Producent samolotów Airbus wdraża rozległy projekt przeznaczony na potrzeby obsługi swoich konstrukcji lotniczych. Projekt TOPCASED jest zarządzany przez konsorcjum założone przez francuskie firmy we współpracy z partnerami ze środowiska akademickiego i rozwija się w ramach rządowego programu ISAURE (Ingénierie des Systèmes embarqués Aéronautiques, de l’Automobile, des Radiocommunications et de l’Espace).
Wykorzystanie metodologii Wolnego Oprogramowania wynika ze specyficznych wymagań serwisowych. Czas obsługi samolotu jest przewidziany na około 30 lat, podczas których nie można zdawać się na łaskę producentów oprogramowania, ponieważ współczesne modele, takie jak sztandarowy A380, to tak naprawdę latający komputer (skądinąd sterowany… dżojstikiem).
Zmienne mody technologiczne i nieprzewidywalne ruchy marketingowe oraz problemy licencyjne stanowią duży kłopot dla serwisowania samolotu. Tymczasem FLOSS może zapewnić ogromną elastyczność, radykalną przeźroczystość oraz wysoką jakość. W tak skomplikowanych i krytycznych przedsięwzięciach przekłada się to wprost na zarządzalność i bezpieczeństwo.
Przedstawiciel Airbusa traktuje TOPCASED (Toolkit in Open source for Critical Applications & Systems Development) jako nadzieję na pozbycie się obecnych problemów z kosztami oraz dostępnością oprogramowania. Nie pozostawia przy tym żadnych wątpliwości, że projekt mimo swojego pionierskiego charakteru jest pełnozakresowy i ma naprawdę poważny charakter:
TOPCASED ma na celu dostarczenie wszechstronnego zestawu narzędzi obejmującego cały proces rozwoju, od przygotowania specyfikacji systemu aż do implementacji sprzętowej oraz informatycznej, w tym zarządzanie zadaniami dla całego projektu, takimi jak śledzenie wymagań, kontrola wersji czy zarządzanie zmianami.
Wszystkie podprojekty są rozwijane na Eclipse Public License 1.0 (EPL) ze względu na wykorzystanie w TOPCASED platformy Eclipse oraz możliwość rozwijania w razie potrzeby własnościowych zmian i dodatków. W przyszłości możliwe będzie wykorzystanie także innych wolnych licencji (np. GNU GPL przy poprawianiu GCC).
Dodaj komentarz