Zarządzanie zdalne produkcją – co warto wiedzieć

Artykuł sponsorowany

Firmy przemysłowe na całym świecie w przyspieszonym tempie dążą do zaimplementowania skutecznych rozwiązań organizacyjnych, które zapewnią bezpieczną pracę oraz zminimalizują skutki epidemii koronawirusa dla łańcucha dostaw i produkcji. Firmy, które do tej długo opierały się przez zmianami- hołdując tradycyjnym metodom typu ‘papier i ołówek’ i osobistym nadzorze – mają świadomość, że czas zmienić model pracy i zarządzania. Skorzystaj z poniższych wskazówek a zobaczysz efekty szybciej niż myślisz!

Zdalne operacje mają coraz większe znaczenie w budowaniu wydajnego, nowoczesnego i bezpiecznie funkcjonującego zakładu produkcyjnego. Do niedawna to silna presja rynkowa, rosnąca konkurencyjność i postęp naukowy miały przeważający wpływ na decyzje o wdrażaniu usprawnień i nowinek technologicznych. Problemy związane z pandemią Covid-19 dodatkowo unaoczniły konieczność inwestowania w bezpieczne oprogramowanie do zarządzania produkcją i urządzenia, które umożliwiają zaawansowaną cyfryzację fabryk, dostęp zdalny i cyberbezpieczeństwo.

1. Czerp korzyści z cyfryzacji

Do tej pory wiele firm nadal notuje dane na kartkach. Inne przedsiębiorstwa idą o krok dalej – korzystająz arkuszy Excela lub wielu różnych programów i aplikacji wspierających zarządzanie zasobami i operacjami. Metody te jednak nie są optymalne – czasochłonne ręczne wprowadzanie danych generujące ryzyko błędu, duplikowanie danych przez różne zespoły wynikające z braku przepływu informacji między systemami, wolne tempo obiegu danych i mało elastyczne reagowanie na nagłe sytuacje to tylko niektóre mankamenty takiego podejścia. Wykorzystanie zdalnych systemów do zarządzania produkcją i inteligentnych rozwiązań umożliwia zapewnienie ciągłości biznesowej, ogranicza błędy i poprawia wydajność. Mowa tu między innymi o systemie MES, czujnikach zbierających dane bezpośrednio z urządzeń (SCADA), IoT oraz rozwiązaniach chmurowych. Cyfryzacja pozwala na optymalizację codziennej pracy – zdalne monitorowanie, planowanie i zatwierdzanie operacji w czasie rzeczywistym, zaawansowane analizy i symulacje oraz konserwacja oparta na faktycznym stanie urządzeń i inteligentnej predykcji  to tylko niektóre korzyści.

2. Przygotuj strategię operacji zdalnych

Aby osiągnąć założone cele biznesowe w obecnych zmiennych warunkach warto przyjrzeć się dotychczasowemu podejściu do zdalnych działań. Nowa strategia powinna obejmować kompleksową automatyzację – zarówno od strony oprogramowania jak i infrastruktury. Mowa tu systemach automatyki przemysłowej, czujnikach, czytnikach, skanerach oraz rozwiązaniach tj. system do zarządzania kontrolą i wykonaniem produkcji. Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać i umożliwiać zbieranie danych ze wszystkich obszarów funkcjonowania. Korzystając z danych zebranych z procesu lub aktywów możesz zarządzać codzienną produkcją, konserwacją i bezpieczeństwem oraz wprowadzać ulepszenia w wielu sferach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Twoi pracownicy, w zależności od funkcji i przydzielonych uprawnień, mogą obsługiwać zlecenia, śledzić cele produkcyjne, reagować na bieżące wydarzenia, monitorować kondycję aktywów, a także tworzyć scenariusze i symulacje w celu określenia skutków zmian operacyjnych przed ich wdrożeniem.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym

W czasach epidemii należy szczególnie dbać o bezpieczeństwo i spełnianie wytycznych dotyczących dystansu społecznego. Systemy dla produkcji wspierają pracodawcę w tej kwestii na kilka sposobów. Z jednej umożliwiają co najmniej częściową pracę zdalną. Z drugiej, istnieje możliwość stworzenia odpowiednich komunikatów przypominających o procedurach bezpieczeństwa, które po zalogowaniu będą wyświetlać się pracownikom na ich panelach roboczych. Cyfrowe systemy wideo do ochrony obiektu i monitorowania kontroli dostępu także ułatwiają ustalenie kto i gdzie znajduje oraz chronią przed nieupoważnionym wtargnięciem.

By móc wdrożyć powyższe wskazówki wybierz odpowiedni program do zarządzania produkcją. System MES od OptiMES to nowoczesne narzędzie, które pozwala na zdalne planowanie, realizację i kontrolę produkcji. Usprawnia ono przebieg procesów produkcyjnych i pozwala na utrzymanie wysokiej wydajności. Nie musisz być na miejscu w fabryce, by mieć pełen ogląd na sytuację. OptiMES daje Ci kontrolę i dostęp w czasie rzeczywistym do danych na temat postępów w realizacji prac, poziomu wykorzystania mocy przerobowych, stanów magazynowych, stanu parku maszynowego i nagłych wydarzeń– wszystko to pozwala Ci efektywnie zarządzać procesami produkcyjnymi i zasobami ludzkimi, nawet w utrudniających pracę warunkach pandemicznych. Zaawansowane raporty i analizy generowane przez system dostarczą Ci niezbędnych informacji do podejmowania trafnych biznesowo decyzji. Skontaktuj się z doradcą OptiMES, aby w pełni możliwości jakie daje OptiMES!

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Jedna odpowiedź do „Zarządzanie zdalne produkcją – co warto wiedzieć”
  1. Awatar Binance代码
    Binance代码

    Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks! https://accounts.binance.com/zh-CN/register?ref=V3MG69RO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *