdemb

    Nie jestem reklamiarzem, sam tego używam. Mogę przeredagować skrót wiadomości, w każdym razie IMO samo Wuala i inne serwisy oparte na cryptree to jest ciekawy temat.

  3. Awatar Lam_Pos
    Lam_Pos

    A moim zdaniem warto poczytać ten artykuł (newsa, felieton?). Zawsze to jakaś sensowna alternatywa dla Dropbox-a, dysków google czy ms. I nawet instalator na Debiana mi tam zaoferowano.
    Do góry.

  4. Awatar pdemb
    pdemb

    Właściwie powinienem dodać, że nie ma nic za darmo i żeby program chronił nasze dane w sposób efektywny, hasło powinno zawierać minimum 80 bitów entropii — tyle ochroni dane przed mało zdeterminowanym złodziejem, nie dysponującym własnym centrum obliczeniowym, a i to tylko przez parę lat, do momentu pojawienia się szybszych komputerów. Dobre hasła mają entropię 128 bit i więcej. Najłatwiej utworzyć takie hasło przy użyciu Diceware.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *