Cisco planuje przejąć Skype

Cisco, gigant sieci internetowych, zaoferował 5 miliardów dolarów za przejęcie Skype – twórcy najpopularniejszej usługi telefonii internetowej.

Wcześniej zakupem Skype’a interesował się gigant innej branży – wyszukiwarek – czyli Google. Do złożenia oferty nie dopuściły jednak organizacje antymonopolowe. Google, jak na złość, uruchomiło więc system telefonii internetowej wewnątrz Gmaila, stając się dla Skype’a konkurentem.

Atutem Skype’a jest nie tylko rozwinięta technologia, ale także pokaźna liczba zarejestrowanych użytkowników, licząca około 560 milionów, czyli zbliżona do liczby użytkowników Facebooka. W przypadku Skype’a, zysk przynosi około osiem milionów użykowników, którzy regularnie wykorzystują aplikację do płatnego wykonywania połączeń na komórki i numery stacjonarne.

Kwota pięciu miliardów dolarów jest bardzo wysoka, zważając na fakt, iż same obroty Skype były na poziomie 406 milionów w pierwszej połowie roku, a zyski wynosić mogły około 13 milionów dolarów. Interesującym jest jaki pomysł ma Cisco na to, by wydana kwota się zwróciła.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar ps
    ps

    „Kwota pięciu miliardów dolarów jest bardzo wysoka, zważając na fakt, iż Skype przyniósł zyski na poziomie 406 milionów w pierwszej połowie roku. Interesującym jest jaki pomysł ma Cisco na to, by wydana kwota się zwróciła.”

    czy ja wiem? ~0.5mld (zysku jak piszesz), to spodziewany zysk na koniec toku ~1mld, 5 mld toeretycznie zwroci sie po ~5 latach, jesli skajp utrzymuje staly wzrost rentownosci, to mozna liczyc ze inwestycja sie zwroci szybciej… tak czy siak, 5 lat to nie jest duzo na zwrot…

    1. Awatar ps
      ps

      sam sobie odpowiem… zobaczylem w oryginal, no wiec popelniles kardynalny blad robiac tlumaczenie, $402m to byl 'revenue’ czyli przychod, dalej stalo ze GAAP income – czyli zysk /za wiki, wg standardowej ksiegowosci w uproszczeniu/ wyniosl $13mln.

      Zatem, tak, to moze dziwic, jesli zysk to $13m, rocznie ~$26m…

      1. Awatar X
        X

        A co z rentownością Facebooka i You Tube? Albo ktoś myśli perspektywicznie i inwestuje na wiele lat spodziewając się hegemonii na megarynku albo korzyści są mniej wymierne finansowo – np. zbieranie informacji, niekoniecznie o charakterze biznesowym.

        1. Awatar Budyń
          Budyń

          Facebook, o ile się jeszcze chyba nie zwrócił, to już od lat zarabia więcej niż wydaje. Gross Margin jest słabiutki, ale dodatni. YouTube to rok w rok 0,5 mld USD deficytu dla G i nie ma widoków na zmianę.

    2. Awatar bobycob
      bobycob

      Cisco jest jednym z największych producentów rozwiązań sieciowych – w tym VOIP. Mogą np zintegrować usługę w swoich urządzeniach, wtedy celem samym w sobie nie jest zarabianie na skype, tyko zwiększenie zysków dzięki skype jako usłudze dodanej.

  2. Awatar quest
    quest

    Po prostu otworzą Skype, zintegrują z XMPP i wykoszą MSN-a. 😉

    1. Awatar Sławek
      Sławek

      Też mam taką nadzieję. Oczywiście – otworzą raczej samego klienta. Przy dobrych wiatrach otworzą nawet sam protokół(co wydaje się logicznym posunięciem po otworzeniu klienta).

    2. Awatar Rsh
      Rsh

      Po co mieliby to robić? Oczywiście bardzo bym chciał, ale nie widzę w tym dla nich businessu.

  3. Awatar Hydra
    Hydra

    opcja questa mi sie podoba ;p

  4. Awatar blinkkin
    blinkkin

    Cisco, gigant sieci internetowych (…)

    Taka Telia to gigant sieci internetowych. Natomiast Cisco to dostawca rozwiązań sieciowych.

  5. Awatar sjakub
    sjakub

    „jak na złość” – komu? Jesli organizacje monopolowe do przejecia nie dopuscily, wiec Google stworzyl wlasna usluge stajac sie dla Skype’a konkurentem, to czemu mialoby to na zlosc organizacjom antymonopolowym? To stwierdzenie jest totalnie bez sensu…

    1. Awatar Sławek
      Sławek

      Całkowita słuszność.

    2. Awatar Sławek
      Sławek

      Na złość tym organizacjom by dopiero było, gdyby Cisco kupił Skype, a nastepnie Google przejęłoby Cisco.

  6. Awatar masterx
    masterx

    a niech przejmują. lepiej dla nas.

  7. Awatar Zenek
    Zenek

    Cisco ma w ofercie aplikację, która może być konkurencją dla Skype – WebEx. Jak można się domyślić – nie jest darmowa. Ewentualne możliwe opcje pozostawiam wyobraźni.

    1. Awatar lolek
      lolek

      Cisco ma spory dział zajmujący się sprzedawaniem VOIPowych rozwiązań dla biznesu. Tylko, że pewnie coraz mniej firm* widzi sens w kupowaniu markowych stacjonarnych aparatów voipowych i dodatkowym buleniu za licencje na callmanagera (oczywiście zależną od ilości telefonów) kiedy rozwiązania oparte o Asteriska i najtańsze chińskie słuchawki działają równie dobrze, przynajmniej jeśli chodzi o same rozmowy głosowe. Cisco nadal dominuje w tym segmencie, ale to raczej nie jest przyszłościowy rynek. Może mają chrapkę, żeby zostać jedynym producentem bramek i aparatów voipowych obsługujących Skype i uczynić go faktycznym standardem, próbując zmarginalizować SIP? Uzależnienie takiej ilości użytkowników od własnego sprzętu ma chyba więcej sensu i potencjału niż próba zmuszenia ich do przejścia na jakiś tam zupełnie nieznany WebEx 😉

      1. Awatar lolek
        lolek

        Zapomniałem wyjaśnić gwiazdkę – dla urzędów oczywiście takie drobiazgi jak rachunek ekonomiczny nie mają znaczenia i będą kupować rozwiązania Cisco do końca świata =)

        1. Awatar steelman
          steelman

          I banki, i koncerny samochodowe, i… każda organizacja, która po przeliczeniu TCO uzna, że woli wydać więcej na zakup sprzęt i gwarancje niż na zatrudnienie ludzi, rozumiejących ewentualne humory chińskich słuchawek.

          Słowa klucze: zarządzanie, dostępność usług, szacowanie ryzyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *