ATI Catalyst 8.8 dostarcza OverDrive i CrossFire dla Linuksa

AMD wydało nową wersję swojego binarnego sterownika do kart graficznych AMD: ATI Catalyst 8.8 dla Linuksa, w którym znalazło się wsparcie dla technologii OverDrive i CrossFire.

OverDrive pozwala na podkręcanie karty graficznej, CrossFire to technologia umożliwiająca wykorzystanie więcej niż jednej jednostki GPU do wykonywania obliczeń. Serwis Phoronix opublikował szczegółowe recenzje z benchmarkami obu technologii:

Dodatkowo, w nowej wersji sterownika Catalyst znalazła się obsługa jądra Linuksa 2.6.26, Adaptive Anti-Aliasing i wiele innych funkcjonalności.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar TheBlackMan
    TheBlackMan

    Zaraz zaraz… Catalyst to jest ten zamknięty sterownik, czy też nowy i otwarty ?

    Na prawdę nie wiem, niech ktoś mnie oświeci o co chodzi z tymi sterownikami ATI. Miałby być otwarte ? Będą ? Nie będa ? Są ? Nie ma ich ? …

    Przydałby się jakiś artykuł na ten temat.

    1. Awatar michuk
      michuk

      Catalyst są zamknięte.

    2. Awatar pitr
      pitr

      To ten zamknięty sterownik.

      Wszystko byłoby pięknie gdyby nie to, że dalej nie wspiera Xserwera 7.4,więc pewnie dalej będę skazany na downgrade Xorg'a.Mam tylko nadzieję, że nie będzie się taksypał jak wersja 8.7… ;(

      1. Awatar janc
        janc

        znaczy sie chodzi o xserver 1.4 (z X.org 7.3) czy o X.org 7.4 (z xserverem w wersji 1.5) ?:)

    3. Awatar brzzz
      brzzz

      fglrx to oficjalny i zamknięty sterownik wydawany przez AMD.

      Społeczność chciała dokumentacji (mówiąc że sterownik napiszą sami) więc je dostała 😉 Też bym wolał aby AMD po prostu otwarło sterownik, ale i tak nie jest źle w porównaniu do tych samych sterowników z przed roku.

      1. Awatar boorack
        boorack

        Czytając FAQ zrozumiałem tyle że nawet jakby chcieli otworzyć ten sterownik to nie mogą bo są powiązani jakimiś zobowiązaniami/NDA z zewnętrznymi firmami.

        Używam karty ATI do ćwiczeń z bardziej ogólnego programowania niż grafika (GPGPU) i z tego powodu jestem skazany na fglrx i częściowo zamknięty StreamSDK. Obydwa produkty mają sporo błędów z którymi niewiele można zrobić (poza oczekiwaniem na nowsze wersje) i pewną ilość wad (np. wszystkie requesty do liczenia przechodzą przez X i trwają długo). Dlatego chciałbym widzieć kompletny, otwarty stack – ale na to (niestety) trzeba będzie poczekać jakiś czas – zrobienie kompilatora sprawnie generującego kod dla RVxxx jest niełatwym zadaniem. Na dodatek łatwo "zawiesić" kartę wpychajac jej bezpośrednio skompilowany kod – CAL w dużym stopniu chroni mnie przed takimi przypadkami i (razem z fglrx) robią coś w stylu "multitaskingu" – karta jednocześnie liczy to co jej zadałem i obsługuje ekran.

  2. Awatar xeros
    xeros

    Denerwuje mnie, że dodają to coraz to nowsze rzeczy zostawiając przy tym z miesiąca na miesiąc coraz więcej błędów, które mogłyby być wreszcie naprawiane.

    Te sterowniki stają się coraz mniej używalne.

    Oczywiście do wielu zastosowań jest dużo lepsza alternatywa – xf86-video-ati i xf86-video-radeonhd, ale np. brak wsparcia dla OpenGL 2.1 uniemożliwia ich działanie z większością współczesnych gier (natywnych i z użyciem WINE).

  3. Awatar bns
    bns

    AMD wydało nową wersję swojego binarnego sterownika do kart graficznych AMD: ATI Catalyst 8.8 dla Linuksa

    Nie rozumiem tego – zazwyczaj sterownik w wyjściowej formie jest binarny 😉

    1. Awatar jabollo
      jabollo

      mhmmm…. moglbys do niego dostac zrodelka, nieprawdaz?

      1. Awatar trach
        trach

        A po co :P? co za dużo to niezdrowo. Z Open Source jak z plażami dla nudystów – jednym odpowiada innym nie 😛

        1. Awatar boorack
          boorack

          trach: jednakowoż źródełka by się przydały – z praktycznych powodów – w tej chwili jest tak że dostajesz jakoś tam działający, nie do końca stabilny binarny klocek; niektóre jego błędy można jakoś tam obejść, z niektórymi musisz żyć; na przykład w ubuntu musisz sobie wyłączyć ten ładny splash podczas startu systemu bo Ci się X powiesi po wylogowaniu się; jakby źródełka były dostępne to ludzie by naprawili sobie ten problem sami – a tak wozimy się całe lata ze znanymi problemami które nie są naprawiane;

    2. Awatar karakar
      karakar

      W tym przypadku oznacza tyle co "zamknięty", binarny to znaczy źródeł ni hu hu.

    3. Awatar squeaky.pl
      squeaky.pl

      No właśnie. Przymiotnik binary jest trochę niefortunnym określeniem. Zazwyczaj kazdy program nawet jeśli dostępne jest źródło rozprowadza się także w formie binarnej. Binarny nie implikuje zamknięty. A często w przypadku sterownikow gdy mówi się binarny ma się na myśli jego nieotwartość. Dlatego proponuje nowego potworka językowego. Sterowniki tylko-binarne 😀

  4. Awatar Deer
    Deer

    Eee a czy te sterowniki obsługują już radeony 48xx ? nigdy nie wiem który lepszy z nich czy otwarty czy zamknięty catalyst…

    1. Awatar bitels
      bitels

      Jak byś przeczytał podlinkowane źródła to byś wiedział. Initially this CrossFire support is limited to the Radeon HD 4800 series

      products

  5. Awatar Maciej Piechotka
    Maciej Piechotka

    Dziękuję wolę otwarty. Compiz/zaawansowany OpenGL jak nie działał tak nie działa (na obu) a tak jest stabilniej i nie muszę wyczyniać dziwnych rzeczy z nowym kernelem/X11.

    1. Awatar grzempek
      grzempek

      Zaraz zaraz..na sterach ATI nie działa OpenGl i Compiz?

      1. Awatar Maciej Piechotka
        Maciej Piechotka

        OpenGL działa na obu – podstawowy. Ale compiz się wywala podczas zmiany dekoratora okien (na obu). Karta jest słaba więc mi jakoś na tym nie zależy.

        Może coś źle jest z konfiguracją X.org ale na razie nikt tego na forums.gentoo.org nie odkrył…

    2. Awatar morsik
      morsik

      Zobacz mój wpis 😉

      Może Ci pomoże 😉
      http://havoc.ift.uni.wroc.pl/~morsik/index.php/ak…

  6. Awatar Ashiren
    Ashiren

    Nigdzie tego nie znalazłem, a mam pytanie: Czy dzięki nowym sterownikom można już kontrolować prędkość obrotów wiatraka na linuxie? Chodzi mi o taki fanfix na linuxa. D:

  7. Awatar onb
    onb

    Pewnie nadal obraz się sypie w grach na pełnym ekranie. :-/

    1. Awatar skiter
      skiter

      Witamy w świecie Linux 🙂 – Tak dajcie mi minusa bo tak to działa jak by czasami chciało a nie mogło, czyli wcale :/

      1. Awatar sprae
        sprae

        sadomaso?

      2. Awatar D4N
        D4N

        Bo moze jak cos Tobie nie dziala to odrazu obwiniasz system.

        Ja przewaznie obwiniam siebie, a pozniej poprawiam i jakos dziala 😛

      3. Awatar Rsh
        Rsh

        U mnie na NVidii wszystko działa dobrze i to od wielu lat! Słyszałem o problemach z KDE4, ale to raczej nie jest stricte wina NVidii co tego, że zaawansowana funkcjonalność 2d nie była długo wykorzystywana. Najnowsza wersja coś tam ponoć poprawia i w samą porę .. ludzie zaczynają psioczyć. Póki co to siedzę na KDE3 i cieszę się najlepszą implementacją OpenGL pod Linuksa od stajni NV. 🙂 Mam nadzieję, że otwarte sterowniki ATI przewyższą jakością zamknięte NVidii, ale na razie już raz zawiodłem się na ATI i niełatwo im będzie wrócić do moich łask. Ile to ja się namęczyłem przy ich sterowniku …

        1. Awatar t0m3k
          t0m3k

          Mi GF 7300 za cholerę nie działa stabilnie na sterach od NVidii. Instalowałem na tysiąc sposobów w Ubuntu i tyleż samo w Archu i miałem problemy. To jakaś zawiecha, to jakieś krzaczki się pojawiały i z dwa resy dziennie były. Ale nv działa przyzwoicie i ma wszystko czego mi trzeba (choć czasem brakuje 3d). A resa od tygodnia żadnego. No i mniej RAM i CPU idzie bo compiz wyłączony 😀

        2. Awatar batwing
          batwing

          Wybacz ignorancję – nie używam compiza, ale czy on czasem nie używa mocy GPU zamiast CPU to tych swoich bajerów?

