Co nowego w Ubuntu 9.10?

Wczoraj informowaliśmy w naszym serwisie, że październikowe wydanie Ubuntu nosić będzie nazwę Karmic Koala. Dziś postanowiliśmy napisać nieco więcej o tym, jakich nowości można się w nim spodziewać.

Już wczoraj nakreślone zostało, że najnowsze Ubuntu zwróci się nieco bardziej w kierunku tak zwanego cloud computingu, czyli możliwości oferowania poprzez Internet różnego rodzaju usług, jak na przykład dostępu do programów biurowych. W modelu tym płaci się za konkretne wykorzystanie usługi, czyli zupełnie odmiennie, niż w najbardziej dziś popularnym rozwiązaniu – sprzedaży licencji na wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania. Ponadto użytkownika nie musi interesować, w jaki sposób usługa jest realizowana. Wprowadzenie takich rozwiązań ma wzmocnić pozycję serwerowej edycji Ubuntu.

W tym celu Canonical zamierza opracować zestaw standardowych obrazów AMI (Amazon Machine Image) systemu Ubuntu Server. Ma to pomóc we wdrażaniu Ubuntu na należącej do Amazona platformie EC2. Deweloperzy zamierzają ponadto zintegrować z systemem Eucalyptus* . Jest to framework, służący do łatwego i elastycznego zarządzania klastrami, oferujący takie funkcje jak skalowanie udostępnianej mocy obliczeniowej w zależności od potrzeb i wyłączanie niepotrzebnych segmentów, gdy obciążenie jest małe.

W edycji przeznaczonej na komputery biurkowe, rozwój ma się nadal skupiać na systematycznym skracaniu czasu startu systemu i poprawie jego wyglądu. Pisaliśmy już kilka dni temu, że Ubuntu 9.04 startuje zauważalnie szybciej. Mark Shuttleworth twierdzi, że dla najbliższego wydania bariera została ustalona na 25 sekund. Wierzy on jednak, że do października uda się jeszcze poprawić ten wynik.

Karmic Koala ma być ładniejsza od poprzedniczek. Podobne obietnice słyszy się od dawna, jednak tym razem Shuttleworth zdradza, że najnowsze Ubuntu może zrezygnować z brązu. Co więcej, chciałby on, żeby w systemie pojawiła się przyjemniejsza, bardziej płynna animacja startowa. W osiągnięciu tego, pomóc może zaadaptowanie rozwijanego przez firmę Red Hat frameworka Plymouth (jego działanie można obejrzeć na przykład w Fedorze). Nie jest dziś jednak pewne, na jakie rozwiązanie Canonical ostatecznie się zdecyduje. W systemie może też pojawić się ekran logowania wyświetlający zdjęcia użytkowników:

Na koniec warto wspomnieć również o zmianach w Ubuntu Netbook Remix. W październikowym wydaniu tego systemu przeznaczonego na netbooki i inne przenośne urządzenia, Canonical planuje zaimplementować niektóre z technologii, wykorzystywanych w rozwijanej przez Intela dystrybucji Moblin. Ma to poprawić zachowanie Ubuntu na komputerach, których sercem jest procesor Atom.

Miejmy nadzieję, że większość tych planów uda się zrealizować i że najbardziej popularna dziś dystrybucja Linuksa, zyska na tym nieco świeżości oraz nowoczesności – za których brak jest ostatnio często krytykowana.

*Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości, skąd się wzięła nazwa październikowego wydania? 😉

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar scapegoat
    scapegoat

    Czy to znaczy, że zmienią wreszcie ten paskudny boot screen? I jeszcze jedno; ciekawe czy w 9.04/10 net znów będzie działał 'out of the box', bo 8.10 nie był stanie połączyć się z siecią [w 6.06LTS nie było z tym problemów] i to wszystko na 'wiekowym' już intelu P35. Oto ewolucja w wykonaniu Canonical'a.. 🙂

    1. Awatar mith
      mith

      Sporo osób miało z tym problemy. Jakiś bug w jajku 😉

      Ale nie ma co udawać, że problemu w ogóle nie było. Mnie nagle przestała działać sieciówka nVidii, tak samo u kolegi na laptopie. Ktoś tam jeszcze też się ze znajomych na sieciówkę nVidii skarżył, więc może to obsługa tylko tych kart nawalała? W każdym razie mam nadzieję, że w Jauntym będzie to działać jak należy.

      1. Awatar 3ED
        3ED

        Jeśli chodzi o nVidie (binaria) to prawdopodobne jest też, że to nie był bug w kernelu, a niedopatrzenie ze strony paczkujących. Czasami na nVidię trzeba poczekać tzn. na nową wersję podstawki do sterownika bo poprzednia nie jest kompatybilna z nowszym kernelem.. W nowszej paczce z kernelem powinno być ustawione, że ma się nie aktualizować dopóki sterowniki nowsze nie wejdą do repo.. :] Albo jeszcze inna przyczyna – w każdym razie nie zależy to tylko od kernela.

    2. Awatar czepol
      czepol

      Ja w kubuntu 8.10 miałem coś takiego, przy połączeniu komputera z routerem kablem ethernetowym. Gdy system odpaliłem jako LiveCD, to Internet był, gdy zainstalowałem na dysku nie było. Po uruchomieniu ponownie już był cały czas, ale i tak zmieniłem distro na ubuntu, KDE4 jest imho jeszcze nie dopracowane.

      1. Awatar AdeBe
        AdeBe

        To nie KDE4 jest niedopracowane, tylko Kubuntu jest tak sp*** (zepsute ;)).
        I jest to niestety ogólnie znana prawda. Porównując KDE w wersji *buntowej i openSUSE naprawdę widać różnicę jakościową.

        1. Awatar PhysX
          PhysX

          Doinstalowałem do ubunciaka KDE 4.2 (z repo kubuntu właśnie) i nie mam z nim żadnych problemów. Chodzi sprawnie i szybko, nie sypie się, problemów nie robi.

        2. Awatar Sławek
          Sławek

          Ja akurat napiszę, że niekiedy wydania KDE4 pod OpenSuSE też mi nie podpadały(parę denerwujących błędów nawet w wersji uznanej za stabilną). Jednak prawie wszystkie błędy zniknęły w wersji 4.2. Obecnie pracuję na KDE 4.3 devel. Nie znam cyklu wydawniczego, ale wydaje mi się, że KDE 4.3 przełykam, gdyż oparte jest w całości na KDE 4.2. Trzeba poczekać tylko na nowe funkcje.

      2. Awatar dav
        dav

        Kubuntu 8.10 to jest ogólnie jakas niedopracowana beta, zainstaluj sobie na razie 8.04.2 i czekaj na 9.04 …

    3. Awatar wojtek46_2
      wojtek46_2

      No to dla odmiany u mnie i nie tylko u mnie wersja 8.10 (przeciwnieństwie do

      1. Awatar wojtek46_2
        wojtek46_2

        ..8.04 i starszych) pozwoliła na korzystanie z sieci out-of-the-box. Chipset P45 i sterownik atl1e, który pojawił się dopiero w nowszych wersjach kernela.

    4. Awatar Pawcik
      Pawcik

      Polecam uzywac tylko srodowisko Gnome, i wtedy doinstalowac srodowisko kde bo ta wersja Linuxa jest najbardziej dopracowywana z coraz to powstajaca nowsza wersja .

  2. Awatar barteqx
    barteqx

    A ja się może doczekam porządnego supportu na KDE…

  3. Awatar Linuksiarz
    Linuksiarz

    Ale te 25 sekund to na jakim sprzecie?
    Na jednordzeniowym procku czy moze na 4-core intela lub amd?

    1. Awatar mith
      mith

      Zdecydowanie na wolnych komputerach. Ostatnio pisałem tutaj, że Phoronix zrobił testy startu Ubuntu 9.04 Alpha 4 na netbooku z Atomem i wyszło im 21 sekund w porównaniu do 30, które miał na tym sprzęcie 8.10

      1. Awatar k2
        k2

        Mieli dysk SSD a wydajność dysku twardego to główny czynnik determinujący czas startu systemu.

        1. Awatar mith
          mith

          Co to za różnica, skoro porównywali dwie wersje systemu na TYM SAMYM komputerze? Jedna z nich startuje prawie 1/3 szybciej niż druga (spadek z 30 do 21 sekund). Widać wyraźną poprawę. Jeśli podobny stan utrzyma się w finalnej wersji 9.04, to będzie fajnie.

