Ponad 17 tysięcy wikipedystów z całego świata wzięło udział w głosowaniu dotyczącym zmiany sposobu licencjonowania treści w największej internetowej encyklopedii. Grafiki i inne media można było do tej pory zamieszczać na innych wolnych licencjach. Po wprowadzeniu nowej wersji GFDL – 1.3 możliwe jest przejście na cc-by.
75 % spośród aktywnych współautorów Wikipedii zagłosowało za zmianą modelu licencjonowania i zastosowaniem licencji Creative Commons. Głosowanie i wyniki zostały już zatwierdzone przez komitet wyborczy Fundacji Wikimedia.
Zarządzająca Wikipedią Fundacja Wikimedia ogłosiła przed kilkoma tygodniami referendum w sprawie przejścia od licencji wolnej dokumentacji GNU (GFDL) na Creative Commons – uznanie autorstwa – na tych samych warunkach (Attribution-ShareAlike) w wersji 3.0. Zmiana ma na celu zestandaryzowanie statusu prawnego zasobów Wikipedii oraz kompatybilność z innymi tak zwanymi wolnymi zasobami (free content). Chęć zmiany podyktowało wybieranie przez coraz większą ilość projektów edukacyjnych i naukowych licencji Creative Commons, zaś wg. Fundacji Wikimedia, Wikipedia powinna być z nimi jak najbardziej spójna.
Następnym krokiem w procesie zmian licencjonowania jest zatwierdzenie wszystkich zmian przez radę Fundacji oraz wprowadzenie ostatnich poprawek w zasadach przejścia na wolne licencje. Wprowadzanie zmian rozpocznie się po 15 czerwca od uaktualnienia angielskojęzycznych wiki dot. licencjonowania i statutów prawnych Wikipedii.
Oznacza to łatwiejsze wykorzystywanie tekstów z Wikipedii w innych mediach. Warto przypomnieć zapis w treści licencji GFDL w wersji 1.2: „The Free Software Foundation may publish new, revised versions of the GNU Free Documentation License from time to time. Such new versions will be similar in spirit to the present version, but may differ in detail to address new problems or concerns.” Treści Wikipedii nadal będzie można wykorzystywać w celach komercyjnych i niekomercyjnych, za podaniem źródła, a przede wszystkim, co jest wymagane, autora/autorów i licencji (tylko teraz nie będzie potrzebny wydruk całej treści licencji).
Źródło: Kamil Śliwowski, Creative Commons Polska, cc-by 2.5 Polska
Dodaj komentarz