        3. Awatar lukas
          lukas

          Dziwne, bo ja też mam GF7300 i to od Palita czyli "resztki", które ludzie kupują w ostateczności. Działa pięknie z CF i bez, ale przyznam, że trzeba długo dłubać w xorg.conf, żeby obraz miał ręce i nogi 😀

        4. Awatar ubufan
          ubufan

          T0m3k może to "nieco" za słaby zasilacz ? Jadę na sterach o Nvidii od czasów Ubuntu 6.06 i nie miałem z nimi żadnych problemów. Karta chłodzona pasywnie. Przy pracy biurowej ledwo ciepła. Przy graniu grzała się tak, że musiałem założyć wiatraczek, bo się oparzyłem przy czyszczeniu kompa.Zasilacz dobrej firmy moc > 400W.

          PS. Oczywiście uwagi o graniu odnoszą się do wiadomo czego…

      4. Awatar trach
        trach

        Polecam patcha do Linuxa po którym działają wszystkie gry – Windows XP 😛

        1. Awatar aix
          aix

          niedługo Linux będzie jedynym systemem, a zostanie tylko virtual windows xp, który z czasem będzie odchidzony do virtual directx zwane po ludzku wine

        2. Awatar abc
          abc

          @trach: Dobre 😛

      5. Awatar bolo
        bolo

        to działa jak by czasami chciało a nie mogło, czyli wcale

        Myślę, że powinieneś dać wypowiedzenie adminowi Twojego sytemu. Najwyraźniej komputer nie jest jego najmocniejszą stroną.

  8. Awatar Czopek
    Czopek

    Nie wiem o czym mówicie, mi wszystko działa ok.

  9. Awatar addos
    addos

    Tak nieśmiało, ale jednak: czy można poprosić o jakiś artykuł na temat otwartych / zmkniętych sterowników popularnych kart i tematów pokrewnych (X, 2D, 3D itp). Jestem na etapie poznawania Linuksa i szczerze powiem, że trochę się w tym temacie gubię. Ci, któzy używają Linuksa od lat sukcesywnie zdobywają wiedzę na ten temat. A ja… jakoś się w tym wszystkim jeszcze gubię. A może są też inne osoby o podobnym zdaniu?

    1. Awatar t0m3k
      t0m3k

      E tam, ja siedzę na Linuksie od 3 lat i sam nie wiem co z czym.

      Każdy gada inaczej. Ale najczęściej słyszę, że najstabilniejszy jest ATI na otwartych sterach, najszybsza lecz najmniej stabilna nVidia na zamkniętych, a pośrodku Intel ze swoimi otwartymi. Reszta (Via i inne) to raczej margines i ciężko ze sterami.

      1. Awatar Moarc
        Moarc

        Ja za to wiem, że NVidia na zamkniętych sterach albo na otwartym nv jest stabilna, ATI nie próbowałem, za to Intel na sterownikach "stabilnych" się wywala, słyszałem, że działa lepiej na sterownikach testowych z GIT/CVS (nie jestem taki hardcore'owiec, żeby takich testówek używać :p).

    2. Awatar Karl
      Karl

      Używam Linuksa od 1995 roku, od 1998 w domu. Na kartach nVidii i ATI masz po dwa sterowniki: 1) zamknięty, binarny od producenta; 2) otwarty, z dostępnymi źródłami od ochotników.

      Na kartach Intela (zintegrowane w laptopach i płytach desktopowych/serwerowych – innych póki co nie robią;) są sterowniki otwarte, na licencji GPL od Intela i działają (raczej) bez zarzutu.

      Sterowniki zamknięte działają na większości kart w trybie 2D tak samo dobrze jak otwarte, ale w 3D są dużo szybsze od otwartych.

      Do prac biurowych wystarczy dowolny z wyżej wymienionych.

      Do grania w gry 3D (np. Wiedźmin, Quake, Vegastrike, Scorched 3D, dowolne inne) potrzebujesz zamkniętych sterowników od producenta, inaczej ciężko mówić o jakiejkolwiek sensownej wydajności.

      Cały problem polega na tym, że sterowniki binarne mają dość ostre wymagania co do pozostałych kawałków oprogramowania w systemie (np. z XX jeszcze nie działają, bo programiści producenta nie wiedzą, że taka technologia powstała już pół roku temu; z tamtym już nie działają, bo producent uznał YY za przestarzały, choć ludzie nadal go używają, itp, itd.), co wymusza decyzje np. o nie uaktualnianiu systemu do nowszej wersji, albo niemożność skorzystania z nowej funkcjonalności jakiegoś programu, bo akurat wymaga on bibliotek z funkcjami, ktore są niekompatybilne z zamkniętym sterownikiem (albo raczej — zamknięty sterownik z nimi). Generalnie sterowniki zamknięte (ale otwarte też!) potrafią być źródłem duźych problemów podczas pracy na komputerze, a każdy chwali to co mu działa, stąd mnóstwo sprzecznych informacji, że jednemu użytkownikowi działa ATI a na nVidii ma problemy, a drugi nie ma z tym problemu itd.

      Osobiście używam raczej nVidii i nie mam z kartami tego producenta żadnych kłopotów – jak już się zainstaluje sterownik (co zazwyczaj robi się samo, łatwo, prosto, przyjemnie i szybko) to działa, nie wiesza się, nie grymasi, chodzi stabilnie.

  10. Awatar mith
    mith

    Ale ta informacja mogłaby być również w newsie. Przecież od tego newsy są – żeby informować. Niekoniecznie informować, że gdzieś, coś po angielsku można sobie przeczytać 😉

  11. Awatar gumbas
    gumbas

    Na starym laptopie miałem mobility radeon jakiśtam (nie pamiętam), niestety, ciężko było doprowadzić go do stanu używalności i trochę się zraziłem. Pech ATI, kupując stacjonarke wybór padł na NVidie, ster zamknięty, lecz problemu od tego czasu nie miełem żadnego. Jeśli w nowym Catalyst poprawili stabilność i z czasem skusili by sie na otwarcie źródełek, przy kolejnym zakupie pewnie znów ich karta zagościła by w moim kompie. Najważniejsze, że Linux nie pozostaje niezauważalnym, i coraz wiekszy ruch można dostrzec wokół niego. Nawet jeśli na chwilę obecną nie są to stery otwarte, to można sie spodziewać, iż prędzej czy później bedą. Byle to jednak było prędzej 🙂

  12. Awatar val-gaav
    val-gaav

    Dla niewtajemniczonych sprawa wygląda tak:

    AMD/ATI z różnych względów postanowiło wspierać 2 sterowniki zamknięty fglrx i te otwarte. Najważniejsze powody takiej decyzji:

    – możliwość wsparcia w przyszłości DRM (to Digital Rights a nie to drugie DRM ;)) tylko w sterach zamkniętych.

    – chęć optymalizacji fps dla konkretnych aplikacji, a z drugiej strony otwarty sterownik miał mieć prosty przejrzysty kod , łatwy do zarządzania, poznawania itp. (sprzeczne cele)

    Sterowniki fglrx obecnie ponoć współdzielą znaczną część 3d z tymi Windowsowymi, więc o pełnym uwolnieniu nie ma mowy. AMD wspiera DRM i certyfikacje MS itp.

    1. Awatar Sławek
      Sławek

      Pisząc DRM, miałeś na myśli zarządzanie rejestrami karty(przełączanie się między framebufferem, a X-ami) czy tylko szyfrowanie sygnału do karty na busie?

      1. Awatar dna
        dna

        @Sławek podpowiedź: zerknij na nawias po pierwszym użyciu słowa DRM 😉

        Serdeczne pozdrowienia.

        ps. Ja już jestem po porannej kawie…

  13. Awatar lolek
    lolek

    Osobiście w przypadku kart graficznych odstawiłem ideologię na bok – zamknięte sterowniki nvidii po prostu działają. Odpalam na 64 bitowym systemie z kde4 grę przez Wine umieszczone w 32 bitowym chroocie – po prostu działa.

    Po różnych dziwnych przejściach które miałem z ostatnią kartą Ati, czasem i pod Windowsem np. czarny ekran po odpaleniu czegoś w fullscreenie (bez żadnej zmiany rozdzielczości) pewnie jeszcze pewnie przez kilka lat będę unikał kart opartych na driverach tej firmy, nawet jeśli będą miały lepszy stosunek jakość/cena niż konkurencja

  14. Awatar Mariusz
    Mariusz

    Ja mam w laptopie kartę ATI Radeon i w komputerze stacjonarnym vVidię. Choć oba komputery mają około roku (i oba to 2-rdzeniówki) to wydajność compiza jest zdecydowanie lepszy na karcie ATI niż nvidii

  15. Awatar Domker_
    Domker_

    Mam Radeona HD2600 i cudem flgrx zainstalowałem, ale Compiz chodzi świetnie. Nie wiem czy warto jest zaktualizować sterowniki.

  16. Awatar sawyer
    sawyer

    Link pod temat: http://www.heise-online.pl/open/Jadro-Linux-nowe-…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *