Zakończył się Ubuntu Developer Summit w Barcelonie, podczas którego developerzy dyskutowali nad kształtem nowego wydania Ubuntu. Do społeczności zaczynają przenikać pogłoski na temat tego, co nas czeka w Karmic Koala. Dużą dawkę nieoficjalnych informacji na ten temat zamieścił na swoim blogu Michael Rooney. Zmiany, o których pisze, dotyczą między innymi domyślnych aplikacji i aktualizacji niektórych podstawowych komponentów. Jedno jest pewne — są one szeroko zakrojone.
Oto, co — według informacji podanych przez niego — ma się zmienić w Karmic Koala:
- Ekiga zostanie usunięta z CD, zwalniając 10 MB
- zamiast Pidgina, domyślnym komunikatorem prawdopodobnie stanie się Empathy, ze względu na większe zaangażowanie w rozwój projektu, wsparcie dla komunikacji głosowej i wizualnej oraz lepszą integrację z GNOME. Komunikator Empathy posiada również możliwość importu ustawień z Pidgina i jest łatwy w konfiguracji
- Rhythmbox zostanie prawdopodobnie zastąpiony przez Banshee, o którym wiadomo, że z pewnością stanie się domyślnym odtwarzaczem w Ubuntu Netbook Remix 9.10 ze względu na większe zaangażowanie twórców projektu, bardziej atrakcyjny interfejs, lepsze wsparcie dla urządzeń (iPod, Android). Empathy i Banshee pojawią się prawdopodobnie w okolicach alfy2 i zostaną przetestowane pod kątem ewentualnej możliwości włączenia ich do domyślnej instalacji
- poprawa szybkości uruchamiania — docelowo 10-12 sekund (czas od startu GRUB-a do załadowania pulpitu, nie uwzględniając I/O). Testy wykonywane są na Dell Mini 9 z włączonym autologowaniem (wynik dla Jaunty wynosi 25 sekund)
- usprawniony proces uruchamiania obejmuje ustawienie GRUB timeout na „0” i ukrycie menu wyboru systemu. Zamiast tego mają pojawić się dwa nowe sposoby uruchamiania innego systemu. Po pierwsze, wciśnięcie któregoś klawisza wstrzyma uruchamianie i umożliwi wybór innego systemu i restart. Drugi docelowy sposób to zamieszczenie w GNOME funkcji wykrywania innych zainstalowanych systemów.
- grub2 domyślny dla nowych instalacji (w przypadku aktualizacji, grub2 będzie uruchamiany poprzez chainloading z grub1)
- domyślnym systemem plików będzie ext4
- /tmp prawdopodobnie stanie się tmpfs, który będzie rezydował w RAM i korzystał z pliku wymiany, co pozwoli zwiększyć oszczędność energii, zapewni mniejszy I/O dysku i zwiększy szybkość działania, między innymi przy wczytywaniu plików z archiwum
- GDM prawdopodobnie zostanie zaktualizowany do GDM2
- ulepszone zarządzanie energią — między innymi funkcja wyłączania kart dźwiękowych po 10 sekundach bez dźwięku
- łatwiejsze tworzenie zaszyfrowanych folderów domowych dzięki docelowej opcji w graficznym instalatorze; trwają prace nad stworzeniem graficznego interfejsu do zarządzania zaszyfrowanymi prywatnymi folderami
- domyślną przeglądarką będzie Firefox 3.5
- dalszy rozwój systemu powiadomień — głównie dotyczące powiadomień proponujących podjęcie określonej akcji („morphing windows”)
- trwają prace nad uczynieniem Ubuntu bardziej „społecznościowym” systemem – prawdopodobnie w domyślnej instalacji znajdzie się Gwibber, a w Firefox pojawi się rozszerzenie proponujące integrację desktopu z serwisami społecznościowymi (Twitter, Facebook)
- developerzy zastanawiają się również nad podmianą XSane na lepszą aplikację do skanowania, przyjrzą się Gnome Control Center i okienkom dialogowym drukowania.
Na zakończenie warto dodać, że nie są to oficjalne informacje pochodzące od Canonical, dlatego możemy spodziewać się, że w toku prac nad Karmic Koala plan rozwoju będzie ulegał zmianie.
Dodaj komentarz