Użytkownicy systemu Windows z pewnością znają lub kojarzą komunikator AQQ. Ten program charakteryzuje się bogatą obsługą protokołów rozpoczynając od tradycyjnego Gadu-Gadu a kończąc na Tlenie, Google oraz Facebooku. Oprócz tego społeczność skupiona wokół komunikatora stworzyła pokaźną bazę przeróżnych wtyczek. Program do tej pory był darmowy, w zamian wyświetlane były reklamy w oknie rozmowy. Nastały jednak ciężkie czasy i główny programista o ksywie Oconnel zastanawia się co robić dalej ze swoim komunikatorem.
Spółka AQQ była powiązana bezpośrednio z firmą Creative Team S.A która nie jest zainteresowana dalszą współpracą. Creative Team S.A posiada prawa do aplikacji AQQ, jednak po rozwiązaniu umowy całe oprogramowanie nie przepadnie, lecz zostanie przekazane głównemu deweloperowi, a jest nim właśnie Oconnel. Niestety na tym hojność firmy się kończy. Pod ich banderą działa serwer AQQ.eu, który w marcu przyszłego roku zostanie zamknięty, więc wszystkie zawarte dane muszą zostać przeniesione w inne miejsce. Aktualnie trwa przygotowywanie aplikacji migrującej, która pomoże przenieść dane użytkowników na inny serwer. Trzeba pamiętać, że po wykonaniu migracji konieczna będzie ponowna autoryzacja naszych znajomych. Deweloper jeszcze nie wie, czy migracja danych odbędzie się na jeden czy kilka serwerów.
Kolejny problem dotyczy wynagrodzenia dla dewelopera. Będąc w Creative Team S.A programista posiadał stałe wynagrodzenie, więc mógł w pełni skupić się na kodzie źródłowym programu. Jeżeli będzie zmuszony podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin, wtedy los komunikatora AQQ może stanąć na krawędzi. No dobrze, a co z reklamami? Przecież były. Deweloper zdradza, że nigdy z reklam żadnych dużych pieniędzy nie było, ponieważ większość wyświetlanych pozycji pochodziło od Creative Team S.A. Jakie są więc wyjścia z tej sytuacji? Oconnel proponuje wprowadzić opłaty za korzystanie z programu, lecz proszę się nie martwić, nie będą to wielkie stawki. Oscylować będą w granicach 2 zł miesięcznie lub 20 zł na rok. Na taki wydatek stać każdego. W zamian obiecuje usunięcie wszystkich reklam z aplikacji oraz, jeżeli zostanie coś pieniędzy tworzenie konkursów dla użytkowników z cennymi nagrodami do wygrania. Padł również pomysł nagradzania najaktywniejszych członków społeczności za tworzenie wtyczek czy też skórek do AQQ. Uwaga! Pomysł z opłatami jest tylko teoretyczny i może wejść w życie, ale nie musi.
Podsumowując… plan działania jest następujący:
1. Wydać na początku nowego roku testową wersję AQQ wyposażoną w aplikację do migracji danych (nie będzie dostępna poprzez system automatycznych aktualizacji).
2. Po odpowiednich testach oprogramowanie zostanie dodane do automatycznych aktualizacji (wersja beta).
3. Migracja forum AQQ na nowy serwer.
4. Zamknięcie serwera AQQ.eu pod koniec marca.
5. Od kwietnia być może zostaną wprowadzone opłaty.
Mamy nadzieje, że wszystkie sprawy potoczą jak pozytywnie i komunikator AQQ nadal będzie rozwijany.
Dodaj komentarz