BBC iPlayer dla Linuksa i Maka dzięki Adobe AIR

BBC wydało betę kolejnej desktopowej wersji swojego odtwarzacza multimedialnego iPlayer. Działa ona w technologii Adobe AIR, dzięki czemu wszystkie funkcje (w tym opcja ściągania programów TV na komputer użytkownika) działają na trzech wspieranych platformach.

Wcześniej z iPlayera można było korzystać na alternatywnych systemach jedynie w przeglądarce internetowej. Wersja desktopowa działała tylko pod Windows, a wszystko przez wykorzystanie systemu DRM tej firmy. Skorzystanie z cyfrowych restrykcji dostępu konieczne było ze względu na wymagania dostawców treści, aby programy zapisane na komputerach użytkowników automatycznie unicestwiały się po określonym czasie (od 7 do 30 dni).

Nowa wersja, działająca na AIR, korzysta z międzyplatformowego systemu DRM opracowanego przez Adobe. Dzięki temu, funkcję ściągania na dysk zyskają użytkownicy Maków i Linuksa.

BBC wypuściała iPlayera w lipcu 2007 i od razu spadła na nią fala krytyki za ignorowanie użytkowników alternatywych systemów (pierwsza wersja aplikacji działała tylko pod Windows, nie było wersji w przeglądarce). BBC Trust obiecało, że wersje takie zostaną stworzone i dotrzymało słowa.

Obecnie program iPlayer na desktop ściągnąć można ze strony BBC Labs. Wersja stabilna nowego oprogramowania dostępna ma być w lutym przyszłego roku.

Niestety programy BBC oglądać można tylko korzystając z sieci z adresem IP przydzielonym Wielkiej Brytanii. Polscy użytkownicy muszą więc korzystać z brytyjskich serwerów proxy lub zadowolić się serwisem iTVP, który niestety w kwestii interoperacyjności wiele ma jeszcze do nadrobienia.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

10 odpowiedzi na „BBC iPlayer dla Linuksa i Maka dzięki Adobe AIR”
  1. Awatar marcinsud
    marcinsud

    iTVP powinno na samym początku zastosować technologie dostępną dla każdego, a nie tłumaczyć się tym, że użytkownik windowsa nie chce niczego instalować i ma działać! Tłumaczenie się popularnością systemu od ms też jest chybione, bo to nie jest prywatne firma tylko publiczna. Nie liczy się liczebność, tylko sam fakt, że ktoś taki jest, to tak jakby skasować miejsca parkingowe dla inwalidów, podjazdy etc. też można to zlikwidowanie wytłumaczyć "przecież jest inwalidów mało life is brutal, kup se nogi"

    1. Awatar barteqx
      barteqx

      Czyli jednak jesttem inwalidą – Używam Linuksa 🙂

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        jesteś mniejszością, tak jak inwalida, a bycie inwalidą wcale nie oznacza, że jest się kimś gorszym, więc jak chcesz

  2. Awatar hering
    hering

    Rany, pomyliłem się i wcisnąłem Ci, marcinsud, minusa zamiast plusa. Wybacz.

    1. Awatar kamild
      kamild

      To odczekaj trochę i wciśnij mu plusa, skoro tak Ci się serce kraja.

  3. Awatar rubberjohny
    rubberjohny

    "Nie liczy się liczebność, tylko sam fakt, że ktoś taki jest". Nieprawda. Trzeba przyjąć jakieś granice zdrowego rozsądku – nie ma sensu tworzenie za publiczne pieniądze rozwiązań które będą droższe / trudniejsze w utrzymaniu tylko po to, żeby zaspokoić kompletnie niszowe potrzeby. O ile w przypadku Linuxa/Mac OS X jest się nad czym zastanawiać bo jest to pewien % rynku to co np. z Amiga OS? Albo jeśli napiszę sobie sam własny system operacyjny z odtwarzaczem z którego będę korzystał ja i 15 moich znajomych to też mamy się domagać żeby iTVP go obsługiwało?

    Jestem przeciwnikiem zamkniętych rozwiązań ale argument "Nie liczy się liczebność, tylko sam fakt, że ktoś taki jest" zupełnie nie ma sensu.

    Minusujcie 🙂

    1. Awatar maciek
      maciek

      Owóż jakby był używany otwarty standard, to nie miałbyś trudności, aby zaimplementować go w odtwarzaczu Twojego systemu dla 16 osób.

    2. Awatar marcinsud
      marcinsud

      masz racje, trochę mnie poniosło, ale jak kolega maciek zauważył z otwartym standardem nie miałbyś problemu

      1. Awatar Maciek
        Maciek

        Trzeba po prostu upowszechniać prawonieprzyjazne zamkniętemu oprogramowaniu. Jego wytwarzaniu, rozpowszechnianiu i użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *