Czterech studentów New York University postanowiło zmienić oblicze współczesnych sieci społecznościowych tworząc projekt Diaspora.
diaspora /dī-ˈas-p(ə-)rə, dē-/
origin: Greek, διασπορά – “a scattering [of seeds]”
1. czuła na prywatność, kontrolowana własnoręcznie, zrób-to-sam rozproszona otwartoźródłowa sieć społecznościowa
Czym jest Diaspora?
Diaspora jest to “ziarno”, osobisty serwer sieci, który przechowuje wszystkie twoje informacje i dzieli je z twoimi przyjaciółmi. Udostępnianie danych odbywa się z wykorzystaniem GPG. Dzięki posiadaniu własnego ziarna Diaspora, posiadasz również swój graf znajomości, dostęp do jakichkolwiek swoich informacji chcesz, kiedykolwiek chcesz i masz pełną kontrolę nad swoją tożsamością w sieci.
Trochę więcej szczegółów na temat projektu.
Dlaczego taki projekt?
Twórcy wierzą, że prywatność i powiązania nie muszą się wykluczać. Korzystając z Diaspory, mamy dostęp do swoich danych wiedząc, że w każdej chwili są one całkowicie bezpieczne, dzięki czemu bezpiecznie można je udostępniać w sieci społecznościowej na twoich własnych zasadach.
Twórcy postanowili zastąpić obecną, scentralizowaną sieć, bardziej bezpieczną siecią zdecentralizowaną.
Dlaczego projekt powstaje?
W lutym tego roku Eben Moglen, profesor prawa i autor ostatniej wersji GPL miał wykład o prywatności w Internecie. Moglen tłumaczy, że wraz ze wzrostem ucyfrowienia naszego życia i tożsamości, wygoda oddania naszych prywatnych danych firmom w “chmury”, zmusza nas do porzucenia prywatności i fragmentaryzacji tożsamości cyfrowej pomiędzy różnymi dostawcami. Moglen zauważa, dlaczego w świecie, w którym stosunkowo potężne komputery są wszechobecne, dostępne praktycznie w domu, sieć scentralizowana miałaby być lepsza. Dlaczego trzymamy tyle danych osobistych w tysiącach różnych miejsc.
Twórcy projektu, po rozeznaniu się wokoło stwierdzili, że na dzisiaj nie istnieje takie rozwiązanie, więc postanowili sami coś takiego stworzyć. Posiadając technologię, wystarczy usiąść i wymyślić sposób, w jaki bez ukrytych kosztów “chmur” możliwe będzie płynne i intuicyjne porozumiewanie się z innymi użytkownikami.
Obietnica twórców
Twórcy obiecują, że Diaspora zostanie wydana na licencji AGPL do końca wakacji.
Początki
Pierwsze informacje na temat projektu pojawiły się na stronie KickStarter, gdzie dzięki opisaniu projektu, możliwe jest zdobycie funduszy na wystartowanie. W założeniach, do dnia 1 czerwca konieczne było zebranie co najmniej 10 tysięcy dolarów, żeby można było z czymkolwiek rozpocząć prace. Na dzisiaj, kwota która została uzbierana to ponad sto sześćdziesiąt tysięcy dolarów (167.478).
Więcej informacji
Dodaj komentarz