Dell sprzedał 40 tysięcy komputerów z Ubuntu

Dell przed kilkoma miesiącami rozpoczął sprzedaż pecetów z preinstalowanym Linuksem. Media poinformowały właśnie, że dotychczas nabywców znalazło 40 000 takich komputerów.

W ciągu kwartału Dell sprzedaje 10 mln komputerów. Łatwo więc policzyć, że sprzedane komputery z Ubuntu to niecałe pół procenta (dokładnie 4 promile) całości sprzedaży. Czy to dużo?

David Lord, rzecznik prasowy Della, nie chciał odnieść się do podawanej przez media liczby sprzedanych maszyn z Linuksem. Stwierdził jedynie, że komputery z Ubuntu sprzedają się bardzo dobrze.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że Dell zdecydował się na sprzedaż Ubuntu tylko dla wybranych modeli i tylko w dwóch krajach (USA i Wielka Brytania, kolejne kraje europejskie dołączyły dopiero niedawno) to nie jest to może tak źle jak wygląda.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

18 odpowiedzi na „Dell sprzedał 40 tysięcy komputerów z Ubuntu”
  1. Awatar Jolly Roger
    Jolly Roger

    Porównywanie sprzedaży 2 modeli, do całości jest chyba niezbyt sensowne. Gdyby wybrać dowolne inne 2 zestawy z oferty, pewnie statystyka oscylowałaby w okolicach kilku procent. Dobrze, że w ogóle te zestawy się sprzedają i że Dell zdaje się być zadowolony z ich sprzedaży.

  2. Awatar vip
    vip

    Najważniejsze chyba, że ludzie mają wybór…

    1. Awatar megaloman
      megaloman

      wyboru IMHO nadal nie ma. dlaczego? komputer, który chciałbym kupić, oferowany jest tylko z Windows Vista/XP – mnie to nie urządza – po co mam dorabiać firmę microsoft, która karze mi płacić 3 razy za ich software?

      przykład:

      kupiłem laptopa z Windows Business (innego nie można było wybrać, ale – firma płaci), zainstalowałem linuksa – teraz uruchamiam sobie wirtualną maszynę, a tam w środku chcę mieć windows xp – aby go tam mieć, muszę kupić kolejną kopię (firma płaci). pomijam już fakt, że firma posiada jakąś licencję ogólną na produkty microsoftu, w ramach której każdy ma licencję na windows & office… więc wychodzi na to, iż (dla świętego spokoju) moja firma zapłaciła 3 razy za to, że używam windows w wirtualnej maszynie raz na tydzień.

      1. Awatar rdg
        rdg

        Przepłaciłeś jedną kopię za niewiedzę – mając Windows Vista Business możesz zainstalować legalnie Windows XP Professional. Wystarczy tylko telefon na infolinię MS i prośba o podanie klucza – to tak by Cię trochę dobić 🙂

        1. Awatar Void
          Void

          Czy dotyczy to również innych wersji Vista? Jakich?

      2. Awatar k
        k

        pomijam już fakt, że firma posiada jakąś licencję ogólną na produkty microsoftu, w ramach której każdy ma licencję na windows & office… więc wychodzi na to, iż (dla świętego spokoju) moja firma zapłaciła 3 razy za to, że używam windows w wirtualnej maszynie raz na tydzień.

        Dobrze ze pomijasz, bo na pewno wiesz ze licencja ogolna (MOLP albo Select) nie obejmuje pelnej wersji zadnego systemu operacyjnego na desktop. Wiec wychodzi na to ze firma przeplaca dwukrotnie. Jesli zatem ktos poinformuje firme ze nie ma potrzeby kupowac osobnej licencji na wirtualizowanie XP bo licencja na Viste-B juz na to pozwala, okaze sie ze warto czytac umowy licencyjne – nie bedzie wtedy potrzeby wydawac pieniedzy bez sensu.

  3. Awatar some1
    some1

    Dobre 🙂
    Ciekawe tylko czy np ludzie nie kupują tego dlatego, że mają darmowy system a potem i tak go do kosza i instalują XP

    1. Awatar Magnes
      Magnes

      Wtedy mogliby kupić wersję z freedosem. Ubuntu jest na tyle zakamuflowany, że wątpię, żeby ludzie kupowali kompy z nim (które nawet chyba nie są zbytnio tańsze, jeśli w ogóle) tylko po to, żeby zainstalować XP.

      1. Awatar michuk
        michuk

        Są tańsze o Windows OEM, czyli o około $80 USD.

        1. Awatar kodi
          kodi

          akurat dell placi znacznie mniej niz te 80$ za licencje. A komputery z Ubuntu sa ciut drozsze od tych z Win, bo "wymagaja sprawdzenia poprawnosci dzialania".

        2. Awatar michuk
          michuk

          A sprawdzałeś ceny? Bo jak ja ostatnio sprawdzałem to z Ubuntu były o 80 dolarów tańsze…

  4. Awatar usul
    usul

    Drogie to "sprawdzanie"… poza tym najwazniejsze chyba jest to iz nawet w tych dwoch krajach w ktorych sprzedaja Dell'e z Ubuntu, strasznie ciezko doszukac sie na stronie Dell'a jakiegokolwiek sladu tego OS. Ostatnio jak szukalem slowa Ubuntu na stronie dell.com znajdywalem same strony 404 (sprawdzalem dzisiaj – dziala). Aha i oczywiscie nie mozna Ubuntu wybrac z listy dostepnych systemow (http://www.ideastorm.com/article/show/72962/Put_Ubuntu_on_the_list_of_operating_systems_when_building_a_PC)
    Ja bym byl zdania ze "Dell nie oferuje komputerow z Ubuntu".

    1. Awatar Jolly Roger
      Jolly Roger

      Oferuje je spod lady 😛

  5. Awatar dna
    dna

    Być może fakt, że Linux dobrze chodzi na danym modelu notebooka zwiększa również jego sprzedaż nawet gdy sprzedawany jest z Windows. 🙂

    Ja osobiście, gdy będę rozglądał się za nowym notebookiem, będę chciał kupić taki, który jest dobrze wspierany przez Linux, pomimo, że kupię wraz z licencją Windows. (chyba, że Wine/ReactOs, będzie na tyle dobry, że sporadyczna konieczność uruchamiania MS Windows okaże się zbędna)

  6. Awatar Gunther
    Gunther

    Prosta sprawa. Sprawdzić sprzedaż tego samego modelu z Windowsem, a potem zrobić proste działanie matematyczne. I będziemy mieli opisaną skalę zainteresowania maszynami z ubuntu. Ja osobiście nie sądzę aby była gigantyczna, ale już taki sceptyk ze mnie…

  7. Awatar mith
    mith

    Mnie od razu po przeczytaniu artykułu przyszło do głowy coś podobnego do pomysłu Gunthera, z tą tylko różnicą, by porównać raczej sprzedaż wszystkich laptopów w USA oraz Wielkiej Brytanii do ilości sprzedanych tam komputerów z Ubuntu.

    Zakładam w ten sposób, że ktoś chcący kupić komputer z Ubuntu raczej zdecyduje się na wybranie innego niż sobie życzył, lecz wspierającego system modelu, niż zakup sprzętu z Windowsem.

    Nie wiem, czy nie jest to jednak zbyt mocne założenie 😉

  8. Awatar cybermaniek
    cybermaniek

    porównajmy sprzedaż komputerów dell z systemem Vista i della z ubuntu i wyjdzie nawet 50/50 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *