Dlaczego warto uczyć się języka Java?

Artykuł partnera

Branża IT z dnia na dzień zdobywa zainteresowanie wśród coraz to większej liczby ludzi. Rozwija się ona w dynamicznym tempie, a równolegle towarzyszy temu wzrost zapotrzebowania na kolejne osoby posiadające umiejętności do operowania w tym sektorze. Fundamentalną decyzją, którą musi podjąć każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z IT, jest wybór języka programowania, którym będzie się posługiwać. Jednym z nich jest Java i obecnie jest najpopularniejszy w tej kategorii, ale czemu zawdzięcza on swoją popularność?

Czym jest język programowania?

Jest to zbiór zasad określających, kiedy ciąg symboli tworzy program oraz jakie obliczenia opisuje. Język programowania służy do tworzenia programów komputerowych ukierunkowanych na przetwarzanie danych, wykonywanie obliczeń i algorytmów oraz obsługa zewnętrznych urządzeń, takich jak np. roboty czy drukarki.

Jego wybór jest o tyle ważny, że w dużej mierze wpływa on później na możliwość znalezienia satysfakcjonującej pracy i wiążącymi się z tym atrakcyjnymi zarobkami. Innymi słowy, im bieglejsza jest nasza znajomość danego języka i płynność posługiwania się nim, tym lepsza perspektywa zatrudnienia.

Dostępnych jest wiele różnych języków. Do naczelnych trzeba zaliczyć między innymi HTML, Python, CSS, SQL, C++, PHP, czy Java. Ten ostatni może się poszczycić naprawdę dużym i stale rosnącym zainteresowaniem i nie bez powodu przychylnie wypowiada się o nim wielu programistów na całym świecie.

Numer jeden

Języki programowania można podzielić na skryptowe i kompilowane. W szeregach tych drugich znajduje się między innymi właśnie Java i już to świadczy o sporej ilości zalet tego języka. Mianowicie chodzi o to, że programy tworzone językiem kompilowanym działają szybciej od tych pisanych językiem skryptowym. Ponadto błędy w składni znajdowane są jeszcze przed samym uruchomieniem programu, czyli w fazie kompilacji (stąd też nazwa języka).

Wielu użytkowników stawia na Javę także ze względu na późniejsze możliwości na rynku pracy. Posiadając umiejętność korzystania z tego języka, znacząco podwyższamy swoją szansę na znalezienie atrakcyjniejszej oferty.

Warto wskazać też, że Java jest wydajna, dobrze napisany kod jest z reguły łatwiejszy w utrzymaniu i rozwijaniu w przyszłości, a sam język wspiera czystszy kod i lepsze oddzielenie kodu od widoków.

Java stwarza również możliwość skorzystania z gotowych rozwiązań torujących drogę na integrację z usługami Google, czy Facebooka. Jest to dowodem mocno rozbudowanego ekosystemu, czyli właśnie ogromu przygotowanych już metod i rozwiązań.

Niemałym pozytywem jest także fakt, że Java jest też podstawowym i domyślnym językiem stosowanym przez Android. Dla wielu programistów będzie miało to znaczenie, gdyż ten system mobilny cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.

Zdaniem Michał Mysiaka, założyciela i CEO Software Development Academy zajmującej się szkoleniem programistów języka Java, „mimo zmieniających się trendów na języki programowania na świecie, to właśnie Java daje największe możliwości uzyskania zatrudnienia w Europie Środkowo-Wschodniej, a dodatkowo w łatwy i stosunkowo bezbolesny sposób umożliwia migrację do innych języków i technologii”. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Podsumowanie

W branży IT istnieje dużo dobrych języków programowania, jednak zdecydowanie wyróżniającym się na tle innych jest Java. O jej uniwersalności świadczą nie tylko własne cechy, ale chociażby to, że z pełnym zadowoleniem korzysta z niej wiele milionów programistów na całym świecie, a ilość użytkowników stale rośnie. Wartość Javy tkwi również w tym, iż nie jest to „modny” język, który wkrótce straci swoją popularność, ale będzie korzystny jeszcze przez wiele lat. Jest to niezbitym dowodem na to, że warto się go uczyć.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *