Document Freedom Day: 26 marca

Wielkimi krokami zbliża się dzień wyzwolenia dokumentów. Dokładnie 26 marca odbędzie się Document Freedom Day.

Document Freedom Day (DFD) jest to globalny dzień dla wyzwolenia dokumentów połączony z happeningami promującymi wolne formaty dokumentów i otwarte standardy. DFD został zainicjowany i jest wspierany przez wiele organizacji, m.in. Free Software Foundation Europe, ODF Alliance, OpenForum Europe, IBM, Red Hat i Sun Microsystems.

By wesprzeć działania DFD warto dołączyć do projektu i zarejestrować swoją drużynę. Polska nie posiada jeszcze swojej reprezentacji.
“DFD Starter Pack” zawierający flagi, koszulki, broszurki i naklejki został przygotowany i ma być rozesłany do pierwszych 100 zarejestrowanych drużyn na początku marca. Prawdopodobnie ze względu na późny termin może się okazać, że już nie są dostępne, jednakże warto spróbować.

Marino Marcich, OpenDocument Format Alliance

Jesteśmy dumni z tego, że wspieramy tą globalną próbę pobudzenia otwartej wymiany informacji. Wolność dokumentów oznacza tworzenie, wymianę, i prezentację Twoich elektronicznych dokumentów bez konieczności kupowania oprogramowania od konkretnego sprzedawcy.

Georg Greve, prezes FSFE

Blokowanie danych i późniejsze blokowanie sprzedawców jest jedną z bardziej dotkliwych kwestii z którą użytkownicy muszą się obecnie zmierzyć. Obecnie, większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy jest za późno i skutecznie już stracili kontrolę nad własnymi danymi. Wspieramy Document Freedom Day by pomóc w szerzeniu świadomości w tym temacie poprzez zwracanie uwagi użytkowników na to, co ich najbardziej dotyka: dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne i prezentacje.

Tom Rabon, wiceprezes Corporate Affairs w Red Hacie.

Wolne formaty dokumentów i otwarte standardy są ważnym elementem w dalszej ekspansji światowej społeczności open source. Red Hat mocno wspiera Document Freedom Day i pobudza uczestnictwo wszystkich, którzy patrzą w przyszłość na dzień, kiedy dokumenty będą należeć do tych którzy je stworzyli, a niekoniecznie do tych, którzy dostarczyli technologii do ich stworzenia.

Simon Phipps, szef Open Source Officer, Sun Microsystems

Jak już wyjaśniłem we “Freedom to Leave”, to jest podstawą pobudzenia rynku do tego, by ludzie byli wolni w wyborze oprogramowania przeznaczonego do odczytu ich danych. W pełni popieram cele Document Freedom.

Alexandre Oliva, Free Software Foundation Latin America (FSFLA)

Kiedy zapisujesz swoje dokumenty używając formatu Free Open Standard, takiego jak ODF, chronisz również swoją przyszłość, zapewniając sobie możliwość dostępu, dekodowania i konwersji ich zawartości.

Graham Taylor, dyrektor OpenForum Europe:

OpenForum Europe bije brawo ogłoszeniu Document Freedom Day. Cała istota “otwartości” zostaje przechwycona przez prawa użytkowników, obywateli, rządów… by być wolnym w dostępie i wymianie dokumentów dzisiaj i w przyszłości.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

9 odpowiedzi na „Document Freedom Day: 26 marca”
  1. Awatar quest
    quest

    Kolejne kółeczko wzajemnej adoracji.

  2. Awatar Magnes
    Magnes

    Będzie trzeba dla uczczenia trochę starych doców na odt skonwertować. Trochę mi jeszcze takich zalega w zakamarkach dysku. 😉

    1. Awatar autumnlover
      autumnlover

      Przestały doce działać ? Przecież to już otwarty format.

  3. Awatar agnes
    agnes

    Kolejne kółeczko wzajemnej adoracji.

    1. Awatar PrzemoG
      PrzemoG

      Kolejny ignorant.

  4. Awatar anarchokapitalista
    anarchokapitalista

    Światu rzeczywiście jest potrzebny kolejny dzień czegoś-tam.

    1. Awatar Killavus
      Killavus

      Skoro jest nawet dzień sterylizacji zwierząt, to wolności dokumentów też powinien być. Chyba to drugie jest ważniejsze od pierwszego.

      Pozdrawiam.

      1. Awatar RRH
        RRH

        Wolę taki dzień, niż postępowe dni w rodzaju: "dzień geja" lub "dzień globalnego ocieplenia".

  5. Awatar umlaut
    umlaut

    Ciekawa idea. Musze w końcu u siebie zrobić takie "egzorcyzmy" 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *