Sąd Federalny w Australii odrzucił wczoraj apelację złożoną przez Australijską Federację Przeciw Kradzieży Praw Autorskich (AFACT) skierowaną przeciwko iiNet. Federacja domagała się stwierdzenia przez sąd, że dostawcy łącza internetowego muszą podejmować działania przeciwko podmiotom zajmującym się wymianą plików w Internecie na podstawie wezwania skierowanego do nich przez właścicieli praw autorskich.
W 2008 AFACT zatrudniła firmę monitorującą zajmującą się skanowaniem sieci BitTorrent pod kątem ewentualnego wystąpienia naruszeń praw autorskich w sieci. Firma zrobiła zestawienie na którym znalazła się lista adresów IP osób dzielących się w sieci filmami, a następnie przesłała ją do dostawcy internetowego iiNet żądając, by podjął kroki prawne przeciw osobom rzekomo naruszającym prawo.
iiNet zdecydowanie odmówił ujawnienia adresów IP, a otrzymane skargi skierował do stanowej policji.
Sąd Federalny w pełnym składzie bardzo długo zajmował się analizą problemu przedstawionego w sprawie. Ostatecznie uznano, że providerzy nie mają automatycznego obowiązku by sankcjonować dzielenie się filmami na podstawie otrzymanego zarzutu przeciw nim skierowanego przez właścicieli praw autorskich.
Sędzia Emmett orzekający w sprawie, uznał, że
mimo że dowody wskazują na to, że iiNet zademonstrował lekceważące i aroganckie podejście do skargi o naruszenie prawa, działanie firmy trudno kwalifikować jako aprobujące naruszenia dokonywane przez cześć klientów iiNet
Nowe orzeczenie nie daje oczywiście dostawcom totalnej swobody a zatem prawa do ignorowania tego co porabiają użytkownicy w sieci. Mimo zdecydowanej wygranej iiNet sędziowie wyraźnie zaznaczyli, że dostawcy Internetu są zobowiązani działać na podstawie informacji o naruszeniu jeżeli informacja jest merytorycznie uzasadniona. Innymi słowy gdyby iiNet otrzymał jednoznaczne i nie budzące wątpliwości dowody potwierdzające naruszenia przy pomocy usług które dostarcza oraz szczegółowe informacje o tym w jaki sposób dowody były zebrane, brak działania firmy można byłoby kwalifikować jako przyzwolenie na naruszenia.
Przy pisaniu tego niusa korzystałam z artykułu na stronie Piracy Network.
Dodaj komentarz