        2. Awatar cezaryece
          cezaryece

          No jest różnica, jeśli optymalizacji została poddana wydajność dysków SSD czy ogólnie pamięci flash. Na normalnym dysku przyspieszenie nie musi być aż tak duże.

    2. Awatar jedi1
      jedi1

      system bootuje z jednego rdzenia

      1. Awatar Magnes
        Magnes

        Jeśli tak jest naprawdę (wątpię, przecież kernel jest skompilowany na wiele rdzeni), to jest to kolejna rzecz do poprawienia.

      2. Awatar alfanick
        alfanick

        mylisz się, jest możliwe ustawienie inita aby uruchamiałem demony równolegle a zatem na kilku rdzeniach… wystarczy edytowac /etc/rc.conf (ktoras linijka od gory – nie chce mi sie patrzec), sam z tego korzystam na serwerze i to na prawde poprawia niezle czas startowania

  4. Awatar Fazer
    Fazer

    Mam nadzieję, że pójdą w kierunku takiego stylu:

    http://www.ubuntuproductivity.com/journal/wp-cont…

    1. Awatar Fazer
      Fazer

      A właściwie skrzyżowanie powyższego z poniższym:

      http://tombuntu.com/wp-content/uploads/2008/10/du…

      1. Awatar grz
        grz

        Obydwa mi się nie podobają :)) Ja wole jasne motywy, ale i tak uważam, że powinien być zainstalowany jakiś ciemny- sporo osób takie lubi.

        A kolor brązowy na prawdę powinni zmienić, jest taki ponury, coś żywszego by się przydało jako domyślny temat.

        1. Awatar marcinsud
          marcinsud

          a ja polecam najnowsze pomarańczowe shiki colors, wiem strasznie brzmi, ale poza tapetą i paskiem w emeraldzie/metacity nie ma tam nic pomarańczowego.

      2. Awatar mith
        mith

        Ja się niedawno na Dusta przerzuciłem i jak na razie sprawdza się świetnie 🙂

        1. Awatar rkowal
          rkowal

          Nie męczy Ciebie przy dłuższym używaniu?

        2. Awatar mith
          mith

          Na początku trochę mnie denerwowała za duża ilość czerni, ale wybrałem jakąś wariację na temat Dusta, trochę rozjaśnioną, dodałem przezroczyste menu, odpowiednie tło i przez ostatni miesiąc się sprawdza.

          Choć wiem, że to jeszcze nie to 😉

        3. Awatar Fazer
          Fazer

          grz, nie wiem, czy ty mnie zminusowałeś, ale różnica gustów to nie powód, aby to robić.

          kowal, mnie przy dłuższym używaniu męczą jasne motywy, bo rażą. Ściemnianie ekranu nie zawsze rozwiązuje problem, bo wtedy też wszystkie zdjęcia i filmy ciężej się ogląda.

          Co do kolorów, mam nadzieję, że nie pójdą w windowsowy niebieski, gdy na nim pracuję, kojarzy mi się z zimnem, profesjonalizmem, ale też brakiem więzi z użytkownikiem. Za to na Ubuntu cieszą mnie ciepłe kolory, odnoszę przez nie większe wrażenie otwartości, przyjaźni.

      3. Awatar Magnes
        Magnes

        Ja tam używam Human w wersji niebieskiej (z kompletnie nie pasującymi pomarańczowymi ikonkami) i przez większość czasu z czarnymi wąskimi ramkami emeralda (co też do całości pasuje jak pięść do oka) i nie narzekam. 😉 Ale lepszy wygląd by się przydał jakiś domyślny.

      4. Awatar tobaj
        tobaj

        Używałem Dusta i różnych jego odmian, ale te motywy szybko przestały mi się podobać. Sądziłem, że ciemne kolory powinny być zdrowsze dla oczu, jednak nie zawsze tak jest. Zbyt ciemne odcienie brązu mogą być tak samo uciążliwe jak kolory jaskrawe i przy tym są dosyć przygnębiające.

        Ja chciałbym zaproponować temat devART ze stonowaną paletą zieleni. Koniecznie w połączeniu z odpowiednim motywem beryla lub metacity (nie mogłem teraz znaleźć linku, ale jestem pewien, że gdzieś go widziałem i wyglądał identycznie jak motyw beryla).
        Do tego zestaw ikon Meliae Dark Version i odpowiednia tapeta, ja wybrałem <a href="http://www.kde-look.org/content/show.php/The+Mountain+Fog?content=42308" rel="nofollow">The Mountain Fog. W sumie daje to efekt widoczny na moim <a href="http://picasaweb.google.co.uk/tobaj33/BiurkoNaGNOME#5305334969085199906" rel="nofollow">zrzucie ekranu.

        Jakikolwiek pojedynczy motyw zastosują twórcy Ubuntu, an pewno nie zadowoli on wszystkich. Powinni dać użytkownikom jakiś wybór (pomijam domyślny zestaw GNOME). Niech zrobią konkurs na najlepszy temat, wybiorą (głównie głosami użytkowników) ileś tam najwyżej ocenionych i włączą do standardowej dystrybucji. Motyw, który zdobył najwięcej głosów mógłby być zastosowany jako domyślny.

        1. Awatar Magnes
          Magnes

          Ja bym uważał z takim głosowaniem, już wielokrotnie widziałem, jak totalnie kiczowate rzeczy wygrywały.

  5. Awatar bartz
    bartz

    hej, zaktualizowalem sobie eeepc do 9.10 i mam dziwny objaw. network manager laczy mi sie z siecia a dhcp nie chce pociagnac ip. poza tym ze mowi o timeoucie to w logach bledow brak. jak wpisze ip z palca – dziala…

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      no to nieźle jak to 9.10 jestem pod wrażeniem ;]

    2. Awatar Fazer
      Fazer

      Złe adresy DNS w pliku /etc/resolv.conf?

      1. Awatar maciek
        maciek

        ten plik powinien być wypełniany przez DHCP 😉

    3. Awatar Czubek
      Czubek

      AFAIK nie ma repozytoriów 9.10 jeszcze 😉

      A jeśli masz na myśli 9.04 to lepiej na launchpadzie poszukaj w bugach testowej wersji ubu. Nie sądzę żaby ktoś Ci na poważnie z tym pomógł na forach albo tutaj – wersja testowa jest dla developerów którzy wiedzą co robią 🙂

  6. Awatar RRH
    RRH

    Co mi się zawsze podobało w Ubuntu/Kubuntu, to, że ma ładny boot splash. Nie wiem, co oni akurat używają, czy bootsplasha, czy usplasha – nie ważne. Zawsze brakowało mi tego na Debianie.

    Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa, czy, a może kiedy Ubuntu rozpropaguje używanie najnowszego GRUB-a. Jak widziałem co można z niego wycisnąć, to bajka. 🙂

    Tak na marginesie, prawdopodobnie jutro, bądź w poniedziałek ukaże się ciekawy tekst (moje tłumaczenie) traktujący o Ubuntu i Debianie. Niecierpliwi mogą przeczytać go na iTwire (po angielsku).

  7. Awatar gosc
    gosc

    To już się kompletnie mija z filozofią GNU. Już, pykać te minusy dzieci ubuntu.

    1. Awatar genobis
      genobis

      Ale co się mija?

      1. Awatar Lewy
        Lewy

        nie karm trola…

        1. Awatar nat
          nat

          nie karmic koali : )

    2. Awatar nat
      nat

      to, czym zakonczyles komentarz tez sie mija…

  8. Awatar MiszczQ
    MiszczQ

    To nie jest kolor brązowy. To jest kolor "sraka praptaka". Szczerze powiedziawszy, to ja nienawidzę tej barwy, za każdym razem gdy instaluję Ubuntu mam takie złe odruchy, no muszę to co zmienić na jakieś inne (zazwyczaj wybieram styl niebieski/przejrzysty, czy jakoś tak. 😀

    A co do tego podczas bootowania, na to akurat nie zwracam uwagi, więc chyba może zostać (dla mnie, nie wiem jak reagują na to inni), ale na motyw to ustawiony jako standard to narzeka naprawdę wielu. 😀

