W Genewie zakończyło się właśnie spotkanie BRM, które zgodnie z procedurami ISO miało za zadanie uzyskać kompromis w sprawie przyjęcia proponowanego standardu Office Open XML. Zdecydowana większość delegatów odniosła się negatywnie do procesu standaryzacji OOXML i nie zarekomendowała jego szybkiej adopcji jako standardu ISO.
Siedmiodniowe spotkanie ponad 100 delegatów z 32 krajów miało bardzo trudne zadanie: przeanalizować 1100 komentarzy (po eliminacji duplikatów) i wydać rekomendację dla ISO i krajów głosujących na temat przyszłości ewentualnego standardu. W ciągu tygodnia udało się rzetelnie omówić i zagłosować nad jedynie 20 komentarzami. W środę, kiedy jasne było już, że celu BRM nie uda się osiągnąć, postanowiono głosować nad komentarzami jako całością, dając możliwość każdemu delegatowi ustosunkować się również do wybranych konkretnych komentarzy.
Każdy delegat miał następujące możliwości: zaaprobować, odmówić aprobaty, odmówić rejestracji albo wstrzymać się. Z 25 delegatów typu “P”:
- 4 zagłosowało za,
- 4 przeciw,
- 2 odmówiło rejestracji,
- i aż 15 wstrzymało się.
Zgodnie z dyrektywą 9.1.4 ISO/IEC JTC1 tylko głosy członków typu “P” liczą się w podsumowaniu. Jednakże Alex Brown, sekretarz spotkania, zdecydował z góry — niezależnie od przepisów — że w tym konkretnym głosowaniu głosować będą mogli wszyscy członkowie. Z siedmiu pozostałych:
- 2 zagłosowało za,
- 0 przeciw,
- 2 odmówiło rejestracji,
- 3 wstrzymało się.
W związku z tym oficjalnie 98.4% dyspozycji zostało przyjętych stosunkiem głosu trzy do dwóch.
Warto dodać, że wg. Computerworld, Polska i Czechy jako jedyne zagłosowały za przyjęciem wszystkich poprawek. Przeciw zagłosowały m.in. Stany Zjednoczone i Malezja.
Czy to oznacza tryumf OOXML? Oczywiście nie. Technicznie jest większość, bo zasady ISO nie przewidują liczenia głosów wstrzymujących się. Ale przebieg spotkania i fakt, że aż 80% delegatów nie poparło standardu w praktyce oznacza odrzucenie OOXML przez te kraje. Jasnym jest też, że spotkanie grupy dowiodło, że format OOXML nie nadaje się do rozpatrywania w trybie Fast Track, który wymusił Microsoft, pragnąc jego szybkiego przyjęcia. Nie udało się przedyskutować nawet 10% komentarzy, co w oczywisty sposób wypaczyło sens BRM.
Jaki jest ciąg dalszy? Członkowie mają teraz miesiąc na przesłanie oficjalnego głosu odnośnie adopcji formatu Open XML. Trudno jednoznacznie stwierdzić jakie są szanse powodzenia.
Dodaj komentarz