    1. Awatar Magnes
      Magnes

      Mało ważny kolor, brąz może być fajny, większość mebli jest brązowa i nikt nie narzeka. Problemem jest, że jest to wszystko trochę klocowate, te domyślne przyciski na oknach z humana i szerokie belki, przyciski…

    2. Awatar tomz
      tomz

      polecam sobie poszukać informacji na temat szkodliwości światła niebieskiego na siatkówkę oka (BLH). jeśli zaś idzie o zmianę tego brązu – to łatwo nie będzie. wiele kolorów jest już "obstawionych" przez inne dystrybucje 🙂
      pozdrawiam

  9. Awatar MST
    MST

    wszystkim się nie dogodzi nigdy, ale faktem jest, że human jest bez polotu.

  10. Awatar niezadowolony
    niezadowolony

    cloud computing.. :((( mam nadzieje ze nigdy nie polacza tego ze zwyklym desktopem bo bede plakac :/

  11. Awatar mariusz
    mariusz

    Tak… Wersa 9.04 beta 4 jest spierd***… Mam problem z instalacją ext4 i podobnie, jak pisał jeden z kolegów wyżej… Trudności z połaczeniem z Internetem… System co chwilę rozłącza sieć (nawet na kablu), albo wyskakuje komunikat, że nie znaleziono serwera DNS… Ciekawe że działa poprawnie na windowsie jak i Ubuntu 8.10
    Coś mi się wydaje, że znów będę problemy z nową wersją…

    1. Awatar adix666
      adix666

      Mnie wszystko działało jak trzeba kiedy zainstalowałem wersję ALPHA 4! Nawet powiem, ze działała o niebo płynniej niż wersja 8.10. Czas startu systemu skrócił się o jakieś 10 sekund. Wiadomo, ze na tym etapie nie wszystko musi działać poprawnie, właśnie po to dają obrazy do neta żebyś takie rzeczy zgłaszał!

    2. Awatar marcinsud
      marcinsud

      ściągam alpha 4 (tak, tak to nawet nie jest beta!) i się dziwię, że mi nie działa, pogratulować. Zgłoś błędy i przejdź na stabilne wydanie, no chyba, że chcesz testować, ale wtedy nie narzekaj na to, że coś nie działa, bo to naturalne dla wersji testowych.

  12. Awatar tbed
    tbed

    I to mają być zmiany? Coś ponad aktualizacją oprogramowania i przyśpieszonym startem? Echh, w porównaniu do innych dystrybucji biurkowych, Ubuntu stoi w miejscu – wystarczy popatrzeć na listy zmian pomiędzy wydaniami Fedory, Opensuse, Mandrivy itp.

    1. Awatar Magnes
      Magnes

      Wystarczy popatrzeć na listy w starszych wersjach Ubuntu, też były długie. Szkoda, że większość rzeczy dostawała potem łatkę "przesunięte do następnego wydania".

  13. Awatar anonim
    anonim

    Czyżby dzięki temu wydaniu zbliżał się ROK LINUKSA NA DESKTOPACH?

  14. Awatar Zenon
    Zenon

    Ale się tu podniecacie kolorkami i innymi duperelkami. A to, że SATA nie działa tak jak powinna działać, a to że jakieś syfy wyskakują w kubuntu przy odpalaniu nowego okna, a to że firewire działa jakby chciało a nie mogło…

    Co za różnica czy system będzie wstawał 15 cz 70 sekund jak później jedyne co da się z nim zrobić to w najlepszym wypadku maila sprawdzić.

  15. Awatar marcinsud
    marcinsud

    co nowego? nowy ekran logowania czarny z czerwonym akcentem ;]

  16. Awatar dsdsds
    dsdsds

    http://news.softpedia.com/news/Ubuntu-9-04-039-s-… ubuntu 9.10 via digg

  17. Awatar Pawcik
    Pawcik

    Witam mam pytanko do wszystkich na forum czy jak wyjdzie nowy Windows 7 to kto bedzie korzystal z tej fajnej dystrybucji jaka jest Ubuntu pozdrawiam.

  18. Awatar Magnes
    Magnes

    Czyli jak zwykle – jak od kilku już edycji – nic nowego nie będzie.

  19. Awatar Harlan Guijarro
    Harlan Guijarro

    pronounced listing you procure

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *